عباس آخوندی : نگران ایرانم

سیاسی   4000323091 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

عباس آخوندی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ طی یادداشتی با برشمردن برخی از دغدغه های خود نوشت :نگران ایرانم .

عباس آخوندی : نگران ایرانم

به گزارش ایسنا در یادداشت این وزیر پیشین کابینه روحانی که با عنوان "گزارش به ملّت شریف ایران" آغاز شده، آمده است:

با سلام و آرزوی تندرستی و سربلندی برای شما  

نگران ایرانم. نگران یکپارچگی سرزمینی ایران و همبستگی ملّی ایرانیان هستم. نگران فقر، نزاع‌های قومی و نبود صلح در حوزه‌ی تمدنی ایرانم. نگران درگیری‌های بی‌پایان در گوشه‌گوشه‌ی منطقه از یک سوی، و نفوذ اسرائیل در آسیای میانه و غرب آسیا از سوی دیگر هستم. آن‌چه من در سپهر سیاست در این منطقه می‌بینم تقسیم مجدد منطقه به دو حوزه‌ی نفوذ روسیه و بلوک امریکا-بریتانیا است. کم‌وبیش رخدادهایی شبیه سال‌های پایانی قرن نوزدهم در حال وقوع است. با این تفاوت که برتری هر یک از این دو قطب و زیان‌دیدن هر یک از ملّت‌های منطقه، یک برنده‌ی قطعی دارد و آن اسرائیل است. در عمل، کشورهای منطقه برای حفظ امنیت خود در نهایت یا به دامان یکی از این دو بلوک قدرت جهانی پناه برده و یا به‌نحوی از درگیری با آنان احتراز کرده و می‌کنند. لیکن، نکته‌ی مهمی که شاید کمتر بدان توجه می‌شود این است که  هر انتخابی که بکنند، اسرائیل شریک استراتژیک بلوک منتخَب است. به‌واقع، جای خالی ایرانِ امنیّت‌بخش، مسلمان و توسعه‌گرای منطقه‌ای توسط یک نیروی بیگانه پُر شده‌است.

از این رو، با اندیشه‌ی بازآفرینی ایده‌ی ایران به‌منظور ایجاد برادری و استقرار صلح در منطقه غرب آسیا و حوزه‌ی تمدنی ایران، رفع فقر و توسعه‌ی ملّت‌های منطقه به میان آمدم. مبنای من توسعه‌ی گفتمانی و راهبردی در حوزه‌ی تمدنی ایران بود و در پی شخصیّت‌محوری نبوده و نیستم. تا حدّی که فرصت یافتم، ارکان ایده‌ی ایران و تحوّل 1400 را بیان نمودم. لیکن، در ادامه با تصمیم عدم احراز صلاحیّت از سوی شورای نگهبان روبه‌رو شدم. از منظر قانونی هیچ دلیلی برای این تصمیم نمی‌دیدم و نمی‌بینم. از همین روی، بدون توجه به رد و یا تایید این شورا وارد این میدان شدم.   

اکنون نیز فراتر از ظلم و جفایی که در حقِّ شخص اینجانب روا داشته‌شد، حق انتخابی است که از مردم سلب شد. بی‌گمان، حذف سیاست‌مردان ملّی از صحنه‌ی انتخابات ضربه‌ی سهمگینی به سرمایه‌ی اجتماعی و همبستگی ملّی است و موجب از دست‌شدنِ فرصت‌ها و عقب‌ماندگی تاریخی می‌گردد. و پیامدهای ویران‌گر آن بسیار فراتر از تخریب شخصیّت‌هاست. پیامدهای این اقدام در قالب نازایی ساختار سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران برای مدتی نسبتا طولانی آن هم در جهانی که با سرعت برق و باد به‌پیش می‌رود، خود را نشان می‌دهد. جبران این عقب‌افتادگی ساده نخواهد بود و چندین نسل آینده هزینه‌ی آن را خواهند داد. در چنین فضایی، جز ناامیدی، فروپاشی همبستگی اجتماعی، فرار سرمایه‌های انسانی و مادی و نزارشدن ایران آینده‌ی دیگری نمی‌توان انتظار داشت. تنها یک چیز می‌تواند آینده را تغییر دهد و آن اندیشیدن این نسل و نسل‌های بعدی به ایده‌ی ایران است.
ایران هرچند زخم‌خورده و نزار، باقی خواهد ماند. لیکن، چگونگی آن مهم است. آیا می‌توان وضعیّتی را پذیرفت که ایران زیستگاه میلیون‌ها تهی‌دست شده‌باشد و در همسایگی ملّت‌هایی ثروتمند قرار گیرد؟ بی‌گمان در چنین وضعیّتی و در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار تعادل و صلح پایدار در منطقه را داشت. و این همان نکته‌ای است که از دید بسیاری از کوتاه‌اندیشان وطنی و زورمندان بیرونی، یا مخفی ماده و یا از سرِ غرور و خودخواهی متعمّدانه آن را نمی‌بینند. این چیزی نیست که با خستگی و دل‌زدگی بتوانیم از کنارِ آن بگذریم. ایران هویّت و کانون وجود معنوی ماست و بدون آن نمی‌توانیم زندگی کنیم. باید بدان بیندیشیم. از این‌رو ما هم‌چنان، با ایده‌ی ایران در حوزه‌ی تمدنی ایران و غرب آسیا صبوری می‌کنیم و به ایران بالنده می‌اندیشیم. به امید روزهایی بهتر که تنها با آگاهی ملّت‌ها به بار خواهد آمد.
و اما آخرین سخن در باره انتخابات 1400، من به‌حکم وظیفه‌ی ملّی و قانونی خود و پس از آن‌که از اعتراض به شورای نگهبان در 5 /3/ 1400 پاسخ درخوری نگرفتم، در روز 13 /3/ 1400به رییس جمهور نامه نوشتم. در آن نامه نوشتم که از منظر قانون اساسی، شورای نگهبان نمی‌تواند به صِرفِ این‌که نتوانسته صلاحیّت کسی را احراز کند، حقّی را از او سلب و یا حقِّ انتخابی را از ملّتی دریغ کند. معیار تشخیص صلاحیّت عقل و عرف است. با توجه به حقوق شهروندی اصل بر صلاحیّت است مگر خلاف آن ثابت شود. بنابراین، ردِّ صلاحیّت و نه احراز دلیل می‌خواهد. به‌هرروی، از آقای رییس جمهور در مقام مجری قانون درخواست اظهار نظر حقوقی کردم. ایشان نامه را به معاون حقوقی خود ارجاع کردند. پاسخ این معاونت در 19 /3/ 1400 تایید مدعای من بود. لذا، در نامه‌ی بعدی که در 20 /3/ 1400 بود از رییس جمهور خواستم که در اجرای تذکر مقام معظم رهبری و به‌عنوان مجری قانون اساسی و قانون به وظیفه‌ی قانونی خود عمل کنند و به سوگند خود در حفظ حقوق ملّت پایبند باشند. امیدوارم که پیش از روز اخذ رای ایشان اقدام موثری معمول دارند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۳۷۹۲۲۱۶:۳۷:۲۰ ۱۴۰۰/۳/۲۳
عجب
ناشناس۲۰۳۷۹۷۴۱۶:۵۹:۲۰ ۱۴۰۰/۳/۲۳
شماها نگران اقازاده هاتون هسنین نه ایران
ناشناس۲۰۳۸۱۰۳۱۸:۰۱:۴۴ ۱۴۰۰/۳/۲۳
کاش شورای نگهبان تو .. را میگذاشت بیای تا بفهمی مردم چه نظری به تو دارند !!!! عدم احراز برای تو اتفاقا خوب شده نه بد !!!
ناشناس۲۰۳۸۱۳۱۱۸:۱۱:۳۳ ۱۴۰۰/۳/۲۳
ما مردم نگرانیم که کشور دوباره دست امثال تو نیفتد!
ناشناس۲۰۳۸۱۳۲۱۸:۱۲:۱۷ ۱۴۰۰/۳/۲۳
کی گفته شما رجل و‌مدیر و مدبر هستید؟!! توهم شما را برداشته است!! یادت رفته ..!!؟
ناشناس۲۰۳۸۱۹۸۱۸:۵۲:۳۰ ۱۴۰۰/۳/۲۳
مملکت و ملت ایران به تنها چیزی که هرگز احتیاج نداشته ، ندارد و نخواهد داشت ( نگرانی عباس آخوندی و همه عباس آخوندی های داخلی و خارجی است ) .
ناشناس۲۰۳۸۳۷۴۲۰:۵۷:۱۹ ۱۴۰۰/۳/۲۳
ایران هر چی مشکل داره از شماست مطمئن باش هر که بیاد سر کار از شما دلسوزتره
ناشناس۲۰۳۸۶۳۸۲۳:۴۰:۵۰ ۱۴۰۰/۳/۲۳
به نام خدا- خنده دار ترین خبری که در این سال شنیدم همین سخن آقا عباس آخوندی است!! ببینید چه کسی نگران ایران است! نه آقای آخوندی: نمی شود! نمی توانیم! نداریم! اینها سخنان شما بود در طول دوره وزارتتان..
محمد۲۰۳۸۹۲۷۰۴:۴۷:۳۱ ۱۴۰۰/۳/۲۴
نگران خودتی به وا..
منصور۲۰۳۸۹۴۷۰۵:۱۹:۵۶ ۱۴۰۰/۳/۲۴
شما و امثال افکار شماها نگران ایران هستید؟ توسعه ایران و تمدن ایرانی با بالا رفتن سطح رفاه و معیشت امکان پذیر است. آیا شما امکان خانه دار شدن ایرانیان را فراهم کردید یا در جهت ثروتمند شدن قشر لیبرال تلاش کردید؟ تاریخ و مردم فراموش نخواهند کرد.
ناشناس۲۰۳۸۹۷۲۰۶:۰۱:۰۰ ۱۴۰۰/۳/۲۴
تونگران نباش لطفا راستی پرونده مفاسداقتصادی .. ..چی شداون موقع نگران نبودی
ناشناس۲۰۳۹۰۰۳۰۶:۳۵:۱۳ ۱۴۰۰/۳/۲۴
تازه نگران شدي؟
ناشناس۲۰۳۹۰۳۶۰۷:۱۴:۰۵ ۱۴۰۰/۳/۲۴
برعکس آینده ایران ۱۴۰۰ را آینده ای بسیار درخشان همراه با استقلال پیشرفت و اوج تولید صنایع خودروسازی و ظهور برندهای جدید و بسیار قدرتمند ایرانی در همه عرصه های صنعتی و فرهنگ و هنر و بومی اما جهانی خواهد بود و رفاه ملی گسترش خواهد یافت و بهره وری در کارایی و هزینه ها و ریخت و پاش ها در ادارات دولتی با یک برنامه ریزی دقیق و علمی به صفر خواهد رسید و آموزش و پرورش با تربیت معلمانی بسیار زبده و خلاق به اوج خواهد رسید و کارشناسانی بسیار قوی تربیت خواهند شد و بکارگیری آنها فقط بر مبنای توانایی شأن خواهد بود نه سفارش مدیران و استخدام نور چشمی ها . و آینده بسیار بسیار روشن است .
ناشناس۲۰۳۹۰۴۶۰۷:۱۸:۵۵ ۱۴۰۰/۳/۲۴
اتفاقات خوب ؛ به قول روانشناسان همواره با خوشبینی و تلاش در راه آن خواهد افتاد . و اتفاقات بد همیشه با بدبینی و آیه یأس خواندن می افتد .
ناشناس۲۰۳۹۰۵۲۰۷:۲۱:۱۵ ۱۴۰۰/۳/۲۴
ایران در اوج خواهد بود .
ناشناس۲۰۳۹۰۵۵۰۷:۲۲:۳۱ ۱۴۰۰/۳/۲۴
ایران به کشوری بسیار پیشرفته و قدرتمند و مدرن تبدیل خواهد شد .
ناشناس۲۰۳۹۰۸۹۰۷:۴۳:۳۵ ۱۴۰۰/۳/۲۴
نگران آخرتت باش امیدوارم آه دل بیخانه ها دامنت را ..
ناشناس۲۰۳۹۱۳۲۰۸:۰۶:۵۲ ۱۴۰۰/۳/۲۴
ولی من برای تو نگرانم آخوندی
ناشناس۲۰۳۹۱۳۴۰۸:۰۸:۰۳ ۱۴۰۰/۳/۲۴
جناب آخوندی و ..خواهش ما این است که حداقل سکوت کنید و خشم مردم مظلوم را بیشتر از این شعله ور نکنید.
ناشناس۲۰۳۹۳۳۴۰۹:۳۲:۲۱ ۱۴۰۰/۳/۲۴
بهتره نگران خودت باشی.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح شد/ اعمال تغییرات در حقوق مرداد فرهنگیان

 2. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 3. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 4. فقط‌ برو‌!

 5. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 6. اسب زین شده یا چموش؟!

 7. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 10. محتمل‌ترین گزینه‌ها برای سکانداری وزارت آموزش و پرورش

 11. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 12. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 13. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 14. واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل/ این چراغ سبز، قرمز می شود اگر ...

 15. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 16. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 17. نویسنده آمریکایی: اشتباهات ترامپ را در برابر ایران تکرار نکنید

 18. خداوند بر پیشوایان واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند

 19. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 20. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 21. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 22. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 23. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 24. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 25. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 2. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 3. فقط‌ برو‌!

 4. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 5. اسب زین شده یا چموش؟!

 6. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 7. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 8. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 9. محتمل‌ترین گزینه‌ها برای سکانداری وزارت آموزش و پرورش

 10. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 11. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 12. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 13. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 14. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 15. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 16. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 17. ضرغامی: روحانی رفت!

 18. کرونا در کشور رکورد زد/ واکنش حسین شریعتمداری به مخالفین طرح صیانت/ توضیحات واعظی درباره تاخیر روحانی در دیدار با رهبری/ پیش‌بینی عنابستانی درباره فیلترنشدن اینستاگرام

 19. کم‌کاری برای «صیانت» از افکار عمومی

 20. پاسخ قالیباف به نامه رضا کیانیان

 21. حسین شریعتمداری: «همه یا هیچ» یعنی در جا زدن!

 22. انتقاد رضایی از طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی

 23. جهانگیری: هیچ کس از ما نپرسید چگونه نفت فروختید

 24. واعظی: مجلس برای این تشکیل نشده که حق مردم را محدود کند

 25. قالیباف: مسدودسازی اینستاگرام و واتس‌اپ برنامه مجلس نیست

آخرین عناوین