خسارت قطعی برق به مرغداری‌ها و پرورش دهندگان ماهی

اقتصادی   4000323053

قطعی‌های مکرر برق که بعضا بدون برنامه ریزی هم اتفاق افتاده بود، به صنایعی نظیر مرغداری‌ها و پرورش دهندگان ماهی آسیب زده است.

خسارت قطعی برق به مرغداری‌ها و پرورش دهندگان ماهی
در تابستان و شروع فصل گرما به دلیل افزایش بار مصرفی مشترکان برق، شرکت توزیع برق تصمیم گرفته است برق تمام مصرف کنندگان را حداقل به مدت 2 تا 3 ساعت در روز قطع کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، قطعی مکرر برق باعث شده است که کسب و کار های فعال خسارات زیان آوری را متحمل شوند که نهادها و سازمان‌های مرغداری و پرورش ماهی هم از این خسارت در امان نماندند و شاهد کاهش پیدا کردن مقدار دام خود بودند.

یکی از مرغداران که از بردن نام خود امتناع کرد و گفت: برق در حوزه مرغداری بسیار کاربرد دارد، تنظیم دمای داخل مرغداری، تجهیزات مرغداری، سیستم گرمایش و سرمایش همه با برق کار می‌کنند و قطعی برق موجب شده است 20% تولید جوجه و مرغ کاهش پیدا کند.

او در ادامه مصاحبه گفت: همه مرغداران از قطعی برق دچار مشکل شدند حتی مرغدارانی که از ژنراتور برق استفاده می‌کنند.

اما گویا این همه مشکلات نبود زیرا با نوسانات برق تمامی کنتور ها تک فاز می‌شوند و بیشترین خسارت از این ناحیه است.

به علت قطعی برق تولید تخم مرغ در روز 20 کارتن کاهش یافت

در ادامه پیگیری ها، یکی دیگر از مرغداران در مصاحبه ای با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: با قطعی برق همه دستگاه های فعال از جمله تهویه هوا از کار می‌افتند و تلفات برجای می‌گذارد.

وی اضافه کرد: به دلیل نوسانات برقی بسیاری از تجهیزات خود را از دست داده ایم و در نتیجه مقدار تولیدی مرغ کاهش می‌یابد و نمی توانیم به اندازه نیاز بازار مرغ تولید کنیم..

به گفته یکی از مرغداران به قطعی برق موجب شده است 420 کارتن تخم مرغ در روز به 400 کارتن در روز کاهش پیدا کند.

همچنین وی اضافه کرد: قطعی برق موجب کاهش تولید می‌شود و ژنراتورهای موجود جوابگوی تامین برق موردنیاز نیستند.

بعد از بررسی میدانی این مرغداری ها، به سراغ تولیدی های دیگر که از قطعی برق ضرر و زیان دیده اند رفتیم، یکی دیگر از این تولیدی ها پرورش ماهی بود که به مشکلات مختلفی برخورده بودند.

البته در این بین برومند چهار آیین رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی مادر تخصصی توسعه صنعت طیور کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به قطعی برق در مرغداری ها اشاره کرده و می گوید: واحدهای مرغداری موظف به مجهز کردن واحد خود به تامین برق اضطراری هستند، چنانچه واحدی اهمال کرده و موتور برق اضطراری ندارد، ناشی از بی توجه ناظران در زمان‌تمدید پروانه است. با این وجود تلفات واحدها را نباید ناشی از قطعی برق موردی دانست.

کاهش 70 درصدی تولید ماهی قزل آلا به علت قطعی برق

ابوالفضل محمدی، سرپرست پرورش ماهی قزل آلا در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: برق تاثیر به سزایی در پرورش ماهی و شیلات دارد و قطعی برق 70 درصد تولیدات را کاهش داده است.

او گفت: در 2 هفته اخیر بسیاری از دستگاه ها و تجهیزات بر اثر افت فشار و نوسانات برقی غیرقابل استفاده شده‌اند و در پی آن، روزی 10 هزار بچه ماهی و ماهی بالغ جان خود را از دست داده اند.

همچنین وی اضافه کرد: قطعی های پی در پی باعث خسارت های بیش از 40 میلیون تومانی شده و بسیاری از مدیران را مجبور به تعدیل نیرو کرده است.

عیوضی، متخصص در حوزه استخرداری و فروش تجهیزات شیلات در مصاحبه ای با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: دستگاه های پرورش ماهی با موتور حلزونی یکی از گران قیمت ترین تجهیزات مورد نیاز در این زمینه است که با نوسانات برقی و افت فشار موتور آن از کار می‌افتد.  طبق گزارشات به دست آمده تعداد زیادی از مراکز پرورش ماهی به دلیل بالا بودن هزینه تعمیر و تامین این دستگاه تولیدات خود را متوقف کرده اند.

آرش نبی زاده مدیر عامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره می گوید: قطعی برق اخیر به چند مزرعه آسیب زده، اما آماری از میزان خسارت وجود ندارد.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی ادامه داد: طی تماس‌های مکرر پرورش دهندگان از استان‌های کرمانشاه و کردستان گزارش‌هایی از خسارت قطعی برق اعلام شد، اما برآورد دقیق خسارت ۲ ماه زمان می‌برد.

او در پایان گفت: خیلی از پرورش دهندگان به علت قطعی برق اخیر به دنبال تهیه دیزی ژنراتور دوم هستند، اما قیمت‌ها به حدی بالا رفته است که ریسک مزارع ناشی از قطعی برق را پذیرفتند.

بسیاری از کارشناسان و فعالان حاضر در این حوزه خواستار تسهیلاتی از سوی دولت و جداول زمان بندی برق از سوی شرکت توزیع برق شدند. موضوعی که به نظر می رسد با اندکی برنامه ریزی از بروز چنین آسیب هایی جلوگیری خواهد کرد.

عناوین مرتبط

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح شد/ اعمال تغییرات در حقوق مرداد فرهنگیان

 2. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 3. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 4. فقط‌ برو‌!

 5. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 6. اسب زین شده یا چموش؟!

 7. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 10. محتمل‌ترین گزینه‌ها برای سکانداری وزارت آموزش و پرورش

 11. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 12. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 13. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 14. واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل/ این چراغ سبز، قرمز می شود اگر ...

 15. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 16. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 17. نویسنده آمریکایی: اشتباهات ترامپ را در برابر ایران تکرار نکنید

 18. خداوند بر پیشوایان واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند

 19. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 20. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 21. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 22. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 23. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 24. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 25. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

ابر آروان

آخرین عناوین