مشروح سومین مناظره انتخاباتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری؛ از نامه ای که زاکانی رو کرد تا لیست بدهکاران بانکی و وعده ها

سیاسی   4000322083

سومین مناظره انتخاباتی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد.

مشروح سومین مناظره انتخاباتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری؛ از نامه ای که زاکانی رو کرد تا لیست بدهکاران بانکی و وعده ها

به گزارش مهر، سومین و آخرین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم با موضوع «دغدغه‌های مردم» در استودیوی محل مناظره‌ها در حال برگزاری است.

موضوع اولین مناظره نامزدها در صدا و سیما، مشکلات اقتصادی و موضوع مناظره دوم، مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بود.

اجرای مناظره را «مرتضی حیدری» برعهده دارد.

مناظره انتخاباتی به صورت زنده از شبکه یک سیما، شبکه خبر، رادیو ایران و رادیو انتخابات پخش می‌شود.

** اظهارات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم پس از پایان مناظره

۲۲:۴۰ جلیلی: آماده مناظره با نامزدها هستم

سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری امشب پس از پایان سومین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اگر کسی قول بدهد اما فراموش نکند، او می‌تواند وعده دهد. مهم این است که یک نظارت قوی مردمی استمرار داشته باشد تا حرف‌هایی که گفته می‌شود، اجرا شود.

وی با بیان اینکه این نظارت باید از همین امروز آغاز شود، افزود: باید دید ادعا و حرف‌هایی که مطرح می‌شود، چقدر قابل دفاع هستند؟ چه میزان قابل تحقق هستند؟ مردم از همین امروز باید این مساله را مطالبه کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: مناظرات تلویزیونی تمام شد اما ما هنوز تا روز برگزاری انتخابات، چند روز برای تبلیغات وقت داریم. من همین‌جا اعلام می‌کنم که با نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، درباره برنامه‌هایی که دارم، آماده‌ام مناظره کنم.

۲۲:۳۷ قاضی‌زاده هاشمی: برای تغییر شرایط کشور، باید پای صندوق رأی برویم

سید امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، پس از پایان سومین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران، برنده مناظره را مردم دانست و گفت: مناظره برای این نیست که کسی برنده یا بازنده باشد نیست.

قاضی‌زاده‌هاشمی گفت: در تفکر دینی، پذیرش مسئولیت «فاستبقوالخیرات» است. قرار بود مردم توان ذهنی، برنامه‌ها و تیم‌های ما را با یکدیگر مقایسه کنند.

وی افزود: ما دو سه سال است که روی برنامه‌های «دولت سلام» کار می‌کنیم. همواره به دوستانم گفتم که اگر کاری را نمی‌توانیم انجام دهیم را بیان نکنیم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خطاب به جوانان رأی اولی گفت: جوانانی که امروز ۲۸ و ۲۶ ساله هستند، ۸ سال پیش رأی اولی بودند، انتخاب آنها ۸ سال کشور را به جلو برده است. انتخاب شما بسیار مهم است. شما ۸ سال گذشته را ببینید، این ماحصل رأی من و شماست.

قاضی‌زاده‌هاشمی گفت: اگر می‌خواهیم شرایط کشور تغییر کند، نیازی به حضور پای صندوق و رأی دادن به تغییر هستیم.

۲۲:۱۵ همتی: جذب نخبگان خارج از کشور را پیگیری می‌کنم

عبدالناصر همتی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری پس از برگزاری سومین مناظره تلویزیونی در جمع خبرنگاران، گفت: ما دو تا مسئله داریم، یکی فضای اجتماعی و یکی هم فرصت‌های شغلی، ما افراد نخبه زیادی داریم که باید به آنها توجه شود، باید امکانات کافی در اختیار آن‌ها قرار گیرد و پرداخت کافی به آنها داشته باشیم که در واقع جبران خدماتشان در آن سطح باشد.

وی افزود: نکته دوم فضای اجتماعی است که متأسفانه انسداد داخلی در داخل کشورمان ایجاد شده است، خیلی از جوانان تقریباً تحت فشار هستند، زیرا می‌خواهند به خارج بروند، اولاً امکانات خوبی را دانشگاه‌های خارجی، مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های خارجی در اختیار آن‌ها می‌گذارند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: ما باید در داخل این جذابیت را برای آنها ایجاد کنیم، متأسفانه فضای اجتماعی در کشور ما نیز مقداری بسته است، دخالت‌های اجتماعی در زندگی شخصی، رفتارشان و در اوقات فراغتشان خیلی زیاد شده است.

همتی خاطرنشان کرد: مداخلاتی که می‌کنیم، هیچکدام به نظر من نه ضروری و نه به صلاح کشور است، اگر من توفیق اخذ رأی مردم را داشته باشم، حتماً جذب نخبگانی که در خارج از کشور هستند و همچنین جلوگیری از خروج بیشتر نخبگان را پیگیری خواهم کرد.

۲۲:۰۶ رئیسی: آقایان می‌ترسند اسامی ۱۱ بدهکار بانکی را اعلام کنند

سید ابراهیم رئیسی امشب پس از پایان سومین و آخرین مناظره انتخاباتی در جمع خبرنگاران، گفت: من باید به مطلبی در خصوص لیست صادرکنندگان که در مناظره مطرح کردم، اشاره کنم. آقایان اعلام کردند که صادرکنندگان ۲۷ میلیارد دلار را برنگرداندند، سپس ما گفتیم اعلام کنید، اما فقط ۷ میلیارد دلار آن را اعلام کردند و ۲۰ میلیارد دلار آن باقی ماند.

وی افزود: سپس دادگستری این موضوع را پیگیری کرد، برخوردهایی را هم انجام داد، سپس ما گفتیم چرا مابقی آن را اعلام نمی‌کنید؟ اما آقایان امروز و فردا می‌کردند تا اینکه ما رسانه‌ای کردیم. بعداً مجبور شدند و اعلام کردند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: آنها اسامی ۱۷ هزار نفر را برای ما ارسال کردند. ما به آنها گفتیم دانه درشت‌ها را به ما اعلام کنید درحالی‌که آنها کسانی را معرفی کردند که تنها بین ۱۰۰ تا هزار دلار گرفته بودند.

رئیسی گفت: ما یک تیمی را مشخص کردیم تا بفهمیم این ۱۷ هزار نفر چه کسانی هستند. معلوم شد که از این ۱۷ هزار نفر برخی کارتن‌خواب، برخی نقاش، برخی بقال و عده‌ای خانم‌های خانه دار هستند.

وی با بیان اینکه ما با دانه درشت‌ها قطعاً برخورد می‌کنیم، گفت: این لیست ۱۱ نفره‌ای که [آقای همتی] ادعا کرد و گفت می‌خواهم به فلانی بدهم را نگاه کردم؛ خیلی برای ما عجیب است. ما در قبال این ۱۱ نفر اقدام کردیم ولی او می‌ترسد که اسامی آن‌ها را اعلام کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما برخی از این ۱۱ نفر را زندانی کردیم، پول‌های آنها را گرفتیم. از یکی از آنها ۳ هزار میلیارد تومان گرفتیم، از یکی ۲,۵۰۰ میلیارد تومان و از برخی دیگر دلار و یورو گرفتیم.

رئیسی تاکید کرد: ما ۹۰ هزار میلیارد تومان از بدهکاران بانکی گرفتیم؛ ما این کار را انجام دادیم اما این آقا (همتی) می‌ترسد اسامی آنها را اعلام کند.

وی گفت: تا به حال این آقایان شکایت نکردند، اینها باید شکایت کنند. هرکسی پولش به یغما برده شده است باید اعلام کند. ما چند نفر از آنها را از خارج کشور آوردیم و در داخل محاکمه کردیم. وقتی اسامی ۱۱ نفر را نگاه کردم، دیدم اینها جزو افراد معروف هستند که بعضی از اینها به صورت علنی محاکمه شده‌اند و مردم اسامی آنها را می‌دانند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: چرا این آقا (همتی) ابا دارد که اسامی آنها را ببرد؟ ما بدون اینکه این آقایان شکایتی بکنند، این افراد را گرفتیم و برخی از آنها را محاکمه کردیم و پول‌ها را به بیت‌المال بازگرداندیم.

۲۱:۳۱ رضایی: ملاحظه‌کاری‌ها را کنار گذاشتم و نسبت به گذشته متفاوت حاضر شدم

محسن رضایی میرقائد پس از ضبط برنامه مناظرات تلویزیونی در جمع خبرنگاران گفت: همان طوری که به ملت عزیز ایران گفتم، این بار نسبت به گذشته متفاوت به صحنه خواهم آمد. رودربایسی‌ها را کنار گذاشتم. ملاحظه کاری‌ها را کنار گذاشتم. زیرا که خودم را سرباز وطن می‌دانم.

وی تصریح کرد: من، محسن امام هستم که امروز باید بار دیگر برای شما سربازی بکنم. لذا هیچ گونه ملاحظه‌ای را در پیش نخواهم گرفت. عین حقیقت را به شما خواهم. توانایی‌هایم را در اختیارتان قرار خواهم داد و حتماً تا شب انتخابات نیز بحث‌های جدیدی با شما خواهم داشت.

۲۱:۱۶ زاکانی: برنامه‌هایی برای غمگین کردن چهره مفسدان دارم

علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری پس از پایان سومین مناظره انتخاباتی اظهار داشت: اینکه کدام یک از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری دست بالا را دارد، اجازه دهید مردم قضاوت کنند.

وی بیان کرد: باید بگویم که بنده در ادامه حتماً برنامه‌هایی دارم و شما طی چند روز آینده مشاهده خواهید کرد که ان‌شاءالله این برنامه‌ها باعث شادی دل مردم و غمگین کردن چهره مفسدان می‌شود.

** بخش پایانی؛ جمع‌بندی مناظره

۲۰:۲۵ جلیلی در جمع‌بندی مناظره؛

جلیلی گفت: چهار سال آینده باید چهار سال جهش باشد و این جهش یک جهاد بزرگ و تلاش ستُرگ می‌خواهد. صحبت از رئیس جمهور می‌کنیم، رئیسی که باید بداند رئیس همه جمهور است و باید همه مردم را در بر بگیرد و همه حقوق آنان را مورد توجه قرار دهد نه اینکه به بخشی از حقوق آنان توجه کند.

وی افزود: رئیس جمهور باید بداند که در رأس چه دستگاهی قرار می‌گیرد و مطلع باشد در بدنه و رأس دستگاه‌ها چه خبر است. باید بداند تا او را بازی ندهند. رئیس جمهور باید محیط داخلی، منطقه‌ای و بین المللی را به خوبی بفهمد تا به اندک موضوعی و بهانه‌ای کار را تعطیل نکند.

هشت سال است که سایه به سایه در حد توان خود مسائل کشور را دنبال می‌کنیم

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری متذکر شد: ما هشت سال است که سایه به سایه در حد توان خود مسائل کشور را دنبال می‌کنیم. اگر کار خوبی بود، تأیید کردیم و اگر کار ناقصی بود، سعی کردیم به تکمیل آن کمک کنیم و اگر کار خطایی انجام شد تلاش خود را انجام دادیم تا آن کار تصحیح شود.

وی تأکید کرد: کارنامه ما امروز روشن است و در همه موضوعات سعی کردیم که برای اداره کشور یک برنامه واقعی و قابل اجرا که نوید جهش را می‌دهد داشته باشیم و این برنامه را نوشته‌ایم. نباید مسائل را تقلیل داد و نباید دچار تعارفات شد. ما فکر می‌کنیم رویکردها باید از اینکه حل مشکل «آب خوردن کشور» را هم به دیگران نسبت دهیم و منتظر دیگران باشیم به جهش کشور ارتقاء یابد.

جلیلی تصریح کرد: مستقل از تمام جناح‌ها و بازی‌های سیاسی و مستقل از هر گونه حرکت و تعارفی که خدای نکرده در این مسیر خدشه ایجاد کند، باید گام برداریم و به فکر جهش کشور باشیم. امیر مومنین علی (ع) می‌فرمایند: «خدایا تو خود شاهدی از آنچه از جانب ما صورت گرفت، نه تلاشی بود برای کسب قدرت و نه زیاد کردن ثروت بلکه می‌خواهیم نشانه‌های دین تو را برگردانیم، اصلاح واقعی را انجام دهیم تا بندگان ستم دیده تو احساس آرامش و امنیت کنند و دین تو برپا شود.»

وی تأکید کرد: امروز ما در محضر خداوند، امام (ره)، شهدا و مردم صادقانه هر آن چیزی را که در این هشت سال به آن رسیدیم و فکر می‌کنیم که برای آینده کشور می‌تواند یک برنامه درست باشد را به شما تقدیم می‌کنیم.

۲۰:۱۹ مهرعلیزاده در جمع‌بندی مناظره؛

مهرعلیزاده گفت: مردم سرافراز ایران شش روز دیگر انتخابات برگزار می‌شود، انتخاباتی که می‌تواند با نتیجه‌ای از پیش تعیین شده به پایان برسد و یا با معجزه‌ای، نتیجه‌ای غیر از خواست انحصارطلبان رقم بزند.

وی افزود: قرار بود جمهوریت جمهوری اسلامی حفظ شود و مردم در رأس امور باشند، بیان اندیشه محدود نشود و تمام سلایق در انتخابات حضور داشته باشند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: قرار بود با رفع رانت، تبعیض و تحقق عدالت، همه آحاد ملت ایران فرصت برابر داشته باشند، مردم در اینکه چه می‌پوشند، چه می‌خورند و چه می‌اندیشند و در یک کلام در انتخاب سبک زندگی، آزاد باشند.

مهرعلیزاده تأکید کرد: می‌دانم که امروز با این «قرار بودها» فاصله داریم، لیکن امروز دو راه پیش روی ما است.

وی ادامه داد: راه نخست این است که با صندوق رأی قهر کنیم و در این انتخابات شرکت نکنیم و راه دوم اینکه با امید به آینده درخشان و برای عزت ایران و ایرانیان و نیز برای خط بطلان کشیدن بر این صحنه‌آرایی خطرناک با ا مید به آینده، در جلوگیری از به خطرافتادن ایرانمان در آینده بر سر صندوق‌ها حاضر شویم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری خطاب به مردم ایران، تأکید کرد: در خرداد سال ۷۶ نیز ابر و باد و مه و خورشید و فلک برای انتخاب یک فرد به میدان آمده بودند، اما قدرت خاص شما مردم، عرصه دیگری را رقم زد و تشکیل دولت اصلاحات به عنوان کارآمدترین دولت پس از پیروزی انقلاب را به ارمغان آورد.

مهرعلیزاده ادامه داد: مردم ایران، قدرت در دست شما است، قدرت انتخاب بین شادی و نشاط و یا اندوه و ناامیدی، برقراری عدالت و یا تبعیض و ظلم.

وی اضافه کرد: مردم ایران شرکت و یا عدم شرکت در انتخابات، حق شما است، اما عدم شرکت در انتخابات، محروم ساختن خویشتن از حق خویشتن است، بیایید با استفاده از این حق قانونی خود به زندگی سلامی دوباره کنیم و با رأی به دولت زندگی، ایرانی بسازیم برازنده ایرانیان، بیایید همه با هم و در کنار هم برای حکمرانی خوب و ساختن ایرانی آباد، آزاد و مستقل تلاش کنیم، این بار لحظه انتخابات، لحظه تغییر قرن است.

۲۰:۱۶ زاکانی در جمع‌بندی مناظره؛

زاکانی اظهار داشت: قول می‌دهم قانون اساسی را اجرا کنم و توجه کنم که اصل ۱۰ و ۲۱ ناظر بر خانواده و زنان، اصل ۸ و ۲۸ ناظر به آزادی‌های مدنی، اصل ۲۸ ناظر به اشتغال، اصل ۲۹ ناظر به تأمین اجتماعی، اصل ۳۰ ناظر به آموزش، اجرا شود. آموزش کشور باید متحول شود.

ریشه اعتیاد را ظرف چهار سال در کشور خشک می‌کنم

وی گفت: با مقررات زدایی واقدامات مناسب مسیری را دنبال می‌کنیم که بتوانیم ریشه اعتیاد را ظرف چهار سال در کشور خشک کنیم، این کاملاً شدنی است.

زاکانی تصریح کرد: بیمه زنان سرپرست خانوار و زوج‌های نابارور را دنبال می‌کنیم.

ابربدهکاران بانکی را آزاد نمی‌گذارم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: به مردم دروغ نمی‌گویم. از محل تورم، دولتمان را اداره نمی‌کنم. ابربدهکاران بانکی را آزاد نمی‌گذارم، به واردکنندگان کالاهای مصرفی رانت نمی‌دهم، شایسته سالاری می‌کنم، بستگان و فامیل خود را سر کار نمی آورم، مردم را تحقیر نمی‌کنم، مشکلات داخلی را به خارج از کشور وابسته نمی‌کنم.

زاکانی اظهار داشت: قدر دانشمندانمان را می‌دانم، دیپلماسی اقتصادی را پیشه می‌کنم، قانون را در کشور پیاده می‌کنم. آنچه که هست قانونمداری و صداقت خواهد بود.

۲۰:۱۲ قاضی‌زاده در جمع‌بندی مناظره؛

سفره انقلاب باید تکانده شود

قاضی‌زاده هاشمی در بخش پایانی صحبت‌های خود خطاب به مردم ایران، گفت: مردم عزیز ایران! بنده به عنوان اولین جوان گام دوم انقلابی در انتخابات ریاست جمهوری آمده‌ام تا نسل نو را جایگزین نسل ویژه کنم. اصحاب سفره با تبعیض، مردم را از سر سفره انقلاب بیرون کردند. سفره انقلاب باید تکانده شود، تبعیض و فقیر و غنی نباشد.

وی افزود: دولت سلام، دولت جوانان گام دومی به همراه مردم در مقابل آنان که آرامش مردم را به گروگان گرفته‌اند، خواهد ایستاد. اولین ویژگی جوان، نترسیدن است. ما پرونده‌هایی را که به علت حکمرانی بد و سیاست‌زدگی انتخاب‌های غلط بازمانده‌اند را خواهیم بست.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: بزرگترین درد مردم این است که چرا همه چیز باید در یک بند خلاصه شود آن هم بند «پ». پول داشته باش، مدرسه خوب برو، رتبه خوب در کنکور داشته باش، سفر خوب برو، تفریح خوب داشته باش، ماشین خوب و خانه خوب داشته باش، سربازی نرو، پارتی داشته باش و وام میلیاردی بگیر. اگر هم مفسد اقتصادی باشی، از تو حمایت خواهند کرد. پارتی داشته باش، استخدام شو. پارتی داشته باش و مشکل اداری نداشته باش.

بند «غ» را جایگزین بند «پ» می‌کنیم

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: اما دولت سلام و دولت جوانان می‌آید تا بند «غ» را جایگزین بند «پ» کند. «غ» یعنی غیرت. اگر یک جو غیرت بود، دختر جوان ما بی جهیزیه نمی‌ماند. اگر یک جو غیرت بود، فقط برای سیاست از هنرمند استفاده نمی‌شد. اگر یک جو غیرت بود، ورزشکار ما دستفروش نمی‌شد. اگر یک جو غیرت بود، در بورس جیب مردم زده نمی‌شد. اگر یک جو غیرت بود، اگر مسئولی فرزندش خارج از کشور بود، خودش از مسئولیتش کناره‌گیری می‌کرد.

«دولت سلام» برای مردم ثبات و آرامش می‌آورد

وی تاکید کرد: غیرت یعنی همه مردم ایران باید سر سفره انقلاب بنشینند. دولت سلام با غیرتش برای مردم ثبات و آرامش می‌آورد. غیرت همان است که وقتی پیکرش که مظهر غیرت است، به کشور برگشت، همه ایران نه و همه جهان برای او ایستاد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: غیرت یعنی جوان لُر دستفروشی که دروازه‌بان جهانی می‌شود. غیرت یعنی جوان تُرکی که چند روز قبل در بازی والیبال غیرممکن را ممکن کرد و جوانان گام دومی با غیرتشان، محال‌ها را امکان‌پذیر خواهند کرد.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: مردم اگر یک جو غیرت ببینند، مانند حاج قاسم سلیمانی پاسدار خواهند بود.

وی با بیان اینکه اگر امروز مردم دلگیرند به دلیل آن است که در مسئولان غیرت و دلسوزی ندیده‌اند، اظهار داشت: دولت سلام، دولت جوانان و زنان غیور است که با غیرتشان غیرمتصورها را قابل تصور می‌کنند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: پدران و مادران عزیز! فرزندان شما آمده‌اند و یوسف‌های بزرگ شده‌اند تا ایران را آباد کنند، به آنها اعتماد کنید.

۲۰:۰۹ رئیسی در جمع‌بندی مناظره

رئیسی در بخش پایانی مناظره و جمع بندی صحبت‌های خود تاکید کرد: در بحث بنزین، تصمیم گیرنده دولت و طرح آن در جلسه شورای هماهنگی فقط به دلیل هماهنگی صورت گرفت. بخشی که مصوبه داشت این بود که این پول باید در جهت تولید مصرف شود و میان مردم تقسیم شود.

روحانی باید پاسخگوی طرح بنزینی باشد

رئیسی ادامه داد: در اجرای طرح بنزین بسیار بی تدبیری شد. مردم برای اینکه بدانید در این موضوع مسئول و مقصر کیست گزارش دبیرخانه شورا وجود دارد و گزارش مسئولین عالی رتبه قضایی وجود دارد، بنابراین اولین پاسخگو در این مورد باید آقای روحانی باشد و این طبق اسناد و مدارک است.

ما در زمینه عدالت عقب هستیم

وی تاکید کرد: همه مسائل و همه کسانی که در این رابطه بودند خدمت مقام معظم رهبری ارائه شد. در دولت و ریاست جمهوری اولین نکته، جهت گیری است‌. باید دید دولت جدید چه جهت گیری دارد. جهت گیری ما در مسیر عدالت است. ما در زمینه عدالت عقب هستیم. دولت که می‌خواهد اجرای عدالت کند باید بتواند ظرفیت‌های کشور را مورد استفاده قرار دهد و بتواند از همه نیروهای انسانی کارآمد در کشور استفاده کند و قدرت اجماع‌سازی داشته باشد.

دولت عدالتجو باید یک قدرت اجرایی قوی داشته باشد

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: دولت عدالتجو باید یک قدرت اجرایی قوی داشته باشد والا برنامه ششم و هفتم توسعه داریم اما به بسیاری از آنها عمل نشده است. برنامه بسیار مهم است و کارنامه هم موید برنامه است. وقتی می‌گوییم این کارها باید بشود، باید نشانه‌هایی هم بر اجرا وجود داشته باشد.

رئیسی بیان کرد: مردم بدانند که رئیس جمهور، رئیس همه مردم است و نسبت به همه مردم نگاه یکسان دارد. حق هر ایرانی تضمین شده است، اهل سنت، شیعه، بازنشسته، کارگر، کشاورز و زن و مرد و همه برای رئیس جمهور، مردم هستند و هیچ فرقی با هم ندارند.

وی در پایان اضافه کرد: رئیس جمهور در برابر همه تکلیف دارد و مردم هم نسبت به او حق دارند. مردم! شما به گردن دولت حق دارید و ما خود را مکلف به پیگیری مسائل شما می‌دانیم.

۲۰:۰۶ رضایی در بخش جمع‌بندی مناظره؛

رضایی در جمع بندی سخنانش گفت: عقب‌ماندگی از ترکیه و وضعیت معیشتی مردم برای ما یک ننگ است. دولت ما مصمم است با برنامه‌ریزی، این مشکلات را حل کند.

وی افزود: ما از آن زمانی که برنامه ریزی مد نبود تا امروز برنامه‌هایی را برای عبور ایران از شرایط فعلی تدوین کرده‌ایم و با اقتدار این برنامه‌ها را اجرا خواهیم کرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه منابع یارانه ۴۵۰ هزار تومانی مشخص است، ادامه داد: ما در پرداخت حقوق به زنان خانه‌دار که آینده سازان مملکت را تربیت می‌کنند جدی هستیم.

محسن رضایی گفت: مشاغل خانگی را در کل کشور گسترش خواهیم داد. همچنین بحث مسکن ارزان قیمت و سهل را با قسط‌های ۵۰ ساله دنبال خواهیم کرد و ۳۰ درصد از سهام نفت را به شما مردم می‌دهیم تا کفایت زندگی را حل کند اما به این مقدار قانع نیستیم.

وی منطقه‌ای یا ایالتی کردن اقتصاد را یکی دیگر از برنامه‌های خود اعلام کرد و گفت: ما اختیارات اجرایی را از مرکز می‌گیریم و به استان‌ها می‌دهیم تا طبق قانون سپرده‌های مردم در همان استان‌ها هزینه شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: همچنین ارزش افزوده شرکت‌ها در استان‌ها هزینه می‌شود. ما باید همه ایران را ایران بدانیم نه اینکه همه سرمایه‌ها را بیاوریم و در تهران جمع کنیم.

رضایی تصریح کرد: دولتی که تشکیل خواهم داد از همه اقوام خواهد بود که در آن اهل تسنن، اهل تشیع و اقلیت‌ها حضور دارند.

وی گفت: ۱۴ ابرپروژه برای حوزه اقتصاد کشور داریم که سعی می‌کنیم آن را در ۴ سال و اگر افتخار دادید آن را در ۸ سال به پایان برسانیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در اینجا به شما قول می‌دهم که اگر نتوانم به وعده‌هایم عمل کنم زودتر از آن چیزی که شما فکرش کنید می آیم و اعتراف کرده و در برابر شما تعظیم می‌کنم.

محسن رضایی گفت: رای شما نه پوشش است و نه روکش و نه پیشکش. رای شما رویش است و با این رای به رویش آینده کشور کمک کنیم.

وی افزود: برنامه‌های دیگر من در حوزه همسان سازی حقوق، ساماندهی نیروهای شرکتی، توسعه روستایی و بیمه تامین اجتماعی روستایی هستیم.

**بخش چهارم مناظره؛ انتقاد از برنامه‌ها

۲۰:۰۳ زاکانی در بخش چهارم مناظره؛

زاکانی در ادامه گفت: اگر انقلاب نبود هیچکدام از ما اینجا نبودیم. در جایگاهی بودیم که متناسب با شرایط امروز مان نیست لذا حق نداریم مثل سناتورها کنار هم بنشینیم و حرف‌های کلی بزنیم و همدیگر را متهم کنیم حق نداریم بی برنامه کار کنیم اشتباه کنیم و در استخر شنای آنها شنا کرده و در فضای آنها تنفس کنیم. اگر اینگونه بود ما از مردم جدا شده‌ایم و به فرموده امام روز مرگ ماست.

حق نداریم مثل سناتورها کنار هم بنشینیم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه ریشه فساد را در کشور خواهم خشکاند، تصریح کرد: فساد بلای جان کشور است. ریشه دروغ را خواهم کند، فرمودند من را از بانک مرکزی اخراج کردند، آقای واعظی گفتند خلاف اعلام کردند.

زاکانی ادامه داد: بیان کردم که ۱,۲۰۰ میلیارد تومان در پایان سال ۹۸ از بانک صادرات به پاسارگاد منتقل شده است، گفتند نه اینگونه نیست اما آقای دژپسند تایید کرد.

وی اظهار داشت: الان گفتند که ایشان در تاریخ شهریور ماه ۹۸ بنزین ۵ هزار تومان را توصیه کردند می‌گویند که خلاف می‌گویید. این نامه با امضای رسمی ایشان اینجا است من آمده‌ام تا با دروغ مقابله کنم.

تازه کامنت های زیر اینستاگرامتان را باز کردید؛ جرات رو به رو شدن با مردم را ندارید

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اظهارات همتی در مورد فیلترینگ گفت: شما کامنت های زیر اینستاگرامت را بسته بودی تازه باز کردی، شما جرات رو به رو شدن با مردم را نداری، وقتی اشتباهات زیاد می‌شود یعنی کسانی که زیاد تست غلط می‌زنند جواب تست‌های درست را می‌دانند که تست‌های غلط را جدا می‌کنند. این دولت عامدانه تست‌های غلط را می‌زند.

جَنگ اقتصادی را به جُنگ شادی تبدیل کرده‌اند

زاکانی گفت: جنگ اقتصادی را به جُنگ شادی تبدیل کرده‌اند. صبح جمعه به ریش مردم خندند، با کفش به چادر زلزله زده‌ها رفتند. با ماشین خارجی به کارخانه خودروسازی ایرانی رفتند.

وی گفت: مشکلات متعددی در کشور ما وجود دارد باید دست به دست هم بدهیم ریشه ناکارآمدی، تفکر غلطی است که ۴۰ سال مثل اختاپوس در کشور ما خیمه زده از انقلاب مصرف کرده و هیچ خدمتی به مردم نکرده است.

۱۹:۵۹ جلیلی در بخش چهارم مناظره؛

جلیلی در ادامه گفت: اگر امروز از بیکاری، گرانی و مشکل مسکن صحبت می‌شود، نگاه ما به چهار سال آینده، یک نگاه فرصت محور است. این مسائل با اداره روزمره کشور حل نمی‌شود. جهش امروز برای کشور و استفاده حداکثری از فرصت‌ها هم ممکن و هم یک ضرورت است و لازمه اش این است که قبلاً بررسی‌ها انجام شده باشد.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: در مورد نظام بانکداری، نظام سلامت، موانع تولید، راجع به اینکه چگونه نه تنها مشکل قطع شدن برق نداشته باشیم، بلکه صادرات برق هم داشته باشیم، درباره اینکه روستاهای ما چگونه باید هر کدام سلول جهش کشور باشند نه اینکه حداکثر خدماتی به آنان ارائه باشد، باید ارزیابی‌های دقیق انجام شود.

صحبت‌های آقای همتی جابجا کردن مرزهای ادبیات است

جلیلی تصریح کرد: ۲۷ درصد جمعیت ما در روستاها هستند و باید به آن با یک نگاه حداکثری نگاه کرد و باید این زمینه را برای آنان ایجاد کرد که بتوانند جهش یابند و در ادامه کشور را به جهش برسانند. این اهانت به روستا است؟ این جابجا کردن مرزهای ادبیات توسط همتی است و بنده نمی دانم چگونه این مطلب را مطرح کرد.

وی ادامه داد: عرض بنده این است که می‌گوییم اگر صحبت از این جهش می‌کنیم، باید برای اشتغال، تک تک دستگاه‌ها، مسئولیت داشته باشند، همچنین باید برای ارز آوری، مسئولیت تعریف شده باشد تا کشور معطل نماند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: مسائل را غلط بیان نکنید. می‌گویند که ۲۰۰ کشور عضو FATF هستند، مگر نمی‌دانید که شما هم هستید! برنامه اقدام امضاء کردید و از ۴۱ بند ۳۹ مورد را اجرا کرده‌اید. شما حتی این مسئله را هم نمی‌دانید! اینها انجام شده و آنان گفته‌اند که قبول نیست. به جای آنکه از آنان طلبکار باشید، از داخل طلبکاری می‌کنید؟

جلیلی اظهار داشت: ما می‌گوییم برای مثال، ۴۹ دستگاه در مورد روستاها باید وظایفی را انجام دهند و آیا این حرف اهانت به روستائیان است. بنده اصلاً این موضوع را نمی‌فهمم.

وی تاکید کرد: اگر ما می‌خواهیم مسائل مهمی چون بیکاری را حل کنیم، با اداره روزمره برطرف نمی‌شود و یا با برنامه‌ای که با اولین سوال دچار تردید شویم، حل نمی‌شود و یا اینکه بعد روی آن مطالعه خواهیم کرد، حل نمی‌شود و باید از روز ابتدای شروع کار دولت این برنامه با قوت آغاز شود.

۱۹:۵۶ رئیسی در بخش چهارم مناظره؛

من اگر به عنوان نامزد نبودم، آقایان می‌خواستند چه بگویند؟

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در رابطه با نقد خود به سخنان دیگر نامزدها گفت: نمی‌دانم من اگر به عنوان کاندیدا نبودم، آقایان می‌خواستند چه بگویند؟ خداروشکر من هستم و آقایان من را مورد خطاب قرار دادند و چیز بدی نشد.

از من ناراحتید یا از مردم؟ مردم به شما اقبال ندارند

رئیسی افزود: در این جلسه آدم برنامه می‌دهد، کارنامه می‌گوید. دوم اینکه معلوم نیست شما از من ناراحتید یا از مردم. مردم به سمت شما اقبال ندارند، چه می‌خواهید بکنید؟ عملکرد را نگاه کنید، ببینید چطور عمل کردید که مردم به اینجا رسیدند. این خیلی روشن است، بروید و ببینید مردم چرا ناراحت هستند و اصلاً پیچیده نیست.

در آنچه به مردم گفتم صادق بودم

رئیسی افزود: از همان مردمی که می‌گویید نمی‌خواهند پای صندوق بیایند بپرسید که از چه ناراحت هستند. ببینید این دولت با مردم، جوانان و تولیدکنندگان چه کرده است. آمدم و دیدم در بانک‌ها هر کدام دارید به یک شیوه عمل می‌کنید. یکی وام با سود ۱۸ درصد و دیگری ۲۵ درصد و ۳۵ درصد می‌دهند.

وی تاکید کرد: گفتیم وضعیت تولیدکنندگان را پیگیری کنید، اثر نداشت و به قضات گفتیم بیشتر از میزان شورای پول و اعتبار برای شما ضامن اجرا نباشد. بالاخره مملکت مقرراتی دارد و باید براساس قانون و یک چارچوبی بچرخد. با دستگاه قضا تولیدی‌ها احیا شدند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: بانکی که امروز باید مشکل کشور را حل کند به معضل تبدیل شده است. در رابطه با فضای مجازی مردم می‌دانند در آنچه گفتم صادق بودم. نگاهشان به من این بود که من مخالف این فضا هستم.

هیچ فیلتری در زمان من در قوه قضاییه انجام نشد

رئیسی تصریح کرد: هیچ فیلتری در زمان من مطلقاً در قوه قضاییه انجام نشد. چرا حرف‌هایی می‌زنید که بعداً خودتان نتوانید پاسخ آنها را بدهید؟ آنچه اهمیت دارد اینکه گفته‌ام مسأله اینترنت و دسترسی جوانان به آن آزاد شود، حالا کفی در حد ۲۰ گیگ و ۵۰ گیگ؛ احتیاج به فضای مجازی مثل برق و آب می‌ماند و همیشه این را گفتیم.

وی عنوان کرد: از روز اول که به قوه قضاییه آمدم اطلاعیه دادم و گفتم مردم در این فضا با من صحبت کنند. چرا فضاسازی می‌کنید؟ مردم من را می‌شناسند و عملکرد من را دیدند. اینگونه نظر دادن دور از انصاف است. هیچ روزنامه‌ای در دوران من بسته نشد و هیچ رسانه‌ای در دوران من محدود نشد.

۱۹:۴۹ قاضی زاده در بخش چهارم مناظره؛

واکسیناسیون را تا ۲۲ بهمن به اتمام خواهیم رساند

قاضی زاده هاشمی گفت: در موضوع اشتغال برنامه صریح و سریعی داریم که حداقل نیمی از جوانانی که بیکار هستند ظرف دو سال اول مشغول به کار می‌شوند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: همچنین بحث کرونا و واکسیناسیون را تا ۲۲ بهمن به اتمام خواهیم رساند. بر اساس برنامه دولتی افراد بالای ۷۰ سال فرانشیز کاملاً رایگان دریافت خواهند کرد، همچنین نظام جامع شفافیت را در دولت مستقر خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه در دولت من باید تجربه تجارت بین‌الملل داشته باشد

وی گفت: در دولت ما دیپلماسی عمومی و دیپلماسی اقتصادی منشأ برنامه‌ها خواهد بود. وزیر امور خارجه در دولت من کسی خواهد بود که در تجارت بین المللی تجربه داشته باشد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: آموزش و پرورش نوین را جایگزین آموزش و پرورش فعلی می‌کنیم به طوری که عمر فرزندانمان تلف نشود و در طول دوره تحصیل مهارت بیاموزند. همچنین در این دوره کوتاه تحصیل که مهارت می‌آموزند، آزمون کنکور حذف خواهد شد.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: با کمک نیروهای مسلح در بحث سربازی، این دوره را به یک دوره مهارتی و حرفه‌ای تبدیل کرده و این مسئله را حل و فصل می‌کنیم.

همه به فضای مجازی نیاز داریم

وی درباره فضای مجازی اظهارداشت: فضای مجازی بعضاً به انحراف و حاشیه کشیده شده، در صورتی که این موضوع امروز مسئله حکمرانی است. اگر به دولت الکترونیک نیاز داریم، اگر می‌خواهیم شفافیت داشته باشیم، اگر می‌خواهیم اقتصاد دیجیتال را توسعه دهیم و مسائل اقتصادی روز دنیا مانند پول و بانک را کنترل کنیم، اگر در پی توسعه مشاغل استارت آپی هستیم و اگر می‌خواهیم خودمان اشتغال و کسب و کار روز را دنبال کنیم؛ همه اینها به فضای مجازی نیازداریم.

نباید فضای مجازی را محدود کنیم

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: نباید فضای مجازی را محدود کنیم، امروز در بهداشت و درمان، کشاورزی و همه حوزه‌ها، فضای مجازی تأثیر بسیار زیادی دارد که باید به نقش این بستر توجه ویژه شود.

قاضی زاده هاشمی گفت: «دولت سلام» خواستار حقوق همه مردم خواهد بود و حق همه کسانی را که حتی رأی نمی‌دهند، حفاظت خواهد کرد. چه به این نامزد رأی دهند و چه رأی ندهند و مشارکت نداشته باشند.

وی افزود: دولت سلام به دنبال تحقق حقوق معلمان، پرستاران، کشاورزان، کارگران، ایثارگران، سربازان و نظامیان خواهد بود.

مردم آرزو می‌کنند از خواب بیدار شوند و ببینند همه این ۸ سال یک خواب بوده است

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: مردم امروز به ما می‌گویند آرزو می‌کنیم از خواب بیدار شویم و ببینیم همه این هشت سال فقط یک خواب بوده و تمام شده و امروز این کابوس دارد تمام می‌شود و این ما هستیم که باید تصمیم بگیریم که واقعاً این کابوس تمام شده و تکرار نشود.

۱۹:۴۶ رضایی در بخش چهارم مناظره؛

رضایی در نقد به صحبت‌های دیگر نامزدهای انتخابات گفت: برنامه جزئی از مدیریت است و نمی‌شود آن را کسانی دیگر بنویسند و به مدیر سنجاق کنند. مدیر خودش باید برنامه داشته باشد و این برنامه را با کمک ستادش نهایی کند. یعنی ایده را مدیر می‌دهد وگرنه می‌شود این اوضاعی که ما در این دولت‌ها داشتیم.

وی افزود: نکته مهم در مسئله برنامه این است که هر کسی می‌خواهد یک مجموعه‌ای را مدیریت کند، باید مشکلات فعلی را ببیند و همچنین تصویری از چشم انداز آینده داشته باشد.

من هشت سال آینده را دوران سرنوشت می‌دانم

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: دوستان ما باید بگویند که در هشت سال آینده چه چیزی می‌بینند و اوضاع را چگونه ارزیابی می‌کنند و برای مشکلات فعلی و آینده چه راهکارهایی را در پیش می‌گیرند. من هشت سال آینده را جزو مهمترین دوران جمهوری اسلامی ایران می‌دانم. یعنی من هشت سال آینده را دوران سرنوشت می‌دانم. از یک طرف با تهدیدات بزرگی روبرو هستیم و از سوی دیگر با فرصت‌های بسیار بزرگی مواجه هستیم.

محسن رضایی اظهار داشت: اگر دولت‌های گذشته تکرار شود، ایران با خطرات بزرگی مواجه خواهد شد. اما اگر از فرصت‌ها استفاده شود، روی بلندترین قله منطقه قرار خواهیم گرفت و پیشرفت‌های زیادی خواهیم داشت.

یکی از ویژگی‌های دولت گذشته، روزمرگی بود

وی افزود: اگر آینده پژوهی و آینده نگری نباشد، دچار روزمرگی خواهیم شد. یکی از ویژگی‌های دولت گذشته، روزمرگی بود. به همین دلیل مسئله جمعیت، محیط زیست، کاهش آب‌های زیرزمینی را نتوانستند پیش‌بینی کنند و فردا هم نمی‌توانند پیشرفت فناوری را در دنیا پیش‌بینی کنند و نتیجتاً با نگاه به پشت سر برنامه‌نویسی می‌کنند. در حالی که نوشتن برنامه و مدیریت کردن شرایط باید با نگاه به پشت سر، جلوی پا و آینده باشد. در غیر این صورت با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد و نمی‌توانیم از فرصت‌های طلایی استفاده کنیم.

نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: هشدار می‌دهم شرایط کنونی کشور، شرایطی نیست که حتی یک ثانیه را هم بتوانیم از دست بدهیم. تاریخ آینده ایران برای ما قصه‌ای را خواهد نوشت که شاید هیچ دولتمردی ندیده باشد.

۱۹:۴۳ مهرعلیزاده در بخش چهارم مناظره؛

مهرعلیزاده همچنین تصریح کرد: اگر سیطره دولت را از مسائل اقتصادی برداریم، بسیاری از مسائل حل می‌شود. تمام صحبت‌هایی که آقایان درباره «اف‌ای تی‌اف» مطرح می‌کنند، واقعیت در جامعه امروز این است که با دیوارنوردی‌ها و با این قبیل کارها و با معطل کردن مسئله «اف‌ای تی‌اف» و در خصوص جریانات مذاکرات، هزار مشکل ایجاد کردنکارها پیش نمی‌رود، کشور ما به نقطه‌ای رسیده که امروز شاهد وضع موجود هستیم، امروز در شرایطی از لحاظ اقتصادی هستیم که آنچه را که بدست می‌آوریم را مصرف می‌کنیم.

وی افزود: در کشور ما حداکثر میزان درآمدی که داریم در سال، ۶ هزار دلار برای هر ایرانی است، ما همان را براساس میانگین‌ها استفاده می‌کنیم و ریالی برای سرمایه‌گذاری نداریم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: ایرانیانی داریم که در داخل و خارج کشور سرمایه دارند. ما ۷ میلیون ایرانی خارج از کشور داریم که از این تعداد حداقل ۵ میلیون نفرشان افراد متخصص و سرمایه‌دار هستند. باید برای آنها فضای امن ایجاد کنیم که بتوانند در داخل کشور سرمایه‌گذاری کنند.

مهرعلیزاده تصریح کرد: ما تکنولوژی را از کجا می‌خواهیم وارد کنیم؟ ما از نظر تکنولوژی، برتر از کشورهای منطقه هستیم. ما می‌خواهیم سرمایه را از کجا بیاوریم؟ کشورهای اطراف که سرمایه‌ای ندارند به ما بدهند.

وی گفت: سرمایه در غرب، چین، ژاپن، کره و هند و تکنولوژی نیز در این کشورهاست.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: تا زمانی که بخواهیم دنبال تنش و ماجرا جویی در دنیا باشیم وضعیت همین است.

مهرعلیزاده افزود: من نمی‌دانم که محکوم کردن دولت قبلی چه نتیجه‌ای دارد؟ مگر آقای رئیسی جزو سران سه قوه نیست؟ مگر آقای رئیسی در جلسه سران قوا نبود که در مسئله بنزین تصمیم غلط گرفتند و سپس اجرا شد؟ آقای رئیسی خودش می‌گوید که تلگرام و اینستاگرام دارد و با مردم مهربان شده است، همین الآن دستور دهید که فیلترینگ برداشته شود.

وی خطاب به آیت‌الله رئیسی گفت: لطف کنید در خصوص آنهایی که در ماجرای آبان ۹۸ دستگیر شدند و تعدادشان نیز حتی مشخص نیست و خانواده‌هایشان نیز نگران هستند، درخواست عفو از مقام معظم رهبری برای این خانواده‌ها داشته باشید.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید کرد: باید مقداری نگرانی‌ها را کاهش دهیم و فقط حرف نزنیم.

**بخش سوم؛ نیمه دوم مناظره

۱۹:۳۷ زاکانی در بخش سوم مناظره؛

زاکانی گفت: اولین کاری که انجام خواهم داد، این است که رویکرد غلط دولت کنونی را به یک رویکرد درست تغییر می‌دهم و با تکیه بر پتانسیل‌ها و توانمندی‌های داخلی، از همه فرصت‌های منطقه‌ای و جهانی برای پیشرفت کشور استفاده می‌کنم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه توانمندی‌های داخلی برای تولید بی نظیر است، گفت: در حوزه مسکن با ۱۳۰ هزار بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی وجود دارد که ظرفیتی برای ساخت مسکن است، در حوزه زیرساخت‌های ریلی با توجه به کریدور جنوب شمال می‌توان ۳۰ هزار میلیارد دلار سالانه درآمد کسب کرد. در بخش نفت، گاز و پتروشیمی با توجه به صنایع پایین‌دستی می‌توان سالانه بالای ۴۰ میلیارد دلار درآمد کسب کرد. کارخانه‌های راکد موجود در بخش پتروشیمی ۱.۸ میلیارد تن در بخش پتروشیمی و ۱۰ میلیون تن در بخش پلیمری ظرفیت خالی دارند که با توجه به این دو بخش می‌توان مشکل اشتغال و منابع ارزی را حل کرد.

وی اظهار داشت: در بخش معادن از رتبه ۷ به رتبه ۲۰ کاهش رتبه داشته‌ایم به این دلیل که کار دست افراد باتدبیر نبوده است بنابراین با توجه به تولید داخل، کشور را اداره خواهیم کرد تا تحریم‌ها بی‌اثر شود. حوزه کشاورزی و روستایی محور اصلی خواهد بود.

رقم اندک صادرات ما به کشورهای منطقه و اوراسیا، فاجعه است

زاکانی با بیان اینکه رویکرد دولت ما توجه به توانمندی‌های داخل خواهد بود، گفت: منطقه ما در سال ۹۸، ۱۱۴۳ میلیارد دلار واردات داشته است که سهم ما ۲۳ میلیارد دلار بوده است. منطقه اوراسیا ۳۷۰ میلیارد دلار واردات داشته، سهم ایران ۶۰۰ میلیون دلار بوده؛ این فاجعه است.

روحانی چون اقتصاد بلد نبود همتی را رئیس کل بانک مرکزی کرد

وی تأکید کرد: دوست عزیزمان علاقه ندارد با من بحث کند زیرا به او یاد داده‌اند با من بحث نکند. در نوبت اول، ایشان یک حرف زد و گفت آقای روحانی همه چیزش خوب است اما اقتصاد بلد نیست. این حرف درست است. آقای روحانی چون اقتصاد بلد نبود شما را رئیس کل بانک مرکزی کرد.

کشور را می‌توان به بهترین نحو اداره کرد اما این آقایان نمی‌توانند

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: اگر بخواهیم با دلار مبادله کنیم، FATF روی گلویمان می‌نشیند اما اگر با پول دو طرفه کشورها تبادل کنیم، FATF نیز ملغی اثر می‌شود و تحت فشار قرار نمی‌گیریم اما دوستان نمی‌خواهند کار کنند، کشور را می‌توان به بهترین نحو اداره کرد اما این آقایان نمی‌توانند.

زاکانی گفت: مانده بودم که با این دولت چطور برخورد کنیم؛ این دولت به منتقدانش توهین‌های زیادی می‌کند؛ آنها را بی‌سواد می‌کند البته این خصوصیت مسری بوده، به ایشان هم سرایت کرده و بنده را پلیس بد خواندند. اینها کسانی هستند که جز با توهین کار خود را پیش نمی‌برند.

آمده‌ام تا مردم در صف کالا تحقیر نشوند

وی تأکید کرد: بنده آمده‌ام تا مردم در صف کالا تحقیر نشوند و مردم را در قرارگاه مرغ خراب نکنند. من فریاد اعتراض مردمی هستم که گرانی را تحمل می‌کنند و عده‌ای نور چشمی با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالا وارد می‌کنند. بنده آمده‌ام تا صدای مردم سیستان و بلوچستان باشم. سه بار افتتاح گاز شده است اما هنوز گاز به این استان وارد نشده است.

۱۹:۳۱ همتی در بخش سوم مناظره؛

همتی گفت: بحث زنان و فعالیت‌هایشان بسیار مهم است و حتماً باید به آن توجه کنیم. الان ۵۰ درصد جمعیت کشور زنان هستند. واقعیتش، آن حدی که باید، شأن و جایگاه زنان باشد در جامعه به آن توجه نکردیم.

وی افزود: بخشی از آنها تحصیلکرده هستند. خیلی از آنها نیاز به کار دارند. فکر می‌کنم دولت باید اول محیط اجتماعی و زمینه لازم برای امنیت اجتماعی را فراهم کند. دوم فرصت برابر به آنها بدهد، برای اینکه در اجتماع مشارکت داشته باشند و بتوانند شغل به دست بیاورند، فعالیت‌های ورزشی و فعالیت‌های اجتماعی کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به اینکه تعداد اشتغال و فرصت شغلی که برای آنها ایجاد می‌کنیم برابر نیست، اظهار داشت: زنان تحصیل کرده هستند و می‌خواهند کارآفرینی بکنند. الان مشکل جدی آنها نیز همین است.

همتی افزود: حتماً وام‌های خُرد را راه می‌اندازیم تا اینکه بتوانیم با خود اشتغالی، با نوآوری و کارآفرینی بانوانی که کارآفرین هستند، استفاده کنند. زنان سرپرست خانوار، خیلی مشکل دارند و جزو سه دهک پایین جامعه هستند.

یک میلیون به دهک پایین جامعه می‌دهم

وی گفت: برنامه‌ای که من دارم این است که یک میلیون تومان به خانواده‌های سه دهک پایین از طریق هدفمند کردن یارانه‌ها داده شود نه اینکه با چاپ پول به بودجه دولت اضافه شود. بنابراین برنامه‌های خیلی وسیعی برای زنان دارم، زنان باید خط مقدم فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی در کشور باشند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: آقای رئیسی فرمودند چرا الان لیست را به من داده‌اید؟ من لیست را قبلاً به قوه قضائیه داده بودم اما نمی‌دانم چرا از پرونده‌هایشان پیش نمی‌رود؟ الان اگر صلاح بدانید اسامی آنها را اعلام کنید، زیرا از من می‌خواهند که اعلام کنم.

همتی گفت: جناب آقای جلیلی فکر می‌کنم شوخی می‌کنند که می‌گویید ۲۰۰ کشور نمی‌دانند و من فقط من می دانم. فقط شما و کره شمالی می‌گویید که «اف ای تی اف» به درد نمی‌خورد. این برای جلوگیری از پولشویی و فعالیت‌های تروریستی است، چرا کاری می‌کنید که به عنوان تروریست معرفی شویم، اجازه بدهید کشور نفس بکشد.

وی تصریح کرد: آقای رئیسی الحمدالله دو سال است که تبلیغ می‌کنند. من از شما سوال می‌کنم اینترنت امن یعنی چه؟ به نظر من یعنی اینستاگرام بسته شود و شما نیاز پیدا کنید، برای هر کسب و کاری از آقایان مجوزآبگیرید. آقای رئیسی اینجا کره شمالی نیست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: وزیر شجاع ما آقای آذری جهرمی را به دادگاه احضار می‌کنید. آقای رئیسی چرا نمایندگان شما در کمیته فیلترینگ به بسته شدن اینستاگرام رای دادند.

۱۹:۲۵ رضایی در بخش سوم مناظره؛

رضایی در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه‌هایش برای حل مشکلات ازدواج جوانان گفت: مساله جوانان در کشور ما که من به آنها می گویم فرشتگان نجات ایران زیرا مهمترین سرمایه ما هستند. در دوران انقلاب و دفاع مقدس و هر کجا که ما به جوانان اهمیت دادیم و مشکلات‌شان را حل کردیم و از سوی دیگر به آنها میدان دادیم کارهای بسیار بزرگی انجام دادند.

وی ادامه داد: امروز جوانان ما به شدت با مشکلات عظیمی رو به رو هستند. اولاً شغل ندارند، ثانیاً نمی‌دانند آینده شان چه می‌شود. می‌خواهند ازدواج کنند، مسکن و شغل ندارند لذا در یک سردرگمی به سر می‌برند.

رضایی تصریح کرد: جوانان که بزرگترین سرمایه‌های ما برای نجات از این شرایط هستند خودشان درگیر مسائل و مشکلاتی شده‌اند، ما برای حل مشکلات جوانان از دولت شروع خواهیم کرد، دولت ما ترکیبی از جوان گرایی و تجربه گرایی است. دولت اقدام و تحول تجارب نسل اول و دوم را با انرژی بالندگی و استعدادهای جوانان نسل سوم و چهارم ترکیب می‌کند، با این اقدام با یک تیر دو نشان می زنیم، اولاً با آزاد کردن یک انرژی عظیم هم مشکلات خود جوانان را حل می‌کنیم و هم مشکلات کشور.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: مهمتر از اینها جوانان نسل چهارم و پنجم که مشکلات کشور به آنها منتقل می‌شود از میان‌شان زمام داران آینده را تربیت می‌کنیم. به همین دلیل در سراسر کشور و تمام استان‌ها مراکز تربیت زمامداران آینده را تاسیس می‌کنم.

رضایی با تاکید بر اینکه توجه جدی دولتش به مسائل جوانان است، تصریح کرد: جوانان برای اینکه ازدواج کنند باید در ابتدا مسکن و شغل داشته باشند. مساله مسکن جوانان را در نهضت خانه سازی ایرانیان حل می‌کنیم. خانه‌سازی دو بعد دارد یکی تولید که تولید کنندگان مانند پیمانکاران ساختمانی و دیگری تقاضا و خریداران مسکن. ما تولیدکنندگان را به بازار سرمایه وصل می‌کنیم و جوانان و خریداران مسکن را بانک‌ها متصل می‌کنیم و همه بانک‌های کشور را موظف می‌کنیم. هر زوج جوانی ۱۰ درصد آورده بیاورد ۹۰ درصد دیگر را بانک به آنها وام می‌دهد.

وی افزود: از طرفی دیگر ما به جوانان زمین مجانی می‌دهیم و با طولانی کردن زمان بازپرداخت اقساط، شرایط را برای خانه دار شدن جوانان فراهم می‌کنیم.

رضایی ادامه داد: در حال حاضر ۱۶۵ هزار دکتری و فوق لیسانسه بیکار داریم. ما همه اینها را در سایت جمع سپاری عضو می‌کنیم و از همان فردایی که دولت من مستقر شود به آنها خواهم گفت گروه بندی شوند و شروع کنند نیازهای وزارتخانه‌ها را به این افراد بدهند و آنها کارهای پژوهشی انجام دهند و پژوهش‌های خود را در اختیار وزارتخانه‌ها قرار دهند و ما ماهیانه به آنها حقوق می‌دهیم. کم کم با شناسایی استعدادهای آنها، آنها را وارد کسب و کار خواهیم کرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: حتماً مساله برجام را جدی خواهیم گرفت و آمریکا را با یک دیپلماسی واقعی نه دیپلماسی کاغذی و التماسی وادار خواهیم کرد که به تعهداتش عمل کند. نکته مهم این است که کشور را معطل مذاکرات نخواهیم کرد. کشور را در چرخه تولید و اشتغال خواهیم انداخت و وقتی آمریکایی‌ها ببینند که ما فرمول پیشرفت را در دوران تحریم یاد گرفته‌ایم همان گونه که در گذشته در تحریم‌های شدید توانستیم روی پای خودمان بایستیم و با کمک مردم سرزمین‌هایمان را آزاد کنیم. وقتی آمریکایی‌ها متوجه این موضوع شوند آنها دنبال ما خواهند آمد و التماس می‌کنند و می‌گویند ما قبول داریم و بیایید بنشینیم مذاکره کنیم.

وی افزود: مذاکرات بسیار مهم است اما فعال کردن میدان نیز اهمیت دارد. برجام یک تعهد بین المللی است، مقام معظم رهبری آن را تصویب کرده و ما حتماً آن را دنبال خواهیم کرد که تعهدات دولت‌های اروپایی و آمریکایی اجرایی شود.

۱۹:۱۸ جلیلی در بخش سوم مناظره؛

جلیلی گفت: بنده در سال اول انتخاب روحانی با وی جلسه‌ای داشتم و گفتم اگر می‌خواهید اهدافتان را دنبال کنید، راهش این است که باید ماشین دولت را راه بیندازید. کُندی هایی که در ماشین دولت وجود دارد، باعث می‌شود که شما به مقصدتان نرسید.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: لازم نیست ساختارها عوض شود بلکه باید سازوکارها فعال شوند. این مبتنی بر این است که چه رویکردی داشته باشید. باید مشخص شود آیا می‌خواهید به شکل روزمره کشور را اداره کنید یا اینکه برنامه شما این است که برای دستگاه‌های خود مأموریت تعریف کنید و باید به آن نتایج برسند و سپس ماشین دولت خودش را به این اهداف می‌رساند.

امکان تعامل گسترده و سازنده با جهان به ویژه در زمینه اقتصادی وجود دارد

وی ادامه داد: اگر مشخص شود که تک تک دستگاه‌ها باید چه وظایفی را دنبال کنند، دستگاه‌ها مجبور می‌شوند خودشان را به آن برسانند اما اگر قرار نباشد به نتیجه‌ای برسیم، طبیعتاً کار خودشان را انجام می‌دهند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: به عنوان کسی که ۳۳ سال کار سیاست خارجی کرده‌ام به ضرس قاطع می گویم که امکان تعامل گسترده و سازنده با جهان به ویژه در زمینه اقتصادی وجود دارد. می‌شود اما اینها نمی‌توانند.

جلیلی افزود: ما ۱۲ میلیارد دلار روابط اقتصادی با عراق داریم. ۱۰ میلیارد دلار از این عدد مربوط به بخش خصوصی است که کار خود را انجام می‌دهد و ۲ میلیارد دلار از آن مربوط به بخش دولتی است و دولتی‌ها نمی‌توانند آن را انجام دهند و این ضعف است. عرض بنده این است که اگر رئیس جمهور و دولت اشراف داشته باشند و برنامه را بدانند، می‌فهمند که در کجاها مشکل وجود دارد.

وی متذکر شد: ما چند روز پیش با اتحادیه تعاونی‌های سراسر کشور جلسه‌ای برگزار کردیم و آنان گفتند که هیچ مشکلی در روابط خارجی ندارند، اگر داخلی‌ها اجازه دهند. آنان گفتند با ۱۱ کشور صادرات دارند و پول را هم به خوبی می‌گیرند.

امضای کنوانسیون‌ها هیچ فایده‌ای برای کشور ما ندارد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهارداشت: بنده با قاطعیت می گویم که امضای کنوانسیون‌ها هیچ فایده‌ای برای کشور ما ندارد و حاضرم با هر فردی در این باره مناظره کنم، چرا که در بیانیه FATF آمده است که حتی اگر آن را امضا کنید، باید FATF گام بعدی را برای ما تعریف کند. ۳۹ اقدام هم در این زمینه انجام دادیم و آنان فقط ۱۶ مورد را قبول دارند. چرا مسئله را به مردم غلط می‌گویید؟

برجام سند طلبکاری ملت ایران است

جلیلی ادامه داد: رئیس جمهور باید بداند و قاطعانه تصمیم گیری کند. برجام سند طلبکاری ملت ایران است، نه سند بدهکاری. ما هزینه برجام را دادیم و امروز باید طلبکار باشیم. زمانی که ۱۵ بار گفته می‌شود که ایران همه تعهداتش را انجام داده است پس نتیجه آنچه شد؟ نباید هر روز از سرمایه ملت مورد دیگری را هزینه کنیم.

وی گفت: زمانی که ما به مسائل جهانی و داخلی آگاه باشیم می‌توانیم این مشکلات را حل کنیم. بنده از پایین‌ترین سطح وارد دستگاه دولتی شدم و در این مسیر رشد کردم و می دانم در این باره چه جریاناتی وجود دارد و یک دستور رئیس جمهور زمانی که به سطوح پایین می‌رسد، چه فرجامی پیدا می‌کند و چگونه یک کارشناس می‌تواند آن کار را معطل کند. زمانی که هماهنگی در سطوح بالا وجود نداشته باشد بسیاری از مشکلات به وجود می‌آید.

سیاست خارجی چهار سال آینده باید اقتصاد محور باشد

جلیلی تصریح کرد: اگر مردم ایران می‌خواهند امروز رئیس جمهور خود را انتخاب کنند، رئیس جمهور باید هم به مسائل جهانی واقف باشد و بداند که سیاست خارجی چهار سال آینده باید سیاست خارجی اقتصاد محور باشد و برای آن مأموریت تعریف شود و در صادرات کشور نقش داشته باشد و همچنین رئیس جمهور باید برای آن راه حل داشته باشد، در غیر این صورت یک بهانه کافی است تا کار نکند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرد: شما باید بهانه‌ها را بردارید و بنده به ملت ایران می گویم هیچ بهانه‌ای از جمله اینکه چه کسی در انتخابات آمریکا انتخاب شد یا فلان کنوانسیون چه بود، نمی‌تواند مانع پیشرفت اقتصاد کشور ما شود. باید ظرفیت‌های داخلی کشورمان را بشناسیم.

۱۹:۱۳ مهرعلیزاده در بخش سوم مناظره؛

مهرعلیزاده همچنین در بخش دیگری از مناظره به برنام‌هایش درباره وضعیت بازار بورس اشاره کرد وگفت: بورس یکی از بهترین بازارهای ممکن برای جذب سرمایه‌گذاری است. برای اینکه پول وقتی در یک جا جمع می‌شود، به سمت تولید می‌رود.

وی افزود: یکی از مشکلات اساسی کشور ما، مشکلات تولید است و از طرف دیگر مسئله افزایش و رونق تولید نیز مسئله دیگری در زمینه تولید است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: از طرف دیگر یکی دیگر از مشکلات اقتصادی امروز کشور، گرایش دادن جامعه به سمت اقتصاد و تولید است.

مهرعلیزاده افزود: آنچه که در فروردین سال گذشته اتفاق افتاد این بود که به هر دلیلی، که به نظر من غیرکارشناسی بود، دولت در مسئله بورس دخالت کرد. صاحبان سهام عمده که معمولاً نقش تعیین‌کننده در قیمت سهام خودشان دارند، در یک هماهنگی، با یکدیگر وارد معرکه شدند و مردم را برای آوردن پولشان برای سرمایه‌گذاری در بورس تشویق کردند.

وی گفت: این مسئله موجب نشد که پول به سمت تولید برود، بلکه موجب این شد که بعضاً به شکل حبابی، قیمت سهام چندین برابر شود که این چندین برابر شدن هم اصولاً به منتفع شدن سهامداران عمده منتهی شد که بعداً هم وقتی حباب ترکید و قیمت‌ها واقعی شد، دیدیم که مردم متضرر شدند و فشار وارد کردند، این جزو همان مواردی است که عرض کردم که کوچک‌ترین مسئله اجتماعی، پتانسیل تبدیل شدن به یک بحران اجتماعی را دارد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: تا جایی که بنده اطلاع دارم بعد از بحران بوجود آمده در بورس، دولت مجبور شد که از صندوق توسعه ملی ۲۰۰ میلیون دلار اختصاص دهد که تبدیل به ریال کنند و خسارات مردم جبران شود.

مهرعلیزاده تصریح کرد: همه این کارها قابل توجه است که به نظر من باید کار بورس را به خود بورس و بازار سهام واگذار کنند و دخالت دولت در بورس همواره زمانی است که به شکست بازار معروف است و شکست بازار نیز زمانی است که اتفاق خاصی مانند بحران ایجاد شده سال‌ها پیش در آمریکا باید باشد.

وی اضافه کرد: بنابراین بایستی بورس را به خود بورس واگذار کنند و نقش سهامداران عمده را در آنجا به حداقل برسانند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: از طرف دیگر اگر این ۷۰ تا ۷۵ درصد اقتصاد که در دست دولت است را حل کنیم و سهامداران عمده وابسته به دستگاه‌های بزرگ و نهادها و دستگاه‌های نظامی و غیرنظامی دخالت نکنند قطعاً بورس یک وضعیت مطلوبی خواهد داشت که تنها راه آن استقلال بورس در چارچوب بازارهای بین المللی خواهد بود.

مهرعلیزاده با اشاره به افزایش سرمایه در تولید افزود: در حال حاضر تولید ناخالص داخلی کشور ما ۵۰۰ میلیارد دلار در سال است، این رقم در خصوص آمریکا ۲۲ هزار میلیارد دلار، چین ۱۶ هزار میلیارد دلار، اروپا جمعاً ۱۲ هزار میلیارد دلار است که جمع این ارقام حدود ۵۰ هزار میلیارد دلار در مقایسه با ۵۰۰ میلیارد دلار در کشور ما است.

وی ادامه داد: این کشورها در مجموع ۱۰۰ برابر کشور ما تولید خالص داخلی در سال دارند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: سوال این است که ما می‌خواهیم رشد سرمایه و فروش در بازارهای منطقه‌ای و جهانی داشته باشیم، راهکار آن چیست؟ ما می‌توانیم با تلاشی که انجام خواهیم داد در منطقه، بازار بالقوه ای ایجاد کنیم.

مهرعلیزاده تصریح کرد: آقای جلیلی گفتند که گردش بازار صادراتی در منطقه ۲۰ میلیارد دلار اما من معتقدم که می‌توانیم به ۵۰ میلیارد دلار این گردش بازار را افزایش دهیم اما اینها مستلزم این است که با دنیا رابطه خوبی برقرار کنیم.

وی افزود: اقتصاد ما دچار سیاست زدگی شده است، سیاست ما بر اقتصاد حاکم شده است. ما بایستی اقتصاد را نجات دهیم و سیاست خارجی مان را از تحریم‌ها و اف ای تی اف در اختیار اقتصاد قرار دهیم تا بتوانیم تعامل خوبی با دنیا برقرار کنیم.

۱۹:۰۷ رئیسی در بخش سوم مناظره؛

سید ابراهیم رئیسی در رابطه با «برنامه خود برای دوران پسا کرونا در حوزه‌های کسب و کار، فرهنگ و آموزش» گفت: ما در نظام سلامت دو مشکل داریم. علی رغم زحمات بسیاری که در این زمینه کشیده شد و باید به زحمات کادر درمان و وزارت بهداشت ارج نهاد، اما مردم و کسب و کارها دچار آسیب شدند و مشکلات اقتصادی جدی به کشور وارد شد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما در نظام سلامت با مشکل تعارض منافع روبرو هستیم. تعارض منافع تصمیم گیری را سخت می‌کند. در حوزه سلامت به نظر من باید منافع را کنار گذاشت.

رئیسی با بیان اینکه یکی از مسائلی که باید ساختاری حل شود این است که تعارض منافع را یا به حداقل برسانیم یا کلاً منتفی کنیم، عنوان کرد: دومین مسأله انحصار است. ما باید دسترسی به پزشک و متخصص را برای تمام کشور آسان کنیم. عزیزان زیادی در این قضیه آسیب دیدند. حوزه گردشگری و حوزه‌های مختلف بسیار آسیب دیدند.

وی ادامه داد: کسب و کارها و مستاجر ها بسیار آسیب دیدند ما باید در پساکرونا کاری کنیم تا مردم احساس کنند فکر اساسی برای آسیب دیدگان کسب و کار دیده شده است نه اینکه بگوییم در یک مقطع این قدر وام می‌دهیم. این مشکل در کشور معضل ایجاد کرده و مردم را در زمینه کسب و کار با معضل مواجه کرده است.

وی بیان کرد: مطلب دیگر این است که در ارتباط با کرونا علی رغم همه زحمات کشیده شده، معتقدم هم در حوزه جلوگیری از زیان و خسارت مردم هم حوزه درمان جای بررسی جدی وجود دارد. سازمان بازرسی هم در حوزه بهداشت و درمان و هم آسیب‌های وارده به بخش‌های مختلف بررسی‌های جدی انجام داده است. ما در برخی موارد واقعاً با برخی بی تدبیری‌ها مواجه هستیم که اگر نبودند خسارت مردم بسیار کمتر بود.

لیست ابربدهکاران را چرا در مناظره می‌دهید؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: در رابطه با لیست ابربدهکاران که ارائه شد، آیا مردم و جوانان سوال نمی‌کنند که اگر ایشان مسئولیت داشت و می‌توانست لیست را ارائه بدهد، چرا در مناظره انجام داد؟ و اگر نباید می‌داد، چرا اینجا لیست را ارائه کرد؟

رئیسی افزود: مثل لیستی که در رابطه با ارز صادرات مطرح شد و گفتند ۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی برنگشته است. هر چه گفتیم اسامی را بدهید فقط اسامی مربوط ۷ هزار دلار آن را معرفی کردند. در یک جلسه مجمع گفتند بقیه را اعلام می‌کنند و در نهایت لیست تمام بدهکاران را فرستادند در حالی که ما لیست افرادی که بیشترین سهم در صادرات را داشتند، خواستیم.

دولت گفت، پرونده بدهکاران ارزی را قضایی نکنید

وی تصریح کرد: بعد دولت گفت نباید اینها را قضایی کرد بلکه باید بصورت تهاتری اینها را حل کرد. این نوعی بی تدبیری است. مردم را اذیت کردن و مسأله را قضایی کردن کارهای نادرستی است. آقایان هم رای می‌خواهند، هم می‌خواهند مردم اعتماد کنند.

۱۹:۰۱ قاضی زاده در بخش سوم مناظره؛

قاضی زاده درپاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه نقشی برای دولت احتمالی خود برای اصلاح نظام توزیع و حذف واسطه گری دارید؟ گفت: برای اصلاح امور باید نگاه منظومه‌ای داشت. وقتی ما از مهار تورم به عنوان «ام المسائل» حرف می زنیم، یعنی تورم با از بین بردن تولید، باعث بیکاری شده است. تورم باعث فقر و نابرابری شده و مهاجرت را ایجاد کرده است. تورم باعث جلوگیری از ازدواج شده و سن ازدواج را بالا برده و هزار مسئله دیگر در پی تورم به وجود آمده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: وقتی به ساختار ایجاد تورم در کشور نگاه می‌کنید، تمامی نهادها در ایجاد تورم نقش داشته‌اند. عوامل بسیاری از جمله نظام کسری بودجه، حوزه مالی کشور، بانک مرکزی و ساختار بانکی کشور با خلق پول و نقدینگی و اشکالات نظام توزیع و زیرساخت‌های نادرست در همه این موارد، در ایجاد تورم موثر بودند.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: همچنین موانع بسیاری از رسیدن کالای ارزان قیمت به دست مصرف کننده جلوگیری کردند. سال‌ها ارز یارانه‌ای در اختیار افراد قرار داده‌ایم اما این ارز که به نام مردم داده شد، فقط در یک فقره ۳۰ میلیارد بوده است که معلوم نشد تکلیف آنچه شد.

وی اظهار داشت: بنابراین مجموعه مبدا و مقصد باید مدیریت شود. دولت سلام مجموعه این فرآیندها را در قالب مدیریت زنجیره تعمیم می‌بیند. یعنی از زمان واردات یا از مرحله ماده اولیه تا سفره مردم یا صادرات را در یک زنجیره کلان پیش بینی می‌کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: در واقع دولت به جای اینکه متصدی باشد، مشارکت جو است. این دولت مشارکت جو کارها را به مردم واگذار می‌کند و نهاد مدنی ایجاد می‌کند. این نهاد به عنوان شرکتی عمومی بخش‌های مختلف تولید را مدیریت خواهد کرد.

قاضی زاده هاشمی گفت: دولت در این زنجیره فقط در سه بخش ورود می‌کند، اول در تعمیم تضمین محصولات اساسی، دوم: دادن یارانه به مصرف کننده نهایی و سوم: در قیمت تعرفه برای حمایت از تولید داخلی.

وی تأکید کرد: اگر به اتحادیه‌ها توجه کنیم، می‌بینیم که توانایی اتحادیه‌های کنونی به قدری است که بتوانند به جای دولت، مجموعه این فرآیندها را مدیریت کنند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: در فقره مرغ، تولید کنندگان مرغ به ما مراجعه کرده بودند و گفتند که اجازه بدهید دو و نیم برابر ظرفیت مصرف داخلی را تولید کنیم و از ابتدا تا انتهای مسیر را خودمان مدیریت کنیم. می‌گفتند می‌توانیم ۳۰ درصد زیر قیمت بازار کالا را به مصرف کننده نهایی برسانیم.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: همچنین در مورد گوشت دیدیم که وقتی قیمت ارز را اصلاح کردیم به جای ایکه قیمت گران شود، ارزان‌تر شد در واقع پیش از آن، فقط رانتی به سلطان‌های مختلف داده بودیم.

تورم را به زیر ۵ درصد می‌رسانیم

وی در تشریح برنامه‌های دولت احتمالی خود، تصریح کرد: براساس برنامه‌ای که داریم در طی ۴ سال تورم را به زیر ۵ درصد می‌رسانیم. ۴.۵ میلیون مسکن تولید می‌کنیم، به طوری که سه دهک کم درآمد جامعه، صاحب مسکن شوند و ۳۰ ساله پول آن را بازگردانند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: در ایران کاری می‌کنیم که کسی دچار سوء تغذیه نباشد. وزارت خانواده را برای ازدواج و پایداری خانواده، فرزند آوری و آسیب‌های اجتماعی تأسیس خواهیم کرد و صندوق اعتبار خانواده تشکیل می‌دهیم که به هر زوج جوان در سه موضوع ازدواج، اشتغال و تهیه مسکن اعتبار ۵۰۰ میلیون تومانی خواهد داد.

قاضی زاده هاشمی اظهار داشت: ما نظام یکپارچه مالیاتی داریم و توزیع منابع بر اساس سرانه خانوار خواهد بود، همچنین اختیارات هر شهرستان از جمله بودجه به خودش واگذار می‌شود.

وی گفت: مدل نظام شایستگی، در نظر داریم که براساس استانداردهای مشخص و شفاف اعلام شده مدیران با نظر مردم در این نظام نصب یا عزل می‌شوند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: همچنین برای حل مشکل آب فلات مرکزی ایران، دو طرح قنات ملی و لوپ آبی ایران را طراحی کرده‌ایم.

قاضی زاده هاشمی درباره بورس، گفت: سهمی از سامانه شستا و صندوق ذخیره فرهنگیان را قابل عرضه در بورس قرار می‌دهیم. ما مسئله بورس را حل خواهیم کرد. همانطور که یک شبه مردم را مصیبت زده کردند، به همان راحتی می‌توان این مشکل را حل کرد.

۱۸:۳۲ رئیسی در بخش دوم مناظره؛ انتقاد از برنامه‌ها

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در رابطه با نقد خود به سخن سایر نامزدها، تاکید کرد: نکته اول نسبت به مسأله خوزستان است که اشاره شد؛ مرجع قانونی در ارتباط با سفر خوزستان، ستاد ملی مبارزه با کرونا است که از این ستاد اجازه گرفته شد و اگر اجازه نمی‌دادند انجام نمی‌شد. هم از ستاد کرونای مرکز و هم ستاد استان اجازه گرفته شد. دانشگاه علوم پزشکی اهواز هم برای این اجتماع پروتکلی نوشت.

ستاد ملی مبارزه با کرونا مجوز سفر به اهواز را داد

رئیسی اضافه کرد: همه مقدمات لازم انجام شد. بالاخره این قضیه یک مرجع قانونی دارد و مرجع قانونی اجازه داد. ما که به حرف کارشناسی گوش کردیم. پنج، شش ماه است که قصد دارم به اهواز بروم و اهواز یکی از استان‌های بود که من به آنها بدهکار بودم زیرا در دوران قوه قضائیه به همه استان‌های کشور رفته بودم اما اینجا نرفته بودم.

روحانی به حرف‌های کارشناسی در مورد سفرهای نوروزی اهمیت نداد

وی عنوان کرد: ما که گوش کردیم، شما که این قدر ناراحت هستید چرا به کسانی که به حرف کارشناسی وزارت بهداشت و مسئولین توجه نکردند حساس نشدید؟ در عید ۹۹ در جلسات کارشناسی مسئولین بهداشت درمان گفتند باید محدودیت اعمال شود و آقای روحانی توجه نکرد و باعث خسارات بسیار در کشور شد. این نگاه در عید ۱۴۰۰ هم انجام شد و صدای همه کارشناس‌ها بلند شد و کار به رسانه‌ها کشید. تازه از ۲۵ فروردین شروع به محدودیت کردند. یعنی آقای روحانی به حرف کارشناسی اهمیت نداد و به گزارش‌های عدیده ای که از سوی مردم، مجلس و سازمان‌های مردم نهاد ارائه شد، توجه نکرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: چرا روی این قضیه حساس نشدید؟ خیلی عجیب است. سفرهای من برای بحث کارشناسی و نظر دهی بود و شما می‌توانید بپرسید بخشی که بیشترین همکاری را با کارشناسان وزارت بهداشت دارند، مجموعه ما است.

وی گفت: در رابطه با اسامی که آقای همتی از آن نام بردند باید به مردم بگویم اسامی که در رسانه‌ها دیدید، آیا ما بعنوان دستگاه قضائی به آنها رسیدگی کردیم یا خیر؟ و آیا نتیجه آن را اعلام کردیم یا خیر؟ اسم‌هایی که ایشان (همتی) گفتند، یک به یک در رسانه‌ها هست. به ایشان و سایرین اطلاع دهید که یک مقدار رسانه‌ها را پیگیری کنید و خبرها را داشته باشید.

رئیسی در رابطه با مسأله FATF گفت: FATF یک قراردادی است که در مورد آن توضیح داده شد موارد عدیده آن اجرا شده و یکی دو مورد آن در مجمع تشخیص مطرح است. ما دایر بر مدار منافع مردم هستیم. اگر منافع مردم در این قرارداد تأمین شو، ما از آن حمایت می‌کنیم و اگر تأمین نشود از حقوق مردم نمی‌توانیم بگذریم و این موضوع روشن است.

وی گفت: نسبت به مساله رفع تحریم‌ها چرا تبلیغاتی حرف می‌زنید؟ اتقوالله! ما با مردم که در جریان مسائل هستند داریم حرف می زنیم. این قرارداد قرار بود مشکلات مردم را حل کند. حداقل به حرف‌های رئیس قبل از خودتان توجه کنید که از ایشان سوال کردند نتیجه برجام چه شد، یک کلمه گفتند، «هیچ». این حرف‌های خودتان است، حرف‌های ما که نیست.

برجام را باید یک دولت مقتدر اجرا کند

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: صریح بگویم، ما به برجام به عنوان یک قراردادی که مقام معظم رهبری آن را با ۹ بند تأیید کردند حتماً به عنوان یک قرارداد و تعهدی که همه دولت‌ها باید به آن پایبند باشند، پایبند هستیم اما برجام را شما نمی‌توانید اجرا کنید. برجام یک دولت مقتدر می‌خواهد که آن را اجرا کند.

رئیسی تاکید کرد: آقایان، اقتدار خارجی امتداد اقتدار داخلی است. مرغ و تخم مرغ و جوجه کشی و مشکلات این چنینی نمی‌تواند اقتدار ایجاد کند.

 

۱۸:۲۸ مهرعلیزاده در بخش دوم مناظرات؛ انتقاد از برنامه‌ها

مهرعلیزاده در بخش دوم مناظره و در انتقاد از برنامه‌های دیگر کاندیداها، با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های من فقدان اعتماد مردم و نبود امید اجتماعی است، گفت: اگر امروز علیرغم توصیه‌های مکرر مسئولین، تبلیغات شبانه‌روزی صداوسیما و بنرها و پوسترهای رنگارنگ، هنوز فضای انتخابات سرد و بی روح است، به دلیل بی‌اعتمادی مردم به میزان تأثیرگذاری آنان و ناامیدی از رویاهایی است که داشته‌اند و برآورد نشده است.

وی افزود: در طول این سال‌ها موضوعاتی مانند زنان، جوانان، اقوام، مذاهب، مستضعفین و حتی انتخابات، مفاهیم اصلی خود را از دست داده است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: دغدغه من جوانان نخبه‌ای است که آنقدر عرصه بر آنها تنگ شد که به جای نشستن بر روی صندلی مدیریت کشور، باید روی صندلی هواپیما بنشینند و از کشور فرار کنند و یا جوانانی که هزاران دلیل برای رفتن دارند و یک دلیل برای ماندن ندارند.

مهرعلیزاده تصریح کرد: آیا فرصت برابر برای کسب دانش، اشتغال و سهیم کردن زنان در عرصه‌های مدیریت کشور فراهم شده است؟ آیا برای اقوام و مذاهب مختلف کشور در تمامی شئون فرصت برابر ایجاد شده است؟

وی افزود: برای اجرای اصل پانزدهم قانون اساسی و استفاده از زبان محلی در مطبوعات، رسانه‌ها و تدریس در مدارس اقدام جدی صورت گرفته است؟

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: امروز علیرغم توصیه‌های زیبای حفظ وحدت، اهل سنت را بی دلیل از حضور در عرصه‌های مدیریتی باز داشته‌ایم و حتی در داشتن مراکز فرهنگی و عبادتگاهشان نیز دچار محدودیت هستند.

مهرعلیزاده با بیان اینکه امروز با تبلیغ زندگی اشرافی مسئولان و با اخبار فساد، ارتشاء، اختلاس‌های چندهزار میلیاردی نهال امید در دل محرومان و مستعضفان خشکانده شده است گفت: برنامه بنده که دولت زندگی نام دارد بازگرداندن اعتماد از دست رفته مردم و دمیدن روح امید در کالبد جامعه است.

وی ادامه داد: منظور من از توجه به زنان و جوانان، فراهم کردن شرایط برای فراهم کردن نقش مؤثر و عادلانه ایشان در مدیریت کشور است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: نقش امثال مریم میرزاخانی‌ها و مریم بختیاری‌ها در برنامه بنده است.

مهرعلیزاده گفت: منظور من از توجه به اقوام، توجه به نقش همه هموطنان لر، کرد، ترکمن، بلوچ، سیستانی، عرب، گیلک و فارس و دیگر حاشیه نشینان شرق و غرب و شمال کشور است.
وی افزود: منظور من از توجه به اهل سنت در سالیان سال مرزهای ایران بزرگ را در شرق و غرب کشور عاشقانه و بدون چشمداشت حفظ کرده‌اند و در دوران انقلاب، جنگ و سازندگی در کنار سایر هموطنانشان بودند اما در داشتن فرصت‌های برابر مانند دیگران گرفتار تبعیض شده‌اند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: در دولت زندگی، بنده خود را موظف به جبران تبعیض‌های گذشته به ایشان و بهره گیری از توان نخبگان اهل سنت در سطوح عالی کشور اعم از وزارت، استانداری، سفارت و ریاست سازمانهای دولتی بزرگ می دانم.

مهرعلیزاده افزود: منظور من از توجه به محرومین و مستضعفین، توجه اصولی و زیربنایی جهت توانمندسازی ایشان است و رفع محرومیت را در تولید ثروت و نه توزیع فقر می دانم.

وی تاکید کرد: درباره صحبت‌های آقای زاکانی باید عرض کنم که ایشان به کرسنت توجه کردند، خوب است، اما فکر می‌کنم که به «اف‌ای تی‌اف» هم توجه کنند باید به آب در آسیاب ترامپ ریختن و تورم یک رقمی هم توجه کنند.

 

۱۸:۲۴ همتی در بخش دوم مناظره؛ انتقاد از برنامه‌ها

همتی گفت: آقای جلیلی می‌فرماید که چرا ما با ۲ و ۳ کشور مذاکره می‌کنیم؟ جناب جلیلی شما یک دهه کشور را با یک بیانیه خوانی در مذاکرات معطل کرده‌اید. از آن موقع تا الان ۸۰ درصد، کشور عقب مانده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: من فکر می‌کنم شما اصلاً اطلاعی از مسائل بین‌المللی ندارید که می‌گوئید بدون توجه به آنها کارها را انجام بدهیم.

همتی تصریح کرد: بهترین دوستان ما که چین و عراق هستند، پول‌های ما را نمی‌دهند. شما چه می‌گوئید که خودمان برویم و حل بکنیم. آن‌ها می‌گویند تا این مذاکرات به نتیجه نرسد، نمی‌توانیم با شما ارتباط برقرار کنیم.

وی افزود: با افتخار می‌گوئید که می‌توانیم آن را دور بزنیم. بیکاری و وضعیت معیشت مردم کار شماست. چرا این‌ها را نمی‌گویید، همینطوری بیخودی می‌گوئید باید تعامل کنیم. تعامل با چه کسی؟ دنیا بدون حل مشکل تحریم با شما کار نمی‌کند، الان هم کار نمی‌کند. ۲۰ درصد هزینه اضافه را هم می‌دهیم.

به زاکانی پاسخ نمی‌دهم!

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: آقای زاکانی هم به عنوان پلیس بد و پوششی مسائل تحریف شده را مطرح کردند که من به او جواب نمی‌دهم.

وی تصریح کرد: در رابطه با بورس گفتند شما نماینده دولت هستید، با اینکه رئیس بانک مرکزی در هیئت دولت رأی ندارد و من را از کار برکنار کرده‌اند، اما سایر نامزدها دائم از نقش بانک مرکزی در بورس می‌گویند. لذا لازم است من یک توضیحاتی ارائه بدهم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: تا به حال این نکات را نگفتم و فقط به این دلیل که هم وزیر اقتصاد و برخی رقبا در جامعه بی اخلاقی کردند، باید این موارد مطرح شده را پاسخ دهم. برای اولین بار می‌خواهم واقعیت‌های راجع به بورس را بگویم.

درباره وضعیت بورس به دفتر رهبری نامه ارسال کردم

همتی ادامه داد: من مدت‌ها قبل از ریزش بورس به دفتر رهبری و رئیس جمهور نامه خصوصی نوشتم و هشدار دادم که مردم را دعوت نکنید. این نامه الان پیش من است. ایشان نیز فرمودند جناب آقای رئیس‌جمهور این هشدار رئیس کل مهم است و کسان دیگری نیز شبیه به آن را مطرح کرده‌اند، مقتضی است فکر جدی در این مورد شود.

وی گفت: بعد از آنچه شد؟ همه مجدد شروع کردند، مردم را به بورس دعوت کردند. وزیر اقتصاد نیز گفت مشکلی نیست. حبابی وجود ندارد و باید بالا برود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: افرادی در بورس چند هزار میلیارد سود بردند. چه کسانی هستند؟ شما در طول یک سال، سه بار رئیس بورس را عوض کردید. مقررات را بالا، پایین کردید و نوسان و معاملات روزانه را عوض کردید.

مشکل بورس هیچ ربطی به بانک مرکزی ندارد

همتی تصریح کرد: نایب رئیس وقت مجلس در بورس دخالت کرد و به قوه قضائیه نامه فرستاد و گفت من سه روزه مشکل را حل می‌کنم. من خدمت شما عرض بکنم، مشکل بورس هیچ ربطی به بانک مرکزی ندارد.

وی افزود: بالا پایین رفتن نرخ بین بانکی نیز به خاطر تعلل وزارت اقتصاد در فروش به موقع اوراق بود. اصرار کردم اما درست نشد. گفتند این ۱۱ نفری که منابع بانک‌ها را پر کرده‌اند را معرفی کنید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: این یازده نفر بیش از ۱۰ سال پیش این منابع را گرفتند. الان چون آقای رئیسی اعلام کرده بودند، شما این منابع را داده‌اید، من اسامی این ۱۱ نفر را خدمت او می‌دهم و خواهش می‌کنم، اگر خودشان خواستند به مردم معرفی کنند.

۱۸:۲۰ جلیلی در بخش دوم مناظره؛ انتقاد از برنامه‌ها

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با تاکید بر اینکه وجود ثبات در سیاست‌ها و محیط اقتصادی، ضرورت امروز اقتصاد کشور است، تصریح کرد: تحریم واقعیتی است که وجود دارد و نمی‌توان آن را انکار کرد. بدتر از تحریم، بهانه تحریم است و بسیاری از افراد می‌خواهند ناکارآمدی‌های خود را گردن تحریم بیاندازند.

جلیلی اظهار داشت: برخی از افراد، حداقل فهم را از مناسبات جهانی ندارند و بر این مبنا می‌خواهند نسخه بپیچند. لازمه جهش تولید، جهش صادرات و افزایش تعاملات است.

برخی از تحریم‌ها اصلاً قابل مذاکره نیست؛ باید اهرم تحریم را از دست دشمن بگیرید

وی تاکید کرد: دوستان کارنامه بسیار ضعیفی دارند چراکه تعاملات خارجی را در مذاکره با دو سه کشور خلاصه کردند تا اینکه چه زمانی بایدن به درآید. به مذاکرات فعلی توجه کنید. طرف مقابل با پررویی تمام تر می‌گوید که موضوعات فراوان دیگری داریم و اهرم تحریم را ادامه می‌دهیم. برخی از تحریم‌ها اصلاً قابل مذاکره نیست، شما باید راه‌حل داشته باشید و اهرم تحریم را باید از دست دشمن خارج کنید که هم برنامه آفندی و هم پدافندی می‌خواهد. نه اینکه بنشینید یک گوشه و بگویید که عده‌ای در داخل کشور نگذاشتند. معذرت می‌خواهم، اما این نفهمیدن مسئله است.

جلیلی گفت: ما معتقدیم که نه تنها می‌توان تحریم را بی‌اثر کرد، بلکه می‌توان دشمن را از تحریم پشیمان کرد. باید برنامه ما اینگونه باشد و بگوییم که در پایان ۴ سال، نه تنها تحریم را بی‌اثر می‌کنیم، بلکه دشمن را پشیمان می‌کنیم تا یک محیط امن ایجاد شود. باید به این سوال پاسخ داده شود که تعامل گسترده و سازنده با جهان چگونه انجام می‌شود؟

باید تهدیدها را به حداقل برسانیم

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: اقتصاد ما نباید معطل چند کشور و فلان گفتگو بماند. زمانی که به اصطلاح شما در گفتگوهای خود موفق بودید، چه شد؟ چه شد که ۸۰۲ تحریم، تبدیل به ۱۵۰۰ تحریم شد؟ دلار سه هزار تومانی، ۳۰ هزار تومان شد. حتی نتوانستید مذاکره کنید و در مذاکره نتیجه بگیرید. در روابط جهانی خارجی باید تهدید و فرصت را با هم دید. باید همان طور که فرصت‌ها را مدیریت کرد، تهدیدها را به حداقل رساند. نمی‌شود که فقط با سه کشور گفتگو کرد و مابقی کشورها را کنار گذاشت.

برجام یک چک بلامحل بود که جواب نداد

وی گفت: برای تبادلات بانکی، ۱۱ طرح داریم که می‌توان تحریم را بی‌اثر کرد. بانک مرکزی بیاید گزارش دهد کدام طرح را اجرا کرده است؟ رئیس‌جمهور باید از روابط بین الملل فهم داشته باشد و بداند که صحنه چیست و بداند که برجام یک چک بلامحل بود که جواب نداد.

۱۸:۱۵ محسن رضایی در بخش دوم مناظره؛ انتقاد از برنامه‌ها

رضایی در نقد به سخنان دیگر نامزدها، گفت: این نزاع سیاسی که ابتدا داخلی بود و بعد نفوذی‌ها آمدند و سوار آن شدند و امروز عملاً فضای سیاسی کشور را مدیریت می‌کنند و بازیگران این صحنه یا ناآگاه هستند یا آگاهانه دارند وقت کشور را می‌گیرند و نمی‌گذارند تمرکز دولت روی مسائل اصلی متمرکز شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: رهبر بزرگوار انقلاب بارها برای حل این مشکل ورود پیدا کردند. مثلاً سیاست‌های اصل ۴۴ اقتصاد مقاومتی را تعیین کردند که ابلاغ شده ولی حتی در مجلس بسیاری از این سیاست‌ها تبدیل به قانون نشده؛ چرا این اتفاق نیفتاده است؟

رضایی افزود: اگر این سیاست‌ها تصویب و برنامه‌ریزی می‌شد، خود به خود ریل اقتصاد ایجاد می‌شد. یا در مسئله مذاکرات، رهبر معظم انقلاب با خط‌ومشی نرمش قهرمانانه، امکان فوق‌العاده‌ای را به دولت دادند و جانانه نیز حمایت کردند.

تحریم‌های بسیار سنگین‌تری به وجود آمد

وی اضافه کرد: قرار بود اقدامات دولت تبدیل به یک شاهکار بزرگ در برابر تحریم‌ها شود ولی اتفاقی که افتاد این بود که نه تنها تحریم‌ها برطرف نشد، بلکه تحریم‌های بسیار سنگین‌تری به وجود آمد. این نشان می‌دهد که مسئله به این شکل حل نمی‌شود. به قول آن دوست عزیزمان که جایش خالی است، «باید زیر میز زد» این‌گونه نمی‌شود کشور را اداره کرد.

حق مردم را از گردن کلفت‌ها می‌گیریم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اقتصاد کشور نیاز به یک جراحی واقعی دارد، گفت: دولت ما با اقتدار و قانون، نظم و امنیت را در جامعه مستقر خواهد کرد، سیاست‌های نظام را عملیاتی می‌کند و حق شما مردم را از گردن کلفت‌ها می‌گیرد و به شما می‌دهد. همچنین خواسته‌های شما را با برنامه‌ریزی دقیق و به دست شما عملیاتی می‌کند.

رضایی تاکید کرد: این نفوذی‌ها و آلودگی‌های امنیتی که پشت صحنه با ایجاد نمایش و دعواهای زرگری، انرژی، نگاه شما و توانمندی دولت‌ها را به انحراف می‌کشند، از پستوها بیرون می‌کشیم و اجازه نمی‌دهیم این آلودگی‌های امنیتی با انتشار یک نواری، یکمرتبه کسی کنار برود و کسی دیگر جای او بیاید. مگر می‌شود سرنوشت یک ملت بزرگ را این‌گونه بگذاریم که هر کسی بخواهد هر کاری انجام دهد؟

وی تأکید کرد: برای اجرای برنامه نیاز به اقتدار داریم. برنامه دولت ما جراحی‌های بزرگی است، البته این جراحی‌های بزرگ را تنها نمی‌توان روی کاغذ اجرایی دارد بلکه نیاز به اقتداری دارد که تحقق پیدا کند. در کنار اقتدار ما باید عقلانیت را برگردانیم. اینکه عقلانیت فردی و جناحی آمده جای عقلانیت جمعی نشسته، یکی از بزرگترین خسارت‌های ما است. ما باید گفتگو با مردم و نخبگان را راه بیندازیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: اینکه هواپیما تأخیر می‌کند، می‌گوئیم همینی که هست. می‌گوئیم چرا مرغ گران شد، می‌گویند همینی که هست. می‌پرسیم چرا وام‌های میلیاردی بدون وثیقه است، می‌گویند همینی که هست. این رفتار بی‌احترامی به مردم است. مردم باید در گفتگو و تعاملات شرکت کنند. ما اگر تعاملات داخلی را راه نیندازیم، تعاملات خارجی بی‌نتیجه خواهد بود.

وی گفت: دولت ما دولتی از شایستگان است از همه گروه‌ها و همه کسانی که شایسته هستند.

۱۸:۱۱ زاکانی در بخش دوم مناظرات؛ انتقاد از برنامه‌ها

زاکانی گفت: دولت روحانی و کسانی که در این دولت کار کرده‌اند، مظهر نخواستن و نتوانستن هستند. مشکل ما دروغگویی است. اگر واقعاً پینوکیویی در عالم واقع در کسوت این آقایان پیدا می‌شد، باید دماغش چند دور، دور کره زمین می‌چرخید.

وی با بیان اینکه دولت با مردم صادق نیست و دروغ می‌گوید، گفت: آقای همتی آبان ۹۸ گفت که نرخ بنزین ۴ واحد درصد روی تورم تأثیر دارد. البته بعداً اعلام کردند که بنده با افزایش قیمت بنزین مخالف بودم و این کار را بدترین اقدام می‌دانستم.

همتی از دولت خواست قیمت بنزین به لیتری ۵ هزار تومان افزایش یابد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با در دست گرفتن برگه‌ای اظهار داشت: آقای همتی! چرا به مردم دروغ می‌گوئید؟ این نامه رسمی شما است که به امضای حضرتعالی رسیده است. شما ۳۱ شهریورماه درخواست کرده‌اید که قیمت بنزین ۵,۰۰۰ تومان و قیمت نفت گاز ۱,۰۰۰ تومان شود تا دولت کسری بودجه اش را جبران کند.

وی تأکید کرد: مردم، من اینجا آمده‌ام تا نگذارم سر شما کلاه بگذارند. گذشت آن زمانی که سر مردم کلاه می‌گذاشتید.

بانک مرکزی میزان ذخایر ارزی را در اختیار صندوق بین المللی پول قرار داد؛ بزرگ‌ترین خیانت را کردید

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: اصرار مملکت را به صندوق بین المللی پول داده‌اید، این بزرگترین خیانت به کشور است. میزان ذخایر ارزی، ذخایر در دسترس و ذخایر غیرقابل دسترس را به صندوق بین المللی پول اعلام کرده‌اید، همین کار باعث شد که کشور دچار بزرگترین چالش‌ها شود.

زاکانی افزود: به مردم دروغ نگویید. دوره این حرف‌ها گذشته است، شامورتی بازی هم نمی‌توان کرد. با بی کفایتی موضوع بنزین را دنبال کردید. رئیس جمهور گفت صبح من فهمیدم که قیمت بنزین افزایش یافته، بی کفایتی از این بالاتر وجود دارد؟

اخراجی مجلس را به دولت آوردند و حقوق نجومی دادند؛ با پُر رویی نجومی، مواجه هستیم

وی با بیان اینکه خسارت‌های نجومی در ۳۰ سال اخیر از امثال شما خورده‌ایم، تصریح کرد: آقای مهرعلیزاده، بحث از دولت اصلاحات می‌کرد، باید بدانید که کرسنت ۵۳ میلیارد دلار عدم النفع داشته است. چندین میلیارد دلار خسارت داشته است. یا اطلاع ندارید و می‌گوئید، یا جای دیگری در کره زمین زندگی کرده‌اید.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: کارت سوخت را برداشتند و ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بالغ بر سه برابر هزینه مسکن مهر به کشور ضرر زدند.

زاکانی تصریح کرد: حرف‌های سیاسی مشکل کشور را حل نمی‌کند. اگر حرف سیاسی خواستید بزنید، بیایید به شما یاد بدهیم چه بگویید که گرفتار نشوید.

وی با بیان اینکه امروز با بانیان وضع موجود مواجه هستیم، گفت: فردی را از مجلس بیرون کردهایم، رفته است ۸۵ میلیون تومان از بیمه سرمد متعلق به دولت حقوق گرفته است، آقای همتی چه کسی باید پاسخ دهد؟

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: با دلار نجومی، سکه نجومی، حقوق نجومی، اختلاس نجومی، نقدینگی نجومی و پررویی نجومی، مواجه هستیم. مگر اینجا کهکشان راه شیری است؟

 

۱۸:۰۷ قاضی زاده هاشمی بخش دوم مناظره؛ انتقاد از برنامه‌ها

قاضی زاده هاشمی در بخش نقد سخنان دیگر نامزدهای انتخاباتی، تصریح کرد: ملت عزیز ایران سپردن درمان و حل مسائل امروز به بانیان وضع موجود مثل سپردن درمان مالاریا به پشه آنوفل یا سپردن درمان کرونا به خود ویروس کرونا است.

وی افزود: دوستان طوری صحبت می‌کنند که گویا در تمام مدت در مدیریت کشور نبوده‌اند. با سابقه ۳۰ ساله و ۴۰ ساله در عرصه مدیریت کشور طوری صحبت می‌کنند که انگار نقشی نداشته‌اند، فکر می‌کنم کمترین سابقه حضور در نقش آفرینی حوزه‌های مطرح را بنده دارم که فقط نماینده منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی بودم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: دوستان از این موضع که چرا چنین شده و چنان شده حاضر شده‌اند و حرف‌هایی که هشت سال پیش هم زده شد را با بیان قوی‌تر تکرار می‌کنند و دوباره می‌گویند، تحریم است و مشکلات امروز به بیرون از کشور مربوط است که با این مواضع شد، آنچه امروز می‌بینیم.

دولت از مذاکره استفاده نکرد

قاضی زاده هاشمی بیان کرد: متأسفانه با مذاکره بدی که انجام شد از فرصت و اختیار فوق العاده ای که مقام معظم رهبری به دولت برای مذاکره در این هشت سال داد استفاده نشد و این موقعیت از بین برده رفت. اختیاری که این دولت برای مذاکره مستقیم با آمریکا در دست داشت به درستی استفاده نشد، درحالی‌که که هیچ دوره‌ای قبل از این دولت چنین اختیاراتی را نداشته است.

وی تصریح کرد: روندهای موجود روندهای ۴۰، ۵۰ ساله است و مشکلات ساختاری و نهادی است. اگر بلد نبودید کشور را اداره کنید، اگر ساختارها استضعاف گر بود، اگر همه موضوعات در تهران جمع شده است، اگر جوانان و نوآوران و فناوران و زنان کنار گذاشته شده‌اند، این موارد تقصر کسی دیگر است؟

نسل سیاست مداران باید تغییر کند

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: باز هم می گویم راه حل امروز تغییر نسل سیاست مداران است. امروز جوانان و زنان قوی داریم و این نیست که آنها به ما محتاج باشند بلکه ما به آنها و توانایی آنها احتیاج داریم تا بتوانند شرایط را از وضع موجود خارج کنند و مشکلات نهادین تکرار شونده را برطرف کنند. دغدغه مردم این است که چرا مسائل حل نمی‌شود و مسائل مزمن باقی می‌ماند.

قاضی زاده هاشمی افزود: علت این است که عده‌ای با شوآف و شومن بازی و پرت کردن حواس‌ها به جای اینکه با جراحی تومورهای وخیم را از بین ببرند و پای خود را از گردن مردم بردارند تا دولت طرف مردم باشد، به دولت‌های ضدمردمی، ریاستی و متعلق به طبقه‌ای خاص و فرزندان خود تبدیل شدند.

وی گفت: فامیل‌هایشان رفته‌اند و فامیل‌های جدید آمده‌اند، قومیت گرایی و حزب بازی‌ها افزایش پیدا کرده و قدرت بین فرزندان آنها تقسیم شده است. مردم اینها را می‌بینند و از این موضوعات ناراحت هستند.

۲۰ برنامه با ۲۰ پروژه دارم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: بنده ۲۰ برنامه با ۲۰ پروژه دارم که در برنامه تلوبیون مفصل آن را شرح خواهم داد اما به عنوان راه حل باید عرض کنم تغییر مدل حکمرانی باید اتفاق بیفتد.

قاضی زاده هاشمی گفت: جوانان باید بیایند، درست مانند آن چیزی که اول انقلاب اتفاق افتاد، همانطور که جوانان انقلابی در پهنای این سرزمین در کنار مردم قرار گرفتند و دغدغه مند دست یکدیگر را گرفتند و کشور را حرکت دادند. همچنان همان جوانان پای کار هستند، سواد آموختند، دانش آموختند، دنیا را دیدند و اگر بخواهند می‌توانند به اهداف دست پیدا کنند.

 

۱۷:۵۹ مهرعلیزاده در سومین مناظره انتخاباتی: اقتصاد و معیشت ما دچار سیاست‌زدگی شده است

محسن مهرعلیزاده انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز (شنبه) در سومین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: برنامه دولت زندگی اقتصادمحور است. من یکی از دغدغه‌های اصلی را مساله از بین رفتن اعتماد مردم به مدیران و دولت می‌بینم. مردم عدم صداقت را در گفتار مدیران می‌بینند و این باعث می‌شود که مردم کار خوب را هم نبینند.

مهرعلیزاده گفت: امروز اقتصاد و معیشت ما دچار سیاست زدگی شده است. عده‌ای اصلاً التزامی به اجرای قانون ندارند.

۱۷:۵۲ همتی در سومین مناظره انتخاباتی: یک جریان می‌خواهد ما بدون دنیا زندگی کنیم

عبدالناصر همتی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز (شنبه) در سومین مناظره تلویزیونی گفت: گرانی وجود ندارد. اصلاً در کشورهای دنیا مبارزه با گرانی وجود ندارد. چرا قیمت ارز بالا رفت؟ تحریم در یک دهه گذشته مبادلات اقتصادی ما را بهم زده است.

همتی گفت: یک جریان می‌خواهد ما بدون دنیا زندگی کنیم. در نهایت نتیجه این می‌شود که رشد ۸ درصدی ما تبدیل به صفر و زیر صفر درصدی می‌شود.

۱۷:۴۴ جلیلی در سومین مناظره انتخاباتی: مسائل امروز کشور ناشناخته نیست

سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری عصر امروز (شنبه) در سومین مناظره انتخاباتی، اظهار داشت: دغدغه مردم این است که چرا برخی موضوعات و مسائل حل نمی‌شود؟ مسائل کشور ناشناخته نیست.

جلیلی گفت: امروز متوسط نرخ تورم کشورهای دنیا ۲.۵ درصد است و سوال این است که چرا در ایران حل نشده است؟ دغدغه مردم این است که چرا دولت‌ها عقب هستند؟

وی افزود: کشوری با این همه ظرفیت‌هایی که دارد، سوال ما این است که چطور باید ابتدایی‌ترین موضوعات را حل کنیم؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر می‌خواهید این مسائل را حل کنید، یک برنامه جدی می‌خواهد. کار رئیس‌جمهور با وزیر فرق می‌کند بلکه باید به نقشی که هر یک از وزراتخانه‌ها دارند اشراف داشته باشد.

۱۷:۳۷ زاکانی در سومین مناظره انتخاباتی: دولت روحانی فاجعه تورمی ایجاد کرده است

علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز (شنبه) در سومین مناظره تلویزیونی گفت: عمده مشکلات کشور گرانی و تورم است به ویژه در حوزه خوراکی و پوشاک این تورم تشدید شده و مردم را بیچاره کرده است. تورم سال ۹۰، ۱۵ درصد و سال ۹۹، ۳۹ درصد و به صورت نقطه‌ای و مستمر ۵۹ درصد است این فاجعه‌ای است که دولت آقای روحانی ایجاد کرده است. نقدینگی از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به ۳,۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده یعنی تقریباً شش برابر شده، پایه پولی از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است که باید آقای همتی پاسخ گو باشد.

وی اظهار داشت: دولت تلاش دارد تا از تورم و جیب مردم ارتزاق کرده و خود را اداره کند. بنده در کوتاه مدت با مدیریت نرخ ارز و مدیریت نرخ بهره بانکی و در بلند مدت با اصلاح ساختار بودجه و شفاف‌سازی، اصلاح ناترازی بانک‌ها و حذف نقدینگی، در سال اول تورم را به نصف کاهش خواهم داد.

وی گفت: امروز رقابت بین غارتگران و غارت شدگان است. تلاش دارم که صدای مظلومان و غارت‌شدگان باشم. مفاسد و بی‌عدالتی بسیار بالاست. تلاش داشته‌ام که با گردن‌کلفت‌ها درگیر شوم، با دادستان تهران، وزیر ۲۰ سال پیش اطلاعات، وزیر نفت، معاون رئیس‌جمهور و برادر رئیس جمهور طرف شده‌ام غیر از این هم راه چاره‌ای برای برخورد با فساد نیست.

زاکانی ادامه داد: باید ریشه فساد را خشک کرد. در دولت اصلاح و اقدام ریشه فساد را خشک خواهم کرد. با دستان خالی امروز مقابل مفسدین ایستاده‌ام.راه را بلد هستم. شبکه‌هایی که در دولت مجلس و دستگاه قضایی شکل گرفته بود، می‌شناسم و ریشه فساد را خشک می‌کنم.

سیزدهمین نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: برخی واگذاری‌ها در دهه ۷۰ و ۸۰ صورت گرفته که یک قلم ۲۵۰ هزار میلیارد تومان به سه برادر داده شده که آن را از حلقوم مفسدان بیرون خواهم کشید.

وی افزود: علت رکود اقتصادی، رویکرد غلط دولت است که به خارج از کشور تکیه کرده بود. بنده جهش تولید را ملاک قرار خواهم داد که در این راستا تأمین مالی، مقررات زدایی، مالیات و بیمه، صادرات، نظام توزیع را سامان خواهم داد.

زاکانی تأکید کرد: در راستای شفافیت، مقابله با فساد اقتصادی و رانت‌خواری، باید تمرکززدایی و هویت دادن به شهرستان‌ها را برنامه ریزی کرد. برنامه استان‌ها و برنامه نظام مسائل شهرستان‌ها را تنظیم کرده‌ام، مسائل ۴۵۱ شهرستان را برای تمرکززدایی احصاء کردم.

وی گفت: در راستای ایجاد شفافیت، دولت الکترونیک را مستقر خواهم کرد که تا پایان سال اول این اقدام انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: رانت در دولت انجام و اصلاح به هیچ وجه وجود ندارد. ساماندهی یارانه پنهان و آشکار امری مهم است. در سال ۹۷ سازمان برنامه اعلام کرد که ۶۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان است، شدت انرژی را باید مهار کرد این یارانه را ساماندهی می‌کنیم.

سیزدهمین نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: یارانه آشکار امسال ۲۵۵ میلیارد تومان است. این را مستقیماً به سمت مردم خواهیم برد.

وی ادامه داد: در دولت اقدام و اصلاح ۷۰ میلیون نفر بن کالای ۴۰ هزار تومانی ماهانه دریافت خواهند کرد، سه دهک پول نقد دریافت می‌کنند یک دهک ۲۵۰ هزار تومان، یک دهک ۲۰۰ هزار تومان و یک دهک ۱۵۰ هزار تومان که همه این پول در بودجه امسال هست و حواله به غیب نمی‌دهم.

زاکانی گفت: نرخ بیکاری موجود، نرخ بیکاری اعلام شده و دقیق نیست. ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار شغل طی زمانبندی مشخص ایجاد خواهیم کرد. سال اول ۵۰۰ هزار شغل تا پایان چهار سال.

وی اظهار داشت: ساخت یک میلیون مسکن تکلیفی است که مجلس مشخص کرده است. سالانه ۳۰۰ هزار مسکن حمایتی خواهم ساخت و در پایان سال پنج میلیون و ۲۰۰ هزار مسکن ساخته خواهد شد. یک میلیون و ۲۰۰ هزار حمایتی است که ۶۰۰ هزار برای زوج‌های جوان و ۶۰۰ هزار برای خانواده‌های محروم است.

۱۷:۲۹ رئیسی در سومین مناظره انتخاباتی: بانک‌ها مانع تولید هستند

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز (شنبه) در بخش اول سومین مناظره انتخاباتی، در پاسخ به سوالی در رابطه با «طرح جامع خود در خصوص ۷ دغدغه تورم، عدالت، رکود، مقابله با فساد، یارانه‌ها، اشتغال و مسکن»،گفت: دغدغه‌هایی که اعلام کردید بخشی از دغدغه‌های مردم است. با نشست‌های کارشناسی و نشست‌هایی که با مردم در قوه قضاییه و آستان قدس داشتیم، اگر رای مردم به بنده تعلق گرفت برای مهمترین دغدغه‌های مردم راهکار پیدا کردیم.

سامانه شفافیت ایجاد می‌کنیم

وی افزود: سه موضوع اصلاح دولت، مبارزه با فساد و ناکارآمدی، حمایت از خانواده‌ها و محرومین و جهش تولید و رونق کسب و کار از دغدغه‌های مهم مردم است. ما در دستگاه قضایی با مفسد برخورد کردیم اما برخورد با فساد در دولت است. حتماً باید، سامانه شفافیت داده‌های اقتصادی طراحی کرد که تمامی قراردادها پشت ویترینی قرار بگیرد تا مردم آن را ببینند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در تجربه مشابهی در آستان قدس، این اقدام را انجام دادیم، اظهار داشت: با شفافیت مواردی مانند، قاچاق کنترل خواهد شد. در خصوص اصلاح نظام بانکی و نظام مالیاتی نیاز به برنامه ریزی داریم. کاهش مالیات از ۲۵ درصد و واحدهای تولیدی به ۱۰ درصد با یک شیب ملایم امکان پذیر است.

رئیسی تصریح کرد: به همه کارکنان دولت احترام می‌گذارم اما نظام اداری باید اصلاح شود.بسیاری از نظارت‌های پیشینی باید به نظارت پسینی تبدیل شود؛ مجوز درست است اما تا حدی.

وی با بیان اینکه در خصوص خانواده‌ها و اقشار محروم، برخی موارد قابل تحمل نیست، اظهار داشت: اقدامات ما باید منجر به کاهش تورم تا نیم درصد و کمتر از آن شود. رونق کشاورزی و افزایش نظارت‌های میدانی و ارائه کارت اعتباری خرید برای سه دهک پایین، امکان پذیر است. باید برای تولید و ایجاد فعالیت‌های مولد جذابیت ایجاد کرد.

بانک‌ها مانع تولید هستند

نامزد انتخابات ریاست جمهوری، با بیان اینکه ضابطه‌های دست و پاگیر و مجوزهایی که حال تولید کننده را می‌گیرد باید اصلاح شوند، گفت: ما بانک‌ها را یکی از موانع تولید می‌دانیم. بیش از ۵ میلیون بیکار و شبه‌بیکار داریم.

۱۷:۲۲ رضایی در سومین مناظره انتخاباتی: تاخت و تازها در سیاست اجازه حل مشکلات کشور را نمی‌دهد

محسن رضایی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در اولین بخش از سومین مناظره انتخابات در پاسخ به سوالی در خصوص راهکارهایش برای مقابله با تورم، بی‌عدالتی، رکود، فساد، یارانه‌ها، اشتغال و مسکن گفت: در ابتدا میلاد با سعادت حضرت معصومه و روز دختر را تبریک می‌گویم، دغدغه‌هایی که شما گفتید را قبول دارم اما دغدغه‌های مردم بیشتر از این چیزهاست. اما ما باید ببینیم چرا این دغدغه‌ها تاکنون حل نشده است. ۵۰ سال است که گرانی، بیکاری، کاهش ارزش پول ملی داریم و رشد اقتصادی کشور معیوب است و یا نوسان دارد. چرا این مسائل حل نمی‌شود.

وی ادامه داد: ایران اسلامی امروز اقتدار از دست رفته خودش را بعد از ۳۰۰ سال به دست آورده است و در بعضی از زمینه‌های دفاعی و امنیتی پیشرفت‌های خارق‌العاده‌ای کرده، وقتی مردم این دو را می‌بینند و مقایسه می‌کنند، احساس می‌کنند یک جایی از کار گیر است. رهبر معظم انقلاب فرمودند راه‌حل‌ها مشخص است، نمی‌دانیم چرا نمی‌شود؟ من می‌خواهم در این جلسه رونمایی کنم که چرا نمی‌شود.

رضایی افزود: وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم چادر مشکی در اختیار یک عده است، ذرت در اختیار عده‌ای دیگر است، گوشت در اختیار عده دیگری، کمی که بیشتر توجه می‌کنیم آقازاده‌ها را می‌بینیم و عقب‌تر که می‌رویم مافیاها را مشاهده می‌کنیم. چرا اینها درست شده است؟ دولت‌ها و مدیران کشور چه کار می‌کنند؟ مدیران کشور جای دیگری مشغولند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: جنگ زرگری که بین جناح‌های سیاسی راه افتاده، همه آنجا درگیرند. یک دفعه بحث حجاب مطرح می‌شود، عده‌ای دیگر بحث فیلترینگ را پیش می کشند، عده‌ای دیگر می‌گویند چرا ایران در سوریه است، بحث موشک، دیوارکشی، کنسرت؛ یعنی هر چند وقت یک بار یک موضوعی مطرح می‌شود که عده‌ای موافق و مخالف آن هستند. جنگ زرگری این وسط شکل می‌گیرد و تمام انرژی‌ها و افکار به این سمت می‌رود.

رضایی تصریح کرد: در این شرایط، امام و رهبر جامعه به آن پایان می‌دهد اما بعد از مدتی دوباره این غائله راه می‌افتد. در حقیقت این تاخت و تازی که در سیاست راه افتاده و این میدان‌های انحرافی که به وجود آمده است اجازه نمی‌دهد انرژی ملت ایران، دولت‌ها روی گرانی، رکود اقتصادی و یارانه‌های پنهان متمرکز شوند که باید ما این مساله را حل کنیم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: آیا قرار است رئیس‌جمهور بعدی همانند رئیس جمهورهای دولت‌های قبلی و قصه قبلی دوباره تکرار شود. باید به این موضوعات پایان بدهیم. در اینجا به دو جراحی بزرگ نیاز داریم، اولین جراحی اصلاح درون قدرت ایران است که باید حکمرانی، مدیریت، قوانین و قواعد و ساختار آن با یک جراحی اساسی درون قدرت اصلاح شود. مساله دوم معماری نوین اقتصاد ایران است. اقتصاد ایران باید معماری شود وگرنه شما بیایید برای گرانی و نرخ تورم پیشنهاد دهید وقتی زمین اقتصاد زمین گرمی است که هر چه برف روی آن می بارد بخار می‌شود و هوا می‌رود، همه برنامه‌ها خنثی می‌شود.

رضایی گفت: برنامه دولت ما این است که اولاً با به کارگیری همه اقوام ایرانی و همه شایستگان از اصولگرا، اصلاح‌طلب و همچنین به کارگیری همه بانوان و تمام ظرفیت‌های اهل تسنن و اقلیت‌ها دوباره یک حرکتی شبیه انقلاب و بسیج در دفاع مقدس درست کنیم و همه بیاییم با هم یک دولت قوی، پاسخگو و مسئولیت پذیر را ایجاد کنیم و بعد این دولت اصلاحات را از درون قدرت آغاز کند و وضعیت نهادهای درون قدرت از نهادهایی که منتسب به مقام معظم رهبری است و همه برای دولت کار می‌کنند تا خود دولت و رابطه سه قوه با یکدیگر که معمولاً در نزاع و درگیری دست به یقه می‌شوند و مردم را فراموش کرده و دنبال مسائل دیگر می‌روند و تا دیوان سالاری و وزارتخانه‌ها را حل کنند. ما برای این موضوعات برنامه داریم و از بالا تا پایین را اصلاح خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه برای بحث اقتصاد در سه سطح برنامه ریزی کرده است، گفت: ما اقتصاد را به سه سطح اقتصاد ملی، اقتصاد استانی و اقتصاد زندگی تقسیم کرده‌ایم. در سطح اقتصاد زندگی طرح کفایت زندگی را پیش بینی کردیم. ما یارانه ۴۵۰ هزار تومانی را پرداخت خواهیم کرد. نگران نشوید که این منابع از کجا می‌آید. اگر شما دزدی نکرده‌اید نگران نشوید. آنقدر دزدی بوده که ما آنها را درست خواهیم کرد. ما دزدی‌ها و رانتی که مافیا می‌خورند را قطع خواهیم کرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما مشکلی در تهیه منابع یارانه ۴۵۰ هزار تومانی نداریم. همچنین به خانم‌های خانه دار حقوق خواهیم داد و مسکن سهل و ارزان را با قسط‌های ۴۰ یا ۵۰ ساله درست خواهیم کرد. همچنین با رونق کسب و کارهای خانگی و ۳۰ درصد سهام صنعت نفت را به مردم می‌دهیم. ما برای تک تک استان‌ها برنامه ریزی کرده‌ایم.

رضایی تصریح کرد: در سطح ملی ۱۴ مگاپروژه که یکی از آنها مساله مسکن و دیگری انرژی‌های نو است، برنامه ریزی کرده‌ایم. تا در سطح اقتصاد ملی و اقتصاد استانی و اقتصاد زندگی، اقتصاد ملی ایران را بازمعماری کنیم تا بتوانیم مشکلاتی که بیش از ۵۰ سال است گریبان مردم را گرفته حل وفصل کنیم.

۱۷:۱۵ قاضی‌زاده در سومین مناظره انتخاباتی: منابع کشور به صورت نادرست در حال توزیع است

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در سومین برنامه مناظره تلویزیونی گفت: ما با اینکه افزایش تولید مسکن پیدا کردیم اما این تنها محدود در چند استان بوده و باعث مهاجرات و تغییر ترکیب جمعیتی شده است.

قاضی زاده هاشمی گفت: امروز منابع کشور به صورت نادرست در حال توزیع است و ساختارها نیز استضعاف‌گر هستند.

وی با بیان اینکه مردم این را از نحوه مدیریت ناکارآمد و کارنابلدی مسئولین می‌بینند، گفت: کارنامه دولت‌ها در این زمینه روشن است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: مشکلاتی که در مناظره‌های قبلی ذکر می شده امروز هم همین مسائل مطرح می‌شود و حتی در این موارد تنزل هم پیدا کرده‌ایم.

۱۶:۳۶ قرعه کشی صندلی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

ترتیب صندلی نامزدها در مناظره سوم انتخابات ریاست جمهوری بر اساس قرعه‌کشی مشخص شد.

صندلی شماره یک: سعید جلیلی

صندلی شماره دو: علیرضا زاکانی

صندلی شماره سه: عبدالناصر همتی

صندلی شماره چهار: سید ابراهیم رئیسی

صندلی شماره پنج: محسن مهرعلیزاده

صندلی شماره شش: سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی

صندلی شماره هفت: محسن رضایی میرقائد

عناوین مرتبط

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح شد/ اعمال تغییرات در حقوق مرداد فرهنگیان

 2. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 3. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 4. فقط‌ برو‌!

 5. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 6. اسب زین شده یا چموش؟!

 7. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 10. محتمل‌ترین گزینه‌ها برای سکانداری وزارت آموزش و پرورش

 11. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 12. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 13. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 14. واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل/ این چراغ سبز، قرمز می شود اگر ...

 15. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 16. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 17. نویسنده آمریکایی: اشتباهات ترامپ را در برابر ایران تکرار نکنید

 18. خداوند بر پیشوایان واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند

 19. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 20. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 21. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 22. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 23. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 24. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 25. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 2. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 3. فقط‌ برو‌!

 4. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 5. اسب زین شده یا چموش؟!

 6. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 7. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 8. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 9. محتمل‌ترین گزینه‌ها برای سکانداری وزارت آموزش و پرورش

 10. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 11. توصیه رهبری به رئیسی درباره تشکیل دولت/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از نقاط ضعف ظریف/ روحانی آینده‌ای در سیاست ایران ندارد؟

 12. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 13. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 14. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 15. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 16. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 17. ضرغامی: روحانی رفت!

 18. کرونا در کشور رکورد زد/ واکنش حسین شریعتمداری به مخالفین طرح صیانت/ توضیحات واعظی درباره تاخیر روحانی در دیدار با رهبری/ پیش‌بینی عنابستانی درباره فیلترنشدن اینستاگرام

 19. کم‌کاری برای «صیانت» از افکار عمومی

 20. پاسخ قالیباف به نامه رضا کیانیان

 21. حسین شریعتمداری: «همه یا هیچ» یعنی در جا زدن!

 22. انتقاد رضایی از طرح صیانت از حقوق کاربران اینترنتی

 23. جهانگیری: هیچ کس از ما نپرسید چگونه نفت فروختید

 24. واعظی: مجلس برای این تشکیل نشده که حق مردم را محدود کند

 25. قالیباف: مسدودسازی اینستاگرام و واتس‌اپ برنامه مجلس نیست

آخرین عناوین