پشت پرده لاف زنی های نتانیاهو علیه ایران

جهان،   4000312099 ۲۴ نظر، ۶ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

درحالی که نتانیاهو در ساعات پایانی عمر سیاسی خود نیز دست از تکاپو برای ماندن در قدرت برنمی‌دارد، کارشناسان تهدیدات اخیر وی علیه ایران را در قالب تلاش برای جلوگیری از تشکیل کابینه ائتلافی مخالفان او می‌دانند.

پشت پرده لاف زنی های نتانیاهو علیه ایران

به گزارش الف، در دوره اخیر چالش‌های داخلی و خارجی صهیونیست‌ها در سایه بن‌بست سیاسی ادامه‌دار این رژیم هم‌زمان با درگیری‌های فلسطین اشغالی و جنگ 12 روزه غزه و پیامدهایی که برای اسرائیل داشت، شرایط تل‌آویو را پیچیده کرده است.

درحالی که مخالفان و متحدان «بنیامین نتانیاهو» با اتفاق نظر درباره حذف وی، بی بی را از عرصه سیاست اسرائیل کنار گذشته و اکنون در شرف تشکیل کابینه ائتلافی به ریاست «نفتالی بنت» رئیس حزب «یمیمنا» هستند، نتانیاهو هنوز به ناکامی این کابینه و روی کار آمدن دوباره خود امید دارد.

اما بزرگترین چالشی که نتانیاهو از همان ابتدای شکست «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق ایالات متحده در انتخابات این کشور و روی کار آمدن «جو بایدن» در دولت آمریکا با آن مواجه شد، تغییر سیاست‌های واشنگتن در قبال شخص نتانیاهو بود. گذشته از اختلافات شخصی میان بایدن و نتانیاهو در پرونده‌های متعدد و اقداماتی که بی بی ضد دموکرات‌های آمریکا انجام داده بود، بایدن بر خلاف ترامپ که 4 سال ریاست‌جمهوری خود را در خدمت نتانیاهو بود، خواهان روی کار آمدن یک نظام سیاسی متعادل‌تر در اسرائیل است.

رئیس جمهور آمریکا معتقد است که برای ایجاد تعادل در نظامی سیاسی رژیم اسرائیل، نتانیاهو باید کنار برود. رویکرد راست‌گرایان اسرائیل به ریاست نتانیاهو درباره پرونده‌های خارجی آمریکا همچون موضوع توافق هسته‌ای با ایران، همسو با جمهوری‌خواهان ایالات متحده و نقطه مقابل دیدگاه دموکرات‌هاست.  بعد از مطرح شدن برنامه احیای توافق هسته‌ای تهران، صهیونیست‌ها و به ویژه نتانیاهو و تیمش تلاش زیادی برای جلوگیری از این امر کردند و همین رویکرد دردسرساز نخست‌وزیر مستعفی رژیم صهیونیستی، با نارضایتی بایدن همراه بود.

در سایه سیاست محتاطانه دولت بایدن، پس از جنگ اخیر غزه و جنایت‌های وحشیانه رژیم اشغالگر صهیونیستی علیه غیرنظامیان فلسطینی، رئیس جمهور ایالات متحده در عین حال که نمی‌خواست صهیونیست‌ها را متهم کند، از عملکرد کابینه نتانیاهو در این جنگ و اقدامات افراطی آن خشمگین بود. علاوه بر آن به نظر می‌رسد که بایدن و تیم او متوجه ضعف و ناکارآمدی کابینه نتانیاهو در مدیریت پرونده‌های داخلی و خارجی اسرائیل شده‌اند؛ به ویژه که در جریان جنگ 12 روزه غزه رژیم صهیونیستی با وجود برتری نظامی چشمگیر در برابر گروه‌های فلسطینی نتوانست دستاوردی در این جنگ به دست بیاورد و تن به آتش بس داد.

در این شرایط و درحالی که بنیامین نتانیاهو آخرین ساعات عمر سیاسی خود را می‌گذراند و همچنین با تهدید زندان طولانی مدت به دلیل پرونده‌های متعدد فساد روبه رو است، منابع رسانه ای از نقش پنهان و البته تاثیرگذار جو بایدن در برکناری نخست‌وزیر مستعفی رژیم صهیونیستی می‌گویند.

درواقع همه دولت‌های آمریکا، اسرائیل را اصلی ترین متحد خود در خاورمیانه می دانند و بنابراین مشکل بایدن صرفا با شخص نتانیاهو است و اکنون برای روی کار آمدن یک کابینه معتدل در اسرائیل تلاش می‌کند. صرف نظر از اینکه کابینه ائتلافی صهیونیست‌ها به نتیجه برسد یا نه و اینکه اهداف بایدن در چنین کابینه‌ای تحقق یابد، نتانیاهو همانطور که گفتیم با خطراتی همچون زندان مواجه است و بنابراین قصد ندارد به سادگی میدان را خالی کند.

در همین راستا بنیامین نتانیاهو اخیرا اظهاراتی علیه ایران و نیز به خطر افتادن همکاری تل‌آویو و واشنگتن  مطرح کرده که کارشناسان آن را در قالب آخرین تلاش‌های نتانیاهو برای ماندن در قدرت و پیام هشداری برای بایدن تعریف می‌کنند. 

در همین راستا نتانیاهو اخیرا گفته بود: به بایدن گفتم که با توافق یا بدون توافق، ما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از مجهز شدن ایران به سلاح هسته‌ای انجام خواهیم داد. زیرا جمهوری اسلامی ایران از سایر کشورهایی که دارای برنامه هسته‌ای هستند، متفاوت است. بنابراین ما با این مسئله کنار نخواهیم آمد. امیدوارم که به این مرحله نرسیم، اما اگر مجبور به انتخاب باشیم، انتخاب بین اختلاف با بزرگترین دوستمان آمریکا و بین از میان بردن تهدیدات وجودی، از بین بردن تهدید وجودی را انتخاب می‌کنیم.

این اظهارات نتانیاهو واکنش مقامات رژیم صهیونیستی را نیز برانگیخت و «بنی گانتس» وزیر جنگ این رژیم با انتقاد از رفتار بی بی، گفت این اظهارات نسنجیده به امنیت اسرائیل آسیب می‌زند. 

کارشناسان معتقدند تهدیدهای تکراری نخست‌وزیر مستعفی رژیم صهیونیستی علیه ایران، با انگیزه تحریک بایدن و جلوگیری از سرنگونی شخص نتانیاهو صورت می‌گیرد و در عمل قرار نیست اتفاقی بیفتد. درواقع او قصد دارد با جنجالی و بحرانی کردن اوضاع در این ساعات پایانی مانع از تشکیل کابینه ائتلافی یائیر لاپید و نفتالی بنت شود.

اما در هر صورت مقامات صهیونیست بدون توجه به تکاپوی نتانیاهو برای ماندن در قدرت، توافق نهایی خود را برای تشکیل کابینه اعلام کرده‌اند و احتمالا به زودی این اتفاق بیفتد. مذاکرات تشکیل دولت شامل نفتالی بنت، گدعون ساعر، آویگدور لیبرمن و لاپید است و قرار است که بنت و لاپید به صورت چرخشی نخست وزیر شوند. بنت اولین کسی است که دولت را تا سپتامبر ۲۰۲۳ رهبری می کند و سپس لاپید آن را تا نوامبر ۲۰۲۵ هدایت می‌کند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۱۴۰۸۵۰۱:۳۱:۳۶ ۱۴۰۰/۳/۱۳
تنها گزینه پیش روی سران صهیونیست؛ یادگیری حرفه ای شنا برای عبور از عرض مدیترانه است!
ناشناس۲۰۱۴۵۰۱۱۱:۱۷:۴۷ ۱۴۰۰/۳/۱۳
دولت جدید یک دولت توافقی است که بعد از چند وقت فرو خواهد ریخت و نتانیاهو دوباره نخست وزیر خواهد شد.
ناشناس۲۰۱۴۵۱۴۱۱:۲۰:۵۳ ۱۴۰۰/۳/۱۳
اسراییل به ما چه ربطی دارد؟ ما باید به مشکلات خودمان بپردازیم.
ناشناس۲۰۱۴۰۸۶۰۱:۳۲:۲۴ ۱۴۰۰/۳/۱۳
تا اسرائیل نابود نشود منطقه غرب آسیا روی آرامش نخواهد دید.
ناشناس۲۰۱۴۰۸۷۰۱:۳۲:۵۳ ۱۴۰۰/۳/۱۳
اسرائیل از لانه عنکبوت سست تر است.
ناشناس۲۰۱۴۰۸۹۰۱:۳۳:۲۷ ۱۴۰۰/۳/۱۳
صبح پیروزی نزدیک است .
ناشناس۲۰۱۴۶۲۹۱۲:۲۷:۵۱ ۱۴۰۰/۳/۱۳
پیروزی کی نزدیک است؟
ناشناس۲۰۱۴۱۵۷۰۵:۰۶:۰۶ ۱۴۰۰/۳/۱۳
نتانياهو تهديدات خود عليه ايران را عملياتي كرد از ترور دانشمندان هسته اي تا خرابكاري در سايتهاي هسته اي نطنز وبدست آوردن اسناد مهم ومحرمانه از محل هاي سري در ايران از اقدامات صهيونيستها عليه ايران بوده است
ناشناس۲۰۱۴۴۹۲۱۱:۱۵:۵۰ ۱۴۰۰/۳/۱۳
نه بابا!!!!!!
ناشناس۲۰۱۴۵۱۱۱۱:۱۹:۳۵ ۱۴۰۰/۳/۱۳
حماسو میگم بیاد سراغتونا!!!!
ناشناس۲۰۱۴۶۷۴۱۲:۴۵:۴۱ ۱۴۰۰/۳/۱۳
بچه بازی است این کارها و یعنی چیزی در توان بیشتر ندارن که این کارها انجام میشود
ناشناس۲۰۱۴۶۸۲۱۲:۴۸:۲۸ ۱۴۰۰/۳/۱۳
درسته که چند ضربه زدن ولی حالا چرا اینقدر خوردن!؟!؟ دیگه کار از یکی بزنن ده تا میخورن خیلی فراتر رفت، شاید هم برای همین بود نتانیاهو رفت!!!
ناشناس۲۰۱۴۷۰۶۱۳:۰۵:۱۵ ۱۴۰۰/۳/۱۳
خوشحالی مزدور؟
ناشناس۲۰۱۴۲۰۸۰۶:۵۸:۱۲ ۱۴۰۰/۳/۱۳
لاف زنی یا هر چی، سیاست خارجی اسراييل با رفتن و آمدن ريیس جمهور تغییر نمیکند و بهتر است ما هم به جای بگیر ببند های داخلی از اماکن استراتژیک خودمان مراقبت کنیم تا حوادث چند روز و چند ماه اخیر اتفاق نیفتدچه نتان یاهو باشد یا کس دیگر که سیاستشان خراب کاری در ایران است
ناشناس۲۰۱۴۶۶۴۱۲:۴۲:۱۷ ۱۴۰۰/۳/۱۳
هرچقدر هم که حفاظت رو بالا ببری باز هم امکان نفوذ هست، ما یه راه بهتر بلدیم، به نیروهای مقاومت نحوه ساخت موشک آموزش میدیم، اسرائیل اگر مطمئن بشه یکی بزنه ده تا میخوره دیگه کاری نمیکنه، البته ایندفعه یکی دوتا زد ولی خیلی بیشتر از ده تا و ۲۰تا خورد!! نکته مهم ایندفعه این بود که هم از غزه خورد هم از کرانه باختری خورد هم از لبنان چندتا موشک خورد هم از سوریه، حالا اگه همه اینا با هم فعال بشن چی!؟!؟
ناشناس۲۰۱۴۲۵۴۰۸:۲۲:۳۶ ۱۴۰۰/۳/۱۳
دولتی متعادلتر!!!!!! این‌بابا ه که میخواد بیاد جای نتانیاهو که صد برابر مواضعش علیه ایران سختتره
ناشناس۲۰۱۴۳۱۵۰۹:۰۵:۰۴ ۱۴۰۰/۳/۱۳
متاسفانه کارنامه این آدم در مقابل ایران سراسر موفقیت بود!!!!!
ناشناس۲۰۱۴۶۷۷۱۲:۴۶:۲۸ ۱۴۰۰/۳/۱۳
درمورد ترامپ هم حرف زیاد میزدن!!!
ناشناس۲۰۱۴۷۱۴۱۳:۰۷:۳۱ ۱۴۰۰/۳/۱۳
دلیل موفقیتش .. لوگو پپسی منوتوبین هست ولاغیر، و برای جلوگیری از موفقیتش، تمام این افراد باید حذف بشند
ناشناس۲۰۱۴۳۵۲۰۹:۲۶:۵۵ ۱۴۰۰/۳/۱۳
ترامپ که می‌گفت 52 نقطه رو میزنیم رفت شلدون ادلسون که می‌گفت به ایران حمله اتمی میکنیم هلاک شد روح الله زم که می گفت رژیم ایران سقوط می کنه به دار آویخته شد الانم نوبت نتانیاهو است که به زباله دان تاریخ به پیونده. ولی جمهوری اسلامی ایران با اقتدار ایستاده و محکم در راه هدفش حرکت می کنه.
کیوان۲۰۱۴۳۶۹۰۹:۳۸:۰۸ ۱۴۰۰/۳/۱۳
این هم به درک می رود و جمهوری اسلامی همچنان مقتدرباقی خواهد ماند
بینام۲۰۱۴۳۷۳۰۹:۴۰:۵۹ ۱۴۰۰/۳/۱۳
که چی مثلا میخواین با این مطالب توافق هسته ای .. رو مدال افتخار حساب کنید.بزرگترین اشتباه تاریخ همین برجام نافرجام است دست بردارید از این تبلیغات بیجا و بی محتوا
ناشناس۲۰۱۴۶۷۳۱۲:۴۵:۳۴ ۱۴۰۰/۳/۱۳
آدمها میان و میرن و همیشگی نیستن، باید دید اسرائیل ایران را مهار میکنه یا ما اونا رو محو میکنیم!!
شیرزاد۲۰۱۴۹۵۴۱۷:۱۴:۱۹ ۱۴۰۰/۳/۱۳
باسلام.کل اسراییل اندازه ی منطقه ی تهرانپارس که قسمتی از منطقه ی ۴ومنطقه ی ۸ می‌باشد.من نمی‌دونم اسراییل سفارتخانه ی خارجی رو چگونه تو خودش جا داده.مطمین باشید اون روی اروپا از اسراییل دل خوشی ندارد.اگر آمریکا حمایت خودش را از این خانه ی کمتر از لانه ی عنکبوت بردارد خودش را میخورد .اصلا این موضوع در حد فکر و خیال هم نیست ..
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «زبان آوری» به جای کارنامه؟!

 2. حقوق‌های نجومی کماکان پابرجاست/ تصویری از فیش حقوقی ۸۵ میلیون تومانی تاجگردون در پست جدید

 3. نامزدهایی به دنبال خواستگار !

 4. مناظره به شیوه کابوی های آمریکایی !

 5. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 6. پیش بینی عجیب عرفات پیش از مرگ درباره فلسطین

 7. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 8. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 9. سردار شما چندکلاس سواد داشتی ...

 10. چرا آمریکا «اسد» را دوست ندارد

 11. مهریه بالاتر از ۱۴ سکه، بدون گواهی استطاعت مالی را ممنوع کنید

 12. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 13. سوال بی‌رودربایستی با مردم؛ آیا امسال رأی می‌دهید؟

 14. آقای رییسی بگذر !

 15. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 16. روایت سیزدهم| مناظره غیر منتظره/ رکوردشکنی مناظره در تلوبیون/ شوخی کاربران با امضای همتی! / پست معنادار سایت رهبری در اینستاگرام

 17. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 18. حضور سید ابراهیم رئیسی در جمع مردم ورامین

 19. آیا مناظره های تلویزیونی را باید جدی گرفت؟!

 20. همتی: من هم ۲۰ دقیقه وقت اضافه می‌خواهم

 21. برای دختر حاج قاسم نه!

 22. قضاوت آشنا درباره مستند زاکانی

 23. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 24. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 25. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

ابر آروان

آخرین عناوین