دکتر زالی: واکسیناسیون افراد بالای ۶۵ سال نگرانی‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد

سلامت،   4000308115

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران با بیان این‌که ۸۳ درصد مرگ‌ومیر بیماران کرونایی مربوط به افراد بالای ۶۵ سال است، تصریح کرد: اولویت قرار دادن واکسیناسیون این گروه سنی می‌تواند تا حد زیادی نگرانی‌ها را کاهش دهد.

دکتر زالی: واکسیناسیون افراد بالای ۶۵ سال نگرانی‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی امروز شنبه(۸ خرداد ۱۴۰۰) درباره وضعیت کرونا در استان تهران اظهار کرد: در حال حاضر تعداد بیماران بستری در بخش‌های ما بالغ بر ۴ هزار و ۳۰۰ بیمار است و حدود ۱۳۵۰ نفر از این بیماران در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.

وی ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته تعداد بیماران جدید مراجعه‌کننده در تهران که نیاز به بستری داشتند به ۶۷۷ نفر می‌رسد که حدود ۱۳۰ نفر از آن‌ها در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند.

دکتر زالی میزان مراجعان سرپایی تهران در ۲۴ ساعت گذشته را حدود ۵ هزار و ۳۰۰ بیمار عنوان کرد.

وی با بیان این‌که آمار عمومی بستری موارد جدید، نسبت به هفته گذشته حدود ۱۹,۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد، تاکید کرد: اما باز هم تهران وضعیت شکننده و ناپایدار خود را طی می‌کند.

دکتر زالی با اشاره به این‌که آمارها نشان می‌دهد در یک سال گذشته، معمولا پس از هر تعطیلات عمومی آمار مراجعان سرپایی و بستری افزایش یافته است، نسبت به خطر افزایش یافتن تعداد بیماران پس از تعطیلات هفته آینده در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، هشدار داد.

وی آخرین آمار میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تهران را ۷۳ درصد عنوان کرد و افزود: اما کماکان بحث فاصله‌گذاری اجتماعی در تهران به ویژه در وسایل حمل‌ونقل عمومی با چالش‌های اساسی رو به روست.

دکتر زالی با اشاره به این‌که استان هایی همچون سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر به شدت در حال مبارزه با سویه‌های نوین بیماری هستند، گفت: ۱۳ شهر قرمز کرونایی کشور در این استان‌ها قرار گرفته اند و همکاران ما در این استان‌ها به شدت در حال تلاش هستند که از گسترش این سویه‌های جدید به سایر استان ها جلوگیری شود.

وی با اشاره به احتمال تردد افراد مبتلا به سویه‌های جدید در تهران، وضعیت تهران را از نظر این حیث پرخطر تلقی کرد.

دکتر زالی با بیان این‌که در تهران موارد جدید بستری رصد می‌شوند، گفت: اگر شکل جدیدی از تظاهرات بالینی مشاهده شود اقدامات توالی‌یابی انجام می‌گیرد تا مشخص شود سویه‌های جدید در تهران نیز وجود دارد یا خیر.

وی درباره وضعیت واکسیناسیون در استان تهران توضیح داد: در حال حاضر  ۶۸ مرکز تجمیعی واکسیناسیون در تهران در حال فعالیت است که با پشتیبانی سه تا چهار مرکز جامع سلامت به ارایه خدمات می‌پردازند.

دکتر زالی درباره افراد بالای ۸۰ سال که اولین گروه سنی موردنظر برای دریافت واکسن بوده‌اند، توضیح داد: خوشبختانه تاکنون بالای ۸۵ درصد این افراد در تهران دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند.

وی ادامه داد: در تهران در گروه سنی ۷۵ تا ۸۰ سال نیز واکسیناسیون حدود ۷۲ درصد و در گروه سنی ۷۰ تا ۷۵ سال که تعداد آنان به ۱۸۰ هزار نفر می‌رسد نیز تاکنون واکسیناسیون ۵۴ درصد افراد محقق شده و امیدواریم در طی روزهای آینده این میزان افزایش یابد.

وی با بیان این‌که مجموع افراد بالای ۶۵ سال در تهران به ۷۰۰ هزار نفر می‌رسد، گفت: حدود ۴۹۰ هزار نفر از این افراد عمدتا در گروه های سنی بالای ۷۰ سال قرار دارند.

دکتر زالی آمار بالاتر موارد وخیم بیماری، بستری و مرگ‌ومیر در گروه‌های سنی بالای ۷۰ سال را دلیل تمرکز بیشتر بر واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال عنوان کرد.

فرمانده عملیات مدیریت بیمار کرونا در کلان‌شهر تهران گفت: در تهران ۶۴ درصد موارد بستری در خیز چهارم بیماری در بین افراد بالای ۶۵ سال گزارش شده است و متاسفانه ۸۳ درصد مرگ‌ومیرها نیز در همین گروه سنی اتفاق افتاد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

 2. بمب ساعتی که دولت قبل به ارث گذاشت

 3. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

 4. اردوغان در کوچه بن بست

 5. سیف، رییس اسبق بانک مرکزی، به ۱۰ سال حبس محکوم شد

 6. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

 7. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

 8. ضرغامی: کوروش شاید اولین کسی است که تلاش کرد اقوام را به وحدت برساند / پاسارگاد نمادی از مدنیت است

 9. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

 10. رونمایی غرورانگیز از دستیابی ایران به فناوری پرتاب سرد موشک‌های پدافندی

 11. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

 12. تکمله ای بر ماجرای اعتراف برجامی ظريف

 13. سرقت جواهرات یک زن به عنوان مامور تست کرونا

 14. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

 15. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

 16. توقف حکم اعدام آرمان درآخرین ساعات

 17. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

 18. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

 19. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

 20. قالیباف با طرح صیانت مخالف است؟/ انتقاد یک نماینده از جلسات غیرعلنی مجلس

 21. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

 22. پیام سفرهای منطقه ای امیرعبداللهیان

 23. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

 24. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

 25. ایرانی‌ها بازهم بزرگ ترین خریداران خانه در ترکیه شدند! / خرید ۱۳۲۳ خانه در یک ماه

ابر آروان

آخرین عناوین