مناظره‌ها به وقت انتخابات

احمد راسخی لنگرودی، گروه تعاملی الف،   4000308002 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار
مناظره‌ها به وقت انتخابات

به‌ زودي شاهد مناظرات تلويزيوني در سيزدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري خواهيم بود؛ تجربه‌اي موفق که چندي است در آستانه رقابت‌هاي انتخاباتي از رسانه ملي در مقابل ده‌ها ميليون بيننده انجام مي‌گيرد؛ بهترين شيوه و ابتکار عملي که براي شناخت نامزدهاي انتخاباتي مي‌توان از آن سخن گفت. هر يک از طرف‌هاي مناظره در اين برنامه جذاب، علاوه بر نوع حرکت، ظاهر، پوشش، لباس و حتي نحوه عکس‌العمل‌هاي خود، توانمندي فکري، علمي، تجربه و سوابق مديريتي و سياسي خود را در معرض افکار عمومي قرار مي‌دهند. طرف‌هاي مناظره در اين رويارويي استثنايي تحت گدازه‌هاي يک‌سلسله پرسش‌هاي کليدي قرار مي‌گيرند و نشان مي‌دهند که در اين مسئوليت خطير به اصطلاح چندمَرده حلاج‌اند.

برخلاف آنچه گاه از زبان اين و آن گفته مي‌شود، اين‌گونه مناظرات را نمي‌توان به هيچ وجه امري صوري و نمايشي به شمار آورد. مناظرات انتخاباتي در واقع، محل تقاطع تعدادي راه‌هاي ارتباطي است که انديشه‌هاي متفاوت و گاه متعارض را در خود جريان مي‌دهد؛ امکاني است فراهم براي ظهور و بروز سياست‌ها، ديدگاه‌ها، نگرش‌ها و به نقد کشيدن گفته‌ها و پاسخ‌هاي نامزدهاي انتخاباتي؛ آن‌هم بدون هيچ‌گونه تعارف و مجامله‌اي. از رهگذر اين امکان، مي‌توان نقاط ضعف و قوت مردان سياست را هرچه بيشتر شناخت و به طور نسبي با شخصيت آنها آشنا شد. در جريان اين مناظرات، نامزدها همه توان خود را در جهت معرفي قابليت‌ها، طرح‌ها و برنامه‌ها و بيان انواع و اقسام ادعاهاي خود به کار مي‌گيرند. مخاطب نيز با آرامش کامل و در تفکري نقادانه، عيار آنها را مي‌سنجد و آگاه مي‌شود که رقباي انتخاباتي چه چيز در چنته دارند؛ ادعاها و اظهاراتشان واقعي است يا اساساً خيالي و بي‌پايه است. 

نقش مهم و اثربخش مناظرات بين رقباي انتخاباتي را در اذهان عمومي نمي‌توان از نظر دور داشت. شايد هيچ چيز ديگر در اثربخشي، جاي مناظره‌هاي انتخاباتي را نگيرد. شعاع نفوذ و مقبوليت آن در جامعه کم نيست. حتي آنهايي که در شرايط عادي چندان اقبالي به مسايل سياسي نشان نمي‌دهند، در آستانه انتخابات با علاقه سعي در پيگيري اين مناظرات را دارند. عده‌اي هم اگر به لحاظ شرايط شغلي فرصت پيگيري آن را پيدا نکنند، دست‌کم اخبار مربوط به آن را از نظر مي‌گذرانند.

در اهميت مناظرات انتخاباتي همين بس که ضمن کاهش ريخت و پاش‌هاي مالي در امر تبليغات، موجب افزايش سطح رقابت در ميان نامزدها و جناح‌هاي سياسي و ايضا شورآفريني و گرم شدن فضاي انتخابات و افزايش مشارکت سياسي مردم مي‌شود؛ و همين امر است که بر حساسيت فوق‌العاده اين مناظرات افزوده و اهميت آن را در منظر عمومي دو چندان کرده است.

طبيعي است ممکن است کسي يا کساني در اين مناظرات بيشتر بدرخشند که از قدرت سخنوري برخوردار باشد و يا با هنر تردستي کلامي، بازي با احساسات، شگردهاي ترغيب‌کننده، تمهيدات بلاغي و استفاده از انواع مغالطات، هنرهاي زباني، و خلاصه اينکه با طرح نکات انحرافي، جايي در افکار عمومي باز کرده باشند. عده‌اي از مخاطبان نيز مقهور امواج کلامي همين افراد قرار بگيرند و ناخواسته جذبشان مي‌شوند. البته اين به سهم خود خطري است که جريان مناظرات انتخاباتي را پنهان و آشکار تهديد مي‌کند. متاسفانه در ادوار گذشته نيز شاهد چنين مناظره‌هاي پرحاشيه بوده‌ايم و پيامدهايش را کمابيش آزموده‌ايم. اگرچه در بيان نقش و جايگاه مناظره‌هاي انتخاباتي تعابير بلند و ستايشگرانه‌اي را مي‌توان عرضه داشت، اما در عين حال از اين زاويه که بنگريم مناظرات انتخاباتي ممکن است به تعبير فيلسوف گفتگو ـ سقراط ـ علاوه بر چهره مثبت، يعني آشكارسازي اشيا و امور، چهره‌اي منفي، يعني قدرت پنهان‌سازي را نيز در بر داشته باشد که نبايد در فرايند کلي از آن غافل بود.

مناظره‌هاي انتخاباتي مي‌تواند دلالت‌کننده و از نظمي منطقي برخوردار باشد، همين‌طور برعكس، مي‌تواند در شرايطي بي‌نظم و مخدوش‌کننده نيز باشد. به طوري که زاويه انحرافي در روند مناظرات ايجاد کند. افلاطون در دفتر هفتم کتاب «جمهوري» از زبان سقراط مي‌نويسد: «گفتم مگر نمي‌داني كه امروز مناظره دچار چه عيب بزرگي است؟ گفت كدام عيب؟ گفتم بي‌نظمي در آن رخنه كرده است. گفت: راست است.»1

به گفته سقراط چنين فني (فن مناظره) که اصل همه دانش‌ها و علوم شناخته مي‌شود، اين خاصيت را دارد كه دستاويز رندان و بازيگراني قرار گيرد كه صرفا سوداي مجادله و مشاجره را در سر مي‌پرورانند. اينان به جاي اينكه فن مناظره و گفتگو را وسيله تبيين نظرات و انديشه‌هاي خود به شمار آورند و از آن رهگذر اذهان را روشنگري کنند، آن را وسيله مجادله و مشاجره، هوچى‌گرى و فريبكارى و غلبه بر طرف مقابل مي‌انگارند. مرزهاي اخلاقي را براي نيل به مقاصد ناشايست خود درمي‌نوردند و صحنه مناظره را وسيله تصفيه‌حساب‌هاي سياسي، جناحي و شخصي خود قرار مي‌دهند. بدين‌سان اين مناظره‌کنندگان بهترين و كاراترين روش را در فضاي جامعه با بدترين هدف مي‌آلايند. حال آنكه گفتگو و فن مناظره را با مجادله و مشاجره چه كار؟ ميان اين دو كمترين نسبت و مشابهتي نيست. يكي به ضلالت رهنمون است و ديگري به هدايت. يكي با منطق و استدلال همراه است و ديگري با جدل و عصبيت.

نتيجه اينکه، اجراي مناظره‌هاي انتخاباتي به لحاظ حساسيت امر بايد با منتهاي مراقبت و جديت و به دور از هر گونه حب و بغض جناحي صورت پذيرد و الا ضمن بي‌نظمي در فضاي اجتماع، نتيجه مطلوب از اين رهگذر حاصل نخواهد شد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۰۳۷۹۴۰۷:۱۴:۲۹ ۱۴۰۰/۳/۸
مناظرات بدون محمود لطفی نداره مخصوصا با پدید جزیره خری که امسال مطرح شده
ناشناس۲۰۰۳۷۹۶۰۷:۱۷:۰۸ ۱۴۰۰/۳/۸
انشالله این دوره مردم گول حرف و شعار را نخورند همچنین طوری نشود برای انکه فلانی رای نیاورد به فلانی رای دهیم تا مثل هشت سال گذشته دچار دولتی جیب بر و گوش بر نشویم
ناشناس۲۰۰۳۸۱۰۰۷:۲۷:۵۴ ۱۴۰۰/۳/۸
آیا این مناظرات دیدن دارد؟
ناشناس۲۰۰۳۸۱۱۰۷:۲۸:۳۶ ۱۴۰۰/۳/۸
مناظرات، برنامه های وعده و وعید دادن کاندیداها هستند.
ناشناس۲۰۰۳۸۱۲۰۷:۲۹:۳۵ ۱۴۰۰/۳/۸
وقتی همه کاندیداها هم نظر و هم رای و از یک طیف هستند، آیا بحث و مناظره معنی دارد؟
ناشناس۲۰۰۳۸۱۴۰۷:۳۰:۳۷ ۱۴۰۰/۳/۸
رییس جمهور صرفا یک مجری است. یک مجری چطور می تواند وعده و وعید دهد؟
ناشناس۲۰۰۳۸۱۵۰۷:۳۱:۳۷ ۱۴۰۰/۳/۸
آیا شرکت کردن در انتخابات عبادت است؟
ناشناس۲۰۰۳۸۱۶۰۷:۳۲:۴۴ ۱۴۰۰/۳/۸
مفهوم انتخابات فراتر از یک رای گیری است.
ناشناس۲۰۰۳۸۲۵۰۷:۴۰:۴۱ ۱۴۰۰/۳/۸
هیچکدام از این افراد برنامه ندارند. 7-8 ماه بعد از انتخابات، دوباره تحریم ها، دشمنی آمریکا،...... عامل مشکلات معرفی خواهند شد.
ناشناس۲۰۰۳۸۲۹۰۷:۴۵:۰۵ ۱۴۰۰/۳/۸
حداقل 4 نفر از این کاندیداها تا روز انتخابات به نفع یک نفر کناره گیری می کنند.
ناشناس۲۰۰۳۸۳۲۰۷:۴۶:۲۸ ۱۴۰۰/۳/۸
بهتر است این افراد به جای مباحثه در مورد حرف و حدیث هایی که پیرامونشان است صحبت کنند.
ناشناس۲۰۰۳۸۳۹۰۷:۵۱:۳۷ ۱۴۰۰/۳/۸
اتهامات کاندیداهای دوره قبل به همدیگر چرا پیگیری نشد. اگر دروغ بود که یک دروغگو برنده شد
ناشناس۲۰۰۳۸۴۸۰۷:۵۵:۲۶ ۱۴۰۰/۳/۸
قول میدم چهار سال تنها چیزی که میشنویم کلمه مقاومته
ناشناس۲۰۰۳۸۵۵۰۷:۵۷:۵۲ ۱۴۰۰/۳/۸
هیچکدام سابقه درخشانی در زمینه مدیریت، تدبیر، سیاستمداری و فرهنگ ندارند.
ناشناس۲۰۰۳۸۵۹۰۸:۰۱:۳۹ ۱۴۰۰/۳/۸
مجتبی امینی تهیه‌کننده گاندو به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی هنرمندان ابراهیم رئیسی معرفی شد.
ناشناس۲۰۰۳۹۱۱۰۸:۳۶:۱۵ ۱۴۰۰/۳/۸
کسی که میخواد رییس جمهور بشه نباید چیزی برای ترس یا رفتن آبروش داشته باشه
ناشناس۲۰۰۳۹۲۲۰۸:۴۰:۲۰ ۱۴۰۰/۳/۸
مناظره جلیلی با رئیسی دیدنیه ! یا جلیلی با زاکانی !
ناشناس۲۰۰۳۹۳۸۰۸:۴۸:۱۸ ۱۴۰۰/۳/۸
دوره قبلی که باید همه شون محاکمه میشدن از بس پرونده رو کردن برای هم
ناشناس۲۰۰۳۹۵۹۰۸:۵۳:۴۸ ۱۴۰۰/۳/۸
۶ تاشون اصولگرا هستن و اون یکی شون هم اصولطلب ! کدام مناظره ؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

 4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 10. اتهام‌زنی‌های علی‌اف به ایران در گفت‌وگو با رسانه ترکیه‌ای / کامیون‌های ایران باید مالیات پرداخت کنند

 11. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

 12. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

 13. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 14. سناریوهای احتمالی در مورد آینده برجام

 15. سردرگمی سیستماتیک مردم

 16. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 17. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 18. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 19. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 20. به نام فقرا به کام اغنیا

 21. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 22. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 23. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 24. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 25. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

ابر آروان

آخرین عناوین