رهبر انقلاب: کسانی که نرفتن به پای صندوق را ترویج می‌کنند دلسوز مردم نیستند/ از افرادی که نجیبانه با تشخیص شورای نگهبان برخورد کردند تشکر می‌کنم

سیاسی،   4000306035 ۶۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

رهبر انقلاب در دیدار امروز با نمایندگان مجلس، سخنان مهمی درباره شورای نگهبان و نگرانی‌ها درباره مشارکت مردم بیان کردند.

رهبر انقلاب: کسانی که نرفتن به پای صندوق را ترویج می‌کنند دلسوز مردم نیستند/ از افرادی که نجیبانه با تشخیص شورای نگهبان برخورد کردند تشکر می‌کنم

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (پنج‌شنبه) در دیدار تصویری با رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سخنان مهمی درباره مسائل اخیر انتخابات، بیان راه‌حل‌های عینی و واقعی درباره مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم در برنامه‌های انتخاباتی نامزدها را عامل اصلی در افزایش انگیزه مشارکت در انتخابات خواندند و با تبیین بایدها و نبایدهای رقابت‌های انتخاباتی تأکید کردند: اثر نتیجه انتخابات سال‌ها بر زندگی مردم و کشور سایه‌افکن خواهد بود و امیدواریم انتخابات ۲۸ خرداد بر خلاف خواسته دشمنان مایه آبرو، عزت و سربلندی ایران بشود.

ایشان در این دیدار که در آغاز دومین سال فعالیت مجلس یازدهم صورت گرفت، همچنین با بیان توصیه‌هایی به نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی برای استمرار ویژگی‌هایی نظیر «حرکت انقلابی و خردمندانه»، «تلاش بی‌وقفه» و «کارآمدی و مردمی بودن» افزودند: همه مجالس همان‌گونه که امام بزرگوار فرمودند باید خود را عصاره فضائل درخشان و متعدد ملت قرار دهند.

رهبر انقلاب عملکرد مجلس در یک‌سال اخیر را نشان‌دهنده تلاش، همت بلند و کارآمدی خواندند و حضور نیروهای جوان و پُرتوان در کنار نیروهای دارای سوابق تقنینی و اجرایی را، موجب توفیق مجلس در تصویب لوایح و طرح‌های مهم و متعدد دانستند و با تشکر از حضور رئیس و نمایندگان مجلس در میان مردم و سفرهای استانی گفتند: این حرکت بسیار خوب را ادامه دهید و همیشه در کنار مردم بمانید.

ایشان تصویرسازی منفی از مجلس یازدهم را حرکتی بدون انگیزه‌های دلسوزانه و اصلاحی خواندند و افزودند: برخی انتقادات به قصد اصلاح و تکمیل صورت می‌گیرد اما در تصویرسازی منفی، این انگیزه‌ها وجود ندارد، نمایندگان مجلس باید با بی‌اعتنایی به این کارها، به اجرای وظایف خود ادامه دهند و در رفتار و گفتار بهانه‌ای به دست دشمنان و اینگونه مخالفان ندهند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بیان چند توصیه به نمایندگان منتخب ملت در مجلس افزودند: توصیه اصلی، انقلابی ماندن و حفظ ویژگی‌هایی نظیر «تحرک و تلاش بی‌وقفه» است، چرا که خداوند به فرموده قرآن کریم، ملائک رحمت خود را بر کسانی نازل می‌فرماید که در صراط مستقیم، استقامت به خرج دهند.

رهبر انقلاب با اشاره به انحراف تدریجی برخی عناصر گفتند: برخی در اوایل، پرتوان و با حرارت بودند اما وسوسه‌های مال، مقام و شهرت، راهشان را کج کرد و گاه ۱۸۰ درجه تغییر داد.

ایشان، انقلابی ماندن را نیازمند مراقبت دائمی و حساب‌کشی از خود دانستند و افزودند: معنای حقیقی تقوا، مراقبت مدام در مقابل خطرها و لغزش‌هاست.

توصیه دوم رهبر انقلاب، «افزایش کارآمدی و وجودعقلانیت و طمأنینه» در مجلس بود.

ایشان گفتند:  عملکرد مجلس تاکنون خوب بوده اما ریل‌گذاری برای اصلاح امور کشور، کارهای فراتر و فراوان‌تری می‌طلبد و نیازمند وجود آرامش عقلانی و پرهیز از کارهای هیجانی و احساسی است.

رهبر انقلاب، مجلس را از مظاهر عمده خرد جمعی در کشور خواندند و با انتقاد از کسانی که در خارج مجلس، انقلابی‌گری را به معنای حرف‌های غیرمسئولانه و رفتار هیجانی می‌دانند، افزودند: انقلابی‌گری یعنی روحیه اقدام صحیح، عازم و جازم در جهت درست و برگرفته از عقلانیت.

رهبر انقلاب، امام خمینی را مظهر تمام‌عیار انقلابی‌گری و عقلانیت خواندند و افزودند: امام ره) از همه انقلابی‌تر و در عین حال عاقل‌تر بود و همیشه پخته‌تر و سنجیده‌تر حرف می‌زد و در این مسیر هیچ‌گاه اصطلاحاً کم نیاورد.

توصیه دیگر رهبر انقلاب، آسیب‌شناسی رفتار نمایندگان بود.

ایشان، استفاده از توانایی‌های قانونی نظیر سؤال، استیضاح و تحقیق و تفحص به نفع مسائل شخصی، گروهی یا قومی را از جمله این آسیب‌های احتمالی دانستند و گفتند: از این توانایی‌ها باید فقط در جهت مُرّ قانون و حقیقت استفاده کرد.
رهبر انقلاب، ورود به مسائل اجرایی و تلاش برای سپرده شدن مسئولیت‌های شهری و استانی به اشخاص مورد نظر را از دیگر آسیب‌هایی دانستند که نمایندگان در معرض آنها قرار دارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، همچنین نمایندگان مجلس را به مراقبت و دقت در استفاده از تریبون مجلس توصیه کردند و افزودند: گاهی بیان انتقادات در جمع‌های محدود مؤثر است اما بیان این حرف‌ها در تریبون مجلس بی‌اثر و حتی مضر است.

پرهیز از تلاش برای رسیدن به منصب وزارت یا پست‌های اجرایی توصیه بعدی رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس بود.

ایشان، هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان را نیز به دقت در این موارد توصیه کردند و افزودند: البته مراقبت درونی نمایندگان مؤثرتر است.

توصیه بعدی رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس، «اهتمام جدی به کار کارشناسی در بررسی طرح ها و لوایح و بالا بردن سطح کیفی قوانین» بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: بالا بودن سطح کیفی قوانین به قوت و عملی بودن، صریح و روشن و بدون ابهام بودن، و تأویل ناپذیر بودن قوانین است و نمایندگان باید در مورد طرح‌ها و لوایح با صاحب‌نظران مشورت کنند تا سطح کارشناسی ارتقاء یابد.

رهبر انقلاب یک نکته را نیز متذکر شدند و افزودند: در مسائل حساس و مهم، ترجیح این است که به جای طرح، لایحه ارائه شود زیرا موافقت دولت به عنوان مجری را به همراه دارد و همچنین از پشتوانه کار کارشناسی بدنه دولت نیز برخوردار است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با توصیه به «رعایت اولویت‌ها و مسائل اساسی» افزودند: خوشبختانه در برنامه‌های مجلس، اولویت‌ها دنبال می‌شود اما این موضوع باید به‌طور جدی مورد توجه قرار گیرد و با توجه به شعار سال، اولویت اصلی کشور برطرف کردن موانع تولید و پشتیبانی از تولید است زیرا اگر تولید احیاء شود، اقتصاد کشور جان خواهد گرفت.

رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری توصیه خود به دوره های مختلف مجلس در خصوص علاج تراکم قوانین خاطرنشان کردند: باید با مشخص کردن یک مهلت برای این موضوع فکری شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در آخرین توصیه خود به نمایندگان با اشاره به کلام پر مغز امام(ره) مبنی بر اینکه «مجلس عصاره فضائل ملت است»، گفتند: این کلام یعنی مجلس باید عصاره فضائل ملت باشد و فضائل ملت هم که در ۴۲ سال گذشته و در عرصه‌های مختلف بروز یافته عبارتند از مجاهدت، ایثار، عزت و اعتماد به‌نفس، امید و توانایی ایستادگی در برابر مشکلات.

ایشان در بخش دیگری از سخنانشان به موضوع انتخابات ریاست جمهوری پرداختند و افزودند: دشمنان از همه امکانات خود استفاده می کنند تا انتخابات مایه سرشکستگی ملت شود و برخی هم در داخل دانسته یا ندانسته حرف بدخواهان را ادامه می دهند اما من بسیار امیدوارم که به لطف خداوند و با همت ملت، این انتخابات مایه آبرو و عزت کشور شود.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به احراز صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری از جانب شورای نگهبان، گفتند: من لازم می دانم از همه کسانی که براساس احساس مسئولیت وارد عرصه انتخابات شدند، تشکر کنم و همچنین از کسانی که صلاحیت آنها احراز نشد و نجیبانه برخورد و مردم را دعوت به شرکت در انتخابات کردند، بطور مضاعف تشکر می کنم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: عدم احراز صلاحیت برخی افراد به معنی بی‌صلاحیتی آنان نیست بلکه به این معنا است که شورای نگهبان با توجه به گزارشها، امکانات و آشنایی‌های خود نتوانسته صلاحیت آن فرد را تشخیص دهد، اگر چه ممکن است آن فرد صلاحیت بالایی هم داشته باشد.

ایشان با اشاره به برخی اعتراض ها به شورای نگهبان افزودند: البته انگیزه این اعتراض‌ها متفاوت است. برخی اعتراض‌ها از سر دلسوزی و به دلیل نگرانی از مشارکت پایین مطرح می شوند، و برخی هم بدلیل آنکه نامزد مورد نظرشان احراز صلاحیت نشده، گله‌مند و ناراحت هستند که به آنها ایرادی نمی‌شود داشت، اما برخی با اصل شورای نگهبان مخالفند و با مطالب خود در فضای مجازی و مطبوعات، می‌خواهند از این فرصت برای انتقام از شورای نگهبان استفاده کنند که خداوند از این افراد نخواهد گذشت.

رهبر انقلاب اسلامی درباره برخی نگرانی‌ها از احتمال مشارکت پایین مردم در انتخابات ۲۸ خرداد، گفتند: من معتقدم میزان مشارکت مردم ارتباطی با این اسم یا آن اسم ندارد بلکه مردم به‌دنبال فردی هستند که دارای مدیریت و اراده قوی و کارآمدی بالا برای حل مشکلات کشور باشد و برای مردم هم مهم نیست که این فرد چه عنوانی دارد و یا از چه جناحی است، البته شاید این موضوع برای گروههای سیاسی مهم باشد ولی برای عامه اینگونه نیست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: مهم این است که نامزدها مردم را اقناع کنند که مشکلات جامعه را می شناسند، مدیر و مدبر و با صداقت هستند و توانایی اداره کشور را دارند. در این صورت به لطف خدا مردم با مشارکت بالا در پای صندوق های رأی حاضر خواهند شد.

ایشان با اشاره به برخی اظهار نظرها مبنی بر اینکه نامزدها باید در مناظرات دیدگاههای خود را درباره فضای‌مجازی و سیاست خارجی اعلام کنند، تأکید کردند: اینها جزء مسائل مردم نیست. مسئله مردم «بیکاری جوانان، معیشت طبقات ضعیف و مافیای واردات» است که کمر تولید را می‌شکند و جوانان مبتکر و با انگیزه را مأیوس و کشاورزان زحمتکش را بیچاره می‌کند.

رهبر انقلاب در همین خصوص افزودند: اخیراً به مسئولان درباره وضعیت کشاورزان تذکر داده‌ایم زیرا کشاورز با زحمت و رنج فراوان محصولی را تولید می‌کند اما سیاست‌های نادرست و واردات، او را به خاک سیاه می نشاند و سود اصلی را به جیب دلال ها می برد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه باید کسی مسئول قوه مجریه شود که این مسائل و مشکلات اصلی مردم را بداند و بتواند آنها را حل کند، گفتند: در چنین صورتی، کشور به معنی واقعی کلمه سعادتمند خواهد شد.

ایشان مسائل سیاسی و فرهنگی را با اهمیت خواندند اما افزودند: اکنون مسئله فوری و اصلی کشور، اقتصاد است و نامزدها باید برنامه ها و راه حل های خود برای حل مشکلات اقتصادی را به مردم ارائه و آنها را قانع کنند که توانایی حل مشکلات اقتصادی را دارند.

رهبر انقلاب با اشاره به مخالفت دشمنان با انتخابات از ابتدای پیروزی انقلاب بخصوص بعد از تغییر قانون اساسی و سپرده شدن وظایف اجرایی اداره دولت به رئیس جمهور، گفتند: در این ۴۲ سال دستور کار تبلیغاتی دشمنان اینگونه بوده که قبل از انتخابات می‌گویند مردم شرکت نخواهند کرد، بعد از شرکت مردم در انتخابات می‌گویند انتخابات مهندسی‌شده بوده و در مورد فرد انتخاب شده به عنوان رئیس‌جمهور هم می گویند او اختیاری ندارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه اکنون هم دستور کار تبلیغاتی دشمن همینگونه است، افزودند: آنها تلاش دارند به مردم القاء کنند انتخابات و انتخاب رئیس جمهور هیچ فایده ای ندارد و متأسفانه برخی در داخل نیز این حرفها را تکرار و تئوریزه می کنند.

ایشان تأکید کردند: با وجود همه این دشمنی‌ها و تبلیغات، وظیفه همه آن است که هر آنچه تکلیف شرعی و رضای خداوند است دنبال کنیم و وظیفه خود را انجام دهیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه به بیان چند توصیه خطاب به کاندایداهای انتخابات ریاست جمهوری و طرفداران آنها و عموم مردم پرداختند.

رهبر انقلاب نامزدها را از تبدیل کردن انتخابات به «صحنه جنگ قدرت و برخوردهای اهانت‌آمیز» مشابه آنچه در آمریکا و بعضی کشورهای اروپایی معمول و مایه آبروریزی آنها است، بر حذر داشتند و گفتند: در گذشته نیز هر گاه در مناظره‌ها و برنامه‌های انتخاباتی از اینگونه روشهای تخریبی، تهمت‌زنی و ترساندن مردم از رقیب استفاده شد، کشور ضرر کرد.

ایشان تأکید کردند: میدان انتخابات میدان مسابقه خدمت و سبقت گرفتن در خیرات است و باید از نفرت‌پراکنی و اتهام‌زنی پرهیز شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر پرهیز از شعارهای غیر واقع‌بینانه و فریبنده، افزودند: نامزدها با توجه به امکانات و واقعیات کشور، شعار و وعده بدهند.

«رعایت جدی ملاحظات اخلاقی» و «خودداری از هنجارشکنی و شکستن خطوط اصلی نظام» توصیه بعدی رهبر انقلاب به کاندیداها بود.

ایشان خاطرنشان کردند: رعایت اخلاق اسلامی در مناظره‌ها و مصاحبه‌ها، موجب سرریز شدن آن در جامعه و الگوگیری مردم خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: راهکار بعضی افراد برای بیشتر دیده و شنیده شدن، شکستن خطوط اصلی نظام است در حالی‌که نظام جمهوری اسلامی نظامی مستقر، پا برجا و جا افتاده است که با همین خطوط خدایی و مردمی در مقابل دشمنی‌ها ایستاده است، ضمن اینکه هنجارشکنی موجب ایجاد موقعیت بهتر در بین مردم نخواهد شد.

رهبر انقلاب سپس خطاب به طرفداران نامزدها، «نیت خدایی» را موجب برکت و رضایت الهی در صورت رقم خوردن هر گونه نتیجه‌ای دانستند و گفتند: گاهی داغ‌تر بودن طرفداران از خود کاندیداها موجب تعارض و بدگویی می‌شود که در این زمینه باید مراقبت کرد چرا که از برنامه‌های مخالفان به جان هم انداختن طرفداران نامزدها و استفاده از فضای مجازی برای بدگویی و انتشار دروغ علیه یکدیگر است.

ایشان افزودند: انگیزه‌های دشمنان برای ایجاد اخلال بسیار عمیق است البته در فضای مجازی نیز گاهی مسائلی برجسته می‌شود که لزوماً بازتاب خواست مردم نیست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از کاندیداها خواستند بین خود و خدا ملتزم شوند که نتیجه انتخابات هر چه شد، همه آن را بپذیرند و نجیبانه تسلیم شوند.

ایشان خاطرنشان کردند: نباید انتخابات و جمهوریت را تا وقتی قبول داشت که به نفع ما باشد و اگر به نفع دیگری شد بگوییم آن را قبول نداریم که متأسفانه آزمون تلخی از این قضیه در سال ۸۸ در تاریخ انتخابات باقی ماند.

رهبر انقلاب در پایان سخنانشان خطاب به عموم مردم گفتند: انتخابات در یک روز انجام می‌شود اما اثر آن تا چند سال باقی می‌ماند بنابراین با شرکت در انتخابات که متعلق به خود شما است، از خداوند برای رأی دادن به کسی که شایسته این مسئولیت است کمک بخواهید.

ایشان تأکید کردند: کسانی که مردم را از رفتن پای صندوق رأی منع و القاء بی‌فایده بودن انتخابات را می‌کنند، دروغ می‌گویند که دلسوز مردم هستند، بنابراین به حرف آنها اعتنا نکنید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین اهمیت انتخابات شوراهای شهر و روستا را یادآور شدند و گفتند: این انتخابات تأثیر زیادی در مدیریت شهرها و روستاها دارد.

رهبر انقلاب با ابراز امیدواری برای جلب هدایت الهی در عمل به وظیفه، از صاحبان سخن نافذ در همه اصناف و اقشار خواستند از نفوذ سخن خود برای ترویج انتخابات استفاده کنند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در گزارشی، مهمترین اقدامات تقنینی و نظارتی انجام‌شده در سال اول مجلس یازدهم را برشمرد.

اولویت دادن به مسائل اقتصادی و معیشتی با تصویب قوانینی مانند «بسته اقتصاد مردمی»، «قوانین ناظر به افزایش تولید و کاهش قیمت مسکن»، «تعیین تعرفه خرید محصولات کشاورزی»، «الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی»، «کاهش مالیات واحدهای تولیدی»، «اختصاص ۲۰ هزار میلیارد تومان برای محرومیت‌زدایی»، و اهتمام به اصلاح ساختار بودجه و نوسازی نظام بانکی و مالیاتی، و همچنین قوانین مهم دیگر از جمله مصوبه اقدام راهبردی در موضوع هسته‌ای از جمله مواردی بود که آقای قالیباف در گزارش عملکرد مجلس به آنها اشاره کرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۰۰۸۶۴۱۳:۰۲:۴۸ ۱۴۰۰/۳/۶
انشاالله با دعوت ازدیگران در انتخابات شرکت می کنیم
ناشناس۲۰۰۱۳۶۱۱۶:۳۷:۵۶ ۱۴۰۰/۳/۶
الحمدالله در جمهوری اسلامی آزادی وجودی دارد که هر کس خودش تصمیم بگیرد.
ناشناس۲۰۰۱۴۲۹۱۷:۱۲:۰۹ ۱۴۰۰/۳/۶
رییس جمهور مجری است.
ناشناس۲۰۰۱۶۲۶۱۸:۵۵:۴۴ ۱۴۰۰/۳/۶
مجری که باید قوانین را اجرا کند
ناشناس۲۰۰۱۸۵۳۲۱:۰۳:۲۴ ۱۴۰۰/۳/۶
رئیس جمهور دارای اختیار است و خواهید دید آقای رئیسی در کمتر از 6 ماه همه مشکلات را حل خواهد کرد تلقین نکنید که رئیس جمهور اختیار ندارد
ناشناس۲۰۰۳۳۹۱۲۰:۱۴:۰۵ ۱۴۰۰/۳/۷
طبیعتا رئیس قوه مجریه قانون گذار نیست
ناشناس۲۰۰۳۳۹۳۲۰:۱۴:۴۴ ۱۴۰۰/۳/۷
خدا کنه مجری خوبی باشه!!
ناشناس۲۰۰۱۴۶۹۱۷:۳۷:۲۸ ۱۴۰۰/۳/۶
انتخابات در ایران تبلوری از دموکراسی است.
ناشناس۲۰۰۱۶۰۹۱۸:۴۷:۳۴ ۱۴۰۰/۳/۶
خدا را شکر
ناشناس۲۰۰۱۳۶۵۱۶:۳۹:۴۱ ۱۴۰۰/۳/۶
هدف از انتخابات چیست؟
ناشناس۲۰۰۱۳۷۳۱۶:۴۴:۱۸ ۱۴۰۰/۳/۶
شورای نگهبان با دلایل رد صلاحیت نامزدها را اعلام و فرصت شکایت و رسیدگی به آنها را بدهد.
ناشناس۲۰۰۱۴۲۸۱۷:۱۱:۱۱ ۱۴۰۰/۳/۶
هیچ کاندیدایی رد صلاحیت نشده است بلکه در واقع احراز صلاحیت نشده اند.
ناشناس۲۰۰۱۵۳۱۱۸:۱۰:۴۵ ۱۴۰۰/۳/۶
در واقع درس رو نیوفتادند، صرفا پاس نشدند
ناشناس۲۰۰۱۴۴۸۱۷:۲۸:۲۵ ۱۴۰۰/۳/۶
شورای نگهبان وظیفه ای در این خصوص ندارد.
ناشناس۲۰۰۱۳۷۶۱۶:۴۵:۰۲ ۱۴۰۰/۳/۶
طبق قانون اساسی وظیفه شورای نگهبان چیست؟
ناشناس۲۰۰۱۳۸۲۱۶:۴۶:۵۵ ۱۴۰۰/۳/۶
رای دادن تصمیمی شخصی است.
ناشناس۲۰۰۰۸۷۴۱۳:۱۰:۳۷ ۱۴۰۰/۳/۶
این سخنان آبی بود بر آتش فتنه های احتمالی
ناشناس۲۰۰۰۸۷۶۱۳:۱۱:۱۸ ۱۴۰۰/۳/۶
به نظرم جمله ای که درباره نجابت نامزدها گفتن تعریض به شورای نگهبان بود
ناشناس۲۰۰۰۹۰۰۱۳:۲۳:۲۵ ۱۴۰۰/۳/۶
آنهایی که انتخابات را تحریم میکنند بیایند در داخل کشور به جای شعار از لندن و پاریس
ناشناس۲۰۰۰۹۰۹۱۳:۲۷:۲۹ ۱۴۰۰/۳/۶
رای در انتخابات رای به جمهوری اسلامی است و رای ندادن بمعنای نه میباشد با تمام قوا شرکت میکنیم . لبیک یا خامنه ای
ناشناس۲۰۰۰۹۱۳۱۳:۲۹:۵۰ ۱۴۰۰/۳/۶
به نظرم برای خیلی ها انتخاب 1 نفر از میان هفت نفر وجود دارد
ناشناس۲۰۰۰۹۲۶۱۳:۳۵:۲۰ ۱۴۰۰/۳/۶
سخنانی معقول و دلسوزانه . با نگاه به منافع ملی ایران
ناشناس۲۰۰۰۹۵۶۱۳:۴۹:۲۳ ۱۴۰۰/۳/۶
من که به مهر علیزاده اصلاح طلب رای میدم
ناشناس۲۰۰۰۹۸۱۱۴:۰۱:۲۳ ۱۴۰۰/۳/۶
لبیک یا خامنه ای. از تو به یک اشاره… از ما بسر دویدن
ناشناس۲۰۰۰۹۸۳۱۴:۰۲:۰۳ ۱۴۰۰/۳/۶
خوب شوراي نگهبان كاري كند كه بتواند تشخيص بدهد اگر كساني صلاحيت بالايي هم داشته اند حق الناس اين افراد چه ميشود كه شوراي نگهبان نتوانسته تشخيص بدهد؟
ناشناس۲۰۰۰۹۹۴۱۴:۰۶:۱۰ ۱۴۰۰/۳/۶
من هرگز با سلطنت طلبان و منافقین در جهت تحریم انتخابات همراه نمیشم
ناشناس۲۰۰۱۰۱۸۱۴:۱۴:۰۵ ۱۴۰۰/۳/۶
کار شورای نگهبان دلسردم کرد اما با سخنان رهبر دلگرم و امیدوار به آینده شدم
ناشناس۲۰۰۱۳۳۶۱۶:۱۸:۳۳ ۱۴۰۰/۳/۶
منم داره کم کم از رای بی رای به رای برای کشورم متمایل میشم
ناشناس۲۰۰۱۳۸۹۱۶:۴۹:۱۲ ۱۴۰۰/۳/۶
احسنت
ناشناس۲۰۰۱۰۲۴۱۴:۱۶:۳۰ ۱۴۰۰/۳/۶
اگر شورای نگهبان افراد صلاحیت داری که محبوبیت مردمی دارند تایید کند مردم حتما در انتخابات شرکت خواهند کرد
ناشناس۲۰۰۱۴۶۷۱۷:۳۶:۵۶ ۱۴۰۰/۳/۶
دو دوره قبل محبوبیت رای آورد ، از این محبوبیت ناراضی ام
محسن۲۰۰۱۵۳۰۱۸:۱۰:۴۱ ۱۴۰۰/۳/۶
مثلا کی رو جهانگیری یا آخوندی یا لاریجانی؟
ناشناس۲۰۰۱۶۲۰۱۸:۵۲:۳۰ ۱۴۰۰/۳/۶
احتمالا نه حتما !
ناشناس۲۰۰۱۰۲۷۱۴:۱۷:۴۰ ۱۴۰۰/۳/۶
فقط از شورای نگهبان درخواست میکنیم در چهار کلمه بفرمایند چگونه صلاحیت همتی ؛با آن سوابق در تورم و نابودی بورس و کاهش ارزش پول ملی احراز شده ولی مثلا شخصی مثل لاریجانی،،البته من بهش رای نمی‌دادم ،، احراز نشد....
محمد قاسمی۲۰۰۱۵۸۷۱۸:۳۲:۱۵ ۱۴۰۰/۳/۶
از نظر من شایستگی‌ آقای حسن سبحانی با آن همه سوابق درخشان مغفول ماند جای تاسفه
ناشناس۲۰۰۱۰۲۸۱۴:۱۷:۴۷ ۱۴۰۰/۳/۶
ایران قوی خواست هر ایرانی با غیرت است
ناشناس۲۰۰۱۰۳۸۱۴:۲۱:۱۷ ۱۴۰۰/۳/۶
به احترام شهدا و حاج قاسم سلیمانی - وعدهی ما 28 خرداد پای صندوقهای رای
ناشناس۲۰۰۱۰۴۷۱۴:۲۳:۳۸ ۱۴۰۰/۳/۶
القای اینکه ما هیچ گزینه ای برای رای نداریم اقایی انحرافی است .
ناشناس۲۰۰۱۰۴۹۱۴:۲۴:۱۹ ۱۴۰۰/۳/۶
اصلاح طلبان قبل از تایید صلاحیتها هم هیچ شانسی برای پیروزی نداشتند . شورای نگهبان بهانه دست شکست خوردگان قطعی انتخابت داد .
ناشناس۲۰۰۱۰۵۴۱۴:۲۷:۰۳ ۱۴۰۰/۳/۶
مشارکت در انتخابات یعنی من برای خودم و سرنوشتم تصمیم می گیرم نه دیگران
ناشناس۲۰۰۲۷۷۳۱۱:۰۶:۱۰ ۱۴۰۰/۳/۷
خوب بگیر..
امید۲۰۰۱۰۶۱۱۴:۲۹:۱۳ ۱۴۰۰/۳/۶
انشاالله با تدبیر رهبری مشارکت خوبی رقم خواهد خورد
ناشناس۲۰۰۱۰۶۴۱۴:۳۰:۴۳ ۱۴۰۰/۳/۶
من که به رضایی رای میدم . او با برنامه ترین نامزد است .
ناشناس۲۰۰۱۰۷۵۱۴:۳۵:۵۴ ۱۴۰۰/۳/۶
زنده باشی..انشاالله مجلس و قوه قضاییه و قوه مجریه یکدستی ایجاد شود تا مشکلات کشور و مردم رفع شود.......
ناشناس۲۰۰۱۵۸۴۱۸:۲۹:۲۶ ۱۴۰۰/۳/۶
و بعد از اینکه سه قوه یکدست شدند امیدوارم بالاخره کسی پاسخگوی مشکلات باشد . حقیقت اینه که من اصولگرا نیستم ولی از این یکدست شدن حاکمیت خوشحالم . ببینیم سال بعد و سال های بعد تر مشکلات حل میشود ؟ و اگر نشد کسی مسئولیت آن را می پذیرد ؟
ناشناس۲۰۰۱۸۳۲۲۰:۵۰:۲۷ ۱۴۰۰/۳/۶
آری .. کلیت نظام پاسخگو خواهد بود
ناشناس۲۰۰۱۱۶۱۱۵:۰۴:۳۸ ۱۴۰۰/۳/۶
در این سخنان رسما جواب نامه روحانی داده شد
ناشناس۲۰۰۱۱۶۴۱۵:۰۸:۳۶ ۱۴۰۰/۳/۶
اي رهبر فرزانه اماده ايم اماده.
ناشناس۲۰۰۱۱۶۶۱۵:۰۹:۰۰ ۱۴۰۰/۳/۶
مطالب بسیار خوبی بود. امیدوارم مشارکت خوبی را در انتخابات ببینیم ..
ناشناس۲۰۰۱۱۹۱۱۵:۱۹:۴۰ ۱۴۰۰/۳/۶
ما اصلاح طلبا فرقی برامون نکرد . از قبل هم معلوم بود بازنده ایم چون دولتمون کار خرابی کرد
ناشناس۲۰۰۱۱۹۶۱۵:۲۱:۳۲ ۱۴۰۰/۳/۶
اون کسانی که میگفتن رهبر نباید فراتر از اختیارات ذکر شده در قانون اساسی عمل کند چرا از رهبری انتظار دارند که حکم حکومتی کند
ناشناس۲۰۰۱۳۸۵۱۶:۴۷:۴۹ ۱۴۰۰/۳/۶
نامه آقای روحانی یعنی اعتقاد به ولایت مطلقه فقیه
ناشناس۲۰۰۱۱۹۸۱۵:۲۴:۳۱ ۱۴۰۰/۳/۶
با انگیزه تر از همیشه شرکت خواهیم کرد.
ذوالفقار۲۰۰۱۶۵۶۱۹:۱۱:۲۹ ۱۴۰۰/۳/۶
عدم احرازکاندیداها انتخابی درست بوده و به خاطر همین موضوع هم بود که امیدوارشدم که در مملکت اسلامی ماقانونی هم هست وباجدیت هم در انتخابات که مایه سرافرازی نظام جمهوری اسلامی ایران است شرکت خواهم کرد و دیگران راهم به حضور حداکثری تبلیغ میکنم.انشاا..
ناشناس۲۰۰۱۲۲۹۱۵:۳۴:۲۸ ۱۴۰۰/۳/۶
من رای میدهم
سید۲۰۰۱۲۷۵۱۵:۵۵:۴۸ ۱۴۰۰/۳/۶
الله و اکبر. جانم فدای رهبر
ناشناس۲۰۰۱۳۷۴۱۶:۴۴:۴۸ ۱۴۰۰/۳/۶
ای مالک، بدان که تو را به بلادی فرستاده ام که پیش از تو دولت ها دیده، برخی دادگر و برخی ستمگر و مردم در کارهای تو به همان چشم می نگرند که تو در کارهای والیان پیش از خود می نگری و درباره تو همان گویند که تو درباره آن ها می گویی و نیکوکاران را از آنچه خداوند درباره آنها بر زبان مردم جاری ساخته، توان شناخت.
ناشناس۲۰۰۱۳۹۲۱۶:۵۰:۲۷ ۱۴۰۰/۳/۶
امیدوارم با آغاز مناظره ها فضا گرمتر بشود
ابراهیم۲۰۰۱۴۳۹۱۷:۲۰:۴۵ ۱۴۰۰/۳/۶
به نام خدا برخی از مدتها قبل به دنبال مهندسی انتخابات بودند!! با افراد و رسانه در اختیار خود مشغول خط دادن به افکار عمومی بودن .از ایجاد گرانی تصنعی و لحظه به لحظه تا ایجاد دو قطبی کاذب که ثمری برای اکثر مردم و نخبگان نداشت و تنها اهداف اصحاب قدرت که خود را از خواص میدانند به ثمر میرساند.این به ظاهر خواص میخواهند به هر شکل در قدرت سهم داشته باشند و اگر از مردم نام میبرند منظور افراد تحت امر خودشان است نه عموم مردم!! شکل زندگی خود و افراد مرتبط با آنها عیان است !! زمانیکه قوه عدلیه شروع به برخورد با مفاسد کرد صدای چه کسانی به اعتراض بلند شد!؟! همان افراد امروز انتخابات را ...!!!!
ناشناس۲۰۰۱۴۹۹۱۷:۵۱:۲۴ ۱۴۰۰/۳/۶
تا حالا کدوم وعده انتخاباتی عملی شده؟
ناشناس۲۰۰۱۵۰۴۱۷:۵۵:۰۳ ۱۴۰۰/۳/۶
آخه خداوکیلی قاضی زاده هاشمی برچه اساسی تایید شده و لاریجانی رد؟
سینا۲۰۰۱۵۳۴۱۸:۱۱:۳۱ ۱۴۰۰/۳/۶
اگه بگزارن روحانی دو دور دیگه بمونه همه مشکلات رو نهایتا در انتهای دور دوم حل میکنه البته با معاون اولی جهانگیری
میثم۲۰۰۱۶۰۰۱۸:۳۸:۴۱ ۱۴۰۰/۳/۶
خدا وکیلی اعتقاد دارم که شورای نگهبان نه تنها سخت گیر نبوده و نیست بلکه آسان گیره، اخه عزیزان اینها که رد صلاحیت شدن تو کدوم کشور بهشون صلاحیت میدن وقتی اوضاع مملکت اینه و اینها تو تمام این سالها مسئول عالیرتبه و دست اندرکار بودن. اکثریت تایید شده هم باید رد صلاحیت میشدن. به والله شل گرفتن.
ناشناس۲۰۰۱۹۶۸۲۲:۰۸:۲۲ ۱۴۰۰/۳/۶
اینایی که تایید صلاحیت شدن چطور؟
ناشناس۲۰۰۱۷۶۴۲۰:۱۳:۵۱ ۱۴۰۰/۳/۶
خدا کنه سید دلها آیت الله رییسی هر چه زودتر انتخاب بشه و اوضاع اقتصادی مردم را سروسامان بده.
ناشناس۲۰۰۲۳۰۷۰۱:۱۹:۰۶ ۱۴۰۰/۳/۷
خیلی دوست دارم بدونم این نامزدها که اینقدر احساس تکلیف دارند وعده چی را بعد از انتخابشون میدن!!! سالهای دیدنی در پیش است.
علي۲۰۰۳۳۳۴۱۹:۰۰:۰۳ ۱۴۰۰/۳/۷
ما بايد وحدت مان را حفظ كنيم
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 2. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 3. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 5. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 6. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 7. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 8. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

 9. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 10. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

 11. نیاز ۱۴ هزار میلیارد تومانی برای تکمیل خودروهای ناقص/پیشنهاد آزادسازی قیمت‌ها به مدت ۶ ماه

 12.  طرحی که اجاره کارت بانکی را ترویج می کند !

 13. رئیسی دستور داد: حق‌الزحمه معوقه معلمان را پرداخت کنید

 14. تاثیرات منطقه‌ای عضویت ایران در سازمان شانگهای

 15. طرح شفافیت آرای نمایندگان اصلاح شد+ متن نهایی

 16. واکنش مقام آمریکایی به تغییر تیم مذاکره کننده برجامی ایران

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 4. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 5. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 6. سردرگمی سیستماتیک مردم

 7. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 8. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 9. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 10. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 11. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 12. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 13. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

 14. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 15. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 16. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 17. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 18. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 19. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 20. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

 21. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

 22. معایب دادن حق طلاق به زن چیست؟

 23. سازمان شانگهای ، مقدمه تشکیل " اتحادیه آسیا "

 24. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

 25. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. سردرگمی سیستماتیک مردم

 4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 5. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 6. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 7. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 8. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

 9. عزیزی: کشورهای بلوکه کننده پول ایران از سرنوشت کره جنوبی درس عبرت بگیرند

 10. دخالت نمایندگان در انتصاب استانداران به رغم تذکر رهبری

 11. علت تغییر موضع بی سابقه اسرائیل درباره معادله هسته ای ایران چیست؟

 12. سرتان را بگیرید بالا

 13. توضیح رئیسی درباره علت افزایش واردات واکسن/ پیمان جبلی رئیس صداوسیما می‌شود؟/ انتقاد اژه‌ای از کیفیت گزارش دستگاه‌های امنیتی

 14. تاریکخانه ای که باید نور بر آن تاباند

 15. قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته

 16. امیرعبداللهیان: مردم آثار عضویت ایران در سازمان شانگهای را در برنامه اقتصادی دولت مشاهده خواهند کرد

 17. بررسی صدور «گواهینامه موتورسیکلت» برای زنان و ورود آنها به «ورزشگاه‌ها»

 18. روایت اندیشکده آمریکایی از پیروزی بزرگ ایران

 19. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 20. پاسخی به تناقضات رفتاری اصلاح طلبان درباره افغانستان

 21. روایت مصباحی‌مقدم از تلاش رئیسی برای واردات واکسن/ توضیحات اسلامی درباره توافق با آژانس انرژی اتمی

 22. معجزه قرن

 23. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

 24. تکنیک‌های نامحسوس «بی‌بی‌سی» در جهت‌دهی به ذهن مخاطب

 25. پشت پرده افشای جزئیات ترور شهید فخری‌زاده چیست؟

آخرین عناوین