انتقاد حسین شریعتمداری؛ مهلت یک ماهه به آژانس با کدام انگیزه ؟

سیاسی،   4000303001 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیر مسئول روزنامه کیهان با اشاره به پایان مهلت سه ماهه ایران به آژانس نوشت: خبری با قید احتمال در شورای عالی امنیت ملی منتشر شده که قرار است مهلت برای یک ماه دیگر هم تمدید شود ! چرا ؟! مگر قرار است چه اتفاقی بیفتد که دولت به بهای نادیده گرفتن مصوبه قانونی مجلس و هزینه سنگین از منافع ملی درپی آن است ؟!

انتقاد حسین شریعتمداری؛ مهلت یک ماهه به آژانس با کدام انگیزه ؟

به گزارش الف، حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در یادداشتی تحت عنوان « مهلت یک ماهه به آژانس با کدام انگیزه ؟» نوشت:

۱- روز شنبه اول خرداد، مهلت سه ماهه ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی -که از ابتدا نیز ضرورتی نداشت ! به پایان رسید و آمریکا تحریم‌ها را لغو نکرد. اکنون بر اساس توافق قبلی و در اجرای مصوبه لازم‌الاجرای مجلس شورای اسلامی، دولت موظف است دسترسی بازرسان آژانس به اطلاعات تاسیسات هسته‌ای کشورمان را متوقف کند اما، خبری با قید احتمال و به نقل از یک مقام آگاه در شورای عالی امنیت ملی منتشر شده است که قرار است مهلت سه ماهه برای یک ماه دیگر هم تمدید شود ! چرا ؟! مگر قرار است در یک ماه پیش‌روی چه اتفاقی بیفتد که دولت محترم به بهای نادیده گرفتن مصوبه قانونی مجلس شورای اسلامی و هزینه سنگین از منافع ملی درپی آن است ؟! «فرصت‌سوزی» و «خرید وقت»، نیاز حیاتی آمریکا و آژانس است اما چرا باید این نیاز قطعی دشمن از سوی ما تامین شود ؟! این پرسشی است که انتظار می‌رود دولت برای آن پاسخ قانع‌کننده‌ای داشته باشد !

۲- تمامی شواهد موجود - تاکید می‌شود تمامی شواهد- حکایت از آن دارند که آمریکا نه فقط قصد تامین خواسته ایران و لغو تحریم‌ها را ندارد بلکه بر تداوم آن اصرار هم می‌ورزد ! بنابراین سؤال بعدی آن است که دولت با چه انگیزه‌ای درپی تمدید یک ماهه مهلت سه ماهه قبلی به آژانس است ؟! اگر مقصود دولت از تمدید یک ماهه مهلت آژانس زمینه‌سازی برای رسیدن به هدف لغو تحریم‌هاست که حریف رسماً اعلام کرده قصد لغو آنها را ندارد! پس علت چیست ؟! و این مهلت یک ماهه غیر از «فرصت‌سوزی» که نیاز حیاتی آمریکاست چه نتیجه دیگری دارد ؟!

۳ - اواخر ماه قبل در یادداشتی با عنوان «عصارا از زیر بغل آمریکا بکشید !» به توطئه اخیر و مشترک آمریکا و آژانس اشاره کرده و آورده بودیم «رافائل گروسی» مدیرکل کنونی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (جانشین آمانو از سال ۲۰۱۹ و بعد از مرگ مشکوک وی‌) که به همسویی با اسرائیل شهرت دارد و پیش از این معاون آمانو در آژانس بود اصرار دارد پرونده مختومه PMD (ابعاد احتمالی نظامی possible military dimensions ) را باز نگه ‌دارد و آدرس برخی از مراکز نظامی ایران را می‌دهد و ادعا می‌کند که در آنجا فعالیت‌های هسته‌ای اعلام ‌نشده صورت می‌پذیرد ! این ادعا در حالی است که آژانس در سال ۱۳۹۴ ماجرا را تمام شده اعلام کرده و آمانو، مدیرکل وقت آژانس در گزارش خود به شورای حکام تاکید کرده است که «نشانه‌هایی از فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای ایران بعد از سال ۲۰۰۹ وجود ندارد».
خبری که به ما رسیده حاکی از آن است که مسئولان هسته‌ای کشورمان به گروسی پیشنهاد کرده‌اند در مقابل امتیازی که با تمدید یک ماهه دریافت می‌کند، بر مختومه بودن پرونده PMD که از قبل نیز رسماً مختومه اعلام شده است تاکید کند و گروسی حاضر به دست کشیدن از این باج‌خواهی آشکار نیز نشده است !

۴- در صورتی که خبر تمدید یک‌ماهه مهلت صحت داشته باشد که امیدواریم نداشته باشد ! قوی‌ترین احتمال -اگر نگوئیم تنها احتمال- را می‌توان در انتخابات پیش‌روی جست‌وجو کرد! توضیح آنکه دولت طی ۸ سال گذشته بیشترین امکانات و ظرفیت‌های کشور را هزینه مذاکرات هسته‌ای کرده بود و نتیجه آن نه فقط به قول آقای سیف «تقریباً هیچ» بلکه فاجعه‌ای خسارت‌بار بوده و هست.

اکنون که دولت به پایان دوره ۸ ساله خود رسیده است اصرار دارد که با وعده لغو حداقل چند تحریم‌، دست خالی خود را پُر نشان داده و از این رهگذر‌، در انتخابات پیش‌روی، امتیازی در سبد نامزد جریان همسو با خود بریزد! ما هم انتظار داریم و امیدواریم که این برداشت صحیح نباشد ولی مروری گذرا بر اظهارات این روزهای جناب روحانی، این احتمال را قوت می‌بخشد. چرا که آمریکا در جریان مذاکرات وین بارها اعلام کرده است حاضر به لغو تحریم‌های اصلی و اساسی نیست ولی جناب روحانی در همین حال از بیل زدن به کمر تحریم‌ها و شکست آن خبر می‌دهد ! از سوی دیگر، انتخابات ریاست جمهوری کشورمان طی یک ماه آینده (مهلت یک ماهه) صورت می‌پذیرد.

بنابراین با تمدید مهلت یک ماهه، وعده لغو تحریم‌ها می‌تواند تا زمان انجام انتخابات ادامه داشته باشد! و توهم لغو تحریم‌ها به عنوان یک امتیاز در سبد انتخاباتی جریان همسو با دولت (اصلاحات و کاگزاران و تدبیری‌ها‌) ! ریخته شود ! و...

۵- گفتنی است تمدید مهلت یک ماهه در حالی است که آقای رئیس‌جمهور بعد از خروج آمریکا از برجام در یک پیام تلویزیونی فقط یک مهلت چند هفته‌ای اعلام کرده و فرموده بودند: «من به وزارت خارجه دستور دادم که ظرف چند هفته آینده، با مذاکرات با کشورهای اروپایی و دو کشور بزرگ روسیه و چین، رایزنی‌ها‌، هماهنگی‌ها و مذاکرات لازم را انجام دهد؛ اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه، ما به این نتیجه رسیدیم که با همکاری پنج کشور می‌توانیم همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده به دست آوریم، علی‌رغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی و تلاش‌های آنها و حرف‌های بی‌نزاکت امشب ترامپ، برجام پایدار خواهد ماند و ما می‌توانیم به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان قدم‌های خود را برداریم» !

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۸۸۹۲۹۰۱:۰۶:۵۶ ۱۴۰۰/۳/۳
نگذارید اقتصاد ایران را شرطی کنند با وعده های توخالی و فریبنده.
ناشناس۱۹۸۸۹۳۲۰۱:۰۷:۵۲ ۱۴۰۰/۳/۳
یعنی واقعا ما اینقدر بدبختیم که 1. از پس خوراک ملتمون بر نمی آییم خب خیانت رو تو مسئولین این قسمتها جستجو کنید 2. مشکل برق داریم خب ببینید چرا با اینهمه منابع گازی ونفتی کمبود داریم آها معاهده پاریس خب بیایید بیرون هیچ کس حق نداره جلو منافع ملی ما رو بگیره مگه اون ترامپ نیومد بیرون 3. مشکل دارو داریم خب در کنار پزشکی نوین در داخل به طب سنتی ایرانی اسلامی خودمون تو داخل بیشتر بها بدین از این مخمصه هم بخدا میآیم بیرون هیچ احتیاجی به این دروغگوهای شرقی و غربی نداریم فقط باید کمی مسلمان تر و وطن پرست تر باشیم همین 4. مشکل اشتغال داریم خب وقتی موارد بالا رو شروع کنیم دیگه نیروی کار کم هم میآریم چه برسه به بیکاری امنیت هم که الحمدلله تو منطقه مشکلی نداریم از بقیه خیلی بهتریم
ناشناس۱۹۸۹۲۳۶۰۸:۲۴:۱۰ ۱۴۰۰/۳/۳
وطن دوست بهتر است پرستش مخصوص خداست
ناشناس۱۹۸۹۷۳۵۱۱:۵۲:۴۸ ۱۴۰۰/۳/۳
شما چرا كانديد نشدى؟ تمام مسائل مملكتو تو ٤ نكته حل كردى تموم شد مرحبا
ناشناس۱۹۸۸۹۸۴۰۱:۵۷:۱۸ ۱۴۰۰/۳/۳
با انگیزه کشور ..ی
ناشناس۱۹۸۸۹۸۷۰۲:۰۰:۳۴ ۱۴۰۰/۳/۳
آیندگان خوب قضاوت خواهند کرد از ما که می‌رویم بیشترین بازرسی‌های جهان را در کشورمان قبول می کنیم انجام دهند بتن ریزی به خاطر دشمنان که دیگر بدتر نفرین ما می کنند
ناشناس۱۹۸۹۰۱۳۰۲:۳۰:۳۸ ۱۴۰۰/۳/۳
یه جوری حرف میزنن که انگار تو دو کشور نشستن. خوب اگر واقعا مطمئنید که نباید مهلت داد همین کار رو بکنید چرا دعوا می کنید؟!
ناشناس۱۹۸۹۰۱۹۰۲:۴۵:۲۸ ۱۴۰۰/۳/۳
پای میز نشستند و به طرف مقابل باید نشون بدند که توان اجرایی دارند، در غیر این صورت تیم مذاکره رو کسی جدی نمی‌گیره..
ناشناس۱۹۸۹۶۰۹۱۱:۱۰:۴۵ ۱۴۰۰/۳/۳
توان اجرایی در محدودیت در صنعت کشور و قفل زدن به آن؟ خخخخه
ناشناس۱۹۹۰۱۸۲۱۴:۲۸:۳۹ ۱۴۰۰/۳/۳
صنعت کجا بود ما چوب بستنی هم وارد می کنیم
شلمان۱۹۸۹۰۴۵۰۳:۳۹:۲۲ ۱۴۰۰/۳/۳
دیپلمات روس: حصول توافق میان ایران و آژانس برای مذاکرات وین مفید است اوليانوف گفته. ..
ناشناس۱۹۸۹۰۷۴۰۴:۵۸:۳۵ ۱۴۰۰/۳/۳
اونوقت میگن رئیس جمهورهیچ کارست.تمام هستی مملکتو به اختیارگرفته تابه هدف .. خودش برسه..
ناشناس۱۹۸۹۱۵۴۰۷:۲۲:۳۶ ۱۴۰۰/۳/۳
به امید گشایش در زندگی مردم که زیر فشار اقتصادی در حال له شدن هستند حاج حسین
ناشناس۱۹۸۹۳۸۱۰۹:۴۷:۰۷ ۱۴۰۰/۳/۳
تا امثالی مثل تو در مملکت کاره باشن ملت زیر فشار خواهند بود
ناشناس۱۹۸۹۴۶۷۱۰:۱۵:۳۵ ۱۴۰۰/۳/۳
بذر کرم خورده برجام که در این ۸ سال سبز نشد در این یکی دو ماه هم سبز نخواهد شد!
ناشناس۱۹۸۹۴۷۹۱۰:۱۸:۲۲ ۱۴۰۰/۳/۳
مطمئن باشید اگر صد سال دیگر هم به آمریکا وقت بدهید هیچ تغییر و گشایشی در برداشتن تحریمها رخ نخواهد داد ولی اگر به آمریکا اخم کنید و قاطعانه و سخت و خشن برخورد کنید و روی پای خود بایستید همه چیز درست خواهد شد
ناشناس۱۹۸۹۹۳۸۱۳:۱۱:۴۸ ۱۴۰۰/۳/۳
تو دولت فخیمه بهار همین شعار هارو دادید و به هیچ چیزی هم نرسیدید. اینو درک کنید کسی که به مذاکره نیاز داره ما هستیم نه آمریکا. آمریکا از همه چیز سودش رو میبره
ناشناس۱۹۸۹۲۴۰۰۸:۲۶:۲۵ ۱۴۰۰/۳/۳
اینهمه هسته ای هسته ای کردید که به قول خودتان برقمان تامین شود ... اینهم از برقمان ...
ناشناس۱۹۹۰۰۳۰۱۳:۴۷:۱۰ ۱۴۰۰/۳/۳
آهان، فهمیدم برق رو برای چی قطع میکنن!!
ناشناس۱۹۹۰۱۵۸۱۴:۲۲:۲۸ ۱۴۰۰/۳/۳
هسته ای رو که شماها فروختین ! یادت رفته یا ... ؟
ناشناس۱۹۸۹۲۴۲۰۸:۲۷:۴۵ ۱۴۰۰/۳/۳
حاج حسین آقا در باره رفتارهای امروز آقای احمدی نژاد افاضه نمی فرمان نکنه......
ناشناس۱۹۸۹۶۰۶۱۱:۰۹:۱۴ ۱۴۰۰/۳/۳
هر وقت مقام اجرایی شد
ناشناس۱۹۸۹۲۷۳۰۸:۵۶:۲۷ ۱۴۰۰/۳/۳
چن روز دیگه رئیس جمهور و دولت طبق خواسته جناب شریعتمداری تغییر خواهد کرد . ببینیم همچنان انتقادات ادامه خواهد داشت یا خیر.
ناشناس۱۹۸۹۳۲۵۰۹:۱۷:۳۹ ۱۴۰۰/۳/۳
دولت روحانی ایران رو نابود کرد
ناشناس۱۹۸۹۹۵۱۱۳:۱۴:۲۶ ۱۴۰۰/۳/۳
راست ميگي قبلش ايران سويس بود از روی شکم سيری مردم به حسن رای دادن
ناشناس۱۹۸۹۴۶۲۱۰:۱۴:۲۶ ۱۴۰۰/۳/۳
مهلت دادن حتی یک روز یعنی شکستن قاطعیت و ابهت خود و فرسایشی کردن مذاکرات همانچیزی که آمریکا و اروپا میخواهد
مهران۱۹۸۹۵۳۰۱۰:۴۲:۵۲ ۱۴۰۰/۳/۳
این اقای شریعت مداری خیلی یک طرفه به قاضی میره
ناشناس۱۹۸۹۶۶۷۱۱:۲۸:۵۰ ۱۴۰۰/۳/۳
ظرفیت تولید ‎برق هسته ای ۱۰۰۰ مگاواته. ظرفیت تولید کل برق ایران ۸۳ هزار مگاوات. به گفته روحانی ۲۰۰ میلیارد ‎دلار خسارت ‎تحریم رو دادیم که حدود یک درصد برق مملکتو تامین کنیم!
ناشناس۱۹۹۰۰۵۲۱۳:۵۷:۰۰ ۱۴۰۰/۳/۳
داداش ما الان باید طلبکار باشیم یا بدهکار!؟!؟ مگه اونا خودشون نگفتن اگه طبق برجام عمل کنین همه‌چی حله، خب حالا اونا زدن زیر حرفشون ۲۰۰میلیارد به ما خسارت خورده ما باید جواب بدیم!؟!؟
abedi۱۹۸۹۷۸۷۱۲:۱۶:۳۷ ۱۴۰۰/۳/۳
مهلت چیه سیگنال تسلیم شدنه
Mohammad ali۱۹۸۹۸۹۲۱۲:۵۴:۲۹ ۱۴۰۰/۳/۳
دادن امتیاز بی جهت به دشمن عین وطن فروشیه حالا از طرف هر مقامی که باشه
ناشناس۱۹۹۰۰۶۳۱۳:۵۹:۳۰ ۱۴۰۰/۳/۳
بسه دیگه چه قدر مهلت داین خودتون رو گول میزنی یا مردم بدبخت رو. نمیخام دیگه همه چیز تو کشور رو ربط دادن به این برجام لعنتی
ناشناس۱۹۹۰۲۴۸۱۴:۵۲:۲۱ ۱۴۰۰/۳/۳
یه سئوال : حاج حسین چرا در هر زمینه ای نظر میدی؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 4. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 5. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 10. سردرگمی سیستماتیک مردم

 11. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 12. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 13. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 16. به نام فقرا به کام اغنیا

 17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 19. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 20. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 21. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 22. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 25. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 2. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 3. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 4. سردرگمی سیستماتیک مردم

 5. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 6. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 7. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 8. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 9. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 10. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 11. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

 12. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

 13. سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد شد

 14. وزیر کشور: اصراری به تغییر همه استانداران نداریم

 15. دخالت نمایندگان در انتصاب استانداران به رغم تذکر رهبری

 16. توییت محسن رضایی درباره تایید شهادت علی لندی

 17. نظرات برگزیده مخاطبین الف: تا زمانی که اقتصاد پایدار نداشته باشیم نگاهمان به خارج خواهد بود/ سفر رئیس‌جمهور به سازمان ملل برای مردم نفعی دارد؟/ باید برای حقوق‌های نجومی فکری اساسی کرد

 18. توضیح رئیسی درباره علت افزایش واردات واکسن/ پیمان جبلی رئیس صداوسیما می‌شود؟/ انتقاد اژه‌ای از کیفیت گزارش دستگاه‌های امنیتی

 19. قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته

 20. آیت الله عاملی: رزمایش سپاه در مرز ارس پاسخی به حضور اسرائیل در آذربایجان است

 21. بررسی صدور «گواهینامه موتورسیکلت» برای زنان و ورود آنها به «ورزشگاه‌ها»

 22. ترکیب احتمالی ایران در مذاکرات برجام/ مذاکره کننده ارشد هسته ای کیست؟

 23. پاسخی به تناقضات رفتاری اصلاح طلبان درباره افغانستان

 24. قالیباف: بودجه یعنی زندگی دولت و مردم/ هر جا کسری بودجه داریم دست در جیب مردم می‌کنیم

 25.  امام جمعه تبریز: اظهارات سخیف جیره خواران رژیم صهیونیستی تاثیری در اتحاد شیعیان ایران و آذربایجان ندارد

آخرین عناوین