جنجال جدید در روابط ریاض و بیروت پس از حرف‌های وزیر خارجه لبنان

جهان،   4000228086

وزیر خارجه لبنان پس از جنجالی که در لبنان و عربستان بابت اظهاراتش در گفت‌وگو با یک شبکه آمریکایی ایجاد شد، توضیحاتی ارائه کرد، اما دفتر ریاست جمهوری لبنان با انتشار بیانیه‌ای از این سخنان اعلام برائت کرده و نخست وزیر مکلف این کشور نیز این اظهارات را بی‌تدبیری خواند که به زیان روابط خارجه لبنان تمام خواهد شد.

جنجال جدید در روابط ریاض و بیروت پس از حرف‌های وزیر خارجه لبنان

شربل وهبه، وزیر خارجه لبنان در بیانیه‌ای تاکید کرد، اظهاراتش در مصاحبه‌ تلویزیونی با شبکه "الحره" آمریکا هیچ ارتباطی با کشورهای عرب حوزه خلیج (فارس) نداشته و او از هیچ کشوری نام نبرده است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه الاخبار چاپ لبنان، وهبه در ادامه گفت: از تفسیرها و برداشت‌های نادرستی که از سخنانم شده، غافلگیر شدم، در برخی بیانیه‌هایی که در لبنان منتشر شدند، صحبت‌هایم با هدف رسیدن به منافع شخصی به زیان منافع لبنان تحریف شده و به ایجاد تنش در روابط با برادران‌مان در عربستان و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس سوق داده شدند اما از تمامی کسانی که می‌خواهند از این آب‌ گل‌آلود ماهی بگیرند، می‌خواهم از تلاش برای ایجاد آشوب میان لبنان و برادران و دوستانش دست بردارند.

اظهارات وزیر خارجه لبنان در شبکه الحره درباره برخی کشورها که گروه تروریستی داعش را ایجاد کرده و از آن حمایت مالی کردند، با اینکه نامی از آنها نبرد، باعث آغاز انتقادهای شدیدی از او و تهدید به قطع روابط میان آن کشورها و لبنان شد. البته او در بخشی از این مصاحبه به ماجرای قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار عربستانی در استانبول نیز پرداخته بود.

وهبه در این گفت‌وگو در پاسخ به سوالی درباره سلاح‌های حزب‌الله گفته بود، "حزب‌الله مسؤول سلاح‌هایش است و بی‌تردید لبنان این مسؤولیت را بر عهده می‌گیرد اما تصمیم تصمیم حزب‌الله است، زمانی که اسرائیل لبنان را به اشغال خود درآورد، جوانان حزب‌الله برای دفاع از حاکمیت لبنان اقدام کرده و جنوب کشور را از تصرف اشغالگران اسرائیلی آزاد کرد".

او در ادامه نیز گفت، "مرحله دوم زمانی بود که کشورهای دوست و برادر داعش را برای ما روی کار آورده و با حمایت مالی از آن، این گروه تروریستی را در دشت نینوا، الانبار و تدمر (سوریه) توسعه دادند".

این برنامه تلویزیونی بر خلاف اصول حرفه‌ای با وجود وهبه، میزبان یک تحلیلگر عربستانی نیز بود و او در سخنان خود به میشل عون، رئیس جمهوری لبنان اهانت کرد که در ادامه درگیری لفظی میان وهبه و این تحلیلگر عربستانی شکل گرفت.

این تحلیلگر میشل عون را متهم کرد که لبنان را به حزب الله فروخته، در مقابل وهبه پاسخ داد، کسی که خاشقجی را در استانبول به قتل می‌رساند، حق ندارد اینچنین صحبت کند. در ادامه نیز وزیر خارجه لبنان با عصبانیت برنامه را ترک کرد و خطاب به مجری گفت: من اهل لبنان هستم چگونه فردی بادیه نشین به من توهین می‌کند؟

در این راستا، عون امروز (سه‌شنبه) در بیانیه‌ای از اظهارات وهبه اعلام برائت کرده و گفت: اظهارات وهبه نظرش شخصی‌اش بوده و به هیچ عنوان موضعگیری کشور لبنان نیست و من با هر مطلبی که توهین به کشورهای برادر و دوست از جمله عربستان و به ویژه کشورهای حوزه خلیج (فارس) باشد، مخالفت هستم.

رئیس جمهوری لبنان در ادامه نیز بر عمق روابط برادرانه لبنان و کشورهای حوزه خلیج (فارس) و در راس آنها عربستان و تمایل بیروت به استمرار و تقویت این روابط در تمامی زمینه‌ها تاکید کرد و گفت: برخی از سخنان وهبه واکنش‌ها و موضعگیری‌های سیاسی را برانگیخت که هدف آنها مختل کردن روابط لبنان و برادران عربش است.

پس از پخش مصاحبه وهبه، فضایی از نارضایتی از این سخنان در ریاض شکل گرفت و بدون اینکه بیانیه و یا واکنش رسمی منتشر شود، گام‌هایی برای خروج سفیر عربستان از لبنان برداشته شد. در واقع آتش‌بس نسبی میان دو کشور در پی تصمیم ریاض برای ممنوعیت واردات میوه و سبزیجات و محصولات غذایی لبنان و ربوده شدن سمیر صفیر، هنرمند لبنانی توسط مقامات عربستانی دوام چندانی نیاورد.

سعد حریری، نخست وزیر مکلف لبنان نیز توییت کرد: در شرایطی که لبنان با بحران‌های متعددی مواجه است، این اظهارات می‌توانند روابط خارجه را تضعیف کنند. گویی بحران‌هایی که کشور را در خود غرق کرده‌اند و تحریم‌های تحمیل شده به لبنان کافی نیستند.

حریری افزود: سخنان وزیر خارجه در شبکه الحره هیچ ارتباطی با فعالیت دیپلماتیک نداشته و تنها خرابکاری و بی‌تدبیری در سیاست‌ خارجه کشور بوده و شدیدترین پیامدها را برای لبنان و منافع مردم آن در کشورهای عربی ایجاد می‌کند.

نخست وزیر مکلف لبنان در ادامه نوشت: اگر این سخنان محوری تعیین‌کننده در حاکمیت باشد که همواره نشانه‌های حسن رفتار خود را به طرف‌های داخلی و خارجی ارائه کرده، قطعا نماینده بیشتر لبنانی‌ها نیست که به دنبال اصلح روابط با برادران خود در خلیج "عربی" بوده و با افراط ننگین در اهانت به اصول برادری و منافع مشترک مخالف هستند.

همچنین نهاد المشنوق، وزیر کشور سابق لبنان و نماینده این کشور با انتقاد از وهبه توییت کرد: وهبه وزیر خارجه احمقی است، هرگز اجازه نخواهیم داد که او لبنان را نابود کند و سخنان او از جانب لبنان نیست.

روزنامه عکاظ چاپ عربستان این مصاحبه و درگیری لفظی را مصیبت جدیدی خواند که بر اختلاف میان لبنان و برادران عربش می‌افزاید.

این موضوع در شبکه‌های اجتماعی لبنان نیز در صدر قرار گرفت و گروهی از کاربران لبنانی با تایید اظهارات وهبه او را فرد شجاعی خواندند که واقعیت را گفته و گروهی دیگر سخنان او را حرکتی غیر دیپلماتیک دانستند که از جانب تمام لبنانی‌ها نبوده و به لبنان آسیب خواهد زد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 2. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 3. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 4. احمد توکلی: امروز، روز آشتی است/مفسدان چپاولگر باید از آمدن آیت‌الله رئیسی بترسند

 5. دهباشی:‌ اصلاح‌طلبان به آرای باطله هم باختند

 6. همتی به رئیسی تبریک گفت

 7. تبریک قالیباف به مردم ایران

 8. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 9. درخواست ستاد مردمی قاضی زاده هاشمی از مردم و جوانان

 10. محسن رضایی: حماسه حضور را به منتخب ملت، آیت‌الله رئیسی تبریک می‌گویم

 11. محمود احمدی‌نژاد روسیاه شد

 12. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 13. بوسه پیرزن تبریزی بر دست سرباز حوزه رای‌گیری

 14. خبر مهم برای بازنشستگان/ مجوز جدید برای استفاده از امکانات دستگاه‌ها

 15. آمار اولیه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری/رئیسی با ۱۷ میلیون رای پیشتاز است

 16. سفیر انگلیس در تهران احضار شد

 17. پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است

 18. جهانگیری: حضور مردم در انتخابات نشانه احساس مسوولیت سیاسی به آینده است

 19. مهرعلیزاده پیروزی آیت‌الله رییسی را تبریک گفت

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 4. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 7. درباره یک تصمیم

 8. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 9. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 10. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 11. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 12. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 13. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 14. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 15. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 16. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 17. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 18. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 19. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 20. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 21. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 22. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 23. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

 24. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

 25. اعاده حیثیت روزنامه اصلاح‌طلب از قالیباف/ توضیحات حدادعادل درباره حضور دختر سردار سلیمانی در لیست اصولگرایان/ چرا میرسلیم از هیئت نظارت بر انتخابات شوراها استعفا داد؟

ابر آروان

آخرین عناوین