اقدام پوپولیستی آقای معاون اول در آستانه انتخابات/ مسئولان برای رأی جمع‌کردن چه‌کارها که نمی‌کنند!

سیاسی،   4000228073 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

افزایش حق مسکن کارگران که هرساله با تأخیر فراوان و چندماهه در دولت تصویب می‌شد، امسال و در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری، در کمترین زمان ممکن از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شد.

اقدام پوپولیستی آقای معاون اول در آستانه انتخابات/ مسئولان برای رأی جمع‌کردن چه‌کارها که نمی‌کنند!

یکی از بندهای مورد بحث در افزایش مزد سالیانه کارگران، حق مسکن کارگران است که رقم آن در جلسات آخر سال شورای‌‌عالی کار توسط نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت تعیین می‌شود ولی برای لازم الاجرا شدن باید به هیئت وزیران پیشنهاد شود و در جلسه هیئت دولت به تصویب برسد.

به گزارش تسنیم، شورای‌عالی کار برای تعیین دستمزد سال 1400 در تاریخ 23 اسفند ماه 99 تشکیل جلسه داد که طبق مصوبه شورا حداقل دستمزد با 39 درصد افزایش به 2 میلیون و 655 هزار تومان افزیش یافت و حق مسکن هم از 300 هزار تومان به 450 هزار تومان رسید که پیشنهاد آن برای تصویب نهایی به هیئت دولت رفت.

بر اساس عملکردی که دولت در این خصوص در سال گذشته و سنوات قبل داشت، پیش‌بینی می‌شد که پیشنهاد افزایش حق مسکن کارگران در تیرماه به تصویب برسد.

حق مسکن 300هزارتومانی سال گذشته 4 تیرماه در دولت تصویب و از همان ماه هم اجرایی شد، یعنی عطف به ماسبق نگردید. جالب اینجاست که دولت در سال گذشته حتی در تصویب افزایش حق مسکن در شورای‌عالی کار هم سه ماه تأخیر داشت و این رقم که معمولاً در اسفند هر سال تعیین می‌شد، در خرداد 99 تعیین گردید.

در سال 93 هم حق مسکن کارگران در شورای‌عالی کار از 20 هزار تومان به 40 هزار تومان افزایش یافت ولی وقتی به دولت پیشنهاد شد، 2 سال طول کشید تا هیئت وزیران اواخر سال 95 آن را ابلاغ کند.

اما حکایت افزایش حق مسکن در دستمزد 1400 متفاوت است و دولت در آستانه انتخابات بلافاصله مصوبه شورای‌عالی کار را تأیید و برای اجرا ابلاغ کرد، جالب اینکه این مصوبه از فروردین ماه عملیاتی شده است.

روز گذشته اسحاق جهانگیری, معاون اول رئیس جمهور که خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 هم نامزد کرده است، مصوبه موضوع افزایش کمک‌هزینه مسکن کارگران را برای اجرا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد.

البته طی یک ماه آینده احتمالاً باید منتظر برخی اقدامات تبلیغاتی دولت آقای روحانی به‌ویژه معاون اول رئیس جمهور باشیم.