آخوندی: در ایران دولت وجود ندارد/ دانش جعفری: پس چرا شما در انتخابات ثبت‌نام کردید؟

اقتصادی،   4000227102 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

 مناظره عباس آخوندی و داوود دانش‌جعفری با عنوان « دولت و اقتصاد» به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران برگزار شد.

آخوندی: در ایران دولت وجود ندارد/ دانش جعفری: پس چرا شما در انتخابات ثبت‌نام کردید؟

به گزارش فارس، به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران مناظره داوود دانش جعفری اقتصاددان و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی با عنوان «دولت و اقتصاد» برگزار شد.

* اقداماتی که دولت برای رشد اقتصادی باید انجام دهد و اقداماتی که نباید انجام دهد

دانش جعفری در ابتدای این نشست گفت: وقتی نقش دولت در اقتصاد را مطرح می‌کنیم، منظورمان یک اقتصاد موفق است و شاید اقتصاد برخی کشورهای در حال توسعه بتواند به ما کمک کند تا ببینیم که دولت باید در حوزه اقتصاد چه کاری را انجام دهد.

وی با اشاره به پیشرفت اقتصادی کشورهایی مانند چین، هند، اندونزی و .... افزود: اگر یک کشوری بخواهد حجم اقتصادش را ۲ برابر آن چیزی که هست کند اگر کشوری مثل چین باشدکه با ۱۰ درصد رشد می کند در این کشور حدود ۶ تا ۷ سال باید بگذرد که حجم اقتصادش دو برابر شود ولی اگر کشوری با 2 درصد بخواهد رشد کند شاید حدود ۳۵ سال طول بکشد که بتواند حجم اقتصادش را دو برابر  کندکه اینت نشان می دهد رشد اقتصادی نکته مهمی است.

دانش جعفری تصریح کرد: اگر به واقعیت های اقتصاد ایران در دهه های اخیر نگاه کنیم، می بینیم بین  سالهای ۱۳۳۸ تا ۱۳۵۵ متوسط رشد اقتصادی ایران۱۰/۶ درصد بوده است. یعنی زمانی که ما حدود بیش از ۶ میلیون نفت هم صادر می کردیم. از سال ۵۶ تا ۶۷ که زمان انقلاب و جنگ هست متوسط رشد اقتصادی ما به منهای ۲/۴ درصد می‌رسد.

وی تاکید کرد: بین سالهای ۶۸ تا ۹۰ که دوره بازسازی اقتصادی ایران است متوسط رشد اقتصادی ایران به ۵ درصد می رسد. بین سالهای ۱۳۹۰ و ۱۳۹۴ به دلیل کاهش صادرات نفت ایران، رشد اقتصاد ما به ۱/۸ منفی می رسد. در سال ۹۵ به دلیل اینکه بخش نفت با یک رشد  ۶۱ درصدی مواجه می‌شود رشد اقتصادی ایران به دوازده و نیم درصد می‌رسد.

وی ادامه داد: اینجا نکته ای که مشهود است این است که رشد اقتصادی ایران بسته به وضعیت نفت است و هر زمان وضعیت صادرات نفت خوب باشد وضعیت اقتصاد ما هم خوب است و  رشد اقتصادی که یک متغیر مهم است در ایران با وضعیت نفت گره خورده است.

وی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور بعد از سال ۹۵ تاکید کرد: ماهیت رشد اقتصادی ایران یک رشد درون زا نیست و اگر بتوانیم رشد اقتصادی را از وضعیت نفت جدا کنیم می توانیم یک گام مهم برداریم.

دانش جعفری یادآور شد: در سال‌های اخیر یک متغیر دیگر هم اضافه شده و آن ویروس کرونا است. این ویروس در همه کشورها منجر شد که رشد اقتصادی آنها کاهش پیدا کند. سال گذشته هم رشد اقتصادی کشور ما منفی بود. البته بخش کشاورزی همیشه مثبت بوده و بخش خدمات منفی.

وی تاکید کرد: اگر ما می‌خواهیم رشد اقتصادی بلند مدت و مستمری داشته باشیم باید اتفاقی که در برخی کشورهای دنیا مانند چین و یا حتی در روسیه افتاد را مورد توجه قرار دهیم. یعنی نقش دولت در اقتصاد عوض شده و نقش مردم و بخش خصوصی تقویت شود.

این اقتصاددان گفت: نبودن تورم هم در بحث رشد اقتصاد بسیار مهم است. اگر اقتصادی دائماً با تورم بالا مواجه باشد رشد اقتصادی هم ایجاد نخواهد شد و متاسفانه اقتصاد ما در سال‌های اخیر همواره جز کشورهای بزرگ دارای تورم بالا بوده است که این هم به یک سری واقعیت ها برمی‌گردد که دولت در اقتصاد ایران در سال‌های گذشته؛ بیشتر از آنچه که داشته؛ هزینه کرده است و مخارج دولت بالاتر از درآمد اش بوده است و چون کم آورده برای جبران به سیاست های پولی انبساطی و حتی استقراض از بانک مرکزی روی آورده است و این باعث تورم های بسیار بالا شده است.

دانش جعفری افزود: یکی از دلایل تورم همین سیاست های انبساطی پولی گسترده است. ما در سال گذشته با رشد نقدینگی ۳۸ درصدی مواجه شدیم. وقتی این مقدار رشد نقدینگی وجود دارد این نشان می دهد که چقدر حجم پول افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به کاهش ارزش پول ملی اظهار داشت: در سالهای گذشته ما دائم در دولت های مختلف با کاهش ارزش پول ملی مواجه شده ایم. وقتی که اسکناس بی رویه چاپ می شود آن روی سکه این است که ارزش پول ملی کاهش پیدا می کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: بحثی که مطرح است این است که دولت در اقتصاد چه باید انجام دهد و چه کاری را نباید انجام دهد. توسعه بخش خصوصی در مقابله با انحصار، مقابله با فساد و قاچاق، فراهم کردن زیرساخت های اجتماعی لازم که منجر به افزایش بازده سرمایه‌گذاری ها توسط مردم و بخش خصوصی شود، کمک به دستیابی به فناوری های نو و مهارت های جدید، اعمال حقوق مالکیت و ایجاد ثبات سیاسی از کارهایی است که دولت باید انجام دهد.

وی درباره کارهایی هم که دولت نباید انجام دهد، گفت: توسعه بی رویه دولت، رقابت با بخش خصوصی، به هم ریختن ثبات اقتصادی، به هم ریختن زندگی مردم و... هم از کارهایی است که دولت نباید انجام دهد. هماهنگی در درون دولت به معنای سه قوه نقش هم بسیار اساسی در رشد اقتصادی دارد. باید چرخ های قوای سه گانه، نیروهای مسلح و بخش‌های مختلف با هم بچرخد و با هم حرکت کنند و به یک هدف واحد برسند.

* در ایران دولت وجود ندارد 

عباس آخوندی هم در این نشست با اشاره به صحبت‌های دانش جعفری گفت: ما وقتی از دولت صحبت می‌کنیم باید ببنیم منظور ما از دولت چیست. اینکه مسائل و مشکلات با وجود تک ستاره هایی که داریم حل نمی شود برای این است که مشکل ما مشکل استقرار دولت است ما در ایران دولت نداریم.

وی افزود: الان در ایران دولت وجود ندارد که بخواهد پاسخ دهد. ما الان چند دولت در کشور داریم. مجلس یک دولت مستقل است، مجمع تشخیص مصلحت برای خودش یک دولت مستقل است و هیئت وزیران هم که یک دولت است و عملا سیاستگذاری در ایران مختل است و سیاستگذاری در ایران صورت نمی گیرد.

آخوندی با بیان اینکه رشد اقتصادی بسیار مهم است،  تاکید کرد: در دهه ۸۰ یک دفعه می بینیم رشد اقتصادی سقوط می کند. شاید گفته شود این مسئله به خاطر تحریم‌ها بوده اما قبل از آن این سوال مطرح است که چرا ما وارد بحث تحریم شدیم و باید ببینیم سیاستی که از ۸۴ اتخاذ شد چگونه کشور را در چنین وضعیتی قرار داد.

آخوندی افزود: تورم ۵۰ ساله ایران ۱۹ درصد است که این تورم کشنده است و فقرا را به یک وضعیت وحشتناکی قرار می‌دهد و کشور را با فقر سرمایه‌گذاری مواجه می کند. اما باید ببینیم چرا تورم کم نمی شود و ذینفع این مسئله چه کسی است.

وی تاکید کرد: هر زمانی در ایران تورم بالا رفته به جای خشکاندن ریشه های تورم به جامعه آدرس غلط داده شده است. گاهی هر وقت تورم بالا می‌رود گفته می شود باید نظارت بیشتری وجود داشته باشد نظارت بیشتر هم یعنی چوب بلندتر را بالا بردن.

وزیر سابق راه و شهرسازی ادامه داد: بحث تورم بحث سهم بدهی بانکها به دولت است. وقتی بانک‌ها به بانک مرکزی بدهکار می‌شوند این تبدیل به تورم می شود. در بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی هم می بینیم تمام نهادهای عمومی غیر دولتی و نهادهایی که به نحوی وابسته به قدرت هستند بدهی شان رو به فزونی است.

آخوندی اظهار داشت: یکی دیگر از دلایل ایجاد تورم بدهی دولت است که این به بودجه های تورمی برمی گردد. یکی دیگر از دلایل ایجاد تورم این است که معادل بودجه ارزی پول چاپ می کنیم. یعنی نفت را به خارج صادر می کنیم ولی در حالیکه پول آن وارد نمی شود ما به جای آن اسکناس چاپ می کنیم که نتیجه آن تورم می شود. در اینجا باید مسئله FATF را حل کنیم تا بتوانیم به دارایی ها دسترسی پیدا کنیم ولی یک عده اجازه نمی‌دهند چون اگر بحث FATF حل شود تجارت در اختیار یکسری نهادهای خاص قرار می گیرد.

* اگر به گفته آقای آخوندی دولت نداریم ایشان برای چه در انتخابات ثبت نام کرد! 

دانش جعفری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اظهارات آخوندی، گفت: اینگونه نیست که ما بی‌دولت باشیم یا بگوییم دولت نداریم خود آقای آخوندی برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد، خب آقای آخوندی اگر دولت وجود ندارد برای چه ثبت نام کردید اگر قانون اساسی را قبول دارید باید در چارچوب قانون اساسی حرکت کنید.

وی افزود: اگر دولت کسری دارد و درآمد ندارد دلیلی ندارد هزینه های خودش را اضافه کند.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: بحث این نیست که تحریم مهمتر است یا FATF، مهم این است که ما درست عمل کنیم. در رابطه با FATF الان در کشور چند قانون تصویب شده، عمده ۴۱ بندی هم که تحت عنوان توصیه های FATF وجود دارد در ایران اجرا شده است.

دانش جعفری گفت: ریشه مشکلات اقتصادی را می‌توان پیدا کرد و راه حل آن هم می توان یافت، اما اگر ما توان خود را در چندین جبهه پخش کنیم نمی توانیم به اهداف برسیم. برنامه ما باید پیدا کردن اولویت باشد.

وی با اشاره وضعیت بورس یادآور شد: اگر یک زمانی ارزش سهام بالا رفت به خاطر افزایش تولید نبود بلکه به خاطر تغییر ارزش دارایی ها بود. می‌توان سیاست‌های اقتصادی ای را اتخاذ کرد که در شرایطی که با چنین مسائل روبرو می شویم مشکل را حل کنیم به شرطی سایر قوا با هم هماهنگ باشند و برای حل مشکلات گام بردارند.

* دولت صلاحیت لازم برای اداره کشور را ندارد

آخوندی در بخش دیگری اظهار داشت: ما یک اقتصاد درونزا و یک اقتصاد بروز را داریم اما برونگرایی آن را قطع کردند، آمریکا همیشه تحریم می کند ولی کار دولت این است که راه پیدا کند کار دولت این نیست که ۱۶ معطل کند.

وی تاکید کرد: وقتی نمی‌گذارید رئیس جمهور مجری قانون اساسی باشد رئیس جمهور هم می‌گوید کاره ای نیستم.

آخوندی در ادامه خطاب به بخشی از سخنان جعفری گفت: من که بیشتر از شما نقد دولت را می کنم دولتی که ۶۰ درصد بودجه را رشد می دهد نشان می دهد صلاحیت سیاستگذاری اقتصادی ندارد. وقتی دولت سیاست های متضاد مطرح می‌کند نشان می‌دهد این دولت صلاحیت لازم برای اداره کشور را ندارد اما اگر صلاحیت هم وجود داشت نمی توانست این کار را انجام دهد چون دولت های دیگر در کنار آن وجود دارد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۷۶۴۹۲۱۸:۰۸:۰۳ ۱۴۰۰/۲/۲۷
منظور دولت واقعی صاحب اختیار هست نه کارگزار
سمیه۱۹۷۶۸۵۴۲۰:۳۴:۰۶ ۱۴۰۰/۲/۲۷
اگه اخوندی باشه من صد در صد رای می دم اطرافیانم رو برای رای دادن تشویق می کنم
ناشناس۱۹۷۷۳۳۶۲۳:۳۶:۴۳ ۱۴۰۰/۲/۲۷
ثبت نام کرده تا به اهداف شومش برسد آخوندی
دلسوز۱۹۷۷۴۱۹۰۰:۲۹:۴۱ ۱۴۰۰/۲/۲۸
برای اجرای عدالت اقتصادی به جای این حرف ها ؛ نفت را ملی کنید .این همه فساد و تبعیض به خاطر نفت دولتی است.
حسین۱۹۷۷۴۴۰۰۰:۴۱:۵۱ ۱۴۰۰/۲/۲۸
این همون که افتخار کرد یه واحد آپارتمان هم نساخت
عبدالله۱۹۷۷۴۶۶۰۰:۵۵:۲۶ ۱۴۰۰/۲/۲۸
اگر یک روزی خدانکرده آخوندی رییس جمهور بشه واقعاً ایران دولت نخواهد داشت چون همه ی وزیران همراه آخوندی دست رودست میگذارند مینشینند تا ببینن بالاخره چی میشهذ
ناشناس۱۹۷۷۴۹۳۰۱:۱۵:۱۶ ۱۴۰۰/۲/۲۸
اگه دولت وجودداشت باتوناهنجار برخوردمیکرد
ناشناس۱۹۷۷۴۹۶۰۱:۱۷:۳۰ ۱۴۰۰/۲/۲۸
اخوندي چهار سال وزير بوده وتوانسته با رانت وامتياز چندين مرتبه از استيضاح مجلس فرار كند او خوب ميداند وبدائيتها اعلام مي كند ايران چند دولت دارد
ناشناس۱۹۷۷۵۲۱۰۱:۳۷:۵۳ ۱۴۰۰/۲/۲۸
آخوندی کاملا درست گفت،ما چند دولت داریم.
ناشناس۱۹۷۷۶۳۱۰۳:۳۷:۵۱ ۱۴۰۰/۲/۲۸
متاسفم برای اقای اخوندی
ناشناس۱۹۷۷۶۶۶۰۵:۴۶:۴۷ ۱۴۰۰/۲/۲۸
این آخوندی جاش زندان هست نه پشت میز مناظره
ناشناس۱۹۷۷۶۷۳۰۶:۰۱:۵۰ ۱۴۰۰/۲/۲۸
خوب این حرفهای قشنگو تو آقای آحوند ی آن زمان در که در دولت بودی می زدی شاید تا حدودی کارساز بو د
حمید۱۹۷۷۶۸۴۰۶:۳۶:۵۹ ۱۴۰۰/۲/۲۸
انتخابات ثبت‌نام کرد چون منافع ریاست جمهوری زیاد است!!
ناشناس۱۹۷۷۷۲۸۰۷:۳۹:۰۰ ۱۴۰۰/۲/۲۸
تکلیف آخوندی با خودش معلوم نیست. پول این دولت را خورده و طلبکار هم است.
یا مهدی۱۹۷۷۷۳۱۰۷:۴۱:۴۸ ۱۴۰۰/۲/۲۸
بپرسید از جناب اخوندی. شماذپنج سال در همین دولت بودی تورم ۶۰۰درصدی مسکن مقصرش جنابعالی هستی
رای بی رای۱۹۷۷۷۴۸۰۷:۵۵:۰۲ ۱۴۰۰/۲/۲۸
متاسفانه یک تیتر جانبگرایانه به ضرر آخوندی زدید که این حرکت شما غیر حرفه ای و غیر اخلاقیه
ناشناس۱۹۷۷۷۵۰۰۷:۵۶:۱۹ ۱۴۰۰/۲/۲۸
دانش جعفری وزیر اقتصاد احمدی نژاد هم دیدیم....
وطن۱۹۷۷۸۱۳۰۸:۳۶:۳۲ ۱۴۰۰/۲/۲۸
آخوندی تو بدرد کار تو میوه فروشی قسمت سبزی جات میخوری نه ریاست جمهوری یا وزیر شدن
ناشناس۱۹۷۷۹۶۴۱۰:۰۱:۲۰ ۱۴۰۰/۲/۲۸
آخوندی راست میگه اگروجودداشت ایشان برای عملکرد ناکارآمد4سال وزارت بایدز ندان می بود نه کاندید ریاست جمهو ری بشود
ناشناس۱۹۷۸۱۲۶۱۱:۳۶:۳۱ ۱۴۰۰/۲/۲۸
آخه آخوند ی توکه تو دوران وزارت ت فقط خراب کردی، اونم حسابی، باچه رویی برای ریاست جمهوری اومدی
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 13. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 14. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 15. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 16. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 17. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 18. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 19. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 20. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 21. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 22. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 23. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 24. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 25. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

ابر آروان

آخرین عناوین