یادداشت گاردین؛ فوتبال ابزاری برای تطهیر چهره زشت امارات

ورزشی،   4000227008

نمی‌توانید این حقیقت را انکار کنید که پشت فوتبال زیبای باشگاه منچسترسیتی، مالکان زشتی قرار دارند که قصد دارند از فوتبال برای تطهیر وجهه خود استفاده کنند.

یادداشت گاردین؛ فوتبال ابزاری برای تطهیر چهره زشت امارات

به گزارش فارس، «شما نمی‌توانید این حقیقت را انکار کنید که پشت فوتبال زیبای لیگ برتر انگلیس، مالکان زشتی قرار دارند که کشور شما را تهدید می‌کنند.» این جمله‌ای است از «نیک کوهن»ِ 60 ساله، خبرنگار و کارشناس سیاسی بریتانیایی که برای مجله‌ها و روزنامه‌های معتبر این کشور می نویسد.

او معتقد است که قدرتمندان ثروتمند در کشورهای حاشیه خلیج فارس سعی دارند که با فوتبال چهره زشتشان را زیبا جلوه دهند. او از فقر فرهنگی در میان تماشاگران انگلیس سخن می‌گوید. از اینکه طرفداران متعصب منچسترسیتی حاضرند به خاطر قهرمانی‌های خود چشم روی کارهای مالکان مستبد خود ببندند و حتی نام آنها را با شادمانی فریاد بزنند.

نیک کوهن نوشت: منچسترسیتی با مربی فوق‌العاده خود زیباترین فوتبال ممکن را ارائه می‌دهد و واقعا شایسته قهرمانی است. این تیم توانسته بازیکنانی با مهارت‌های بسیار بالا مثل ادرسون و فیل فودن را به فوتبال معرفی کند. این تیم که با مالکیت سران اماراتی به اینجا رسید وقتی نقاب‌ها کنار برود و از چگونگی مالکیت این باشگاه صحبت شود همه چیز به یک جهنم بدل خواهد شد. شاید طرفداران دوست نداشته باشند که در خصوص مالکان تیمشان اینگونه صحبت شود ولی باید گفت که سران اماراتی چه جنایت‌هایی در کشورشان انجام می‌دهند.

زندانی مخالفان، خفقان و زن ستیزی چیزهایی است که می‌توان به آن اشاره کرد. شاید طرفداران منچسترسیتی دلشان نمی‌خواهند بدانند که این ثروت مالک باشگاه، این شاهزاده نفتی، فقط به خاطر پول نفت و توریسم و سرویس اقتصادی نیست و پشت آن یک برده داری نوین نهفته شده است. باید بدانید 88 درصد جمعیت امارات را خارجی‌ها تشکیل می‌دهند. خارجی‌ها و کارگرهایی که اگر بدون اجازه کشور را ترک کنند با واژه فراری تنبیه خواهند شد و به گفته حقوق بشر در برابر کار اجباری آسیب پذیر هستند.

این خبرنگار در یادداشت خود برای گاردین از اندیشه طرفداران صحبت کرد و اینکه فوتبال و فرهنگ مثل عروسک های گانگستری شده‌اند که ظاهرشان دیدنی است ولی زشتی پشتشان شاید حالتان را بد بکند و باید از آن دوری کنید. به گفته نیک کوهن، منچسترسیتی در فصل گذشته، رکورد بیشترین دستمزد تاریخ فوتبال در این کشور را به ثبت رساند و 351.4 میلیون پوند به بازیکنانش حقوق داد. تیمی که بیش از یک میلیارد یورو برای جبران خسارت‌های پنجره نقل و انتقالاتی سرمایه‌گذاری کرد تا بتواند در این دوران سرپا بماند. اما پول این تیم از کجا می‌آید؟


ملاقات پپ گواردیولا با سران اماراتی ( از چپ ؛ شیخ منصور و شیخ مبارک )

نویسنده این مطلب نوشت: شاید یک دنیا دیده‌ای بگوید که پشت هر زیبایی در جامعه یک ناعدالتی نهفته است و بسیار از بناهای زیبا و کلاسیک با زجر شدید بردگان ساخته شده‌ است. شاید باید این واقعیت لیگ برتر انگلیس را پذیرفت و شاید نبایست شیرینی این فوتبال را با تلخی حقیقت از بین برد ولی دنیای کنونی با گذشته فرق دارد. ما باید به چنین چیزی اهمیت دهیم زیرا گذشته انگلیس و شرایط فعلی فوتبال با زشتی‌هایی مثل نژادپرستی و الیگارشی (ثروت یک گروهک خاص) احاطه شده است و این کشور درگیر این مسائل است. پس باید در این خصوص صحبت کرد و نمی‌توان از آن گذشت. 

نویسنده نشریه گاردین نوشت که باید به هواداران منچسترسیتی این هشدار را داد که پول تیمشان از کجا تامین می‌شود. از اینکه نقاب باید کنار برود و همه چیز زیر سایه فوتبال قرار نگیرد. هواداران منچسترسیتی باید این شرایط موجود را درک کنند. هوادارانی که در فضای مجازی به یک نیروی خشمگین بدل شده‌اند و حاضرند به خاطر عدم تحقیر خود در فوتبال به ستایش قدرت بپردازند و یک کشور مستبد را تطهیر کنند تنها به خاطر اینکه فوتبال زیبا را حفظ کنند.

به گزارش فارس، تیم باشگاهی منچسترسیتی پیش از ورود سران اماراتی با نام «گروه متحد ابوظبی» هیچ نام و نشانی در فوتبال در انگلیس نداشت. آنها پیش از ورود پول‌های نفتی تنها 2 بار قهرمان لیگ برتر شدند که آن هم به سال‌های 1937 و 1968 بازمی‌گردد. این تیم پیش از ورود شیخ مبارک و منصور بن زاید به تیمی لقب گرفته بود که برای بقا در لیگ برتر می‌جنگید ولی همه چیز در سال 2008 به یک مرتبه تغییر کرد. شیخ منصور با گرفتن مدیریت این باشگاه و وارد کردن پول‌های اماراتی‌ها این تیم را به قدرت انگلیس بدل کرد و توانست با کمک پپ گواردیولا پس از 13 سال به فینال لیگ قهرمانان اروپا دست یابد و در یک قدمی فتح اروپا قرار گیرد. تیمی که در سال 2019 تنها پس از 10 سال حضور پول نفتی‌ها از سوی مجله فوربز با دارایی 2.69 میلیارد دلار پنجمین باشگاه ثروتمند دنیا نام گرفت. 


تجمع تماشاگران منچسترسیتی مقابل ورزشگاه اتحاد پس از قهرمانی دیگر در لیگ برتر انگلیس

 

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 4. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 5. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 10. سردرگمی سیستماتیک مردم

 11. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 12. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 13. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 16. به نام فقرا به کام اغنیا

 17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 19. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 20. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 21. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 22. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

 25. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

ابر آروان

آخرین عناوین