سه فیلم ایرانی در بخش سینمای سعادت جشنواره جهانی فجر

فرهنگی،   4000226084

اسامی سه فیلم بلند سینمایی ایرانی راه‌یافته به سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر اعلام شد.

سه فیلم ایرانی در بخش سینمای سعادت جشنواره جهانی فجر

در سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر و در بخش سینمای سعادت ۱۲ فیلم خارجی و سه فیلم ایرانی داوری می‌شوند. فیلم‌های ایرانی راه‌یافته به بخش آثار بلند سینمای سعادت، "میجر" به کارگردانی احسان عبدی‌پور، "شهربانو" به کارگردانی مریم بحرالعلومی و "گیسوم" به کارگردانی نوید به‌تویی هستند.

به گزارش ایمنا، در خلاصه داستان "میجر" آمده است: «ورود یک سگ ردیاب آلمانی به اسکله گمرک، که به هیچ‌وجه من الوجوه قابل مذاکره و معامله نیست، نظم شهر را به هم ریخته است.»

حمید فرخ‌نژاد تهیه‌کنندگی این فیلم را بر عهده دارد. همچنین حمید فرخ‌نژاد، اکبر اودود، آرش ملکی، فروغ قجابگلو، ایرج صغیری، رامتین بالف و حمید باغکی از بازیگران این فیلم‌اند.

"شهربانو" دیگر فیلم ایرانی پذیرفته شده در بخش سینمای سعادت، به نویسندگی پژمان تیمورتاش و کارگردانی مریم بحرالعلومی است. در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «شهربانو مادر سه فرزند است که به جرم انتقال مواد مخدر به حبس ابد محکوم شده است. او پس از یازده سال زندان، برای شرکت در عروسی پسرش برای چند روز از زندان آزاد شد. با این حال، این آزادی موقت او را با جنبه دیگری از زندگی خود و خانواده‌اش قبل از بازگشت به زندان روبه‌رو می‌کند.»

پگاه احمدی و مریم بحرالعلومی تهیه‌کنندگی این فیلم را برعهده دارند. فرشته صدر عرفایی، بهناز جعفری، گلاره عباسی، سامان صفاری، محمد ولی زادگان، علی کیان ارثی، بهرنگ علوی، یوسف تیموری، ترنم کاظمی و مه لقا باقری از بازیگران این فیلم‌اند.

فیلم "گیسوم" به نویسندگی و کارگردانی نوید به‌تویی که به این بخش از جشنواره جهانی فیلم فجر راه پیدا کرده است درباره زن جوانی است که پس از مرگ مادرش متوجه می‌شود، پدرش زنده است. او که به دلیل کنجکاوی مجبور می‌شود، از فرانسه به ایران بیاید تا پس از ۳۰ سال او را پیدا کند، به همراه همسرش و گروهی از دوستان قدیمی برای یافتن پدر به شمال ایران سفر می‌کند. اما به تدریج، در طول این سفر، همسر این زن جوان و دوستان وی می‌فهمند که او رازهای نگفته بسیاری دارد.

سعید سعدی تهیه‌کنندگی فیلم گیسوم را برعهده دارد. پگاه آهنگرانی، شاهرخ فروتنیان، رضا داوود نژاد، مارال بنی‌آدم، حسین صفویان، شبنم گودرزی و سلمان فرخنده از بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر از ۵ تا ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما در تهران برگزار می‌شود.