اعتراف رسانه‌های اسرائیلی به ضعف آشکار صهیونیست‌ها در جنگ غزه

جهان،   4000226063

موفقیت‌های مقاومت فلسطین در عملیات‌های موشکی علیه اشغالگران قدس و نمایان شدن ضعف ارتش رژیم صهیونیستی بازتاب زیادی در رسانه‌های این رژیم داشت و بسیاری از آنها به این موضوع اعتراف کردند.

اعتراف رسانه‌های اسرائیلی به ضعف آشکار صهیونیست‌ها در جنگ غزه

به گزارش الف، از زمان آغاز دور جدید درگیری‌ها میان فلسطینیان و صهیونیست‌ها رسانه‌های اسرائیلی به دقت این تحولات را دنبال می‌کنند و انتقاد از عملکرد مسئولان رژیم صهیونیستی و اعتراف به توانایی‌های مقاومت فلسطین در گزارش‌های این رسانه‌ها به وضوح دیده می‌شود. 

در همین راستا روز گذشته «ناحوم برنیع» سردبیر سیاسی روزنامه یدیعوت آحارونوت روز گذشته نوشت، با وجود ضرباتی که حماس از ارتش اسرائیل دریافت کرده، اما این جنبش همچنان توانایی‌های نظامی خود را حفظ کرده تا اسرائیل را غافلگیر کند. حماس تاکنون از موشک‌های ضد تانک، راکت‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین برای حمله به اسرائیل استفاده کرده اما امکانات آن بسیار متنوع تر از اینهاست.

این رسانه اسرائیلی همچنین با اشاره به حملات موشکی مقاومت فلسطین علیه مواضع صهیونیست‌ها در قدس اشغالی اعلام کرد، حماس قواعد درگیری را شکست . حملات موشکی به سمت قدس شرایط بسیار دشواری برای ما به وجود آورده و تا مدت‌ها سوالات زیادی درباره توانایی ارتش اسرائیل باقی می‌ماند.

از سوی دیگر روزنامه صهیونیستی هآرتص نوشت، موشک‌های فلسطین برای اولین بار اسرائیل را تبدیل به میدان جنگ کرده و شهرک نشینان اسرائیلی را شوکه کرد. همچنین سامانه گنبد آهنین با همه توان خود نمی‌تواند مانع بروز اضطراب و نگرانی میان اسرائیلی‌ها شود.

هآرتص همچنین به موفقیت حماس در بعد اخلاقی این جنگ اشاره کرده و نوشت، اسرائیل برای یافتن تصویر یک پیروزی تلاش می‌کنند اما بسیار سخت است که ما بتوانیم پیروزی حماس در میان افکار عمومی را انکار کنیم. تحرکاتی برای آرام کردن اوضاع وجود دارد؛ اما تحولات اخیر در شهرهای مختلف اسرائیل شککندگی جبهه داخلی اسرائیل را به نمایش می‌گذارد که باید به آن رسیدگی شود.

این رسانه اسرائیلی به انتفاضه فلسطینیان نیز اشاره و تصریح کرد، رهبران حماس اصطلاح انتفاضه سوم را به کار می‌برند و اعلام کرده اند که حملات موشکی این جنبش در حمایت از فلسطینیان قدس ادامه دارد. اکنون اسرائیل و حماس در آستانه یک جنگ گسترده نظامی هستند.

هآرتص در ادامه با تاکید بر اینکه عملیات‌های اخیر حماس از جمله حمله موشک به قدس اشغالی بسیار غافلگیرکننده و استثنایی بود افزود، ارتش اسرائیل درباره درگیری‌های صحبت می‌کند که شاید تا مدت‌ها ادامه داشته باشد، این درحالی است که اسرائیل گرفتار یک بحران سیاسی پیچیده است.

روزنامه اسرائیلی معاریو نیز روز گذشته در گزارشی اعلام کرد، اگر بخواهیم احساس اسرائیلی‌ها را در شرایط کنونی توصیف کنیم این احساسات در یک کلمه خلاصه میشود: غافلگیری. جنگی که این روزها در حال وقوع است ما را غافلگیر کرد و ما هنوز آماده نیستیم.

معاریو افزود، ما در حال آماده شدن برای بازگشت به زندگی طبیعی پس از کرونا بودیم که بیش از یک سال زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده ؛ اما اکنون یک هشدار و شوک دیگر دریافت کردیم. از عصر روز دوشنبه تاکنون حماس در غافلگیر کردن اسرائیل از هیچ چیزی دریغ نکرده است. 

این رسانه صهیونیستی تاکید کرد، این وضعیت نشان می‌دهد زمانی که ما غافل بودیم حماس و جهاد اسلامی طی هفت سال گذشته از زمان جنگ ۲۰۱۴ غزه اقدام به گسترش توانایی های نظامی خود برای ضربه زدن به قلب اسرائیل کردند: یعنی قدس و تل‌آویو.

در ادامه این گزارش آمده است، یکی از سوالاتی که طی این هفته مطرح شد این بود که چگونه حماس توانست ما را غافلگیر کند و چگونه ممکن است اسرائیل از توسعه توانایی‌های حماس در سال‌های اخیر غافل بماند. البته ممکن است که کسی در ارتش اسرائیل در بخش اطلاعات ادعا کند که ما از گسترش توانایی های حماس اطلاع داشتیم و شاید این ادعا درست باشد و جای تعجب ندارد؛ اما نکته مهم اینجاست که ما باید بتوانیم پیش بینی کنیم دشمنان ما در موقعیت‌های مختلف چگونه رفتار می‌کنند، اتفاقی که در مرحله کنونی نیفتاد.

این روزنامه اسرائیلی تصریح کرد؛ به نظر می‌رسد که ارتش اسرائیل اینگونه ارزیابی کرده بود که با وجود افزایش توانایی‌های نظامی حماس در غزه معادله بازدارندگی برای اسرائیل همچنان برقرار است اما این یک محاسبه اشتباه بود. همچنین اسرائیل در این جنگ میان افکار عمومی اشتباه بزرگی مرتکب شد. می‌دانیم که هر جنگی دو سر دارد: یک سر آن اتفاقی است که در میدان جنگ بر روی زمین می‌افتد و یک سر دیگر آن چیزی است که برای افکار عمومی و مردم تعریف می‌شود. پیام هایی که افکار عمومی از روند جنگ دریافت می کنند تاثیر قابل توجهی بر چشم‌اندازهای جنگ دارد.

معاریو در ادامه با اشاره به رعب و وحشتی که به دنبال حملات موشکی مقاومت فلسطین میان شهرک‌نشینان صهیونیست به راه افتاده با حالت کنایه‌آمیز تاکید کرد، بیایید بگوییم فلج کردن گوشدان و تل‌آویو یک جنگ روانی موثر در نظر گرفته نمی‌شود!

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 2. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 3. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 4. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 5. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 6. رسالت دولت آینده‎

 7. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 8. چریکِ مقاومت لبنان

 9. آیت الله رئیسی: شرط کار در دولت من قبول داشتن من نیست بلکه حفظ کرامت مردم است

 10. تابلوها را جا به‌جا نکنید !

 11. ضوابط جدید کنکور تصویب شد/ کنکور ۲ بار در سال برگزار می‌شود

 12. رئیسی، نیامده، برایش خبر فیک ساختند !

 13. حمله آمریکا به آزادی بیان/ وب‌سایت‌های محور مقاومت مسدود شدند

 14. انتقاد سعید محمد به شورای نگهبان

 15. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 16. مناظره جنجالی کارشناس صهیونیست و عراقی در مورد ایران

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 7. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 8. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 9. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 10. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 13. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 14. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 15. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 16. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 17. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 18. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 19. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 20. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 21. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 22. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 23. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 24. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 25. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

ابر آروان

آخرین عناوین