فقط داوطلبان ریاست‌جمهوری بخوانند!..

گروه سیاسی الف،   4000225122 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
فقط داوطلبان ریاست‌جمهوری بخوانند!..

ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری دوره سيزدهم از روز سه‌شنبه 21 اردیبهشت‌ماه آغاز شد و این روند تا ساعت 18 روز شنبه 25 اردیبهشت‌ماه ادامه داشت. آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان ریاست جمهوری همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد با حضور پررنگ شخصیت‌ها و مقامات سیاسی در ستاد انتخابات کشور همراه بود. با توجه به افرادي كه ديروز راهي وزارت كشور شدند پرونده ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری بسته شد تا بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده، شورای نگهبان مسئولیت بررسی مدارک و صلاحیت 592 داوطلب را انجام دهد.

بر اساس زمان‌بندی اعلام‌شده قرار است شوراي نگهبان بعد از 10 روز نتايج بررسي صلاحيت داوطلبان را به وزارت كشور اعلام نمايد.

در حال حاضر با توجه به فضاي انتخابات ضرورت دارد تا پيش از روز رأی‌گیری، بايدها و نبايدهايي ملاك عمل نامزدها، احزاب و جريانات سياسي قرار گيرد. اگر چنين اتفاقي رخ دهد علاوه بر اينكه انتخابات بهتري پيش رو خواهد بود درصد بسيار بيشتري از مردم نيز ترغيب می‌شوند در انتخابات مشاركت كنند. در ادامه به مهم‌ترین معیارها اشاره‌شده است:

تأکید بر حفظ امنيت و وحدت ملي: بدون شك انتخابات بايد منجر به افزايش وحدت و امنيت ملي گردد. اگر هر اتفاقي غیرازاین رخ دهد هم ملت و هم سیستم سیاسی، روز 29 خردادماه بازنده خواهند بود. ازاین‌رو نامزدهاي انتخابات بايد مهم‌ترین خط قرمزشان، پرهيز از گفتار و اقداماتي باشد كه خروجي آن منجر به تشتت و اختلاف در جامعه می‌شود و بر وحدت و امنیت ملی تأثیر منفی دارد.

اجتناب از افشاگری‌های بدون سند و مدرك: منطقي آن است كه اگر قرار باشد انتخابات در فضايي سالم و منطقي برگزار شود نامزدها و جريانات سياسي از افشاگري بی ضابطه و تخطئه همديگر دوري كنند. در دوره‌های اخير يكي از حربه‌های رقباي انتخاباتي براي پيروزي استفاده حداكثري از افشاگري بوده كه واقعاً هم مشخص نيست تا چه ميزان این‌گونه مسائل بر پايه سند و مدرك دقیق و واقعيت باشد. این قبیل کارها، علاوه بر اينكه رقابت‌ها را به سمت تنش سوق می‌دهد بر جامعه و مردم نيز تأثیرگذار خواهد بود و آن‌ها را نيز از مشارکت دلسرد خواهد کرد. بنابراين نامزدهاي انتخابات كه هرکدام نيز ساليان طولاني در مناصب و جایگاه‌های مختلف خدمت کرده‌اند بايد به اين باور برسند كه تمام مسائل چند روز انتخابات نيست و از پس آن نيز، فرداهای دیگری نیز از راه خواهد رسید.

ارائه برنامه مشخص و عملياتي: قطعاً عرصه انتخابات، صرفاً نبايد جاي شعار و وعده‌ها باشد بلكه از نامزدهاي انتخابات انتظار می‌رود برنامه عملي خود را براي بهبود شرايط و اوضاع كشور در حوزه‌های مختلف ارائه دهند. در شأن نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري نيست در هفته‌های پيش رو صرفاً به بيان آرزوها و خواسته‌های خود بپردازند بلكه آن‌ها بايد برنامه‌های عملياتي خود را در اين حوزه‌ها ارائه دهند. همچنين نامزدها نبايد به بيان وعده‌ها بزرگ و ناشدني بپردازند؛ اتفاقي كه در ادوار گذشته بسيار رخ‌داده اما درنهایت با عدم تحقق آن‌ها منجر به نااميدي عموم مردم شده است. بنابراين انتظار است نامزدها بر پايه واقعیت‌ها و توانمندی‌ها، شعارهاي خود را انتخاب كنند.

پرهيز از سياه نمايي: متأسفانه يكي از حربه‌های رأی آوردن در رقابت‌های انتخاباتي مختلف، ترسيم شرايط بسيار سياه و ناامیدکننده از وضعیت موجود است. اگرچه در حال حاضر شرايط در برخي حوزه‌ها علی‌الخصوص اقتصادي نیز اصلاً مناسب نيست اما اين به معناي اين نبايد باشد كه از قابلیت‌ها و پتانسیل‌ها نيز غافل شد. قطعاً‌ دستاوردها و پیروزی‌های نظام جمهوري اسلامي نيز می‌باید در نظر گرفته شود و نبايد فضاي رقابت‌ها به‌گونه‌ای پيش برود که انگار تجربه گران‌بهای گذشته ملهم و انبوه از شکست‌های متعدد بوده است. درصورتی‌که اين مسئله با توجه به اقتدار نظام جمهوري اسلامي هيچ بهره‌ای از واقعيت ندارد.

بدون شک اگر رقابت‌های انتخاباتی بر پایه چارچوب‌ها و منطق درستی جلو برود نامزد پیروز نیز می‌تواند دولت قوی‌تر و بهتری تشکیل دهد و با کمک تمام جریانات سیاسی، مشکلات را کاهش دهد. در غیر این صورت اگر در مناظره‌ها و تبلیغات انتخاباتی وحدت و امنیت ملی در نظر گرفته نشود، نامزدها به همدیگر توهین کنند و تهمت بزنند و وعده‌های آن‌ها در حد شعار باقی بماند نباید انتظار داشت انتخابات سیزدهم آورده جدی برای ملت به ارمغان داشته باشد.

دیدگاه کاربران

حسام۱۹۷۲۳۴۱۰۷:۵۷:۰۲ ۱۴۰۰/۲/۲۶
ما بیصبرانه منتظر هنر نمایی نامزدها هستیم من عاشق افشاگری و رسوایی نامزدها هستم اینطوری بهتر ولی نعمتان انقلاب رو میشناسم به بچه هام هم اونها رو خواهم شناساند
ناشناس۱۹۷۲۵۷۷۰۹:۳۳:۲۲ ۱۴۰۰/۲/۲۶
اگه شرکت کنم به علی لاریجانی عمرا رای نمیدم
ناشناس۱۹۷۲۷۵۶۱۰:۲۵:۲۹ ۱۴۰۰/۲/۲۶
تمام این نامزدها بارها و بارها امتحان پس داده اند. اغلب آنها این دفعه دوم، سوم و حتی چهارم است که کاندید شده اند. کارنامه و توانایی های آنها مانند کف دست مشخص است.
علی هاشمی۱۹۷۲۳۶۲۰۸:۰۴:۳۸ ۱۴۰۰/۲/۲۶
پرهیز از سیاه نمایی : برادر دستاوردهای مدیریتی مسوولین سبد کالای خانواده ها ، امید به زندگی ، رفاه و میزان اخلاق در جامعه ماست. دیگه با کلی گویی چیزی حل نمیشه .
ناشناس۱۹۷۳۶۷۷۱۴:۵۴:۱۱ ۱۴۰۰/۲/۲۶
سیاه نمایی؟ اوضاع اقتصادی ما مردم‌ اینقدر سیاهه که .. دیگه نیازی به سیاهنمایی نیست
ناشناس۱۹۷۲۳۶۹۰۸:۰۸:۳۱ ۱۴۰۰/۲/۲۶
در این انتخابات با حضور پر تعداد کاندیداهای احزاب مختلف سیاسی مواجهیم که عامل اصلی ضعف ها و ناکارآمدی های سالهای گذشته بوده اند و امروز همه این عزیزان مدعی العموم و گویا تنها مقصر وضع فعلی مردم هستند.
حسین۱۹۷۲۳۷۴۰۸:۱۴:۰۵ ۱۴۰۰/۲/۲۶
ممنون از نصایح مشفقانه. امّا متن بیشتر شبیه انشاء در سطح دانش آموزان دبیرستان بود. هیچیک از ما در کار خودمان زحمت نمیکشیم.
ناشناس۱۹۷۲۶۵۹۰۹:۵۷:۳۲ ۱۴۰۰/۲/۲۶
باید دید که از نظر شما سیاه نمایی چیست؟ اینکه کسی بگوید ارزش پول ملی در طور دو سه سال ده برابر کم شد آیا سیاه نمایی است؟ اگر بگوید قیمت هر متر آپارتمان از 5 میلیون 50 میلیون شده سیاه نمایی است یا اینکه پراید 15 میلیوینی شده 120 میلیون چطور. اینکه مردم .. ترجیح می دهند در ترکیه خانه بخرند چطور اینکه جوانان امید به آینده ندارند و ازدواج نمی کنند و اگر ازدواج کردند نمی خواهند و نمی توانند بچه داشته باشند چطور اینها سیاه نمایی است؟!!!!!
ملت مظلوم۱۹۷۲۷۱۷۱۰:۱۵:۱۶ ۱۴۰۰/۲/۲۶
برای هرکاندید دوتا کارحتما باید انجام بشه ؛اولا تمام دارایی واموال کاندیدموردنظرو اعضای خانواده اش باید مشخص بشه و بعداز چهارسال ریاست جمهوری هم دوباره این اموال مقایسه بشه ثانیا تمام قول هایی که میده وبرنامه هایی که میخواداجراکنه بعدازچهارسال بازبینی بشه هرکدوم رو که اجرانکرده محاکمه بشه تا کسی جرات نکنه الکی کاندیدبشه وبه مردم وعده وعیدهای کذایی بده!!!
ناشناس۱۹۷۲۷۸۵۱۰:۳۲:۳۹ ۱۴۰۰/۲/۲۶
‏خیلی جالبه نود درصد ثبت نام کننده ها در این چند سال مسئولیت های مهمی داشتند، بعد همه از وضع موجود چه اقتصادی چه فساد چه رفاه مردم ناراضی اند !
ناشناس۱۹۷۲۹۳۸۱۱:۱۸:۴۵ ۱۴۰۰/۲/۲۶
برنامه دقیق نه کلی گویی و حرفهای پوپولیستی
ناشناس۱۹۷۳۴۸۷۱۳:۵۴:۲۴ ۱۴۰۰/۲/۲۶
لطفا سیاه نمایی را تعریف کنید تا مرز گفتن واقعیت ها و سیاه نمایی مشخص شود.
ناشناس۱۹۷۳۵۸۱۱۴:۲۹:۵۳ ۱۴۰۰/۲/۲۶
همین اول ازشون ضمانت بگیرید که بدونن رییس جمهور قدرتش و اختیاراتش زیاده پس فردا وعده ای نده که نتونه اجراش کنه
ناشناس۱۹۷۳۹۳۳۱۶:۲۳:۲۰ ۱۴۰۰/۲/۲۶
همه ميخوان با فساد مبارزه كنند در حاليكه همه تو اين همه سال در بالاترين مسند ها بودند
ناشناس۱۹۷۴۲۶۳۱۸:۵۶:۲۶ ۱۴۰۰/۲/۲۶
همه کاندیدا ها در شکل گیری وضع اسفبار اقتصادی و..کشور سهیم بودند.حالا آمدن رئیس جمهور هم بشوند..
ناشناس۱۹۷۴۲۷۶۱۹:۰۱:۳۴ ۱۴۰۰/۲/۲۶
برنامه مشابه برنامه های پنج ساله که هیچکدام محقق نشد.. اغلب کاندیدها هم آمدند از این خوان بهره ای ببرند ..در آخر بگویند به سود کاندیدای دیگری کنار می روند
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 2. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 3. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 4. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 5. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

 6. توصیف عجیب روحانی درباره عملکرد دولت در حوزه بهداشت و درمان/ روایت مصلحی از نفوذ دشمن در دولت احمدی‌نژاد/ انتخابات ریاست جمهوری بر مذاکرات وین تاثیر می‌گذارد؟

 7. واکنش لاریجانی به اظهارات کدخدایی؛ بهانه و آدرس غلط ندهید

 8. سلیمانی یک نام نیست، یک رسم است...

 9. فراموشی شوراها در هیاهوی انتخابات ریاست جمهوری

 10. پاسخ جلیلی به همتی

 11. سخنگوی شورای نگهبان پاسخ لاریجانی را داد؛ اعتراض به عدم احراز صلاحیت در قانون پیش‌بینی نشده

 12. روایت سیزدهم| در مناظره پایانی چه گذشت؟ / هاشمی اگر بود به چه کسی رای می داد؟/ لاریجانی: دلایل رد صلاحیتم را منتشر کنید!/ توییتِ همتی چین را با کره شمالی اشتباه گرفت

 13. بیانیه اقتصاد دانان حامی رییسی/ او قادر به تغییر وضع موجود است

 14. اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی

 15. قدر این‌ پیران فرزانه را بدانیم

 16. عذرخواهی همتی از سعید جلیلی به خاطر یک اشتباه تصویری

 17. قرارداد برنامه نویسی و انواع مهم آن را بشناسید!

 18. ترس و تردید صهیونیست‌ها در آستانه تشکیل دولت جدید

پربحث‌های هفته

 1. «زبان آوری» به جای کارنامه؟!

 2. حقوق‌های نجومی کماکان پابرجاست/ تصویری از فیش حقوقی ۸۵ میلیون تومانی تاجگردون در پست جدید

 3. نامزدهایی به دنبال خواستگار !

 4. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 5. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 6. مناظره به شیوه کابوی های آمریکایی !

 7. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 8. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 9. پیش بینی عجیب عرفات پیش از مرگ درباره فلسطین

 10. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 11. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 12. سردار شما چندکلاس سواد داشتی ...

 13. چرا آمریکا «اسد» را دوست ندارد

 14. مهریه بالاتر از ۱۴ سکه، بدون گواهی استطاعت مالی را ممنوع کنید

 15. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 16. سوال بی‌رودربایستی با مردم؛ آیا امسال رأی می‌دهید؟

 17. آقای رییسی بگذر !

 18. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 19. روایت سیزدهم| مناظره غیر منتظره/ رکوردشکنی مناظره در تلوبیون/ شوخی کاربران با امضای همتی! / پست معنادار سایت رهبری در اینستاگرام

 20. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 21. حضور سید ابراهیم رئیسی در جمع مردم ورامین

 22. آیا مناظره های تلویزیونی را باید جدی گرفت؟!

 23. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 24. همتی: من هم ۲۰ دقیقه وقت اضافه می‌خواهم

 25. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

ابر آروان

پربحث‌های دیروز

 1. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 2. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

 3. توصیف عجیب روحانی درباره عملکرد دولت در حوزه بهداشت و درمان/ روایت مصلحی از نفوذ دشمن در دولت احمدی‌نژاد/ انتخابات ریاست جمهوری بر مذاکرات وین تاثیر می‌گذارد؟

 4. واکنش لاریجانی به اظهارات کدخدایی؛ بهانه و آدرس غلط ندهید

 5. سلیمانی یک نام نیست، یک رسم است...

 6. فراموشی شوراها در هیاهوی انتخابات ریاست جمهوری

 7. پاسخ جلیلی به همتی

 8. سخنگوی شورای نگهبان پاسخ لاریجانی را داد؛ اعتراض به عدم احراز صلاحیت در قانون پیش‌بینی نشده

 9. روایت سیزدهم| در مناظره پایانی چه گذشت؟ / هاشمی اگر بود به چه کسی رای می داد؟/ لاریجانی: دلایل رد صلاحیتم را منتشر کنید!/ توییتِ همتی چین را با کره شمالی اشتباه گرفت

 10. بیانیه اقتصاد دانان حامی رییسی/ او قادر به تغییر وضع موجود است

 11. اطلاعیه دبیرخانه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره عدم ممنوعیت سفرهای نوروزی

 12. عذرخواهی همتی از سعید جلیلی به خاطر یک اشتباه تصویری

پربحث‌های هفته

 1. «زبان آوری» به جای کارنامه؟!

 2. نامزدهایی به دنبال خواستگار !

 3. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 4. مناظره به شیوه کابوی های آمریکایی !

 5. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 8. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 9. سردار شما چندکلاس سواد داشتی ...

 10. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 11. آقای رییسی بگذر !

 12. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 13. روایت سیزدهم| مناظره غیر منتظره/ رکوردشکنی مناظره در تلوبیون/ شوخی کاربران با امضای همتی! / پست معنادار سایت رهبری در اینستاگرام

 14. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 15. آیا مناظره های تلویزیونی را باید جدی گرفت؟!

 16. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 17. همتی: من هم ۲۰ دقیقه وقت اضافه می‌خواهم

 18. برای دختر حاج قاسم نه!

 19. قضاوت آشنا درباره مستند زاکانی

 20. رییسی گذشت !

 21. واکنش فعالان فضای مجازی به مناظره اول / کدام نامزدها بهتر ظاهر شدند ؟

 22. دستور رئیسی برای جمع‌آوری بنرها و عکس‌های تبلیغاتی از سطح شهر

 23. عنابستانی یک‌ قدم به دادگاه نزدیک‌تر شد/ بیانیه گروسی علیه ایران/ توضیحات قوه قضائیه درباره کلیپ جنجالی/ تحلیل آذری‌جهرمی از نحوه خداحافظی روسای جمهور

 24. پاسخ محسن رضایی به انتقاد دختر شهید باکری

 25. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

آخرین عناوین