چرا‌ آمریکا از سامانه اس ۴۰۰ روسیه می ترسد؟!

جهان،   4000222087 ۶۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

دولت جدید آمریکا نیز همانند دولت ترامپ به سیاست ضد چینی و ضد روسی ادامه داده و به ویژه اصرار بالایی برای جلوگیری از فروش سامانه اس۴۰۰ روسیه و جنگنده‌های سوخو در بازارهای بین‌المللی دارد.

چرا‌ آمریکا از سامانه اس ۴۰۰ روسیه می ترسد؟!

به گزارش الف به نقل از روزنامه القدس‌العربی، با اینکه سیاست‌های «جو بایدن» رئیس جمهوری جدید آمریکا در بسیاری از موارد کاملا متفاوت از  «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری سابق این کشور است؛ اما پرونده‌هایی همچون چین و روسیه همچنان از چالش‌های اصلی واشنگتن به شمار می‌رود و سیاست محدود کردن ورود سلاح های روسی در بازارهای بین المللی از جمله سامانه‌های پدافند هوایی اس ۴۰۰ توسط آمریکا ادامه دارد. 

القدس‌العربی افزود، درست است که بایدن ظاهراً نسبت به ترامپ در سیاست خارجی خود محتاطانه عمل می‌کند؛ اما در بسیاری از پرونده‌هایی که مربوط به امنیت ملی آمریکاست همسویی متوازنی میان سیاست‌های بایدن با ترامپ دیده می‌شود که در صدر آنها سیاست ضد چینی و ضد روسی است.

 در واقع برنامه‌های بایدن بدون سر و صدای رسانه‌ای حتی بسیار سخت تر از ترامپ است و او در این مرحله قصد دارد به محاصره فروش سلاح های روسی در جهان ادامه دهد.  در همین راستا «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده اخیراً تاکید کرد که کشورهای همپیمان آمریکا و حتی کشورهای غیر همپیمان نباید معاملات خرید سامانه پدافند هوایی اس ۴۰۰ از روسیه و یا جنگنده های روسی از نوع سوخو را امضا کنند.  دولت آمریکا در زمان ترامپ ترکیه را به دلیل خرید این سامانه مجازات و این کشور را از شرکت در تولید و خرید جنگنده های f۳۵ محروم کرد.

این رسانه در ادامه نوشت، دونالد ترامپ در زمان ریاست جمهوری خود کشورهای حوزه خلیج فارس و در راس آنها عربستان سعودی را در صورت خرید این سلاح های روسی تهدید کرده بود.  وی همچنین کشور بزرگی مانند هند را که مشتری سنتی سلاح‌های روسیه است درباره خرید سامانه اس ۴۰۰ و جنگنده های سوخو به شدت تهدید کرد.  اما چرا آمریکا تا این اندازه نسبت به سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه حساس بوده و تلاش می کند تا حتی کشورهای غیر هم پیمان ایالات متحده نیز دسترسی به آن نداشته باشند؟

در ادامه گزارش روزنامه القدس‌العربی آمده است، در این میان می‌توان گفت که سه عامل در پشت تصمیم آمریکا برای جلوگیری از فروش سامانه اس ۴۰۰ و جنگنده‌های سوخوی روسیه در بازارهای بین‌المللی وجود دارد:

-  در وهله اول سامانه اس ۴۰۰ بسیار پیشرفته تر و برتر از همتایان خود در کشورهای غربی  مانند سامانه پاتریوت که پس از عدم توانایی در رهگیری موشک های بالستیک یمن علیه عربستان  ناکارآمدی خود را نشان داد، محسوب می شود.  متخصصان اسلحه معتقدند که سامانه اس ۴۰۰ روسیه قادر به رهگیری و سرنگونی آخرین نسل جنگنده‌ای مانند اف ۲۲ و اف ۳۵ آمریکا و سپس رافال فرانسه و یوروفایتر اروپاست.  همچنین موشک های بالستیک را به راحتی رهگیری میکند. در نتیجه هر کشوری که به این سامانه دسترسی پیدا کند در موقعیت نظامی دفاعی ویژه قرار خواهد گرفت و کشورهای خارجی نمی‌توانند به آن حمله کند.

 در واقع سامانه اس ۴۰۰ روسیه بسیاری از مفاهیم جنگ را تغییر و برتری نیروی هوایی کشورهای بزرگ را تحت تاثیر قرار می‌دهد.  روسیه این سامانه را به چندین کشور از جمله الجزایر و ترکیه و چین فروخته و  در آینده نیز به هند خواهد فروخت.  ارتش روسیه موفق شد به لطف این سامانه در سال ۲۰۰۷ برتری شگفت‌انگیزی به دست بیاورد؛ چرا که سامانه اس ۴۰۰ قادر به شناسایی و رهگیری دقیق اهداف در مسافت بیش از ۲۰۰ کیلومتر  و منفجر کردن آنها است.

-  در وهله دوم در صورت موفقیت روسیه در فروش این سامانه به شماری از کشورها، صنعت جنگنده‌های غربی با یک عقبگرد گسترده مواجه خواهد شد و این ممکن است به معنای شروع به کنار گذاشتن ساخت هواپیماهای جنگی باشد.  اولین ضربه به جنگنده‌ها مربوط به صنایع موشکی بود که طی دو دهه اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است. یکی از برجسته‌ترین عناوین این پیشرفت، عدم تمایل آمریکا برای حمله به ایران از ترس موشک های آن است.  همچنین اسرائیل نیز تاکنون از ترس موشک های حزب الله از حمله به لبنان خودداری کرده است. غربی‌ها معتقدند که سامانه اس ۴۰۰ روسیه تنها کاربرد دفاعی ندارد و در مواقع لزوم به یک سلاح هجومی تبدیل می شود.

- در وهله آخر امضای معاملات تسلیحاتی اساساً به معنای افزایش نفوذ سیاسی و دیپلماتیک است.  قرارداد روسیه با ترکیه برای فروش سامانه اس ۴۰۰ منجر به ایجاد روابط نزدیک میان دو کشور شد  و حتی آنکارا ترجیح داد قسمت مهمی از روابط خود با غرب را فدای رابطه با روسیه کند.  همچنین ترکیه  سامانه اس ۴۰۰ روسیه را به عنوان یک عامل تعیین کننده در حفاظت از امنیت ملی خود در برابر تهدیدهای خارجی می‌داند و به همین دلیل حاضر شد از جنگنده های f۳۵ نیز چشم بپوشد.

 روزنامه القدس‌العربی در پایان گزارش خود نوشت، بنابراین از نظر آمریکا فروش سلاح های روسی در بازار بین‌المللی علاوه بر پیامدهای نظامی مقدمه تقویت روابط دیپلماتیک کشورهای جهان با مسکو نیز هست که این موضوع واشنگتن را نگران می کند. به همین دلیل دولت جو بایدن نیز به سیاست ترامپ در قبال سلاح‌های روسی و عمدتا سامانه اس ۴۰۰ ادامه می‌دهد.

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۶۹۱۳۷۰۴:۵۴:۱۳ ۱۴۰۰/۲/۲۵
آمریکا از هر چیزی که برتری مطلقش را به چالش بکشه میترسه.
ناشناس۱۹۷۱۱۸۸۱۸:۱۶:۲۲ ۱۴۰۰/۲/۲۵
یعنی نمیتونن مخفیانه بفروشن
ناشناس۱۹۶۹۱۵۹۰۶:۳۸:۱۶ ۱۴۰۰/۲/۲۵
چه تحلیل خوبی
ناشناس۱۹۶۹۱۷۰۰۷:۲۱:۲۱ ۱۴۰۰/۲/۲۵
این اخبار را به غرب پرستان و عابدین امریکا یهویی نگویید دق می کنند بیچاره ها
ناشناس۱۹۶۹۱۷۴۰۷:۲۷:۴۷ ۱۴۰۰/۲/۲۵
چرا باید بترسهوقتی قرار نیست استفاده بکنه، روسیه چاکر و مخلص اسراییل هم هست
ناشناس۱۹۶۹۸۴۸۱۱:۴۱:۵۶ ۱۴۰۰/۲/۲۵
امریکا از چین و روسیه مثل سگ می ترسد.
ناشناس۱۹۶۹۱۹۲۰۷:۵۳:۰۷ ۱۴۰۰/۲/۲۵
چرا روسیه اس 400 را به ایران نفروخت؟
ناشناس۱۹۶۹۳۲۱۰۹:۲۵:۲۴ ۱۴۰۰/۲/۲۵
ایران هر بنجلی را نمیخرد
یوسف۱۹۶۹۳۳۰۰۹:۳۲:۰۰ ۱۴۰۰/۲/۲۵
به خاطر تحریم تسلیحاتی ایران که اخیرا تاریخش تمام شد.
کوروش۱۹۶۹۳۴۸۰۹:۴۲:۲۱ ۱۴۰۰/۲/۲۵
چون دوست نداره کشوری قدر تمند در همسایگی خودش داشته باشه .روسیه ایرانی بدون تنش با جهان غرب ولی نسبتا ضعیف رو دوست داره و
ناشناس۱۹۶۹۶۳۵۱۰:۵۵:۰۷ ۱۴۰۰/۲/۲۵
چون ایران سفارش نداد و نخواست.
عباس بابایی۱۹۶۹۷۲۸۱۱:۱۰:۱۷ ۱۴۰۰/۲/۲۵
چون ایران هیچ گاه درخواست خرید اس ۴۰۰ را نداده است.از چیزی خبرنداری نگو
ناشناس۱۹۷۳۳۷۱۱۳:۲۳:۵۸ ۱۴۰۰/۲/۲۶
اس 300 را هم که به زور و بلا بما دادند . البته از ترس اسراییل نمی خواستند که بدهند. این تجربه ای شد که ما دیگر سفارش اس 400 ندادیم واقعیت همین هست
ناشناس۱۹۶۹۸۵۲۱۱:۴۲:۵۷ ۱۴۰۰/۲/۲۵
ایران متقاضی اس 300 بود وگرنه روسیه آمادگی فروش اس 400 و سوخو به ایران را دارد.
اس 300۱۹۷۰۳۳۹۱۳:۵۸:۲۷ ۱۴۰۰/۲/۲۵
البته به بهانه تحریم اس سیصد را به ایران با یک دهه تاخیر داد اونم نسخه معمولی و ارتقا نیافته را داد برای همین فرماندهان و نظامی ها دیگه اعتماد و میلی ندارن ازش بخرن
ناشناس۱۹۷۰۹۹۴۱۷:۱۸:۰۸ ۱۴۰۰/۲/۲۵
دوست عزیز ، ایران اس ۳۰۰ از روسیه خرید و روسیه ۳۰۰ معمولی بهش داد ! اون هم به شرط اینکه اپراتورش روسی باشد!!! پس دلت به روسیه خوش نکن !
ناشناس۱۹۷۰۲۷۲۱۳:۴۱:۵۷ ۱۴۰۰/۲/۲۵
خوب ایران پولش رو نداره
ناشناس۱۹۷۰۶۹۰۱۵:۴۰:۲۷ ۱۴۰۰/۲/۲۵
مگه روسیه نوکر ماست که هر فرمانی بدهیم اجرا کند!؟!؟ اونم دنبال منافع خودشه!!
ایران باور373۱۹۷۰۹۵۴۱۷:۰۶:۲۱ ۱۴۰۰/۲/۲۵
ایران خودش این موشک رو ساخته و حتی قوی تر. دایی
ناشناس۱۹۷۱۸۷۸۲۳:۵۶:۴۲ ۱۴۰۰/۲/۲۵
روسیه خودش التماس میکنه سامانه باور رو بهش بفروشیم اما فعلا زیر بار نرفتیم چون توسط امریکا تحریم هستن
ناشناس۱۹۷۲۷۷۱۱۰:۲۸:۲۵ ۱۴۰۰/۲/۲۶
از کجا معلوم ، شاید گرفته - مطمئن باشید این جور چیزا رو هیچوقت رو نمیکنن -و البته در جنگ واقعی و دقیقه نود رو میکنن و خیلی قدرتر از اونها . زنده باد سپاه قدس .
ناشناس۱۹۷۳۳۸۴۱۳:۲۶:۱۱ ۱۴۰۰/۲/۲۶
اس 300 را هم که به زور بما دادند . این تجربه باعث شد که دیگر سفارش اس 400 ندهیم. واقعیت همین هست
علی۱۹۷۳۶۰۱۱۴:۳۵:۳۹ ۱۴۰۰/۲/۲۶
روس ها تمایل فروش اس ۴۰۰ به ایران رو دارند ولی ایران با ساخت باور ۳۷۳ دیگه نیازی به اس ۴۰۰ نداره
ناشناس۱۹۶۹۲۴۲۰۸:۲۹:۱۲ ۱۴۰۰/۲/۲۵
خاصیت و کارایی :-) 'S400 رو داریم میبینیم توی سوریه بوضوح !
ناشناس۱۹۶۹۸۵۶۱۱:۴۳:۵۵ ۱۴۰۰/۲/۲۵
ناکارآمدی سامانه گنبد آهنین امریکا هم در اسرائیل مشخص شد.
ناشناس۱۹۷۱۲۴۳۱۸:۴۲:۰۴ ۱۴۰۰/۲/۲۵
روسیه S400 و حتی S300 که در سوریه هستند رو هیچوقت علیه اسراییل استفاده نکرده. هرچند همه این سیستمها خیلی در مقابل پهپادهای کوچک آسیب پذیر هستند.
ناشناس۱۹۶۹۲۴۶۰۸:۳۴:۳۸ ۱۴۰۰/۲/۲۵
ناكارآمدي سلاحهاي روسي در جنگ ارمنستان با آذر بايجان كاملا مشخص شد!
ناشناس۱۹۶۹۸۴۵۱۱:۴۱:۰۳ ۱۴۰۰/۲/۲۵
ارمنستان در جنگ قره باغ از سلاح های ساخت امریکا استفاده کرد.
ناشناس۱۹۷۰۱۸۶۱۳:۱۸:۳۱ ۱۴۰۰/۲/۲۵
95 درصد تسلیحاتی که ارمنستان استفاده کرد از نوع روسی بودند. پدافند هوایی ارمنستان مثلا تاد امریکایی بوده یا s300 روسیه؟؟!!! یا مثلا در برد کوتاه از tor روسی استفاده میکردند یا پاتریوت؟؟ پانتسیر داشتند یا مشابه امریکایی اش را؟ تمام جنگنده هایشان هم مگر سوخوهای روسی نیستند؟ کدام تسلیحات امریکایی؟ وقتی نمیدانید الکی اظهارنظر نفرمایید
ناشناس۱۹۷۰۲۶۷۱۳:۴۰:۳۶ ۱۴۰۰/۲/۲۵
مثال بزن
ناشناس۱۹۷۱۶۹۵۲۲:۳۱:۵۵ ۱۴۰۰/۲/۲۵
یه مطالعه کنی بد نیست ارمنستان تماما سلاح روسی داشت آذربایجان سلاح ترکی و اسرائیلی و روسی هر دو کشور هم اس ۳۰۰ داشتن اما یک بار هم موفق به رهگیری موشک بالستیک نشدن
امیر۱۹۷۴۰۱۵۱۶:۵۳:۴۰ ۱۴۰۰/۲/۲۶
بله از هردو استفاده کرد ولی چون هم بلد نبودند و هم برتری سلاح های ترکیه
ناشناس۱۹۷۴۷۱۶۲۲:۵۴:۲۳ ۱۴۰۰/۲/۲۶
دروغه
ناشناس۱۹۶۹۲۶۰۰۸:۴۵:۲۱ ۱۴۰۰/۲/۲۵
رقابت تسلیحاتی به ترس ارتباط ندارد یکی از مهمترین منابع درآمد برای کشور های پیشرفته فروش اسلحه است چه این مسئله باعث رونق اقتصادی آن کشور و پیشرفت تکنولوژی ست و همچنین افزایش نفوذ سیاسی در کشور خریدار عامل دیگر قیمت است که در این خصوص برگ برنده در دست چین و کشورهای ضعیف تر ست
نجیب۱۹۶۹۳۰۴۰۹:۱۴:۵۲ ۱۴۰۰/۲/۲۵
چرا ایران نخریده؟؟؟؟
امیر محمد۱۹۷۱۶۱۷۲۱:۴۷:۴۶ ۱۴۰۰/۲/۲۵
چون قیمتش خیلی گزافه گرون یک میلیارد دلار برای یک سامانه!!!!
ناشناس۱۹۶۹۳۰۶۰۹:۱۶:۴۹ ۱۴۰۰/۲/۲۵
کارایی بالای اس ۴۰۰ در دفاع از حریم هوایی سوریه کاملا هویداست
ناشناس۱۹۶۹۴۹۲۱۰:۲۷:۴۱ ۱۴۰۰/۲/۲۵
فرضا هم اس 400 عالی، به شما چه
ناشناس۱۹۷۱۹۴۰۰۰:۳۳:۱۶ ۱۴۰۰/۲/۲۶
فرضاً S400 بد، به شما چه؟
ناشناس۱۹۶۹۵۰۵۱۰:۳۱:۳۴ ۱۴۰۰/۲/۲۵
به فرض که این قدر ترسناک باشد. به ما که ندادند.
ناشناس۱۹۶۹۵۱۲۱۰:۳۲:۵۳ ۱۴۰۰/۲/۲۵
به وضوح قدرت s400 را در سوریه دیدیم!!! شاید هم خود پوتین دکمه خاموششون رو زده بود تا خدای ناکرده جنگنده های اسرائیل به زحمت نیافتن.. در ثانی اینها مناسبات نظامی هستن مثلا روسیه از ترس استقرار سامانه تاد یا پاتریوت 3 تو اوکراین درجا سکته میکنه،
ناشناس۱۹۶۹۵۳۲۱۰:۳۶:۱۲ ۱۴۰۰/۲/۲۵
توی همین جنگ ارمنستان و آذربایجان تمام سلاح های ارمنستان روسی بودن از tor m1 گرفته تا su25 در عوض تسلیحات آذربایجان همگی متعلق به ناتو خصوصا ترکیه بودن و اسراییل با پهپادهای هرمس...تسلیحات روسی در برابر نمونه های غربی حرفی برای گفتن نداره، چندتا دایره المعارف نظامی بخونید
ناشناس۱۹۶۹۵۶۸۱۰:۴۱:۵۷ ۱۴۰۰/۲/۲۵
باور ۳۷۳ خودمون رو باید توسعه بدیم و وسوسه نشیم بخریم این سامانه دردی از ما دوا نمی کنه
ناشناس۱۹۶۹۷۶۱۱۱:۱۷:۱۶ ۱۴۰۰/۲/۲۵
طبق گفته شما امریکا از سایه اش هم می ترسد حالا چرا پولش این همه با ارزش است یا روسیه و چین از تحریم های امریکا می ترسند معلوم نیست
ناشناس۱۹۶۹۷۶۳۱۱:۱۷:۳۸ ۱۴۰۰/۲/۲۵
پس اینکه روسها و چینیها نسبت به نصب سپر دفاع موشکی آمریکا حساس هستند یعنی چی؟
ناشناس۱۹۶۹۷۶۵۱۱:۱۷:۴۷ ۱۴۰۰/۲/۲۵
هر کشوری در بخشی از این صنعت برتری داره امریکا هواپیماها و روسیه سیستم موشکی پیشرفته تری داره .هر کدوم هم به دنبال حفظ این توازن هست . درسوریه اس 200 هست و اس 400 و اس 300 عملا کاربردی نداره چون روسیه تمایلی به استفاده در برابر هم پیمانش یعنی اسرائیل نداره
ایرانی۱۹۶۹۷۸۴۱۱:۲۱:۰۱ ۱۴۰۰/۲/۲۵
بعضی ازایرانیها وقتی میخوان بپرسند تاجواب ومستند باچشمشون نبینند قبول نمیکنند اما وقتی خودشون حرف میزنند بدون هیچ دلیل ومدرک دوست دارند همه بگن درست میفرمایید
دامون۱۹۷۰۰۹۴۱۲:۵۳:۱۹ ۱۴۰۰/۲/۲۵
دوستان دلیل اینکه ایرانِ عزیزمون اس۴۰۰ نداره اینه که به دستور مقام معـــــــــظَّم رهبـــــــــــری متخصصان با اراده و باسواد خودمون،با عزمی راسخ و گامی استوار به بهترین نحو دستور ^آقا ^ رو اجــرا کردن و سامانه پدافنــدی ^ باور ^ ۳۷۳^ رو ساختن که برخی کارشناسان حتی در حد اس۵۰۰ میدوننش.تازه سامانه‌های سوم‌خـــــرداد و پانزده‌خـــــرداد دیگه بماند. سیستم یکپارچهٔ پدافندهوایی ایران یکی از بهترین سیستمهای پدافندی دنیـــاست که به لطف ^پروردگار بلندمرتبه ^ و تدابیر حکیمانهٔ ^رهبـــــری ^ و تلاشهای بی‌وقفهٔ محققان و متخصصان عالیه کشور عزیزمون در نیروهای مسلح و دانشگاه،مُحَقَق شده.
mahdi۱۹۷۰۲۰۰۱۳:۲۲:۲۱ ۱۴۰۰/۲/۲۵
روسیه رفیق اسراییل کد هواپیمای اسراییل به سامانه s400داده شده است و گرنه s400 سوریه اهداف را می زند
آشنا۱۹۷۰۲۱۴۱۳:۲۴:۵۲ ۱۴۰۰/۲/۲۵
فرض آمریکا میترسد، چه افتخاری برای ما دارد!؟
R۱۹۷۰۲۸۱۱۳:۴۵:۵۳ ۱۴۰۰/۲/۲۵
تا وقتی امریکا هواپیمای جنگ اکترونیکی مثل گراولر داره s400 که هیچ اگه s600 هم ساخته بشه باز هم برتری هوایی امریکا به آسمون تک تک کشور ها مطلق هست
ناشناس۱۹۷۰۳۰۱۱۳:۴۹:۵۸ ۱۴۰۰/۲/۲۵
جنگ آذربایجان و ارمنستان، ثابت کرد اس ۴۰۰ کارایی ندارد.چرا که پهپاد آذربایجان به راحتی اس ۴۰۰ را منهدم کرد.
.۱۹۷۰۴۲۸۱۴:۱۷:۰۲ ۱۴۰۰/۲/۲۵
روسیه اس ۴۰۰ به سوریه نداده و اس ۳۰۰ داده به ایران نمیفروشه چون نمیخواد خودش تحریم بشه
محمد۱۹۷۰۴۴۲۱۴:۲۰:۰۲ ۱۴۰۰/۲/۲۵
تجربه خرید اس ۳۰۰ برای هفت پشت ایران کافی است چرا که ایران وقتی بصورت کامل و تمام و کمال پول این سیستم را به روسیه داد اما روسیه به بهانه تحریم چند سال از تحویل آن خودداری کرد حتی بعد از رفع تحریم ها هم این سیستم را بصورت ناقص و نصفه و نیمه تحویل ایران داد اتفاقاً ایران سالهاست که تقاضای خرید جنگنده های سوخو ۳۰ را به روسیه داده اما از تحویل آنها و بقیه درخواست‌ها خودداری می‌کنه یک تحقیق ساده بفرمائید متوجه خواهید شد روسیه چه اجحافهایی در مورد ایران انجام داده
ناشناس۱۹۷۰۴۹۲۱۴:۳۷:۴۴ ۱۴۰۰/۲/۲۵
به فرض روسیه و چین ابر قدرت نه تنها کره زمین، بلکه کلیه سیاره های راه شیری. منفعتش برای ما چیه؟
علی۱۹۷۰۹۷۸۱۷:۱۳:۵۹ ۱۴۰۰/۲/۲۵
کاش پوتین چند تاشو میداد به فلسطینیها
محمد عبدی۱۹۷۱۰۳۳۱۷:۲۵:۲۵ ۱۴۰۰/۲/۲۵
فکر کنم خودمان ساختیم اس۳۷۰
ناشناس۱۹۷۱۲۷۳۱۸:۵۷:۲۹ ۱۴۰۰/۲/۲۵
آمریکا از چیزی نمیترسد ولی کوچکترین موضوعی که احتمال داشته باشه براش خطرساز باشه را با جدیت مورد بررسی قرار میده و این نشانه باشعوری و اهمیت دادن به کشور خودش هست و اینکه تا حالا از روسیه چه خیری به ایران رسیده خداوکیلی؟؟ تاریخ ایران و روسیه بجز جنگ و خونریزی و اشغالگری ونامردی روسها چیز دیگری هست؟؟؟؟
مازیار زارعی۱۹۷۱۲۷۷۱۸:۵۸:۵۷ ۱۴۰۰/۲/۲۵
فقط خرید s400 مهم اجازه استفاده از آن است که آن هم اگر روس ها نخواند در جایی استفاده شود آن اس 400 باور 172خودمان نیست که هم اجازه استفاده آن را داریم هم از کسی اجازه نمی‌گیریم
حافظ۱۹۷۱۶۵۵۲۲:۱۳:۰۸ ۱۴۰۰/۲/۲۵
نویسنده ی محترم توجیه نیست که بهترین سامانه ی ضد موشکی آمریکا پاتریوت نیست سامانه ی تاد است که قابل مقایسه با پاتریوت نیست
وطن دوست۱۹۷۲۱۶۰۰۴:۱۳:۳۰ ۱۴۰۰/۲/۲۶
این خبرها که چرا امریکا از سامانه 400 می ترسه یا سامانه از آمریکا می ترسه به فکر نون باشید که خربزه آبه
ناشناس۱۹۷۲۴۲۳۰۸:۴۱:۰۷ ۱۴۰۰/۲/۲۶
چهار تا پهپاد دوهزاری ارتش ترکیه کل این سامانه های هایپ شده روسی را تو ارمنستان آبکش کرد! حالا فرض کنید عوض این پهپاد ها بمب افکن بی-2 بود!
ناشناس۱۹۷۲۴۶۰۰۸:۵۳:۵۳ ۱۴۰۰/۲/۲۶
خود اس 300 هم دیدیم 20 سال طول کشید تا داد اول پولشو گرفت بعد گفت نه بیا یک بنجل دیگه رو ببر و هزار جور گربه رقصوند. دوستان گویا یادشان رفته. تازه روسیه داره بما چه چرا ایرانیا رو داشتن دیگران افتخار میکنند!؟ روسیه داره بمن و تو ایرانی چه؟
علی۱۹۷۲۸۴۳۱۰:۴۸:۰۲ ۱۴۰۰/۲/۲۶
امریکا همیشه از سلاح های روسی ترس داره ، موشک پاتریوت مثل اسباب بازی میمونه در مقابل اس 400 چون 1-زمان آماده بکار اس400 پنج دقیقه است- ولی پاتریوت 30 دقیقه است. 2-سرعت اس400- 3برابر پاتریوت است. 3-برد اس400- بقدریه که حتی بالای جو زمین هم قادر بهتعقیب احداف خود میباشد -یعنی غیر ممکن هستش هواپیمایی بتونه از دستش فرار کنه . 4- خلاصه بگم وقتی از زمین بلند شد بدون رد خور هدفشو منهدم میکنه. واسه همین چیزاست که امریکا مثل سگ از روسها ترس داره. اینم بگم روسها گونه جدید اس500رو فقط واسه خودش نگه داشته که اون واقعا محشر هستش . بدرود .
حمید۱۹۷۳۲۱۵۱۲:۳۳:۱۶ ۱۴۰۰/۲/۲۶
روس ها اس 300 را به ایران ندادند. اونوقت از اس 400 تعریف می کنید؟ خوب به ما چه؟
ناشناس۱۹۷۴۱۹۰۱۸:۱۶:۴۲ ۱۴۰۰/۲/۲۶
اردوغان فکر می کرد با خرید S400 می تونه از آمریکا امتیاز بگیره که نتیجه اش شد کاهش 300 درصدی ارزش لیر ترکیه در برابر دلار تو 4 سال ترامپ
ناشناس۱۹۷۴۷۱۹۲۲:۵۵:۴۴ ۱۴۰۰/۲/۲۶
روي كاغذ تسليحات روسي بي همتا هستند. مي دانيد شكارهاي موفق در ميدان نبرد اس 300 و اس 400 چندتاست؟ دقيقا صفر!
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

  2. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

  3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

  4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

  5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

  6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

  7. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

  8. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

  9. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

  10. درباره یک تصمیم

  11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

  12. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

  13. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

  14. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

  15. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

  16. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

  17. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

  18. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

  19. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

  20. خیز آمریکا برای تسلط بر یمن از دروازه عمان

  21. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

  22. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

  23. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

  24. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

  25. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

  ابر آروان

  آخرین عناوین