آمار طارمی مثل ۸ ستاره بزرگ اروپا؛ دورقمی شدن گل و پاس‌گل طارمی ، فوق‌العاده و غیرقابل مهار

ورزشی،   4000222054

طارمی تاکنون ۱۳پاس‌گل به همبازیانش داده و در صدر جدول بهترین گل‌سازان قرار گرفته است. او تنها بازیکن لیگ این کشور است که توانسته تعداد گل‌ها و پاس‌گل‌های خود را به بالای ۱۰برساند و جالب اینکه بین ۵لیگ معتبر اروپایی تنها ۸بازیکن توانسته‌اند به چنین آماری دست پیدا کنند.

طارمی ، فوق‌العاده و غیرقابل مهار

گلزن ایرانی پورتو در این فصل هم یکی از مدعیان کسب عنوان آقای‌گلی محسوب می‌شود و اگرچه با صدر جدول بهترین گلزنان لیگ پرتغال سه‌گل فاصله دارد اما در دو هفته باقی‌مانده از مسابقات جبران این فاصله چندان دور از انتظار نیست. البته طارمی اگر در ابتدای فصل شرایط بهتری داشت و می‌توانست زودتر اعتماد کونسیسائو را جلب کند شاید همین حالا همانند فصل قبل در صدر جدول قرار داشت. ازسوی دیگر او در بخش مهمی از فصل پنالتی‌زن اصلی تیمش نبود و اگر این وظیفه نیز به طارمی واگذار می‌شد با اختلاف زیادی صدرنشین این جدول بود.

به گزارش روزنامه فرهیختگان، او دوشنبه‌‌شب و در مصاف با فارنسه ستاره بی‌چون و چرای میدان بود و با دو گل و دو پاس‌گل نقش مهمی در برتری 5 بر یک تیمش برابر این حریف انتهای‌جدولی ایفا کرد؛ عملکردی که باعث شد به‌عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شود و بعید نیست که عنوان ستاره این هفته لیگ را نیز تصاحب کند.

تبحر ستاره ایرانی

پورتو پیش از مسابقه هم امید زیادی برای قهرمانی نداشت اما برای قطعی‌کردن سهمیه لیگ قهرمانان خود به برتری در این مسابقه نیاز داشت. طارمی که روند خوبی در این هفته‌ها دارد در این مسابقه هم در ترکیب اصل تیمش قرار گرفت و موسی مارگا که فصل بعد در الهلال عربستان توپ خواهد زد نیمکت‌نشین شد. روزنامه «تریبونا» پرتغال در گزارش خود از این مسابقه نوشت: «مارگا که چهارمین و آخرین فصل حضورش در پورتو را سپری می‌کند در این دیدار از روی نیمکت شاهد درخشش همبازیانش در زمین بود. مسابقه‌ای که نوید آینده‌ای روشن برای پورتو را داشت و اگرچه آنها امسال از قهرمانی دور شده‌اند اما فصل بعد می‌توانند به‌عنوان یک مدعی جدی راهی مسابقات شوند. طارمی خیلی زود از روی نقطه پنالتی تیمش را پیش انداخت و خود این مهاجم ایرانی گل‌های دوم و سوم تیمش را برای همبازیانش ساخت تا نمایشی عالی در نیمه نخست این مسابقه داشته باشد.

او به‌تنهایی کار حریف را تمام کرد و پورتو درحالی که خیالش از برد در این مسابقه تا حد زیادی راحت شده بود به رختکن رفت. طارمی در نیمه دوم هم به عملکرد خوب خود ادامه داد و یک گل دیگر هم زد تا روی هر 4گل ابتدایی تیمش نقش مستقیم داشته باشد. کونسیسائو در دقیقه63 تصمیم گرفت به او استراحت بدهد تا برای دو دیدار بعدی تیمش همچنان سرحال و آماده باشد. البته او با وجود اینکه تیمش از کسب سه‌امتیاز مطمئن بود از مارگا در ترکیب تیمش استفاده نکرد و این مهاجم مالیایی که در انتهای فصل با پایان قراردادش پورتو را ترک خواهد کرد فرصت بازی پیدا نکرد. حالا مساله مهم این است که چه کسی جای او را در فصل بعد پر خواهد کرد.

مارگا در این مدت به‌خوبی در سیستم موردنظر کونسیسائو جا افتاده بود و حالا این مربی باید به فکر یافتن جانشینی مناسب برای او باشد. شاید تونی مارتینز به خصوصیات این مهاجم نزدیک باشد؛ چراکه به‌خوبی از فضای پشت مدافعان استفاده می‌کند و سرعت و زمانبندی خوبی در حرکاتش دارد، در مصاف با فارنسه نیز یک‌بار دیگر توانایی خود را نشان داد. با این حال کارهایی را که طارمی در زمین انجام می‌دهد کمتر مهاجمی می‌تواند تکرار کند. او در فضای بین مدافعان به‌خوبی حرکت می‌کند و همواره خط‌دفاعی حریف را آزار می‌دهد. ازسوی دیگر در کناره‌های زمین نیز حرکات خوبی دارد و چه در حملات تیمش و چه در انتقال سریع توپ از دفاع به حمله می‌تواند نقشی بسیار مهم داشته باشد.

طارمی در ترکیب پورتو بیش از آنکه در محوطه جریمه حریفان صاحب توپ شود در خارج از آن توپ را می‌گیرد و بازیکنان حریف را به خود مشغول می‌کند تا در بهترین زمان پاس نهایی را برای هم‌تیمی‌هایش ارسال کند؛ همان حرکتی که در این بازی هم انجام داد و به گل‌های دوم و سوم تیمش منجر شد. او با دیدی باز دو پاس‌گل بسیار خوب به هم‌تیمی‌هایش داد و ثابت کرد که علاوه‌بر گلزنی در ارسال پاس‌گل هم تبحر بالایی دارد.»

کونسیسائو به‌خوبی می‌داند که در فصل آینده عدم کسب قهرمانی در رقابت‌های لیگ حتی می‌تواند به قیمت از دست دادن سمتش در این تیم تمام شود چراکه پورتو همیشه بین مدعیان قهرمانی در این مسابقات قرار داشته و این فصل حتی در برهه‌ای مسابقات اختلاف 10امتیازی بین این تیم و اسپورتینگ‌لیسبون صدرنشین ایجاد شد که اصلا برای هواداران تیم قابل‌قبول نیست. البته با عبور از سد یوونتوس در لیگ قهرمانان توانست محبوبیت زیادی بین طرفداران پورتو کسب کند.

آمار عالی طارمی

طارمی با دو پاس‌گل خود در این دیدار حالا بهترین عملکرد را در این زمینه بین بازیکنان لیگ پرتغال دارد. او تاکنون 13پاس‌گل به همبازیانش داده و در صدر جدول بهترین گل‌سازان قرار گرفته است. او تنها بازیکن لیگ این کشور است که توانسته تعداد گل‌ها و پاس‌گل‌های خود را به بالای 10برساند و جالب اینکه بین 5لیگ معتبر اروپایی تنها 8بازیکن توانسته‌اند به چنین آماری دست پیدا کنند.

سایت «آبزرویدور» پرتغال نیز در تحلیل اتفاقات این مسابقه آورده است: «مهم‌ترین هدف پورتو برابر فارنسه تثبیت جایگاه دومی خود و به تاخیر انداختن قهرمانی اسپورتینگ بود. کاری که بازیکنان این تیم به کمک مهدی طارمی به بهترین نحو انجام دادند و یک برد پرگل را جشن گرفتند. کونسیسائو در این بازی تغییراتی را در ترکیب تیمش ایجاد کرد و در غیاب سرجیو اولیویرا و خسوس کرونا و همچنین نیمکت‌نشینی موسی مارگا با ترکیبی متفاوت تیمش را راهی میدان کرد. با این حال شاگردان او نشان دادند که اعتمادبه‌نفس خوبی به‌دست آورده‌اند و غیبت این ستاره‌ها نیز اثری در روند نتیجه‌گیری تیم نخواهد داشت به‌خصوص که جدایی مارگا در انتهای فصل قطعی است و کرونا هم شاید در تابستان راهی باشگاه جدیدی شود.

این مسابقه خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شد به پایان رسید و هنوز مدت زیادی از آن نگذشته بود که تکلیف مسابقه مشخص شد. مهاجم ایرانی پورتو که پنالتی از دست دادن را بلد نیست گل نخست تیمش را زد و حالا نه‌تنها بهترین گلزن پورتو است بلکه در رده سوم جدول بهترین گلزنان لیگ و در صدر جدول بهترین پاسورهای این مسابقات قرار دارد آن‌هم در دومین فصل حضورش در فوتبال اروپا و نخستین سالی که در تیمی بزرگ همچون پورتو به میدان می‌رود.

این بازیکن دو پاس‌گل هم در این مسابقه داد و بردی راحت را برای تیمش رقم زد. با شرایطی که این مسابقه داشت، نمی‌توان گفت بازی سختی برای پورتو بود و آنها با درخشش ستاره خط‌حمله خود و به لطف 10نفره‌شدن حریف توانستند پیروزی راحتی را برای خود رقم بزنند و حالا در دو مسابقه باقی‌مانده خود با خیالی آسوده‌تر به میدان خواهند رفت.»

پورتو با وجود اینکه نتایج نسبتا خوبی در این فصل گرفت اما درنهایت فقط موفق به فتح سوپرجام شد و عملا نتوانست جام مهمی را در این فصل تصاحب کند. چند نتیجه ضعیف درطول فصل باعث شد شاگردان کونسیسائو خیلی زود از کورس قهرمانی دور بمانند و جبران فاصله با اسپورتینگ‌لیسبون که تا پیش از مسابقه دیشب خود برابر بنفیکا بدون شکست بود کار آسانی نبود. درنهایت آنها توانستند سهمیه لیگ قهرمانان را قطعی کنند و احتمالا به‌زودی برای حضوری موفق در بازار نقل‌وانتقالات و تقویت خود برای فصل بعد استارت خواهند زد. پورتو به‌خصوص در خط‌دفاعی نیاز به تغییراتی دارد تا بتواند فصل بعد مدعی جدی قهرمانی در لیگ باشد و همچنین بتواند از مرحله گروهی لیگ قهرمانان نیز صعود کند.

پنالتی‌هایی که زده نشد

طارمی در فاصله دو هفته مانده به پایان مسابقات با 15گل رتبه سوم جدول آقای‌گلی لیگ را دراختیار دارد. هریس صفروویچ، مهاجم سوئیسی بنفیکا و پدرو گونسالوس، هافبک تهاجمی اسپورتینگ‌لیسبون هر دو تا پیش از مسابقه دیشب دو تیم 18گله بودند. اگرچه جبران این فاصله کار سختی نیست اما این دو مهاجم نیز در دیدارهای آخر تیم‌های خود برای بهتر کردن آمار خود تلاش خواهند کرد، به‌خصوص صفروویچ که در نیم‌فصل دوم شرایط بهتری از لحاظ گلزنی داشته و مدعی جدی کسب این عنوان محسوب می‌شود. طارمی هم اگر از ابتدای فصل به‌جای سرجیو اولیویرا که 7گل خود را از روی نقطه پنالتی به ثمر رسانده است پنالتی‌زن اول تیمش بود احتمالا حالا با بیش از 20گل زده مقتدرانه صدر جدول را دراختیار داشت. این مهاجم ملی‌پوش اگرچه آمار خوبی در گلزنی دارد اما میانگین گل‌زده او نسبت به دقایقی که در زمین حضور داشته از دو رقیبش پایین‌تر است.

با این حال او هنوز در دو مسابقه برابر ریو‌آوه، تیم سابقش و همچنین بلننسه این فرصت را دارد تا رکوردش را بهتر کند. طارمی در پایان مصاف با فارنسه و در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا این بهترین نمایش خود در زمین از زمان حضورش در پورتو بود، گفت: «بازی بسیار فوق‌العاده‌ای بود، به‌خصوص برای من. بسیار خوب بازی کردیم و به تیم حریف هم تبریک می‌گویم که برابر ما مثل همه تیم‌ها عادی و نرمال بازی کردند و حتی زمانی که 10نفره شدند هم به دفاع نرفتند و به‌دنبال جبران نتیجه بودند. به همین دلیل به فارنسه هم تبریک می‌گویم.»

او در پاسخ به این سوال که آیا با تونی مارتینز به هماهنگی خوبی در خط‌حمله تیم رسیده است، افزود: «همه بازیکنان برای موفقیت تیم بازی می‌کنند و فرقی نمی‌کند چه کسی در ترکیب اصلی حضور داشته باشد. اینکه زوج خط‌حمله تونی و من باشیم یا موسی (مارگا) و یکی از ما دو نفر مهم نیست. هرکس در زمین بیشترین تلاش خود را انجام می‌دهد تا تیم برنده باشد. دو بازی دیگر هم پیش‌رو داریم و باید برای برتری در آنها تلاش کنیم تا درنهایت ببینیم در پایان فصل چه رتبه‌ای نصیب تیم می‌شود.»

فوق‌العاده و غیرقابل مهار

نمایش عالی ستاره ایرانی در این مسابقه جای هیچ حرف و حدیثی برای انتخابش به‌عنوان بهترین بازیکن زمین باقی نگذاشت. سایت «زیروزیرو» پرتغال درباره عملکرد او نوشت: «طارمی اگرچه با یک ضربه پنالتی نمایش خوبش را آغاز کرد اما تا زمانی که از زمین بیرون رفت درحال بهتر شدن و پیشرفت بود و اثرگذاری زیادی در زمین داشت. او با تونی مارتینز زوجی موفق را در خط‌حمله تشکیل داده بود و با دو پاس‌گلی که داد برتری تیمش را در این بازی تثبیت کرد. گل چهارم را نیز در موقعیتی تک‌به‌تک و با خونسردی به ثمر رساند تا ستاره زمین باشد. کونسیسائو دیگر چه انتظاری از یک مهاجم می‌تواند داشته باشد؟»

هواسکورد هم به عملکرد عالی او در این دیدار نمره 9.7داد و البته اینکه در دقیقه63 از زمین بیرون رفت نیز در عدم دریافت نمره کامل ازسوی او بی‌تاثیر نبود. شاید اگر کونسیسائو فرصت بیشتری به مهاجم تیمش می‌داد او در این مسابقه آسان می‌توانست آمار گلزنی‌اش را بهتر کند. گل‌پوینت پرتغال نیز همانند سایر سایت‌ها او را به‌عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب کرد اما نمره8.6 را برای او در نظر گرفت و نوشت: «نمایش فوق‌العاده طارمی. این مهاجم ایرانی در این مسابقه غیرقابل مهار بود و با دو گل و دو پاس‌گل توانست شبی به‌یادماندنی را رقم بزند.» طارمی از سایت سوفااسکور هم نمره 9.8 گرفت.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 2. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 3. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 4. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 5. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 6. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 7. جلیلی: دولت نیازمند کمک مردم است

 8. آفتاب یزد:‌ شورای نگهبان به داد پزشکیان، جهانگیری و لاریجانی رسید / اصلاح‌طلبان تاوان حمایت از روحانی را دادند

 9. پرس تی وی: دستورکار آمریکا تعلیق تحریم‌ها است نه لغو آنها

 10. نتیجه انتخابات شوراهای اسلامی تهران، ری و تجریش اعلام شد/چمران نفر اول

 11. صاحبان آرای باطله چه کسانی هستند؟

 12. جشن پیروزی حامیان سید ابراهیم رئیسی در مشهد

 13. بهترین سایت فروش قطعات تزئینات خودرو در ایران کدام است؟

 14. واکنش پمپئو به انتخاب ابراهیم رئیسی

 15. واکنش ضرغامی به انتشار یک مصاحبه جعلی به نام او

 16. فساد ستیزی در قوه قضاییه با قوت ادامه می‌یابد

 17. کارشکنی دولت در فرایند انتخابات

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 5. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 7. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 8. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 13. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 14. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 15. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 16. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 17. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 18. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 19. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 20. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 21. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 22. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 23. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 24. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 25. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

ابر آروان

آخرین عناوین