کمال خرازی: جنگ واکسن‌ها موجب رسوایی قدرت‌هایی شده که دم از حقوق انسانی می‌زنند

جهان،   4000221090

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان این‌که ایران به خاطر تحریم‌ها نمی‌تواند از منابع مالی خود برای خرید واکسن به تعداد کافی استفاده کند، گفت: جنگ واکسن‌‌ها که به قاچاق، دزدی و مصادره واکسن و یا لوازم پزشکی منجر شده، موجب رسوایی قدرت‌‌هایی شده که دم از حقوق انسانی می‌‌زنند.

کمال خرازی: جنگ واکسن‌ها موجب رسوایی قدرت‌هایی شده که دم از حقوق انسانی می‌زنند

به گزارش فارس، «سیدکمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی امروز (سه‌شنبه) با حضور در چهارمین اجلاس مجازی «بنیاد رهبران برای صلح» که به ریاست «رافارن» نخست وزیر پیشین فرانسه تشکیل شد، با اشاره به اوضاع یمن، کشتار مسلمانان در میانمار و وضعیت سوریه تصریح کرد: متاسفانه شورای امنیت تبدیل به باشگاهی شده است که حق وتو در آن، منافع قدرت‌‌های بزرگ را تضمین می‌‌کند، حتی اگر این حق وتو منجر به کشتار ده‌‌ها هزار انسان بیگناه شود.

وی با بیان این‌که ملت‌های بیدار در خاورمیانه تلاش جدی برای آزادی خود دارند، افزود: این در حالی است که قدرت‌های غربی درصدد سوداگری با فروش سلاح‌‌های مخرب به متجاوزان منطقه‌‌‌ای هستند. نمونه آن کشور فقیر یمن است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی وضعیت مدیریت جهانی توزیع واکسن کرونا را موجب رسوایی قدرت‌هایی خواند که دم از حقوق انسانی می‌زنند و خاطرنشان کرد: عجیب‌‌تر آن‌که کشوری مانند ایران حتی نمی‌‌تواند از منابع مالی خود به دلیل تحریم ثانویه آمریکا برای خرید واکسن به تعداد کافی استفاده کند.

خرازی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مشکل قدرت‌‌های غربی با قدرت‌‌های نوظهور و ملت‌‌های دیگر دموکراسی نیست، بلکه نگاه از بالا به پایین آن‌ها نسبت به دیگر جوامع و ملت‌‌ها و عدم احترام به فرهنگ آن‌هاست.

وی با اشاره به نظرسنجی جدیدی که بنیاد ائتلاف دموکراسی‌‌ها انجام داده و بر اساس آن ۶۴ درصد پاسخگویان نابرابری را بزرگ‌ترین تهدید برای دموکراسی جهانی تلقی کرده‌‌اند و ۴۴ درصد پاسخگویان، آمریکا را تهدیدی برای دموکراسی دانسته‌‌اند، گفت: وقتی دیده می‌‌شود که این قدرت‌‌ها از دولت‌‌هایی که کاملا با دموکراسی و حقوق بشر بیگانه‌‌اند، حمایت سیاسی و نظامی می‌‌کنند، نمی‌‌توان پذیرفت که دموکراسی و حقوق بشر واقعاً دغدغه آن‌هاست.

مشروح اظهارات خرازی را در این جا می‌خوانید:

وی طی سخنانی در این نشست مجازی عنوان کرد: روحیه ضد غربی در کشورهای جنوب به دلیل عملکرد برخی دولت‌‌های غربی به‌ سرعت در حال تشدید است و دلیل آن خود برتربینی قدرت‌های غربی نسبت به کشورهای جنوب و عدم احترام به فرهنگ و سنت‌های آن‌هاست. در اینجا لازم است تأکید کنم که قدرت‌های غربی برای سرکوب ملت‌‌هایی که برای آزادی خود دست به مبارزه می‌‌زنند از برچسب تروریسم استفاده می‌‌کنند، در حالی‌ که بین مبارزه آزادیبخش ملت‌‌ها و اقدامات گروه‌‌های تروریستی باید تفاوت قائل شد.

خرازی اضافه کرد: وضعیت ژئوپلیتیک، معادلات سیاسی، اقتصادی و واقعیت‌‌های میدانی در جهان امروز به میزان قابل‌توجهی تغییر کرده است. کشوری مانند ایران به‌ عنوان یک قدرت نوظهور با وجود هشت سال جنگ و چند دهه تحریم از جمله تحریم حداکثری ترامپ توانسته است مقاومت کرده، موقعیت خود را تثبیت و در مبارزه با داعش و القاعده نقش برجسته‌‌ای را ایفا کند. ملت‌های بیدار در خاورمیانه تلاش جدی برای آزادی خود دارند، در حالی که قدرت‌های غربی در صدد سوداگری با فروش سلاح‌‌های مخرب به متجاوزان منطقه‌‌‌ای هستند. نمونه آن کشور فقیر یمن است.

وزیر خارجه پیشین عنوان کرد: دورنمای بهداشتی در جهان ناامید کننده است و کشورهای جنوب نگران وضعیت خود هستند. این‌که بر اساس آمارهای موجود تا پایان فوریه ۲۰۲۱، کشورهای فقیر و دارای درآمد متوسط جمعاً ۶۷۵ میلیون دُز واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده‌اند و کشورهای ثروتمند ۴.۲ میلیارد و چند برابر نیاز واقعی‌شان واکسن دریافت کرده‌اند، نگران‌کننده است. عجیب‌‌تر آنکه کشوری مانند ایران حتی نمی‌‌تواند از منابع مالی خود به دلیل تحریم ثانویه آمریکا برای خرید واکسن به تعداد کافی استفاده کند. جنگ واکسن‌‌ها نیز که به قاچاق، دزدی و مصادره واکسن و یا لوازم پزشکی منجر شده، موجب رسوایی قدرت‌‌هایی شده است که دم از حقوق انسانی می‌‌زنند.

خرازی اضافه کرد: مقابله با چالش‌‌های کنونی جهان مستلزم شکل‌‌گیری «نظم چندجانبه نوین» بر اساس واقعیت‌‌ها، اصلاح ساختار سازمان ملل و شورای امنیت و همچنین عدم‌ مداخله قدرت‌‌های بزرگ در سازمان‌‌های بین‌‌المللی است.

وی گفت: متأسفانه شورای امنیت تبدیل به کلوپی شده است که به‌واسطه حق وتو، منافع قدرت‌‌های بزرگ را تضمین می‌‌کند، حتی اگر این حق وتو منجر به کشتار ده‌‌ها هزار انسان بیگناه شود. متأسفانه نمونه‌‌های چنین فجایعی در تاریخ شورای امنیت فراوان است و امروزه نیز به همین دلیل شاهد ادامه جنگ در یمن، کشتار مسلمانان روهینگیا در میانمار و وضعیت سوریه و دیگر مناطق هستیم.

خرازی اظهار داشت: در گزارش سالانه، از افزایش تعداد اعضای شورای امنیت صحبت شده است، ولی به نظر اینجانب این ساختار از بنیان مشکل دارد و اضافه کردن چند کشور دیگر به اعضای دائم این شورا ممکن است مشکل آن کشورها را حل کند، ولی نمی‌‌تواند به ارتقای امنیت بین‌‌المللی کمک کند. به نظر اینجانب راه‌حل را باید در دموکراتیک ساختن ساختار سازمان ملل و شورای امنیت جستجو کرد.

به گزارش فارس، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که گزارش سالانه چالش‌‌ اصلی چندجانبه‌‌گرایی دانسته و بر ضرورت گفت‌وگو درباره آن تأکید کرده، دموکراسی است. به نظر اینجانب مشکل قدرت‌‌های غربی با قدرت‌‌های نوظهور و ملت‌‌های دیگر دموکراسی نیست، بلکه نگاه از بالا به پایین آن‌ها نسبت به دیگر جوامع و ملت‌‌ها و عدم احترام به فرهنگ آن‌هاست. آن‌ها دنیا را با معیارها و شاخص‌‌های خود می‌‌سنجند و اصرار دارند مدل دموکراسی خود را بدون توجه به تنوع فرهنگی و ارزشی جوامع مختلف بر آن‌ها تحمیل کنند.

وی گفت:‌ البته، چنین نگاهی هیچ‌گاه از سوی کشورهای جنوب پذیرفتنی نیست. از طرف دیگر وقتی دیده می‌‌شود که این قدرت‌‌ها از دولت‌‌هایی که کاملاً با دموکراسی و حقوق بشر بیگانه‌‌اند، حمایت سیاسی و نظامی می‌‌کنند، نمی‌‌توان پذیرفت که دموکراسی و حقوق بشر واقعاً دغدغه آن‌هاست.

خرازی اضافه کرد: در اینجا توجه شما را به نظرسنجی جدیدی که بنیاد ائتلاف دموکراسی‌‌ها به ریاست آقای راسموسن، نخست‌وزیر پیشین دانمارک و دبیرکل پیشین ناتو در ماه مه ۲۰۲۱ در ۵۳ کشور و بین ۵۰۰۰۰ نفر انجام داده است، جلب می‌‌کنم که طبق آن ۶۴ درصد پاسخگویان نابرابری را بزرگ‌ترین تهدید برای دموکراسی جهانی تلقی کرده‌‌اند و ۴۴ درصد پاسخگویان، آمریکا را تهدیدی برای دموکراسی دانسته‌‌اند.

وی در پایان گفت: امیدوارم این تبادل‌نظرها و تلاش صادقانه بنیاد رهبران برای صلح بتواند به سهم خود در کاهش چالش‌‌های کنونی جهان و شکل‌‌گیری نظم جدید و «چندجانبه‌گرایی نوین» مؤثر افتد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 2. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 3. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 4. دفاع تمام قد مهمان BBC از ایران

 5. سقوط آزاد سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان

 6. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 7. وزیر علوم: به هیچ عنوان به"تعویق کنکور" فکر نمی‌کنیم / ۳۰درصد آموزش دانشگاه‌ها مجازی می‌ماند

 8. ایمنی‌زایی ۹۳.۵ درصدی واکسن برکت در فاز دوم/ ۱۲ کشور برای خرید درخواست دادند

 9. محمد معتمدی: قید واکسن خارجی را زدم/ در فاز سوم تست انسانی «برکت» شرکت می کنم

 10. روحانی صندوق توسعه ملی را خالی کرد

 11. واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی/ فوت ۲ خبرنگار+اسامی و فیلم

 12. جزئیات حمله به یک خانواده ایرانی در بیرمنگام انگلیس+فیلم

 13. اعلام جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری/ تکمیل نتایج قبلی با وصول آخرین صورتجلسات باقی مانده و تطبیق نتایج در هیات های اجرایی و نظارت سراسر کشور

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 3. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 4. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 5. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 6. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 7. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 8. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 9. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 10. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 11. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 12. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 13. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 14. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 15. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 16. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 17. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 18. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 19. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 20. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 21. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 22. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 23. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 24. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 25. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

ابر آروان

آخرین عناوین