چه کسی آن دنيا را ديده!

محمدكاظم انبارلويي،   4000221058 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
چه کسی آن دنيا را ديده!

مسئله بهشت و جهنم، قيامت و زندگي پس از مرگ از دغدغه‌هاي بزرگ بشر از ابتداي پديداري او در زمين بوده است. پيامبران و اولياي خدا آمدند تا بگويند اين «دغدغه» جدي است.

اما بشر در رفتار ، گفتار و كردار خود نشان مي‌دهد، اگرچه معاد ‌را قبول كرده يا محتمل مي‌داند اما جدي نگرفته است.

اين جمله «كي اون دنيا را ديده» را همواره از كساني شنيده‌ايم كه وقتي آن‌ها را به حساب و كتاب روز جزا و زندگي پس از مرگ و قيامت هشدار مي‌دهيم، بي‌مهابا آ‌ن‌را تكرار مي‌كنند.امروز بشر و دنياي علم نشان داده به دغدغه دنياي پس از مرگ ورود كرده و پاسخ‌هاي درست، واقعي و علمي براي آن پيدا كرده است. علما و دانشمندان بزرگي رفته اند سراغ كساني كه «اون دنيا» را ديده‌اند به گفت‌وگو نشسته‌اند و روايت‌هاي آن‌ها را از تجربه ديدن آن دنيا را مورد بررسي و راستي‌آزمايي علمي قرار داده‌اند. شبكه 4 سيما پارسال و امسال ايام ماه مبارك رمضان اين دستاورد بزرگ علمي را در برنامه «زندگي پس از زندگي» براي بينندگان خود به اشتراك گذاشت.

گزاره‌هاي گوناگون كساني كه تجربه مرگ موقت يا نزديك به مرگ را داشته اند حاكي است؛ ما وارد جهاني مي‌شويم وسيع‌تر و واقعي‌تر از اين دنياي مادي كه ؛ سازه‌هاي اصلي آن جهان محصول «قول» ، «فعل» و «تقرير» ما در اين جهان است.اين گزاره‌ها حاكي است؛ آن جهان امتداد واقعي اين جهان است و ترديدي در آن نيست.

كساني كه همه علائم حياتي خود را از دست داده‌اند.كساني كه جسد آن‌ها روي تخت بيمارستان يا جايي كه در اثر حادثه‌اي اين جهان را ترك كرده‌اند. چشم وگوش و زبان آن‌ها از كار افتاده است و روح از بدن آن‌ها به ديار باقي رفته و پزشكان مرگ آن‌ها را گواهي داده‌اند، اما پس از اندك زماني روح آن‌ها به جسد برگشته گفته‌اند، حقايقي را ديده‌اند و نيز شنيده‌اند كه با گزاره‌هاي قرآني و روايي و نيز گزاره‌هاي حقيقي در اديان الهي مطابقت دارد.

كار علمي و تحقيقاتي برادر بزرگوار جناب آقاي دكتر عباس موزون به عنوان يك پژوهشگر و ارتباط او با ديگر مراكز علمي جهان كه در موضوع زندگي پس از مرگ، كار پژوهشي و علمي مي‌كنند پاسخ مثبت به اين پرسش كليدي است كه ؛ «كي آن دنيا را ديده» است! 

يقين به زندگي ابدي و دنياي پس از مرگ خيلي ساده نيست حتي كساني كه به لحاظ عقلي و شناخت فلسفي به آن رسيده‌اند نتوانستند به باور يقيني به گونه‌اي برسند كه آن را در سبك زندگي نشان دهند.

از آتش ار علمت يقين شد به سخن
پختگي جو در يقين منزل مكن

تا نسوزي نيست آن علم اليقين
اين يقين خواهي در آتش در نشين

نمونه‌هايي كه آقاي عباس موزون در برنامه «زندگي پس از زندگي» با آن‌ها گفت‌وگو كرده و نيز در خارج از كشور به ويژه در اروپا و آمريكا مورد مطالعه و بررسي علمي قرار گرفته، نشان مي‌دهد آن‌ها براي درك اين يقين يعني مسئله قيامت ، بهشت ، جهنم و زندگي پس از مرگ وسط اين آتش نشسته و به علم حضوري رسيده‌اند.

آن‌ها با يك يقيني از آن سخن مي‌گويند كه جاي هيچ ترديدي حداقل براي خودشان نيست. تجربه‌گراياني كه از آن وادي آمده‌اند هيچ اصراري براي اين‌كه براي ما ثابت كنند «اون دنيا را ديده‌اند» ندارند. حتي شمار زيادي از آن‌ها از بازگوكردن آن ابا دارند. آن‌را تجربه منحصر به فرد خود مي‌دانند و نشان داده اند اگر تا ديروز مسيري را طي كردند پس از آن تجربه، مسير درستي كه حاكي از اعتقاد عميق به زندگي پس از مرگ و حساب و كتاب آن دنيا است را آغاز كرده‌اند!‌

گزاره‌هاي آن‌ها حاكي است انسان وارد جهاني مي‌شود كه نه «وهم» است و نه «خيال» به لحاظ واقعي بودن فراتر از واقعي بودن همين جهان است!

آن‌ها بي‌آنكه بگويند با مفهومي به نام «ابديت» و زندگي «ابدي» آشنا شده‌اند، از فقد «زمان» و «مكان» در آن جهان سخن گفتند.تكيه آن‌ها روي درك مفهومي چون «عشق» ، «زيبايي» و «مهرباني خداوند» است. آن‌ها از هوشياري و ادراكاتي سخن مي‌گويند كه جنس ابزار آن چشم و گوش و حس پنجگانه زميني نيست.آن‌ها بدون استثنا مي‌گويند؛ ما در كسري از ثانيه همه اعمال و كردار و گفتار و زندگي خود را با جزئيات آن ديده‌ايم. از نتايج اعمال خوب خود آن‌قدر خوشحال و شادمان شده اند كه هرگز نمي‌خواسته‌اند به اين دنيا برگردند و از نتايج اعمال بد خود به قدري آزار ديده‌اند و تقاضا كرده‌اند برگردند و جبران كنند.

آنانكه موفق شدند برگردند دو دسته اند و دو پيام آوردند. دسته اول كساني كه تجربه خوب و زيبايي داشته‌اند به ما مي‌گويند ؛ «ما آن دنيا را ديده‌ايم و يك حقيقت انكارناپذير است». دسته دوم كساني هستند كه اجازه يافته بيايند و بدي‌ها را جبران كنند و با يك كارنامه مثبت به آن دنيا بروند. هر دو اين جماعت يك پيام واحد نيز دارند ما وظيفه اي جز صدق ، كمك به خلق ، دوست داشتن و عشق‌ورزي نداريم. 

و از همه مهم‌تر كمك به خلق خدا! آن‌ها يك صدا مي‌گويند؛ مرگ فقط يك پله براي رسيدن به جهان واقعي است.

من همواره به اين دغدغه آيت‌الله حسن‌زاده آملي در الهي‌نامه فكر مي‌كنم كه فرمود: 
«خدايا عاقبت چه خواهد شد، با ابد چه بايد كرد.»

از صدا و سيما در ايام ماه مبارك رمضان بايد تشكر كرد كه اقيانوسي از معارف الهي را در قالب‌هاي گونا‌گون از علما، دانشمندان اسلامي و گزارش‌هاي هوشمندانه از شب‌هاي قدر و ... در دسترس مردم قرار داد تا جان و تن و روح خود را در اين اقيانوس شستشو دهند. از اين ميان برنامه «زندگي پس از زندگي» شبكه 4 كه ساعتي قبل از افطار پخش مي شد واقعا آموزنده ، رهگشا، هوشمندانه مسئله مرگ ، قبر ، قيامت ، بهشت و جهنم و بهتر بگويم «معادشناسي» را با زباني علمي و تجربي براي بينندگان خود به اشتراك گذاشت.

رفتار و گفتار برخي در اين ايام به گونه اي است كه گويا فرياد مي‌زنند «كي آن دنيا را ديده» است. در ايام انتخابات يك فايلي براي هر رجال سياسي و مذهبي و هوادارانشان باز مي شود كه بعدها مي‌توانند آن را تحت عنوان «معصيت‌هاي سياسي» در قعر جهنمي كه خود مهيا كرده‌اند ببينند. البته برخي همين فايل را تحت عنوان «ثواب‌هاي سياسي» ببينند. اين فايل‌ها در همين دنيا هم براي اهل نظر قابل رويت است.

برخي به گونه‌اي حرف مي‌زنند و وارد كارزار انتخاباتي شده‌اند كه گويي از مرز «سكولاريسم» عبور كرده اند و به «لائيسم» رسيده‌اند. خوب است در اين ايام براي خودمان و آن‌ها از خداوند بزرگ دعاي عاقبت به خيري طلب كنيم.
شهيد رجايي تنها دولتمردي بود كه در زمان حيات خود صادقانه از سؤال‌هاي كليدي و احتمالي خود پس از مرگ آن‌هم در پايين‌ترين نقطه جهنم خبر داده بود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۶۳۹۸۴۱۵:۱۰:۰۲ ۱۴۰۰/۲/۲۱
واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند
تبریزی۱۹۶۴۲۱۰۱۷:۲۴:۰۹ ۱۴۰۰/۲/۲۱
...قبلا خیلی از این تجارب رو از زبون خاجی ها شنیده بودم ولی شنیدن اون از زبون کسایی که هم زبانت هستن تاثیرش 100 برابر بیشتره. تشکر ویژه از سازنده این برنامه. چیزی که بیشتر از همه تو این برنامه توجهم رو به خودش جلب کرد اینه که اکثریت دارن از حق الناس می گن و ظاهرا کسی از دین و مذهب و اعمال مذهبی صحبتی نمی کنه چون با منطق هم زیاد جور درنمیاد. هفت میلیارد نفر در دنیا هستن و میلیاردها نفر در گذشته بودن و در آینده خواهند بود که اعتقاداتشون کاملا متفاوت هست ولی خیر و خوبی و شر و بدی در حق دیگران دیگه مربوط به دین و مذهب نیست و یک چیز مشترک بین همه آدم هاست. برای همین می شه بر اساس اون در مورد آدم ها قضاوت کرد.
ناشناس۱۹۶۳۹۸۹۱۵:۱۱:۳۸ ۱۴۰۰/۲/۲۱
آنانی که به آخرت اعتقاد راسخ دارند، اینطور بی محابا دنبال ثروت و قدرت نیستند.
ناشناس۱۹۶۴۲۴۱۱۷:۵۷:۳۹ ۱۴۰۰/۲/۲۱
ثروت و قدرت ایراد نداره ولی اینکه هر دوش رو چطور بدست اوردی و چطور استفاده می کنی مهمه
ناشناس۱۹۶۳۹۹۱۱۵:۱۲:۵۳ ۱۴۰۰/۲/۲۱
خیام می فرماید: چون عاقبت کار جهان نیستی است انگار که نیستی چو هستی خوش باش
حمیدخان۱۹۶۴۲۷۷۱۸:۳۳:۴۲ ۱۴۰۰/۲/۲۱
نیستی معنی نداره فقط هستی هست و بس
ناشناس۱۹۶۳۹۹۵۱۵:۱۴:۱۵ ۱۴۰۰/۲/۲۱
دنیای آخرت چگونه جایی است؟
دبیر دین و زندگی۱۹۶۴۰۰۰۱۵:۱۶:۴۰ ۱۴۰۰/۲/۲۱
۱. امام علی می فرماید بزرگترین راز مرگ است ۲. بحث هایی که تحت عنوان بازگشت از مرگ نه مستند علمی دارد و نه مستند فقهی ۳. این موضوع خلاف وعده خداست که میگوید راه بازگشتی وجود ندارد ۴. مرگ چون یک فرایند جسمی نیست پس مرز باریکی بین بودن و نبودن است و اینطور نیست که مثل یک مسافرت جسمی باشد که به هر دلیلی وسط راه برگردیم . ۵. باور به جهان پس از مرگ تضعیف میشود زمانی که علمای مسیحیت و اسلام خلاف اخلاق عمل میکنند . و این موضوع مهم بدلایل سیاسی به زمین مانده است
ناشناس۱۹۶۴۰۸۷۱۶:۰۶:۵۰ ۱۴۰۰/۲/۲۱
بربنامه خوبی است کاملا علمی و محققانه
ناشناس۱۹۶۴۱۵۱۱۶:۳۷:۰۱ ۱۴۰۰/۲/۲۱
ماخدا باوریم و برای رفتگان هم از او طلب رحمت و مغفرت میکنیم در هر دینی مردم بنحوی وبزبان خودشان همین را معتقدند .ولی مطمئنا به خرافات اعتقادی ندارم
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 2. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 3. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 4. دفاع تمام قد مهمان BBC از ایران

 5. سقوط آزاد سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان

 6. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 7. وزیر علوم: به هیچ عنوان به"تعویق کنکور" فکر نمی‌کنیم / ۳۰درصد آموزش دانشگاه‌ها مجازی می‌ماند

 8. ایمنی‌زایی ۹۳.۵ درصدی واکسن برکت در فاز دوم/ ۱۲ کشور برای خرید درخواست دادند

 9. محمد معتمدی: قید واکسن خارجی را زدم/ در فاز سوم تست انسانی «برکت» شرکت می کنم

 10. روحانی صندوق توسعه ملی را خالی کرد

 11. واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی/ فوت ۲ خبرنگار+اسامی و فیلم

 12. جزئیات حمله به یک خانواده ایرانی در بیرمنگام انگلیس+فیلم

 13. اعلام جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری/ تکمیل نتایج قبلی با وصول آخرین صورتجلسات باقی مانده و تطبیق نتایج در هیات های اجرایی و نظارت سراسر کشور

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 3. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 4. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 5. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 6. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 7. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 8. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 9. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 10. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 11. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 12. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 13. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 14. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 15. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 16. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 17. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 18. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 19. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 20. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 21. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 22. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 23. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 24. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 25. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

ابر آروان

آخرین عناوین