مکه ۲۳۰ سال پیش چه شکلی بود

عکس   4000221004 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

تصویر نادری از مکه که ۲۳۰ سال قبل در اندازه بزرگ طراحی شده است، در حراجی ساتبیز لندن فروخته می‌شود.

مکه ۲۳۰ سال پیش چه شکلی بود
 

به گزارش فارس، حراجی «ساتِبیز» بیش از دو و نیم قرن قدمت دارد و چهارمین حراجی قدیمی جهان محسوب می‌شود. این حراجی در ۴۰ کشور فعال است، اما دفاتر نیویورک و لندن آن از شهرت بیشتری برخوردارند. ساتبیز سالانه حدود ۲۵۰ حراجی در برگزار می‌کند.
ساتبیز در جدیدترین حراجی خود طی هفته جاری در لندن در حال برگزاری است و روز پنجشنبه به پایان می‌رسد ـ مجموعه‌ای از نقاشی‌ها، نقشه‌ها و کتاب‌های مربوط به خاورمیانه را عرضه کرده است.

 

در این مجموعه، شاید خاص‌ترین اثر، تصویر نادر و بزرگی از مکه در سال ۱۷۹۱ میلادی باشد.

این نقاشی شبیه به حکاکی که به سفارش یک خاورشناس سوئدی تهیه شده، زینت‌بخش کتاب او درباره امپراتوری عثمانی بوده است. این اثر حاجیان را نشان می‌دهد که از کوه آرارات برای سفر به حج می‌آیند.

نقاشی پانورامای «کعبة الله العلیا» ۸۶.۵ در ۴۳ سانتی‌متر اندازه دارد، به همین دلیل جزئیات آن شگفت‌انگیز است. به عنوان نمونه، گروهی از زائران را در خارج از حرم و گروهی دیگر را در اطراف کعبه می‌بینیم. همچنین نظاره‌گر افرادی هستیم که از پنجره‌ها و بالکن‌های مسجدالحرام به بیرون نگاه می‌کنند. این نقاشی ساختمان‌های اطراف حرم را هم به تصویر می‌کشد. در سمت چپ هم جاده پر پیچ و خمی قرار دارد که شتران و زائران در آن طی مسیر می‌کنند.

قیمت این اثر کم‌نظیر بین ۱۲هزار تا ۱۸هزار پوند (حدود ۵۵۰ میلیون تومان) برآورد شده است. این نقاشی تا پیش از این در فرانسه نگهداری می‌شد.

در ادامه برخی دیگر از آثار عرضه شده در حراجی ساتبیز را مرور می‌کنیم.

 


نقاشی آبرنگ و گواش از مکه و مدینه، ۳۰ در ۳۴ سانتی‌متر، سال خلق اثر ۱۸۴۰ میلادی، هند

 


«عبدالغفار» اولین عکاس ساکن مکه این عکس را در سال ۱۸۸۷ میلادی ثبت کرده است. برآورد قیمت ۳ تا ۴ هزار پوند

 


مهندس مصری «محمد صدیق بیه» در دهه ۱۸۸۰ عکس‌هایی از مکه گرفته است. در حراج این دوره، کپی ۷ عکس از او عرضه شده که مجموع آن‌ها ۱۰ تا ۱۵ هزار پوند قیمت‌گذاری شده است.

 


یکی دیگر از عکس‌های «محمد صدیق بیه» از مکه مکرمه

 


مکه، نیمه اول قرن بیستم، قیمت هزار تا ۱۵۰۰ پوند

 


شریف ادریسی (۱۱۰۰- ۱۱۶۶میلادی) از جغرافی‌دانان بزرگ جهان عرب که متولد اندلس بود، این نقشه را تهیه کرده که کپی باکیفیتی از آن از قرن دوازدهم به جای مانده است و ۲۰ تا ۳۰ هزار پوند ارزش‌گذرای شده. این نقشه، جهان را از اسپانیا تا کره نشان می‌دهد و کوه‌ها، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و شهرها، همچنین جاده‌ها و مسافت‌ها در آن نشان داده شده است.

 


بیت المقدس، ۱۸۵۰ میلادی، قیمت ۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار پوند در نوامبر ۱۸۴۹ «ماکسیم دو کمپ» پسر ۲۷ ساله یک جراح موفق فرانسوی، به همراه دوست نویسنده‌اش گوستاو فلوبر عازم برخی کشورهای عربی از جمله مصر، سوریه و فلسطین شد. او در این سفرها بیش از ۲۰۰ عکس از حدود ۶۰ بنای تاریخی و مختلف گرفت که ۱۲۵ عکس‌ از آن‌ها در یک کتاب فرانسوی چاپ شد.


مسجد و مقبره سلطان الغوری در مصر، سال 1851 میلادی

 

 


عکسی از بیت‌المقدس در یک کتاب قدیمی، سال ۱۹۲۷ میلادی، ابعاد ۲۳۸ در ۱۶۷ میلی‌متر، قیمت ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ پوند

 


عکسی از اردن در سال ۱۸۷۴ میلادی، قیمت ۳ تا ۵ هزار پوند

 

ا

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۶۳۲۵۷۰۸:۰۴:۴۵ ۱۴۰۰/۲/۲۱
انگلیس دزد همه چی همیشه سر از لندن در میاره.
یکتانتتریبون
ابر آروان

آخرین عناوین