گزارش لحظه به لحظه درگیریهای خونین مسجدالاقصی

جهان،   4000220053
گزارش لحظه به لحظه درگیریهای خونین مسجدالاقصی

 
منابع رسانه‌ای از درگیری شدید اشغالگران صهیونیست با نمازگزاران فلسطینی در صحن مسجدالاقصی و زخمی شدن ۳۰۵ نفر و شهادت یک فلسطینی خبر می دهند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، صحن‌های مسجدالاقصی از صبح امروز شاهد درگیری نظامیان صهیونیست با شماری از نمازگزاران فلسطینی است.

شماری از نمازگزاران فلسطینی در صحن‌های مسجدالاقصی برای مقابله با ورود غیر قانونی و حملات شهرک‌نشینان در این مسجد تجمع کرده‌اند.

اشغالگران صهیونیست نیز برای متفرق کردن نمازگزاران از گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی و بمب‌های صوتی استفاده می‌کنند.

 

شیخ الازهر: سکوت جهان در برابر تروریسم دشمن صهیونیستی ننگ است

احمد الطیب شیخ الازهر در سخنانی اعلام کرد که جهان همچنان در برابر تروریسم دشمن صهیونیستی و تجاوزات آن علیه مقدسات در فلسطین سکوت پیشه کرده است و این سکوت ننگ است

شیخ عکرمه صبری: جنگ واقعی در حال رخ دادن است

شیخ عکرمه صبری خطیب مسجدالاقصی اعلام کرد: اتفاقاتی که در مسجدالاقصی در حال وقوع است، یک جنگ واقعی است که از سال ۱۹۶۷ به این سو سابقه نداشته است.

مصطفی البرغوثی: آنچه در مسجدالاقصی رخ می دهد بی سابقه است

مصطفی البرغوثی دبیرکل ابتکار ملی فلسطین اظهار داشت: آنچه امروز در مسجدالاقصی رخ می دهد بی سابقه است. پیام واضح به جهانیان این است که ما هرگز از حقوق خود چشم پوشی نخواهیم کرد. ما در این نبرد پیروز خواهیم شد.

وی با بیان این مطلب افزود: مبارزه ما را با یکدیگر متحد خواهد کرد. ما از صدور بیانیه اشباع شده ایم و آنچه خواهان آن هستیم، توقف تمامی اشکال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است.

پرتاب بمب های صوتی در باب العمود

نظامیان اشغالگر صهیونیست منطقه باب العامود را با موانع آهنی مسدود کرده اند و برای متفرق کردن شهروندان فلسطینی در باب العمود، بمب های صوتی پرتاب می کنند.

تظاهرات حمایت آمیز ساکنان کرانه باختری

شهروندان فلسطینی کرانه باختری امروز دوشنبه در اعتراض به جنایات رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی و شهر قدس، تظاهرات برپا کردند.

ساکنان کرانه باختری در حمایت از مسجدالاقصی شعار سر می دادند و با حمل پلاکاردهایی حمایت خود را از فلسطینیان ساکن منطقه شیخ جراح در قدس اشغالی ابراز کردند.

 

جبهه خلق برای آزادی فلسطین: مقاومت تنها راه حل است

جبهه خلق برای آزادی فلسطین اعلام کرد که ملت فلسطین گزینه های خود را قطعی کرده است و مقاومت تنها راه حل در برابر رژیم صهیونیستی محسوب می شود.

برپایی نماز ظهر در باب الاسباط

در پی ممانعت از ورود نمازگزاران فلسطینی به داخل مسجدالاقصی، دهها شهروند فلسطینی نماز ظهر را در باب الاسباط برگزار کردند.

هشدار تشکیلات خودگردان فلسطین به تبعات حمله به مسجدالاقصی

ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که تجاوزات وحشیانه اشغالگران صهیونیست در مسجدالاقصی به مثابه چالش جدیدی برای جامعه جهانی است. ما به تبعات یورش نظامیان صهیونیست به مسجدالاقصی هشدار می دهیم.

اسماعیل هنیه: مقاومت در برابر صهیونیستها سکوت نخواهد کرد

اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس در سخنانی اظهار داشت: مقاومت در آمادگی کامل قرار دارد و هرگز در برابر صهیونیستها و تجاوزاتشان دست بسته نخواهد بود. وی خاطرنشان کرد: ما هرگز اجازه نخواهیم داد توطئه های ضد فلسطینی اشغالگران صهیونیست در بیت المقدس محقق شود.

افزایش مجروحان فلسطینی به بیش از ۳۰۵ نفر

منابع فلسطینی اعلام کردند که شمار مجروحان درگیریها در مسجدالاقصی به بیش از ۳۰۵ نفر افزایش یافته است. حال ۷ نفر نیز وخیم گزارش شده است. گفته می شود نظامیان صهیونیست همچنان مانع از ورود فلسطینیان به مسجدالاقصی می شوند.

جنبش جهاد اسلامی: تجاوزات بی پاسخ نخواهد ماند

جنبش «جهاد اسلامی» فلسطین بیانیه ای را در خصوص تجاوزات رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی منتشر کرد. این جنبش اعلام کرد: این تجاوزات بدون پاسخ باقی نخواهند ماند.

در این بیانیه آمده است: بی تردید انتفاضه مردمی در سراسر فلسطین اشغالی شعله ور خواهد شد. ما خواستار مواجهه فراگیر با صهیونیست ها هستیم.

این جنبش تأکید کرد: سکوت مجامع بین المللی در برابر جنایات رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی محکوم است.

ورود اتوبوس‌های حامل شهرک نشینان به قدس

فعالان فلسطینی اعلام کردند که دهها اتوبوس حامل شهرک نشینان صهیونیست برای یورش به مسجدالاقصی وارد قدس شده اند.

مصادره کتابهای مفاتیح و دعا

نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی تمامی کتاب‌های دعا در مسجدالاقصی را مصادره کردند و سعی دارند مدیر مسجدالاقصی و کارکنان اوقاف حاضر در مسجد را اخراج کنند.

افزایش آمار زخمی‌ها به ۲۷۸ نفر

هلال احمر فلسطین اعلام کرد که شمار زخمی‌های فلسطینی در یورش نظامیان صهیونیست به نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی به ۲۷۸ نفر افزایش یافته است. همچنین یک فلسطینی بر اثر شدت جراحات وارده به شهادت رسیده است.

مدیر مسجدالاقصی: ما اکنون در میدان جنگ هستیم

«شیخ عمر الکسوانی» مدیر مسجدالاقصی با توصیف وضعیت درگیریهای کنونی مسجدالاقصی اظهار داشت: ما هم اکنون در میدان جنگ قرار داریم. نظامیان صهیونیست از تمامی ورودیهای مسجدالاقصی وارد شده و همه افراد حاضر در مسجد را محاصره کرده اند. نظامیان صهیونیست هر کسی که قصد خروج از دربهای مسجدالاقصی را دارد، بازداشت می‌کنند.

استقرار صدها نظامی صهیونیست برای محاصره البلده القدیمه

ارتش رژیم صهیونیستی برای محاصره البلده القدیمه صدها نظامی مستقر کرده است تا مانع از ورود بیشتر نمازگزاران فلسطینی به مسجدالاقصی شوند. نظامیان صهیونیست همچنین از کسبه خواسته است تا مغازه‌هایشان را تا عصر امروز تعطیل کنند.

 

آتش سوزی در ورودی «باب الجنائز»

منابع رسانه‌ای در قدس اشغالی از وقوع آتش سوزی در ورودی باب الجنائز واقع در نزدیکی مصلای القبلی در مسجدالاقصی خبر می‌دهند. در نتیجه مقاومت مرابطین و محافظان، نظامیان اشغالگر صهیونیست که همواره برای ورود شهرک نشینان به مسجدالاقصی چتر حمایتی بوده اند، تاکنون موفق نشده اند شهرک نشینان را به داخل مسجدالاقصی هدایت کنند.

زخمی شدن ۱۸۰ فلسطینی

الجزیره گزارش داد که صهیونیست‌ها به مصلای «القبلی» حمله کردند. بر اثر این حمله تاکنون ۱۸۰ فلسطینی زخمی شده‌اند.

 

ممانعت از ورود کادر درمان به مسجدالاقصی

در همین حال مدیر مسجدالاقصی اعلام کرد که اشغالگران به اتاقی که سیستم صوتی مصلای القبلی در آن قرار دارد حمله و به سوی مسجد قبه الصخره گاز اشک‌آور شلیک کردند. اداره اوقاف اسلامی نیز از زخمی شدن دهها متحصن در مسجدالاقصی خبر داد و گفت: اشغالگران و تک تیراندازان صهیونیست به سوی تحصن کنندگان فلسطینی گلوله‌های فلزی شلیک می‌کنند.

بنا بر اعلام هلال احمر فلسطین، اشغالگران صهیونیست مانع از ورود کادر درمانی و رسیدن آنها به مسجدالاقصی برای امدادرسانی می‌شوند. گفته می‌شود صهیونیست‌ها با گلوله‌های فلزی سرهای تحصن کنندگان در مسجدالاقصی را هدف قرار می‌دهند. با وجود ممانعت از ورود کادر درمان به داخل مسجدالاقصی تاکنون ۵۰ نفر از مجروحان به بیمارستان قدس و بیمارستان سیار ایجاد شده در نزدیکی مسجدالاقصی منتقل شده اند.

 

محاصره کامل مسجدالاقصی و بازداشت مجروحان

اشغالگران صهیونیست در حال حاضر مسجدالاقصی را تحت محاصره کامل خود درآورده‌اند و تمامی افراد موجود در داخل این مسجد را هدف قرار می‌دهند. صهیونیست‌ها نه تنها مانع از ورود کادر درمان به داخل مسجدالاقصی می‌شوند بلکه شماری از مجروحان را نیز بازداشت کرده‌اند. اشغالگران صهیونیست بر شدت و میزان شلیک گاز اشک آور و صوتی و گلوله‌های پلاستیکی در مصلای القبلی، قبه الصخره و مصلای المروانی افزودند.

قبه الصخره یکی از بخش‌های مسجدالاقصی است که در جنوب شرقی بخش قدیمی قدس واقع است. دیگر بخش‌های آن شامل مصلای القبلی، المروانی، مصلای قدیمی الاقصی، مسجد قبه الصخره، البراق، باب المغاربه و مسجد النساء است.

 

این درگیریها در حالی صورت می‌گیرد که در روزهای گذشته درگیری در محله شیخ جراح واقع در قدس اشغالی نیز در پی تهدید شدن تعدادی از خانواده‌های فلسطینی ساکن در این محل از سوی نظامیان رژیم صهیونیستی برای خالی کردن منازل خود و واگذاری آن‌ها به صهیونیست‌ها افزایش یافته است. آمار زخمی‌های درگیری‌هایی را که از روز جمعه در قدس اشغالی آغاز شده است، بیش از ۳۰۰ نفر اعلام می‌شود. شورای امنیت سازمان ملل قرار است روز دوشنبه تشدید تنش‌ها در بیت‌المقدس و حملات نظامیان رژیم صهیونیستی به فلسطینی‌ها در مسجدالاقصی و محله شیخ جراح را بررسی کند.