سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

گروه سیاسی الف،   4000218015 ۴۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار فراوانی در رسانه ها منتشر می شود که دنبال کردن آنها حتی برای آنان که اهل مطالعه اخبار هستند کار را دشوار می‌کند. بسته خبری- تحلیلی الف با رصد اخبار و رویدادهای مهم، همچنین تحلیل های صورت گرفته در این زمینه مخاطبان خود را از مهمترین وقایع روز آگاه می‌کند.

سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

آخرین آمار کرونا در ایران

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، از دیروز تا امروز ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۵۷۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲هزار و ۲۶ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۶۴۰ هزار و ۶۷۰ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۸۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۷۴ هزار و ۵۲۴ نفر رسید.

کریم همتی رییس جمعیت هلال احمر در حاشیه نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: در حوزه تامین واکسن دستگاه‌های مختلفی وارد عمل شدند و با ورود هلال احمر در مرحله نخست یک میلیون دُز واکسن وارد کشور شد که در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا در مورد اینکه آیا هلال احمر واکسن‌های دیگری نیز وارد خواهد کرد یا خیر؟ گفت: طی یک ماه پیش‌رو برابر برنامه‌ریزی صورت گرفته ۹ میلیون دُز واکسن دیگر نیز وارد کشور خواهد شد.

***

فضای سیاسی چقدر به دوم خرداد شبیه است؟

زهرا شجاعی، دبیرکل مجمع زنان اصلاح‌طلب به همشهری گفت: «من به‌عنوان کسی که در تحولات منتهی به انتخابات دوم خرداد1376 حضور فعالی داشتم و در سمت مسئول ستاد بانوان آقای خاتمی فعالیت می‌کردم، معتقدم فضای کنونی از جهاتی شبیه به آن فضاست، اما آنقدر زیاد نیست که بتوان به یک اینهمانی قائل بود.

به‌نظرمن در شرایط کنونی عمومیت دلسردی و بی‌تفاوتی جامعه خیلی بیشتر است و قابل مقایسه با آن سال نیست. به‌خاطر دارم که در آن سال‌ها بخشی از روشنفکران، دانشگاهیان و فعالان سیاسی و مدنی از شرایط مأیوس و دلسرد شده بودند و این چالش در بدنه جامعه چندان مطرح نبود.

برهمین اساس هم بود که آقای خاتمی در ابتدا هدفش به صحنه کشیدن این بخش از جامعه به عرصه تحولات جاری بود. در آن مقطع در نخستین جلسه انتخاباتی که باحضور آقای خاتمی برگزار شد، ایشان به این نکته اذعان کرد که «آمده‌ام برای اینکه بخشی از جامعه که به انزوا کشیده شده‌اند را وارد میدان کنم.»

آقای خاتمی در آن جلسه عنوان کرد که «ما که رأی نمی‌آوریم، اما حداقل بخشی از جامعه فعال می‌شود.» البته این نکته را هم اشاره کنم که در بهمن‌ماه1375 که آثار اقبال به آقای خاتمی در سطح جامعه دیده شد، رویکردها نیز تغییر کرد و ایشان با قدرت و امید بیشتری در عرصه حاضر شد.

می‌خواهم بگویم شرایط کنونی شباهت تام و تمامی با آن دوره ندارد؛ چراکه اکنون شکل و عمق ناامیدی در مردم تغییر یافته و در لایه‌های پایینی جامعه هم نفوذ کرده‌ است.

در بروز چنین اوضاعی هم موضوعات مختلفی تأثیرگذار بوده است؛ ازجمله بیشتر شدن مشکلات اقتصادی و سختی‌های روزافزون مردم در تأمین معیشت خود و همچنین شیوع ویروس کرونا و مشکلات ناشی از آن در حوزه‌های مختلف کشور، شکل و عمق ناامیدی کنونی قابل مشاهده در جامعه را با آنچه در مقطع سال1376 وجود داشت، متفاوت کرده است.

مجموعه این عوامل سبب شده بخشی از جامعه به این گمانه برسند که در تعیین سرنوشت خود نقش محوری ندارند و حضور در پای صندوق‌های رأی، گرهی از مشکلات‌شان نمی‌گشاید. متأسفانه چنین احساسی درحال عمومیت یافتن است و باید هرچه زودتر برای رفع آن چاره‌اندیشی کرد.»

***

پارادوکس اصلاح‌طلبان درباره عارف

احمد زیدآبادی، تحلیلگر سیاسی به آرمان ملی گفت: «روحیه آقای عارف بیشتر تکنوکراتیک و بوروکراتیک است. شرایط ایشان به شکلی نبوده که در فضای سیاسی به دنبال جنگ و ستیزه باشند. این در حالی است که در برخی مقاطع نیز مواضعی اتخاذ کرده‌اند که مورد انتقاد برخی از اصلاح‌طلبان قرار داشته است.

آقای عارف در مجلس شورای اسلامی در موقعیتی قرار گرفت که انتظار زیادی از ایشان می‌رفت. این انتظار نیز در عمل قابل‌تحقق نبود. در چنین شرایطی اصلاح‌طلبان، که مورد انتقاد مردم و بدنه اجتماعی جریان اصلاحات قرار گرفته بودند، آقای عارف را به سیبل مورد انتقاد قرار دادند.

در نتیجه اصلاح‌طلبان در ایجاد موقعیت منفی برای آقای عارف در جامعه موثر بودند. شاید اگر این حملات به آقای عارف صورت نمی‌گرفت ایشان در انتخابات رأی متعارفی نیز کسب می‌کردند. بنده معتقدم شرایط برای پیروزی اصلاح‌طلبان فراهم نیست و تنها اینکه در فضای انتخابات مسائل مهم کشور توسط اصلاح‌طلبان مطرح شود محتمل است.

اصلاح‌طلبان اگر قصد داشته باشند ایشان را به عنوان گزینه نهایی خود معرفی کنند یک رویکرد پارادوکسیکال رخ داده است. اگر اصلاح‌طلبان قصد داشته باشند آقای عارف را به عنوان گزینه نهایی خود مطرح کنند با ریشخند اجتماعی مواجه خواهند شد.

این در حالی است که در صورتی که ایشان را به عنوان گزینه نهایی معرفی نکنند با تعارض منطقی مواجه خواهند شد. اگر فرض بگیریم تنها گزینه‌ای که از جریان اصلاحات تأیید‌صلاحیت خواهد شد آقای عارف است، سوال اینجاست که بخشی از جریان اصلاحات که منتقد آقای عارف هستند قصد دارند از ایشان حمایت کنند یا اینکه تلاش می‌کنند از افرادی مانند آقای لاریجانی حمایت کنند.

واقعیت این است که عارف از لاریجانی اصلاح‌طلب‌تر است. اصلاح‌طلبان در سال‌های اخیر خوب فکر نکرده و دارای برنامه منسجمی نبوده‌اند. به همین دلیل نیز باری به هر جهت تصمیم‌گیری کرده‌اند و چشم‌انداز مشخصی برای خود ترسیم نکرده‌اند. این مسائل باعث چالش‌های کنونی در جریان اصلاحات شده است.»

***

سعید محمد: رئیسی منتظر اذن رهبری است

سعید محمد کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در نشست خبری در پاسخ به خبرنگاری که نظرش را درباره اینکه  گفته می شود صحبت های او همانند احمدی نژاد است پرسید، گفت: این حرف بد خواهان است؛ وقتی دولت آقای احمدی نژاد به اتمام رسید رهبری که ارزیابی کردند، فرمودند هر دولتی کارهای بدی دارد و کارهای خوب، دولت جدید باید مشکلات کارهای بد را رفع کنند و کار خوب را ادامه دهند؛ نسبت به آقای احمدی نژاد هم باید همین دید باشد؛ اگر کارهای مثبتی داشتند باید ادامه پیدا کند و کارهای حاشیه ای که زمان ایشان رخ داده بود را باید کنار بگذاریم.

وی در پاسخ به اینکه آیا امکان دارد به نفع آیت الله رئیسی کنار بروید؟ خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین صحبت ها که تا همین دیشب آقای سروری گفتند، آیت الله رئیسی تا کنون تصمیمی برای ورود به این عرصه نداشتند و منتظر اذن رهبری هستند؛ اگر شرایط جدیدی رقم بخورد به شما می گویم ولی فعلا در حال ادامه کار خودمان هستیم.

بیشتر بخوانید: 

سعید محمد: سفره و معیشت مردم گروگان برجام شده است/دولت باید مقتدر باشد/مردم از بی دولتی خسته اند

***

قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری

امیر ابراهیم رسولی سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب درباره حضور احتمالی محمد باقر قالیباف در انتخابات ۲۸ خرداد ریاست جمهوری، به ایرنا گفت: گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره حضور یا غیبت آقای قالیباف در انتخابات صورت گرفته و او تا امروز به شکل رسمی تصمیمی برای ورود به انتخابات نگرفته است. گرچه برخی از دوستان حزبی قالیباف اعلام کردند او که منتظر شکل‌گیری فضای انتخابات و بررسی همه جانبه است. به نظر می‌رسد قالیباف تصمیم خود را در ایام ثبت‌نام خواهد گرفت.

مدیرکل هیات رییسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: یکی از نزدیکان آقای قالیباف اعلام کرده است در صورتی که رییسی حضور پیدا کند او را کمک می‌کنیم و همه می‌دانیم که اجماع میان نیروهای انقلاب برای تغییر در شرایط موجود شکل گرفته است.

این فعال اصولگرا، شورای وحدت و جبهه پایداری را جدا از ائتلاف نیروهای انقلاب ندانست و گفت: در لیست مجلس یازدهم انشقاقی ایجاد نشد و یک لیست واحد در انتخابات شرکت کرد. ما به تفکیک قائل نیستیم. امروز در شورای ائتلاف افرادی را داریم که عضو شورای وحدت هستند ممکن است زمانی اختلاف سلیقه به وجود آید ولی ما ائتلاف هستیم و در این ائتلاف، نمایندگان اقشار دانشجویی، احزاب و شخصیت‌ها حضور دارند و از همکاری با نیروهای انقلاب استقبال می‌کنیم. بنابراین اختلاف عمیق و استراتژیکی میان ما وجود ندارد، اما ممکن است اختلاف سلیقه وجود داشته باشد.

***

پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف

صادق خرازی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب به مهر گفت: «من پاسخ قطعی از طرف آقای ظریف برای اقناع شما ندارم؛ اما آنچه می‌دانم این است که امروز اجماع همه اصلاح‌طلبان روی او (ظریف) است و فکر می‌کنم همه گروه‌های اصلاح طلب اسم او را پیشنهاد داده‌اند. علت این انتخاب می‌تواند از تدبیر، درایت، اهمیت روز سیاست خارجی و ظرفیت‌سازی برای حل مشکلات و معضلات باشد. این عقل و خرد جمعی است که هرکس به ظن خود روی ظریف بحث جدی انجام می‌دهد.

من نمی‌توانم با قطعیت بگویم ظریف می‌آید یا نمی‌آید، اما این را در تاریخ انقلاب ایران تجربه کرده‌ام که هرکس محکم گفته «نمی‌آیم» خواهد آمد!»

خرازی درباره موقعیت فعلی روحانی و دوتل وی گفت: «متأسفانه آقایان نمی‌خواهند بفهمند که دیگر آن ۲۵ میلیون رأی را ندارند، نمی‌خواهند متوجه شوند کف جامعه چه قضاوتی نسبت به آنها دارند، نمی‌توانند باور کنند راجع به چه کسانی چه حرف‌هایی زده می‌شود، نمی‌توانند بپذیرند مردم کوچه و بازار از ارزش‌ها در حال عبور هستند، نمی‌خواهند بفهمند میلیون‌ها جوان همه چیز خود را از دست داده‌اند...

من معتقدم اگر آقای روحانی در این دوسال گذشته فقط کار و سکوت می‌کرد و حرف‌ها را سخنگوی دولت می‌زد کشور بهتر اداره شده بود.»

***

افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

طبق شنیده‌های خبرنگار تسنیم، جهانگیری در هفته‌های گذشته نیز فعالیت‌های پیش از انتخابات خود را در نهاد ریاست جمهوری و به‌خصوص در معاونت هماهنگی و نظارت فرهنگی اجتماعی و همکاری‌های منطقه‌ای معاون اول شروع کرده است که ریاست آن به‌عهده مهدی علیخانی فرزند شیخ قدرت علیخانی است.

مهدی علیخانی در اوایل شروع به کار دولت یازدهم با حرف و حدیث‌های فراوان از دانشگاه آزاد واحد تاکستان قزوین به نهاد ریاست جمهوری مأمور و به‌عنوان رئیس امور علمی فرهنگی اجتماعی و همکاری‌های منطقه‌ای در حوزه معاون اول (معاونت هماهنگی و نظارت) مشغول به کار شد. وی سپس در دولت دوازدهم به سمت معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی اجتماعی و همکاری‌های منطقه‌ای معاون اول رئیس جمهور ارتقا یافت.

گفته می‌شود مهمترین وظیفه معاونت تحت مدیریت مهدی علیخانی در این روزها جمع‌آوری سوابق و اطلاعات در موضوعات مختلف برای آماده شدن اسحاق جهانگیری جهت حضور قدرتمند در انتخابات و مناظرات انتخاباتی است.

این فعالیت خصوصاً از 10 روز قبل با قو‌ی‌تر شدن احتمال حضور جهانگیری پررنگ‌تر شده و جمع‌آوری مطالب و ارائه محورهای پیشنهادی برای وی به مهمترین وظیفه کارکنان این معاونت تبدیل شده است.

همان‌طور که گفته شد، افزایش احتمال کاندیداتوری جهانگیری درحالی است که پیش از این، از محمد جواد ظریف نیز کنار وی به‌عنوان مهمترین کاندیداهای جبهه اصلاحات و دولت نام برده می‌شد که به‌دلیل حواشی اخیر برای ظریف و احتمال عدم کاندیداتوری او، حضور معاون اول روحانی در انتخابات پیشِ‌رو بیش از پیش قوت گرفته است.

***

تردیدهای لاریجانی ادامه دارد

بهروز نعمتی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی دهم و از چهره‌های نزدیک به علی لاریجانی در گفت‌وگو با تسنیم، درباره احتمال کاندیداتوری رئیس سابق مجلس گفت: من اطلاع دقیقی از وضعیت ایشان ندارم و درباره کاندیداتوری باید شخصاً از خود ایشان بپرسید اما من جای دیگری هم گفتم که آقای لاریجانی یک کاندیدای بالقوه است و کسی نمی‌تواند این موضوع را انکار کند، البته حضور یا عدم حضور آقای لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری بستگی به خود ایشان و وضعیت موجود دارد.

نعمتی عنوان کرد: البته چندین باری که با آقای لاریجانی درباره انتخابات صحبت کردیم، ایشان احتمال حضورش در انتخابات را نه رد کرد و نه تأیید. آخرین بار شاید 10 روز پیش بود که با ایشان صحبت کردم ولی ایشان جواب درستی به ما ندادند، البته اطلاعی از اظهارنظر آقای باهنر نداشتم.

نعمتی در ادامه یادآور شد: من از دل آقای لاریجانی خبر ندارم ولی معتقدم که به‌سادگی نمی‌توان از کنار نام ایشان عبور کرد، به‌طوری که شاید برخی‌هایی که این روزها گفته‌اند از لاریجانی حمایت نمی‌کنند در این مدت با ایشان ملاقات‌هایی هم داشته‌اند.

***

مصوبه جدید شورای نگهبان غیرقانونی است

علی اکبر گرجی استاد حقوق اساسی در گفتگو با «انتخاب» و در واکنش به مصوبه جدید شورای نگهبان برای انتخابات ریاست جمهوری، گفت: طبق قانون، شورای نگهبان چنین اختیاری را ندارد که به صورت مستقل برای انتخابات یا نامزد‌های آن شروطی تعریف کند. شورای نگهبان باید مقید به قانون اساسی و مسلمات و اصول آن باشد. چراکه اصل ۱۱۵ قانون اساسی شرایط نامزد‌های انتخابات را به صورت مصرح ذکر کرده است.

این حقوقدان ادامه داد: قانون اساسی محصول اراده ملت حاکم است و این ملت حاکم همانی است که شورای نگهبان و دیگر نهاد‌های کشور، حیاتشان را مدیون آن بوده و مشروعیت خودشان نشات گرفته از همین اراده ملت است؛ همان ملتی که در قانون تصویب و اراده کرده که بیشتر از اصل ۱۱۵ در قانون اساسی، شرط و شرایطی برای نامزد‌ها مطرح نشود؛ بنابراین اضافه کردن هر شرطی بیش از اصل ۱۱۵ خلاف قانون و نقض عهد و تعهد است.

این حقوقدان با بیان اینکه ابلاغیه اخیر شورای نگهبان به وزارت کشور و تعیین شرط و شروط جدید برای نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوی غیرقانونی است، گفت: اگر شورای نگهبان خواستار تغییراتی در قانون است، اولا می‌تواند به تفسیر قانون اساسی مراجعه کند و ثانیا می‌تواند از مجلس بخواهد که قانون را تغییر بدهد و سپس شورای نگهبان آن تغییرات را اجرا کند و غیر از این راه دیگری وجود ندارد.

گرجی با بیان اینکه اگر شورای نگهبان واقعا دلسوز کیفیت انتخابات است، می‌تواند نظام انتخابات را حزبی کند، گفت: تعدد و تکثر خیلی زیاد نامزد‌های انتخاباتی خلاف شئون است، ولی راه حل آن حزبی کردن انتخابات است. امروز احزاب بسیار زیادی در کشور وجود دارد که همگی ثبت شده و وفادار نظام جمهوری اسلامی هستند. شورای نگهبان می‌توانست برای رهایی از ثبت نام‌های فله‌ای، با همکاری مجلس یک طرح دوفوریتی وضع می‌کرد که به عنوان مثال تنها نامزد‌های ثبت نام می‌شوند که تعداد مشخصی از احزاب رسمی کشور آن را طی مکاتباتی تایید و معرفی کرده باشند. 
  
  

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۵۹۳۶۷۲۱:۰۵:۱۲ ۱۴۰۰/۲/۱۸
آقای رییسی با بیش از 20 میلیون رای رییس جمهور خواهد شد.
محمد۱۹۶۰۵۸۶۱۵:۰۸:۳۹ ۱۴۰۰/۲/۱۹
رئیسی اگه بیاد حد اکثر بتونه همون 16 ملیون رای رو بیاره
ناشناس۱۹۵۹۳۶۹۲۱:۰۶:۳۷ ۱۴۰۰/۲/۱۸
جهانگیری که تو نظرسنجی دولتی که وضعش خوب نبود البته طبیعیه خوب نباشه
ناشناس۱۹۶۰۱۴۲۱۱:۲۲:۳۴ ۱۴۰۰/۲/۱۹
نترس..اصلاح طلبان خوب بلدند حرف بزنند و مردم را سرکار بگذارند.
mostafa.kamali95@yahoo.com۱۹۵۹۳۷۰۲۱:۰۶:۵۶ ۱۴۰۰/۲/۱۸
تنها راه نجات کشور و انقلاب اجرای قانون اعاده اموال نامشروع و ثروت های باد آورده ناشی از تلاطمات اقتصادی می باشد لذا انتخاب ریاست محترم جمهوری برای این موضوع خیلی مهم است تنها کسی شایسته ریاست جمهوری است که بتواند این مهم را بدون خط قرمز اجرا کند
ناشناس۱۹۵۹۹۰۳۰۹:۳۵:۳۲ ۱۴۰۰/۲/۱۹
اینکه جزو وظایف قوه قضائیه است .
ناشناس۱۹۶۰۲۷۶۱۲:۳۹:۰۵ ۱۴۰۰/۲/۱۹
دولت باید لیست و سیاه تهیه کنه و به قوه قضاییه بدهد پرفسور
عمران۱۹۵۹۹۴۷۰۹:۵۷:۳۸ ۱۴۰۰/۲/۱۹
تنها راه نجات کشور آگاهی عموم مردم است. شما خودت یکبار قانون اساسی کشور را خوانده اید؟ یکبار به این فکر کرده ای که نسلهای گذشته حق ندارند برای نسلهای آینده تعیین تکلیف کنند؟
ناشناس۱۹۶۰۱۱۷۱۱:۱۰:۰۷ ۱۴۰۰/۲/۱۹
قانون آمریکا ۷۰ ساله همینه !
ناشناس۱۹۶۰۱۹۳۱۱:۵۵:۵۳ ۱۴۰۰/۲/۱۹
خودت اصلا فهمیدی چی گفتی ثروت حرام و نامشروع مربوط به هر نسلی باشد باید از حلقومشات بیرون کشیده شود در ضمن اینقدر پرتی که نسل های گذشته و قبل نمی توانند تمام ثروت جامعه و منابع را خرج حال کنند و باید برای نسل های بعد هم حقوقشان را در نظر داشته باشند
ناشناس۱۹۵۹۴۱۷۲۱:۴۱:۳۴ ۱۴۰۰/۲/۱۸
رهبر انقلاب فرمودند تمامی تحریم های مرتبط با برجام باید برداشته شود و راستی آزمایی شود این خط قرمز مذاکرات دور دوم است برجام و تعهدات قبلا تصویب شده و نیاز به بررسی مجدد و کار گروه فنی ندارد و نباید فرسایشی شود
ناشناس۱۹۵۹۵۱۲۲۲:۴۹:۱۲ ۱۴۰۰/۲/۱۸
خدایا کشور ما را دروغ و نیرنگ و بی عدالتی در امان دار! چقدر نفس کشیدن در میان این همه تبعیض و تزویر و قدرت طلبی و ثروت اندوزی قوم اقلیت ، و تنگی معیشت و فقر و بدبختی ملت ، ازار دهنده است !!!
ناشناس۱۹۵۹۵۳۷۲۳:۰۸:۰۷ ۱۴۰۰/۲/۱۸
وقتی میگوییم بعضی افراد و ارگانهای مهم کشور فراقانونی عمل میکنند افراد زیادی در اینباره مطلب نمی نویسند که یکی از معظلات مهم این کشور است در مورد جهانگیری بخاطر بودن و همراهی با روحانی اقبال مردم نسبت به او کم شده، اگر اصلاح طللبان بتوانند ظریف را قانع کنند شاید برای انتخابات شرکت کند ولی احتمال دارد توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شود
ناشناس۱۹۶۰۰۴۱۱۰:۳۷:۲۸ ۱۴۰۰/۲/۱۹
به نظرم آراء ظریف از آراء باطله کمتر باشد.
ناشناس۱۹۵۹۵۵۷۲۳:۱۹:۵۵ ۱۴۰۰/۲/۱۸
--- ميگم آقا هاشم ، دوران انتخابات دوران خوشيه ... خوبه ، خووووووب !! --- چرا عباس آقا ميگي ايام خوشيه ؟! --- براي اين كه هردم از اين باغ خبرهاي خوشي مي رسه ، خبرهاي تازه تر از تازه تري ميرسه در اين ايام است كه يك شبه همه مشكلات عديده مملكت حل مي شود ، عرضم به حضور انورت كه يكي تورم را به صفر مي رساند ، يكي به بيكاري نقطه پايان ميگذارد ، يكي از ارزاني مي گويد ، ديگري گراني را به آنجا مي فرستد كه عرب ني انداخت ، يكي هم از گسترش سفره هامون ميگه ... و آن يكي هم شايد از افزايش يارانه ها !! ... و احتمالاً يكي ديگر هم از نابودي كامل كرونا و البته يكي هم از رونق اقتصاد و صد البته افزايش حقوق ها وووووو !! --- چه عرض كنم عباس آقا ... حالا خدا كريمه .... ميگم شايدهم معجزه شد و همين طور هم شد !! .... اما عباس آقا ملتفت هستي كه بعضي از اين وعده ها ، وعده هاي انتخاباتيه ... حرف زدن و قول دادن هم كه خرجي نداره ... ميگم مگه همان نماينده اسبق خودمان نبود كه در زمان انتخابات مجلس به ما وعده احداث راه آهن و فرودگاه ،و احداث محتمع عظيم پتروشيمي در منطقه ما داد .. خب چي شد ؟!! ... پدر بيامرز تا رآي آورد ، ديگه ها برو كه رفتي !! پشت سرش هم ديگه نگاه نكرد بي انصاف !! ... بازهم خدا پدر اين يكي نماينده بيامرزه كه همان روز اول گفت : به من رأي داديد ، در خدمتم ، رآي هم نداديد ، شما را بخير و مارا به سلامت !! --- آقا هاشم ملتفتم .... ملتفتم كه خيلي از اين وعده ها انتخاباتيه ... اما از قديم و نديم گفته اند كه : وصف العيش ، نصف العيش !! ... قبول داري كه . ها ؟ البته كه قبول داري خدا پدرت را هم بيامرزه !! ... آره آقا هاشم ، وصف العيش نصف العيش !!!
ناشناس۱۹۵۹۵۶۴۲۳:۲۴:۲۹ ۱۴۰۰/۲/۱۸
بیخود وقتتونو هدر ندین از شکل اومدن سعید محمد معلومه که احمدی نژاد دوم در راهه
ناشناس۱۹۵۹۹۶۱۱۰:۰۳:۲۶ ۱۴۰۰/۲/۱۹
شروع شد دوباره:) 4 سال پیش از دیوارکشی تو خیابان میترسوندند امسال ورژن جدیدش اینه سعید محمد احمدی نژاد دوم هست! شما فعلا برو یکم برقص تو خیابان تا بعدا معلوم بشه سعید محمد همون احمدی نژاد هست یا نه
پیش بین۱۹۶۰۰۲۷۱۰:۳۳:۴۸ ۱۴۰۰/۲/۱۹
البته اگر مصوبه شورای نگهبان اجرایی شود سعید محمد نمی تواند ثبت نام کند
ناشناس۱۹۶۰۰۵۶۱۰:۴۳:۳۸ ۱۴۰۰/۲/۱۹
اگر با مشارکت حداکثری دوباره فردی همانند روحانی رای بیاورد باید فاتحه اقتصاد و مملکت را بخوانیم کارنامه سعید محمد در قرارگاه خاتم الانبیاء و ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس و.... قابل قبول است.
ناشناس۱۹۶۰۰۶۳۱۰:۴۵:۳۶ ۱۴۰۰/۲/۱۹
احمدی نژاد اگر تایید صلاحیت بشود دست کم 20 میلیون رای دارد.
حمید۱۹۵۹۵۹۸۲۳:۵۲:۱۳ ۱۴۰۰/۲/۱۸
اگه جهانگیری با این همه بی کفایتی و وعده های پوچ برای ریاست جمهوری تایید بشه ظلم به ما مردم و کشور هست یعنی هیچ چیز حساب و کتاب نداره بنظر من شورای نکهبان یکی از ادله تایید از افراد باید تایید لیاقت شخص در سمت قبلی باشد در ضمن باید هر کاندیدی را قبل از تایید در میزگردی با حضور متخصصین بی طرف محک بزنند و برنامه های واقعی و کاربردی ازش بخوان نه برنامه های کاغذی
مهدی۱۹۵۹۶۲۱۰۰:۱۴:۰۷ ۱۴۰۰/۲/۱۹
این سعید محمد در حد یک مدیر یک سازمان هم نیست چه اعتماد به نفسی هم دارد و چقدر مطمن از اینکه تایید صلاحیت میشه خنده داره
ناشناس۱۹۵۹۹۸۷۱۰:۲۰:۰۰ ۱۴۰۰/۲/۱۹
دوره ازانتخابات رئیس جمهوری میگذره این حال روز همونه این آقایان برای حل مشکلات من وشما نمیان برای کسب شهرت وثروت وقدرت میان
ناشناس۱۹۶۰۰۶۷۱۰:۴۷:۴۴ ۱۴۰۰/۲/۱۹
برای برون رفت از وضعیت بغرنج فعلی به مرد میدان و مدیران جهادی احتیاج داریم.
ناشناس۱۹۵۹۶۹۱۰۱:۴۵:۱۱ ۱۴۰۰/۲/۱۹
ملت هوشیار ایران توجه فرمایید توجه فرمایید از یک سوراخ ده ها بار گزیده نشوید دولت با شگردی خاص و با سو استفاده از فرصت برجام نرخ ارز را که خودش با دستکاری بسیار گران کرده بود بطور موقتی بطور چشمگیری کاهش داده و اقدام به جمع آوری ارزهای در دست مردم میکند و پس از مدتی که صلاح دید دوباره همین ارزها را با ترفندی خاص شروع به دستکاری نرخ ارز کرده و بشدت گران کرده و بدینوسیله مجددا کسری بودجه را جبران کرده و با خالی کردن مجدد جیب مردم خزانه را با مقداری منابع تحویل دولت بعدی میدهد این را به یادگار داشته باشید و فریب این دولت که در بورس هم به اکثریت جامعه خیانت کرد را نخورید
ناشناس۱۹۵۹۷۰۱۰۲:۱۶:۳۷ ۱۴۰۰/۲/۱۹
تا سال گذشته بیش از 30 میلیارد دلار ارز های خانگی دست اقشار مختلف مردم است دولت پس از خالی کردندجیب مردم و بریدن گوش انها در بورس برای جبران کسری شدید بودجه امسال قصد دارد با ترفندهای خاص خود قیمت دلار با کاهش شدید مواجه کرده و اقدام به خرید این ارزها نماید و پس از چندی با حیله و نیرنگی دیگر این ارزها را به مردم فروخته و د ر این بین امسال را هم اینطوری اموراتش را بگذارند این کامنت را در ذهن خود بسپارید و چند ماه دیگر بیاد آورید که چه گفته شد
ناشناس۱۹۵۹۷۰۶۰۲:۲۱:۴۶ ۱۴۰۰/۲/۱۹
سامانه مسکن هم که راه اندازی شده اولش به اسمدمالیات از خانهدهای خالی است ولی بعدا چنان بلای سر ملت بیاورند که با استفاده از اطلاعات این سامانه بخواهند دولت را اداره کنند و تماموخرح دولت را از کیسه ملت تامین کنند به هیچ وجه اطلاعات به این سامانه ندهید
ناشناس۱۹۵۹۷۲۸۰۳:۲۱:۰۵ ۱۴۰۰/۲/۱۹
خیلی جالب است قیمت ارز دارد نزول میکند خودرو یاران دولتی افزایش قیمت دادند و نرخ تسعیر ارز را هم عوض اینکه برای شرکت های بورسی کاهش بدهند افزایش دادند تا بانک های ورشکسته از جیب مردم به سود برسند نه از راه عملیات بانکی بادتون هست چهار سال پیش بحث ورشکستگی بانک ها مطرح بود از دیت کاری نرخ ارز هم بانک های ورشکسته نجات پیدا کردن و هم کسری بودجه دولت تامین سد پ هن بدهی دولت به بانک ها تامین شد تمام اینکاره با تورم سنگین و از جیب مردم تامین شد به عبارتی هرچی بانک ها سود سپرده به مردم داده بودند غیر مستقیم از آنها پس گرفته شد
ناشناس۱۹۵۹۷۴۶۰۴:۴۶:۲۷ ۱۴۰۰/۲/۱۹
قاليباف بهتره از دوره هاي قبلي عبرت بگيرد وبي جهت وقت خودش وپولش را صرف كانديداتوري نكند چون از دوره هاي قبل راي كمتري خواهد اورد
ناشناس۱۹۶۰۰۴۹۱۰:۴۱:۰۷ ۱۴۰۰/۲/۱۹
طبق نظر سنجی های معتبر بعد از سید ابراهیم رئیسی آقای قالیباف بیشترین اقبال مردمی را دارد.
ناشناس۱۹۶۰۲۵۶۱۲:۲۸:۵۱ ۱۴۰۰/۲/۱۹
این نظرسنجی های معتبر را کدام مرجع معتبر انجام داده؟ آیا نام ندارند؟! نظر سنجی معتبر بی نام فاقد ارزش است.
ناشناس۱۹۶۰۳۶۸۱۳:۱۹:۵۳ ۱۴۰۰/۲/۱۹
نظرسنجی را خبرگزاری دولت ایرنا انجام داده است.
ناشناس۱۹۵۹۸۷۱۰۹:۰۶:۴۳ ۱۴۰۰/۲/۱۹
کمپین سعید محمد نماد ملت ایران مذهبی و غیر مذهبی با حجاب وبی حجاب نمای واقعی از ملت ایران از تمام استان ها حتی خارج از کشور فراتر از روحانی رای میاره نه مثل بعضی ها فقط مذهبی ها دورش باشند ملت ایران حول کلمه ایران دورش جمع شده از هر قشر وعقیده مذهبی
ناشناس۱۹۵۹۹۴۶۰۹:۵۷:۳۵ ۱۴۰۰/۲/۱۹
سعید محمد (احمدی نژاد دوم)، حالا نوبت این اقاست تا ۸سال کشور را شخم بزند
ناشناس۱۹۶۰۰۴۴۱۰:۳۹:۵۵ ۱۴۰۰/۲/۱۹
8 سال دولت روحانی مملکت را شخم زد حالا برای بازسازی خرابی ها نیاز به مرد میدان داریم.
ناشناس۱۹۵۹۹۶۷۱۰:۰۹:۲۳ ۱۴۰۰/۲/۱۹
انشا الله دولتی متعهد و مقتدر حزب الهی در راه است
وحیدمهمانروش۱۹۵۹۹۷۰۱۰:۱۱:۱۷ ۱۴۰۰/۲/۱۹
سلام به نظربنده اگرآقای سعیدمحمدبااقتدارتمام وپشتیبانی نسل جوان وسپاه پاسداران حمایت شوندبه نفع جامعه خواهد بودوهم اینکه ازمشاوران ووزاری دولتهای قبلی نهم ودهم هم استفاده کنندوباهم اندیشی تمام احزاب انشالله موفقیتی حاصل خواهدشدواولویت داخلی هم به معشیت وتولیدواشتغال داده ودرسال اول مردم رااز بدبختی وگرانی نجات دهندالتماس دعارزمنده دفاع مقدس ازکرج
صمصام۱۹۵۹۹۷۲۱۰:۱۳:۰۸ ۱۴۰۰/۲/۱۹
اگر آقای ظریف بتواند توافق وین را به یک نتیجه مطلوب برای زندگی مردم برساند اقبال عمومی به سمت ایشان خواهد بود
ناشناس۱۹۶۰۱۰۰۱۱:۰۴:۰۴ ۱۴۰۰/۲/۱۹
ظریف اگر بلد بود و می توانست در 8 سال گذشته تحریم ها را لغو می کرد.
ناشناس۱۹۶۰۱۴۴۱۱:۲۳:۳۶ ۱۴۰۰/۲/۱۹
این دولت فقط مردم را سرکار گذاشته و بس
ناشناس۱۹۵۹۹۸۱۱۰:۱۶:۵۱ ۱۴۰۰/۲/۱۹
هر‌کس‌بیاد‌هیچ‌فرقی‌نمیکنه‌‌تجربه‌نشون‌داده‌وقتی‌افراد‌نا‌کار‌امد‌بر‌سر‌کارن
رضا۱۹۶۰۱۶۲۱۱:۳۴:۲۴ ۱۴۰۰/۲/۱۹
تنها راه نجات کشور حذف کامل اصلاح طلبها است.این چه روزی که دارم بهتون میگم :اگه یه اصلاح طلب رئیس جمهور بشه اوضاع ازاینه که هست بدتر میشه.
امیرعلی۱۹۶۰۵۱۹۱۴:۲۴:۱۵ ۱۴۰۰/۲/۱۹
دقیقا گل گفتی
حسین۱۹۶۰۱۹۹۱۲:۰۰:۱۳ ۱۴۰۰/۲/۱۹
اقای ظریف یک قهرمان ملیست ولیاقت ریس جمهوری رادارد انهایی که ازرای بالای اومیترسند دارند تخریبش میکنند
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  4. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

  5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

  8. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  9. سردرگمی سیستماتیک مردم

  10. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  11. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  12. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

  13. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  16. به نام فقرا به کام اغنیا

  17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

  18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  19. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  20. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  21. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

  22. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  23. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

  24. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

  25. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

   2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

   3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

   4. سردرگمی سیستماتیک مردم

   5. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

   6. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

   7. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

   8. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

   9. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

   10. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

   11. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

   12. سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد شد

   13. وزیر کشور: اصراری به تغییر همه استانداران نداریم

   14. عزیزی: کشورهای بلوکه کننده پول ایران از سرنوشت کره جنوبی درس عبرت بگیرند

   15. دخالت نمایندگان در انتصاب استانداران به رغم تذکر رهبری

   16. توضیح رئیسی درباره علت افزایش واردات واکسن/ پیمان جبلی رئیس صداوسیما می‌شود؟/ انتقاد اژه‌ای از کیفیت گزارش دستگاه‌های امنیتی

   17. تاریکخانه ای که باید نور بر آن تاباند

   18. قدردانی امیرعبداللهیان از زحمات ظریف در هشت سال گذشته

   19. بررسی صدور «گواهینامه موتورسیکلت» برای زنان و ورود آنها به «ورزشگاه‌ها»

   20. روایت اندیشکده آمریکایی از پیروزی بزرگ ایران

   21. ترکیب احتمالی ایران در مذاکرات برجام/ مذاکره کننده ارشد هسته ای کیست؟

   22. پاسخی به تناقضات رفتاری اصلاح طلبان درباره افغانستان

   23. روایت مصباحی‌مقدم از تلاش رئیسی برای واردات واکسن/ توضیحات اسلامی درباره توافق با آژانس انرژی اتمی

   24. قالیباف: بودجه یعنی زندگی دولت و مردم/ هر جا کسری بودجه داریم دست در جیب مردم می‌کنیم

   25. سرلشکر سلامی: برای شکست آمریکا قدرت‌اندوزی کرده‌ایم

   آخرین عناوین