حرف‌های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

فرهنگی،   4000217079 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
حرف‌های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

همسر آزاده نامداری در مراسم چهلمین روز از درگذشت مجری سابق تلویزیون، با بیان اظهاراتی صریح، از «رنج و غم‌های بی‌شماری» گفت که نامداری در سال‌های پایانی عمر تحمل کرد. او در بخشی از صحبت‌هایش با اشاره به حوادثی که برای مجری سابق تلویزیون رخ داد، خطاب به مسببان آن گفت، «کاش آن نامردمان نقاب‌دار مجازی، به اندازه‌ی روح‌الله زم شرافت داشتند که در شب‌های قبل از اعدامش از تو حلالیت طلبید.»

به گزارش ایسنا، سجاد عبادی، همسر آزاده نامداری سخنانش را با اشاره به آیه ۱۵ از سوره مبارکه نور، آغاز کرد و با اشاره به ترجمه فارسی آن، گفت: «به‌خاطر بیاورید زمانی را که این شایعه را از زبان یکدیگر می‌گرفتید و با دهن خود سخنی می‌گفتید که به آن یقین نداشتید و آن‌را کوچک می‌پنداشتید؛ در حالی که نزد خدا بزرگ است.»

او ۱۹۱۴ روز زندگی زناشویی با آزاده نامداری را عاشقانه توصیف و تاکید کرد که شبی نبوده است که پیش از خواب از خدا نخواسته باشد از غصه‌های او کم کند و بر دوش او بیافزاید.

سجاد عبادی در ادامه صحبت‌هایش، گوشه‌ای از رنج و غم‌های بی‌شمار آزاده نامداری در این سال‌ها را بیان کرد و مخاطب حرف‌هایش را خود نامداری قرار داد.

همسر مجری فقید تلویزیون با یادآوری نحوه‌ی ورود آزاده نامداری به صداوسیما در نوزده سالگی بدون اینکه کسی سفارش او را کند، در لابه‌لای صحبت‌هایش یادآور شد که نامداری ۱۰ سال از بهترین سال‌های عمرش را با تمام توان در رسانه ملی گذراند و در این رسانه رشد کرد و بزرگ شد.

عبادی در جمله‌هایی که خطاب به آزاده نامداری بیان می‌شد، تصریح کرد: «با چنان مکر و حیله‌ای تو را به قربانگاه فرستادند که نتیجه‌ی آن تمام طعنه‌هایی شد که در این سال‌ها تحمل کردی. بگویم از آن مصاحبه کذایی با شبه‌روزنامه‌ای که تیترش هنوز علیه تو دست به دست می‌شود. آن دستوری بود که معاون وقتِ سیما به تو داده بود تا برو با آن رسانه‌ها صحبت کن تا شاید ممنوعیت حضور تو رفع شود؛ رفع شد؟!

بگویم در زمان ازدواجمان و حتی بعدتر، با بچه‌ای در شکم تا چه روزهایی درگیر دادگاه آن از خدا بی‌خبر بودی. بگویم از آن یکی مجری بدلی که برای نبودنت ختم قرآن نذر کرده بود. چه‌ها با تو کرد؟

بگویم از آن کارهایی که در مخیله‌ی کسی نمی‌گنجد اما با دروغ و نیرنگ در حق تو انجام دادند ... بگویم از آن مدیران ترسو که تک‌تکشان شاهد این همه بلایا بودند و در خلوت به ما حرف می‌زدند عکسش را عمل می‌کردند.

کاش تا فرصت زندگی‌شان به سر نیامده از حقایق بگویند که آن دنیا دیگر جای محافظه‌کاری نیست.»

عبادی در ادامه‌ی صحبت‌هایی که خطاب به آزاده نامداری بیان می‌شد، با بیان اینکه همین آزارها تپش قلب مهربان او را به شماره انداخت، اضافه کرد: من مثل تو نیستم و دیگر نمی‌توانم سکوت کنم؛ چراکه نسبت به تو و خانواده‌ام دینی دارم. بعد از آن روزهای تاریک و تلخ، همچون کبوتری زخمی به من بی‌انگیزه و خسته از روزگار پناه آوردی و انگار دنیا را به هر دوی ما داده بودند، هنوز سرخوش از این لطف خدا بودیم که با جماعتی هماهنگ روبه‌رو شدیم که دروغ می‌گفتند و تهمت می‌زدند.

او با اشاره به تعطیلی برنامه «آبان» با موضوع زنان که توسط نامداری ساخته شد، یادآوری کرد که در ارتباط با این برنامه پس از مدتی آزاده نامداری را فرا خوانده و عنوان کرده بودند که مهمان‌ها و موضوع برنامه باید توسط خود آنها انتخاب شود.

عبادی همچنین به اولین مجموعه داستان آزاده نامداری با عنوان «خانومی که شما باشی» اشاره کرد که شاعر گمنامی جلو توزیع کتاب را گرفت.

همسر آزاده نامداری در صحبت‌هایی که در چهلمین روز از درگذشت مجری سابق تلویزیون مطرح می کرد، تصریح کرد: خدا را شکر که کانال‌های زرد بیشتر کلید خوردند، مجلات بیشتر فروختند، شومن‌های آن‌طرف آبی و این ور آبی، کارتونیست‌ها بیشتر دیده شدند و ابزار خنده حتی در کنسرت‌ها هم فراهم شد و خدا را شکر که با اِبراز انواع فحش و ناسزا به ما، بخشی از بغض فروخفته‌ی جامعه فروکش کرد. می‌دانی! درد ما این بود که هم‌وطن پناهنده‌ی سیاسی که به دنبال انتقام از این نظام بود، به حریم ما تعرض کرد. غصه ما را منتقدان اجتماعی یک‌شبه زیاد کردند که قصد تدریس اخلاقیات در این جامعه را دارند؛ والا پوشش تو در آن سال‌هایی که در هیچ سازمان و ارگانی نبودی و حتی در سال‌های بعد از آن واقعه، تغییری نکرد. ده‌ها پیشنهاد فیلم و سریال را برای سبک پوششت رد کردی و هیچ‌وقت هم ادعای الگو شدن نداشتی. با همه‌ی آن نامهربانی‌ها و با وجود پیشنهادهای شبکه‌های فارسی‌زبان به اصرار خودت بازگشتی. می‌گفتی من از چه فرار کنم؟! می‌خواهم همین‌جا باشم و برای مردمم کار کنم. ضبط گذرنامه‌ها، ماه‌ها ممنوع‌الخروجی، ماه‌ها احضار و بازجویی و استنطاق، هر روز یک لودگی و تمسخر، هر روز یک تهمت و تیتر و ... تو چقدر صبور و محکم بودی در آن یک سال سخت. کاش آن نامردمان نقاب‌دار مجازی، به اندازه‌ی روح‌الله زم شرافت داشتند که در شب‌های قبل از اعدامش از تو حلالیت طلبید. اما منفعت‌طلبی آنچنان بر بخشی از این جامعه چنبره زده که اخلاق و انسانیت آخرین چیزی است که به ذهن متبادر می‌شود.

همسر نامداری در ادامه به تحصیلات این مجری در حوزه روانشناسی اشاره کرد و تعطیلی برنامه‌ای تخصصی که با همین موضوع پخش می‌شد. عبادی یادآور شد که حتی برای ارائه‌ی ایده‌ای درباره گزارش فوتبال بانوان هم او را تحمل نکردند و بعد از دو برنامه او را احضار کردند که در صورت تکرار حکم تعلیق می‌گیرد.

او حمایت از همکار و رفیق را روشی معمول در مسلک آزاده نامداری برشمرد و حمایت از ورزشکاران دختر و استقلالی‌های متعصب که همیشه تمجیدشان می‌کرد. تا یاد کردن از برنامه «نود» در همه‌ی دوشنبه‌های زندگی‌ات.

در این سه سال روزنه‌ای نبود که جستجو نکرده باشیم تا استعدادت به هدر نرود. ده‌ها مسوول، مدیر، کارگردان و تهیه‌کننده شاهد هستند و برخی امروز همین‌جا هستند، اما همه شد وعده‌های پوچ، امیدهای واهی و رنج‌های پیاپی. کار را به جایی رسانده بودند که دوستان نزدیکت که امروز هم نیامدند را به واسطه‌ی ارتباط و حمایت از تو ممنوع و تحریم می‌کردند. و ماند حسرت ساخت و پخش برنامه‌ای که با پشتکار همیشگی‌ات در حوزه‌ی روانشناسی آغاز کرده بودی؛ همان ایده‌ای که برای انجام پیش تولیدش همراه ما به سفر کوتاه شمال نیامدی.»

سجاد عبادی در بخش پایانی صحبت‌هایش بار دیگر با تاکید بر زندگی عاشقانه با آزاده نامداری، در بخشی از حرف‌هایش خاطرنشان کرد: خدا را با دلی اندوهگین شاکرم که آنچنان عزت داد تا پچپچه‌های نامردمانی که حتی در زمان مرگت از دست از شایعه برنمی دارند، ناکام بماند.

محمدرضا شفیعی، تهیه‌کننده و سیدجواد یحیوی از مجریان سابق تلویزیون از دیگر افرادی بودند که در این مراسم سخنرانی کردند. اجرای مراسم بزرگداشت چهلمین روز درگذشت آزاده نامداری با اجرای محمد سلوکی همراه بود.

افتتاحیه‌ این مراسم، کلیپی بود که اختصاصا برای گندم، دختر آزاده نامداری، تهیه شده بود که به موجب آن، دوستان وی شامل رضا رشیدپور، الهام پاوه‌نژاد، بهاران بنی‌احمدی و … خطاب به گندم جملاتی گفتند تا در آینده او بتواند مادر جوان از دست رفته‌ خود را بهتر بشناسد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۵۸۰۵۴۱۹:۲۰:۴۴ ۱۴۰۰/۲/۱۷
خدا ایشان را بیامرزد و سهم خود ایشان در این همه بلایی که سرش آمد چقدر است جناب عبادی؟
ناشناس۱۹۵۸۰۶۹۱۹:۵۶:۵۷ ۱۴۰۰/۲/۱۷
مردم به نان شب محتاج هستند ان وقت شما می روی خارج که حجاب برداری بعد بدی عاقبت این میشه
ناشناس۱۹۵۸۰۷۳۲۰:۰۱:۰۴ ۱۴۰۰/۲/۱۷
امان از روز حساب ، و وای به روز و حال فیلمبرداری که ناجوانمردانه آبروی خانم نامداری را در معرض حراج قرار داد. وای بر کسانی که با غیبتها و تهمتها به دبگران روزگار می گذرانند
ناشناس۱۹۵۸۰۷۷۲۰:۱۲:۲۹ ۱۴۰۰/۲/۱۷
خدا رحمتش کنه. این اتفاقات تلخ و فاجعه بار، تجربه سنگینی برای جامعه ما اعم از مسئولان و مردم شد
ناشناس۱۹۵۸۱۱۸۲۱:۳۱:۰۵ ۱۴۰۰/۲/۱۷
بوی پناهندگی سیاسی فضا را آلوده کرده
ناشناس۱۹۵۸۱۳۴۲۱:۵۶:۱۴ ۱۴۰۰/۲/۱۷
خدا رحمتش کنه و انشالله که در آن دنیا با آرامش باشه
ناشناس۱۹۵۸۱۴۵۲۲:۰۳:۴۰ ۱۴۰۰/۲/۱۷
ايشان زماني سكوت خودرا شكسته كه ديگر ازاده نيست انهارا تاييد وبارد كند فقط خدا ميداند وبس
ناشناس۱۹۵۸۱۵۳۲۲:۱۰:۴۳ ۱۴۰۰/۲/۱۷
خدایش بیامرزد وما را ببخشد !
ناشناس۱۹۵۸۱۵۷۲۲:۱۵:۴۵ ۱۴۰۰/۲/۱۷
هیچ پیشنهادی رو برای علاقه به حجابش قبول نکرد!!! پس تو سوئیس چرا به حجاب علاقه نداشت؟
حمید۱۹۵۸۱۶۷۲۲:۳۶:۲۱ ۱۴۰۰/۲/۱۷
بسیار حرف هاشون متین هست و من از نزد خودم بابت پیش داوری که در مورد ایشون و خانمشون داشتم از ایشون طلب بخشش می کنم. به امید اینکه ابتدا شما و بعد خداوند از گناهان ما بگذره
ناشناس۱۹۵۸۱۷۳۲۲:۴۷:۳۴ ۱۴۰۰/۲/۱۷
بجای این حرفهای طلبکارانه برای ایشان طلب مغفرت کنید و روحش را آزار ندهید
مهدی صادقی۱۹۵۸۱۸۱۲۳:۰۴:۱۶ ۱۴۰۰/۲/۱۷
برادر اگر غیر از این بود تو این مملکت باید تعجب میکردی شما فکر میکنی کجای مملکت استعداد کشی نمیکنن همه این مملکت همینه
احمد۱۹۵۸۱۸۲۲۳:۰۶:۳۴ ۱۴۰۰/۲/۱۷
کلی آسمون ربسمون بافتید و مبهم و بدون اسم دلیل بر خودکشی نیست و خدا میداند .....
ناشناس۱۹۵۸۱۹۲۲۳:۳۶:۵۴ ۱۴۰۰/۲/۱۷
همينه ديگه، بازيگر اخرش بازى ميخوره
Hhh۱۹۵۸۲۳۵۰۱:۱۰:۳۱ ۱۴۰۰/۲/۱۸
دنبال فلوور هست
ناشناس۱۹۵۸۲۴۸۰۲:۴۲:۴۶ ۱۴۰۰/۲/۱۸
این خبرهای کم ارزش را برای چی اصرار دارید دنبال کنید؟!!
ناشناس۱۹۵۸۲۵۶۰۳:۰۸:۳۰ ۱۴۰۰/۲/۱۸
هذیان گویی !!! تنهاش نمی گذاشتیش .
ناشناس۱۹۵۸۲۷۶۰۵:۴۵:۴۲ ۱۴۰۰/۲/۱۸
کلا مردمی شدیم که در حق هم اجحاف می کنیم و از یاد خدا غافلیم .
ناشناس۱۹۵۸۲۷۷۰۶:۱۲:۱۰ ۱۴۰۰/۲/۱۸
روح ش شاد- خدابیامرزاد
امید۱۹۵۸۲۸۳۰۶:۵۷:۱۲ ۱۴۰۰/۲/۱۸
اینکه بتونی رو خطاهات ماله بکشی خودش هنر بزرگیه!
ناشناس۱۹۵۸۳۱۴۰۸:۳۲:۱۲ ۱۴۰۰/۲/۱۸
همه کسانی که پشت سرایشون حرف زدن مقصرن اما فقط بقیه مقصرن ؟یعنی خودشون کاملا بی اشتباه بودن ؟ بعنی کاردرتلویزیون انقدر باارزش بود ؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 8. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 9. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 10. درباره یک تصمیم

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 13. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 14. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 15. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 16. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 17. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 18. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 19. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 20. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 21. خیز آمریکا برای تسلط بر یمن از دروازه عمان

 22. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 23. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 24. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 25. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

ابر آروان

آخرین عناوین