کدام استان رکورد رعایت پروتکل‌های بهداشتی را زد؟

سلامت،   4000213004

گزارش آخرین وضعیت اجرای شیوه نامه‌های بهداشتی در کشور از تاریخ ۱ تا ۸ اردیبهشت نشانگر روند افزایش درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بیشتر استان‌های کشور بوده است.

کدام استان رکورد رعایت پروتکل‌های بهداشتی را زد؟
به گزارش فارس، با خیز پیک‌های پی در پی شیوع ویروس کرونا تشدید بازرسی‌ها در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است.گزارش آخرین  وضعیت اجرای شیوه نامه‌های بهداشتی در کشور از تاریخ 1 تا 8 اردیبهشت نشانگر روند افزایش درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بیشتر استان‌های کشور بوده است.

***تشدید بازرسی‌ها در دستور کار

بر اساس اعلام آمار از سوی وزارت بهداشت از تاریخ اول اردیبهشت و از 3 میلیون و 577 هزار و 807 مورد از مراکز توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تحت پوشش تا به حال 310 هزار و 33 مورد به مرحله اتمام بازرسی رسیده اند و این روند همزمان با تشدید این بازرسی ها در سطح استان های مختلف ادامه دارد.

***پلمپ؛ مجازات متخلفان

آخرین وضعیت کشوری نتایج اقدامات ناشی از تشدید بازرسی‌ها از تاریخ 1 تا 8 اردیبهشت نشان می‌دهد همزمان با معرفی واحدهای کارگاهی غیر بهداشتی 5 هزار و 202 واحد تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی توسط ماموران پلمپ شده است.

***مردم استان‌های زرد بیشتر از ماسک استفاده کرده‌اند

بسیاری از کارشناسان و متخصصان در ستاد مقابله با کرونا عدم رعایت فاصله اجتماعی و حضور در اجتماعات بدون رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ویژه استاده از ماسک را از دلایل مهم ورود به پیک خطرناک این اپیدمی معرفی کرده‌اند. طبق آمار منتشر شده از سوی وزرات بهداشت روند رعایت پروتکل های بهداشتی در سرتاسر کشور در روزهای گذشته با اندکی صعود همراه بوده است اما هنوز نسبت به میزان رعایت این پروتکل ها از سوی مردم در ماه‌هایی مانند آذر و دی ماه سال گذشته تفاوت محسوسی به چشم می‌خورد. طبق اعلام آماری از سوی وزارت بهداشت رعایت این شیوه نامه‌ها در 28 دی ماه گذشته تا 83 درصد نیز رشد داشته است؛ اما این درصد از تاریخ 4 فروردین تا 4 اردیبهشت امسال بین 55 تا 61 درصد اعلام شده است. یعنی در روزهایی به سر می‌بریم که علی‌رغم وضعیت قرمز در بسیاری از استان‌ها هنوز بیش از 40 درصد از مردم از رعایت این شیوه نامه‌های بهداشتی سر باز می‌زنند. درصد رعایت این شیوه نامه‌ها به تفکیک وضعیت استان ها به شرح زیر اعلام شده است.

در استان‌هایی با وضعیت هشدار شاهد رعایت 33 تا 48 درصدی پروتکل های بهداشتی هستیم. در استان های قرمز این آمار عددهای 49 و 58 درصد را نشان می‌دهند. در استان‌های نارنجی رعایت پروتکل ها از سوی مردم بین 59 تا 65 درصد را نشان می‌دهد و در استان‌های زرد رعایت این شیوه نامه‌ها بین 66 تا 78 درصد بین مردم انجام شده است.

***معرفی متخلفان به مراجع قضایی ادامه دارد 

با تشدید بازرسی‌ها اخطار و معرفی به مراجع قضایی در اماکن عمومی ادامه دارد، به طوری که از تاریخ 1 تا 8 اردیبهشت ماه 369 مرکز ورزشی، 396 مورد از زیرمجموعه‌های سازمان‌ها و نهادهای مختلف، 438 مورد از فروشگاه های زنجیره‌ای، 510 مورد از بانک‌ها، 630 مورد از پاساژها، هزار و 50 مورد از رستوران‌ها، 3 هزار و 104 مورد از نانوایی‌ها و 8 هزار و 71 مورد از سوپر مارکت ها در وضعیت اخطار قرار گرفته و برای بازرسی به مراجع قضایی معرفی شده‌اند. همچنین در حوزه صنعت نیز در بازه زمانی فوق 9 هزار و 233 کارگاه و واحد صنعتی کوچک برای پاسخ‌دهی نسبت به عدم رعایت پروتکل های بهداشتی به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.


***درصد رعایت شیوه نامه‌ها در استان‌ها 

طبق آمار منشر شده از سوی وزارت بهداشت در زمینه رعایت تهویه در اماکن عمومی استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان، مرکزی و مازندران درصد رعایتی بین 39 تا 53 درصد داشته‌اند. این شیوه‌نامه بهداشتی بر اساس همین گزارش‌ها در استان‌هایی مانند خراسان رضوی، فارس و اردبیل نزدیک به میانگین و بین 61 تا 68 درصد بوده است.

درصد استفاده از ماسک در اماکن عمومی از تاریخ 1 تا 8 اردیبهشت روندی صعودی داشته است. استان‌های سیستان و بلوچستان، مرکزی، خراسان شمالی و گیلان بین 35 تا 59 درصد استفاده از ماسک را رعایت کرده‌اند. استفاده از ماسک در استان‌های مانند هرمزگان و اصفهان رشد قابل توجهی در بین مردم داشته است. ساکنان این استان‌ها در این بازه زمانی بین 62 تا 65 درصد از ماسک استفاده کرده‌اند. در استان ایلام نیز شاهد رشد رعایت پروتکل های بهداشتی نسبت به ماه‌های گذشته بوده‌ایم. اکنون طبق آمارها در این استان بیش از 73 درصد از مردم در اماکن عمومی از ماسک استفاده می‌کنند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. بفرمایید آقای ظریف، این هم از اسراییل !...

 2. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

 3. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

 4. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

 5. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

 6. کنایه بغض‌آلود مجری صداوسیما به برخی از سلبریتی‌ها

 7. بازی برخی اصلاح‌طلبان به سود ایران‌ستیزان

 8. جلوی پخش مستند "گاندو" گرفته شد

 9. روز پایانی ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری / در انتظار حضور چهره های اصلی در دقیقه ۹۰

 10. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

 11. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

 12. آیا امتحانات حضوری دو میلیون دانش‌آموز گسترش ویروس کرونای انگلیسی را در پی نخواهد داشت؟!

 13. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

 14. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

 15. حشره ای که هر ۱۷ سال یک‌بار از زیر زمین بیرون می‌آید

 16. رییسی: به صورت مستقل به صحنه آمده‌ام

 17. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

 18. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

 19. ثروتمندترین کشورهای جهان کدامند؟

 20. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

 21. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

 22.  پشت پرده وحشی‌گری‌های اشغالگران در قدس/ نتانیاهو به سرنوشت «اولمرت» دچار می‌شود؟

 23. تل‌آویو با ۱۳۰ راکت هدف قرار گرفت

 24. تیم حفاظت رییسی وارد وزارت کشور شد

 25. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

ابر آروان

آخرین عناوین