نظارت مجلس بر انتخابات شوراها و ماجرای رد‌صلاحیت اصلاح‌طلبان

گروه سیاسی الف،   4000212130 ۱۲ نظر، ۲ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
نظارت مجلس بر انتخابات شوراها و ماجرای رد‌صلاحیت اصلاح‌طلبان

انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری در بیست و هشتم خردادماه برگزار می‌شود. در روزهای اخیر بعد از اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌های داوطلبان شوراهای اسلامی در برخی شهرهای بزرگ، اعتراضاتی نسبت به نتیجه این فرایند از جانب اصلاح‌طلبان صورت گرفته است.

روزنامه همشهری روز پنج‌شنبه 9 اردیبهشت‌ماه در گزارشی از رد صلاحیت گسترده داوطلبان اصلاح‌طلب در انتخابات شوراها از سوی هیئت‌های نظارت خبر داده بود. مطابق این گزارش از 12 عضو فعلی شورای پنجم تهران که داوطلب حضور در انتخابات ششمین دوره شوراها بودند، تنها 2 نفر احراز صلاحیت شده‌اند که محمد علیخانی و مجید فراهانی می‌باشند. بر این اساس محمدجواد حق‌شناس، افشین حبیب‌زاده، محمد سالاری، زهرا صدراعظم نوری، زهرا نژاد بهرام، الهام فخاری، بشیر نظری، آرش حسینی میلانی، علی اعطا و سید محمود میرلوحی اعضای فعلی شورای شهر تهران هستند که رد صلاحیت شده‌اند.

بر اساس قانون، داوطلبان رد صلاحیت شوراهای شهر از روز پنجشنبه 9 اردیبهشت‌ماه تا روز یکشنبه دوازدهم برای شکایت و اعتراض به بررسی صلاحیت‌ها فرصت داشته‌اند.

محسن هاشمی، روز یکشنبه 12 اردیبهشت‌ماه در جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود با اشاره به نتایج تائید صلاحیت نامزدهای انتخابات شوراها گفت: در تهران و تعداد زیادی از شهرها شاهد بودیم رد صلاحیت کاندیداهایی اتفاق افتاد که توسط هیئت اجرایی تائید شده بودند.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: فرض را بر این می‌گذارم که در شوراها نظارت استصوابی نداریم. با توجه به اینکه نظارت در انتخابات شورا بر عهده مجلس است از رئیس مجلس انتظار داریم تا با پیگیری موضوع نسبت به رسیدگی اعتراض کاندیداها توجه ویژه داشته باشند تا تأمین حق عمومی جامعه برای برگزاری یک انتخابات با تکثر نگاه‌ها و سلایق و مشارکت مطلوب در انتخابات فراهم شود.

محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران که نامش در فهرست رد صلاحیت شدگان است، دراین‌باره می‌گوید: هرچند این تصمیم به ما ابلاغ نشده و از طریق خبرهای غیررسمی متوجه شدیم، اما به نظر نمی‌رسد این خبرها غیرموثق باشد. حق‌شناس می‌گوید: این اقدامات نشان از رویکرد حذفی دارد؛ وقتی 10 نفر از 12 ثبت‌نام کننده رد صلاحیت می‌شوند در کنار جوانانی که عمدتاً از جناح اصلاحات بوده‌اند، این پیام را می‌دهد که ردصلاحیت‌کنندگان اساساً با مقوله انتخابات آزاد و رویکرد افزایش مشارکت، آشنایی و قرابتی ندارند.

محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران که یکی دیگر از رد شدگان از سوی هیئت نظارت شهرستان تهران است می‌گوید: چاره‌ای جز اعتراض نداریم، البته نمی‌دانم این اعتراض‌ها فایده‌ای دارد یا نه، نتیجه از پیش تعیین‌شده است. عضو شورای شهر تهران اضافه می‌کند: اگر دوره ما تمام‌شده چرا رد صلاحیت می‌کنند؟ آن‌ها خبردارند که مردم خانه‌نشین شده و مشارکت نخواهند کرد، چرا باز رد صلاحیت می‌کنند؟ آن‌ها می‌خواهند در میدان بی‌رقیب با مشارکت حداقلی به سرکار بیایند.

محمود صادقی، عضو جبهه اصلاحات ایران نیز در گفت‌وگو با ایمنا دراین‌باره اظهار کرد: متأسفانه اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات شورای اسلامی شهر به‌صورت گسترده رد صلاحیت شده‌اند و استنادات این رد صلاحیت‌ها ناموجه است. صادقی در ادامه افزود: به برخی از چهره‌های متخصص اصلاح‌طلب به استناد برخی از موارد قانون تهمت فسق و فجور زده‌شده است، بر همین اساس نیاز است مجموعه اصلاح‌طلبان نسبت به این رد صلاحیت‌های گسترده واکنش مناسبی داشته باشند.

البته ماجرای رد صلاحیت اعضای شوراهای شهر صرفاً به شهر تهران برنمی‌گردد. به‌عنوان‌مثال رحمت‌الله فیروزی، عضو هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان اصفهان هم از رد صلاحیت  11 عضو فعلی شورای شهر اصفهان خبر داده است. به گفته وی صلاحیت 11 نفر از اعضای فعلی شورای شهر اصفهان در هیئت‌های نظارت شهرستان رد شده است، اما پرونده این افراد در هیئت عالی نظارت بر انتخابات استان بررسی مجدد خواهد شد.

ابراهیم صبوری، رئیس جبهه اصلاحات فارس نیز با انتقاد از آنچه عملکرد هیئت‌های اجرایی و نظارت شهرستان و رد گسترده اصلاح‌طلبان در شیراز و برخی شهرهای استان نامید، گفت: در شهر شیراز، هشت عضو اصلاح‌طلب شورای پنجم برای حضور در انتخابات شورای ششم ثبت‌نام کردند که صلاحیت هفت نفر را رد کرده‌اند.

با این توضیحات لازم است هیئت مرکزی نظارت گزارش دقیقی درباره اعتراضات رخ‌داده دراین‌باره برای روشن شدن افکار عمومی ارائه نماید. فراموش نشود اگر واقعاً هیئت‌های نظارت بر این عقیده می‌باشند که بر مبنای مدارک و شواهد متقن اظهارنظر کرده‌اند می‌باید درباره چنین ادعاهایی در اسرع وقت با سند و مدرک پاسخ دهند؛ چراکه چنین صحبت‌هایی می‌تواند به مشارکت حداکثری مردم در انتخابات 28 خردادماه خلل وارد نماید.

لازم است به یادآوری است مطابق قانون شوراها 5 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رأی صحن برای عضویت در هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات تعیین می‌شوند که سه نفر آن‌ها از کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها و دو نفر دیگر از کمیسیون اصل نود با معرفی به صحن و رأی نمایندگان به‌عنوان هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات تعیین می‌شدند. همچنین هیئت‌های نظارت در استان‌های کشور نیز متشکل از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌باشند.

در این دوره از رقابت‌ها، سید نظام‌الدین موسوی، مصطفی آقامیرسلیم، محسن پیرهادی، محمدصالح جوکار و حمیدرضا کاظمی به‌عنوان اعضای هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس شورای اسلامی از طرف صحن علنی مجلس برگزیده‌شده‌اند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۵۰۹۵۰۰۷:۱۸:۰۰ ۱۴۰۰/۲/۱۳
ی نفر باید به خود مجلس نظارت کنه
نجیب۱۹۵۰۹۹۹۰۸:۳۰:۱۵ ۱۴۰۰/۲/۱۳
نتیجه شل گرفتن تایید صلاحیت کاندیداها رو در دور پیش دیدیم. چقدر اختلاسگر وارد شورای شهر شدند.
ناشناس۱۹۵۱۰۰۵۰۸:۳۹:۲۷ ۱۴۰۰/۲/۱۳
انتخاباتی که چهل روز مانده به آن نه هنوز کاندیدایش را میشناسیم و نه هنوز برنامه هایشان را برای استان های مختلف
ناشناس۱۹۵۱۰۱۴۰۸:۴۳:۱۹ ۱۴۰۰/۲/۱۳
با توجه به تخریب‌های فراوانی که اصلاح طلبان به واسطه ناتوانی و سوء مدیریت‌های خود به وجود آورده برای چند سال فقط باید آواربرداری کرد.
ناشناس۱۹۵۱۰۴۱۰۹:۰۲:۳۱ ۱۴۰۰/۲/۱۳
اگر از 12 نفر 15 نفر هم بدون عملکرد مفید و چند سال در شورای شهر فقط چندتا اسم خیابان شهید را حذف کردن بنام چند نفر همباندی کردن همان بهتر که ردصلاحیت شوند
ناشناس۱۹۵۱۱۶۱۱۰:۰۰:۲۵ ۱۴۰۰/۲/۱۳
مجلس طرح ممنوع الخروج کردن دولت و مدیران هشت ساله اش را تصویب نماید تا در صورت لزوم در دسترس باشند
ناشناس۱۹۵۱۲۱۱۱۰:۲۶:۱۹ ۱۴۰۰/۲/۱۳
آشوبگران نباید جایی در پست ها داشته باشند
حسین۱۹۵۱۲۳۴۱۰:۳۶:۰۹ ۱۴۰۰/۲/۱۳
شوآفی دیگر از مجلس
قاطعی۱۹۵۱۳۱۵۱۱:۰۵:۱۸ ۱۴۰۰/۲/۱۳
به نظر می رسد افرادی که کار هیات نظارت شوراها را انجام می دهند برخی از آنها نمایندگان مجلس هستند که قبلا صلاحیتشان تایید نشده .مجلس باید بیشتر در انتخاب هیات نظارت و نمایندگان صلاحیت دار انتخاب می کرد.
ناشناس۱۹۵۱۳۱۸۱۱:۰۵:۵۳ ۱۴۰۰/۲/۱۳
این شورای شهر جز تشکیل جلسه و هزینه چه دردی از شهر دوا میکند ؟ حالا هرکی باشه
مهران۱۹۵۱۳۵۱۱۱:۱۵:۲۶ ۱۴۰۰/۲/۱۳
تا الان چند تا شورای شهر کاملا منحل شده؟ یه جا به خاطر فساد اخلاقی اکثر جاها فساد اقتصادی دارن دستگیر میشن بعد توقع دارید رد صلاحیت هم نشن همین شورای شهر تهران حتی اگر دزدی هم نکرده باشند همین که تو این چهار سال هیچ کاره مفیدی نکردن جز عوض کردن نام خیابون باید رد صلاحیت میشدن
ناشناس۱۹۵۱۳۶۸۱۱:۲۲:۵۴ ۱۴۰۰/۲/۱۳
اگر رد صلاحیتها سلیقه ای شود رای دادن ورای ندادن هم سلیقه ای میشود
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

  2. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

  3. ماجرای بنزین ۲۰ هزارتومانی/ دروغی که در آستانه انتخابات منتشر شد

  4. احمدی نژاد در ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافت

  5. متکی: آیت‌الله رئیسی در انتخابات ثبت نام خواهد کرد

  6. سازهای بد آهنگ نهادهای قانونی در اجرای یک مصوبه !

  7. هشدار اساتید حوزه و دانشگاه در مورد «طرح قانون بانک مرکزی» کمیسیون اقتصادی مجلس

  8. چرا دولت روحانی با برخی از مصالح مردم لجبازی می‌کند؟

  9. بی‌سابقه‌ترین حمله موشکی فلسطین به پایتخت اشغالگران/ اوضاع داخلی صهیونیست‌ها در مرز انفجار

  10. روحانی: مگر یک انتخابات چقدر می‌ارزد که آدم به خاطر آن دروغ بگوید

  11. انتشار فیلم رهگیری ناوگروه زیردریایی ارتش آمریکا توسط سپاه پاسداران

  12. جلوی پخش مستند "گاندو" گرفته شد

  13. گزارش دومین روز ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری+ چهره‌هایی که ثبت نام کردند

  14. مناظره شنیدنی کارشناسان ترک درباره دلایل اتحاد ایران و سوریه

  پربحث‌های هفته

  1. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

  2. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

  3. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

  4. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

  5. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

  6. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

  7. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

  8. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

  9. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

  10. حشره ای که هر ۱۷ سال یک‌بار از زیر زمین بیرون می‌آید

  11. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

  12. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

  13. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

  14. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

  15. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

  16.  پشت پرده وحشی‌گری‌های اشغالگران در قدس/ نتانیاهو به سرنوشت «اولمرت» دچار می‌شود؟

  17. تل‌آویو با ۱۳۰ راکت هدف قرار گرفت

  18. کنایه بغض‌آلود مجری صداوسیما به برخی از سلبریتی‌ها

  19. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

  20. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

  21. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

  22. جزئیات دیدار ظریف با سیدحسن خمینی و خاتمی/ قطعا نامزد نمی‌شوم

  23. داوطلب کفن‌پوش انتخابات ریاست جمهوری

  24. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

  25. ماجرای بنزین ۲۰ هزارتومانی/ دروغی که در آستانه انتخابات منتشر شد

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

   2. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

   3. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

   4. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

   5. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

   6. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

   7. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

   8. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

   9. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

   10. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

   11. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

   12. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

   13. جزئیات دیدار ظریف با سیدحسن خمینی و خاتمی/ قطعا نامزد نمی‌شوم

   14. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

   15. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

   16. انتخابات ودلخورى مردم/ مردم چه می‌خواهند؟

   17. احمدی نژاد در ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافت

   18. متکی: آیت‌الله رئیسی در انتخابات ثبت نام خواهد کرد

   19. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

   20. سازهای بد آهنگ نهادهای قانونی در اجرای یک مصوبه !

   21. رهبر انقلاب: دولتی تشکیل شود که انقلابی، عدالتخواه، ضدفساد و معتقد به تحول و جوانان باشد/صهیونیست‌ها جز زبان زور چیزی نمی‌فهمند

   22. آیت اله رئیسی روز عید سعید فطر برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کند

   23. کوتاه، اتوبوسی و کلنگی؛ داستان ادامه دار مدیریت های دولتی!

   24. رأی رییسی در نظرسنجی خبرگزاری دولت

   25. هشدار اساتید حوزه و دانشگاه در مورد «طرح قانون بانک مرکزی» کمیسیون اقتصادی مجلس

   آخرین عناوین