افزایش صندوق های اخذ رأی در انتخابات برای رفع ازدحام

سیاسی،   4000209079

رئیس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد: حدود ۷ الی ۸ هزار افزایش صندوق رأی در ۲۸ خرداد ماه برای کاهش تجمع حوزه های شلوغ پیش بینی کردیم.

به گزارش مهر، جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور در نشست مشترک ستاد انتخابات کشور با اصحاب رسانه که به میزبانی کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات در محل وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به اینکه رسانه‌ها نقشی محوری در ایجاد شور و شوق انتخاباتی دارند، گفت: رسانه‌ها به عنوان عنصر آگاهی بخش جامعه، نقشی تعیین کننده در انتخاباتی شدن فضای سیاسی کشور دارند.

وی اظهار داشت: انتظار می‌رود در این فرصت باقی مانده، مثل دوره‌های گذشته رسانه‌ها حضوری فعال‌تر و قوی‌تر در عرصه انتخاباتی کشور داشته باشند و به قدر سهم و نقش خود، به مشارکتی شدن انتخابات در ۲۸ خرداد ماه کمک کنند.

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه طبق تقویم انتخاباتی، زمان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری ۲۱ اردیبهشت تا ۲۵ همین ماه است، گفت: بعد از مرحله ثبت نام، مرحله رسیدگی به فرایند صلاحیت داوطلبان را داریم که باید شورای نگهبان در بازه زمانی ۲۶ تا ۳۰ اردیبهشت ماه، صلاحیت هر کدام از نامزدهای ریاست جمهوری را مورد بررسی نهایی قرار دهد.

عرف دراین خصوص گفت: یک دوره ۵ روزه تمدید به رسیدگی صلاحیت داوطلبان هم برای بررسی‌های بیش‌تر و رسیدگی به اعتراضات در تقویم انتخابات پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه باید طبق تقویم انتخابات، شورای نگهبان در ۶ خرداد ماه نتیجه نهایی تأیید صلاحیت‌ها را به وزارت کشور اعلام کند، گفت: از ۷ خرداد ماه به مدت بیست روز فرصت تبلیغات برای نامزدهای نهایی وجود دارد که باید طی این مدت برنامه‌ها و دیدگاه‌هایشان را با مردم در میان بگذارند.

رئیس ستاد انتخابات کشور با تشریح این امر که تبلیغات در این دور از انتخابات عمدتاً در بستر فضای مجازی صورت می‌گیرد، اظهار داشت: شرایط کرونایی کشور امکان برگزاری تجمعات و میتینگ‌های انتخاباتی را غیر ممکن ساخته و برای همین کاندیداها طی فرصت‌هایی که در رسانه‌ها خواهند داشت، برنامه‌های راهبردی خود را معرفی خواهند کرد.

عرف اظهار داشت: با برنامه ریزی های صورت گرفته در وزارت کشور همه اصول و پروتکل‌های لازم بهداشتی برای روز رأی گیری در نظر گرفته شده است و تلاش داریم با حفظ سلامت جان مردم، انتخابات را برگزار کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، به تجربه انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ۹۸ و مرحله دوم در شهریور ۹۹ اشاره کرد و گفت: سعی خواهیم کرد از تجربه برگزاری انتخابات در این دوره‌ها به خصوص در مرحله دوم مجلس شورای اسلامی استفاده لازم خواهیم کرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور به موضوع افزایش صندوق‌های رأی در این دور از انتخابات اشاره کرد و گفت: حدود ۷ الی ۸ هزار افزایش صندوق رأی در ۲۸ خرداد ماه برای کاهش تجمع حوزه‌های شلوغ پیش بینی کردیم.

عرف با تبیین این موضوع که وزارت کشور حفظ جان مردم و سلامت مجریان انتخابات را مهم‌ترین اولویت خود قرار داده است، گفت: تامین سلامتی مردم و عوامل اجرایی از ضروریات است.

وی با بیان اینکه برگزاری انتخابات الکترونیک از جمله راهکارهایی است که می‌تواند به حفظ سلامت شهروندان و کاهش معطلی در محل رأی گیری کمک اساسی کند، گفت: در این دور از انتخابات در بیش از ۳۰ شهر و مرکز استان کشور انتخابات شوراها به صورت تمام الکترونیکی برگزار می‌شود و در شهر تهران هم رویکرد وزارت کشور برگزاری انتخابات الکترونیک است و در این عرصه هنوز هیأت نظارت مرکزی انتخابات موافقت خود را اعلام نکرده است.

موضوع جدی تر شدن فعالیت احزاب، رسانه‌ها و گروه‌های مرجع از دیگر موضوعات مورد اشاره معاون سیاسی وزیر کشور بود که در این خصوص، گفت: انتخابات، بهار احزاب و رسانه‌هاست و انتظار می‌رود در شرایط پیش روی کشور، رسانه‌ها حضوری جدی‌تر و مسئولانه‌تر در عرصه سیاسی کشور داشته باشند.

عرف با بیان اینکه امید، مهم‌ترین نیاز امروز کشور است، گفت: یکی از رسالت‌های مهم رسانه‌ها، امیدآفرینی و برجسته سازی نقاط قوت کشور است و در این خصوص ضرورت تولید بسته‌های خبری هوشمند و حرفه‌ای از رسانه‌ها احساس می‌شود.

وی تصریح کرد: رسانه‌ها باید در قالب‌های مختلف خبری، اهمیت صندوق رأی را نزد مردم به عنوان منبعی مطمئن برای رشد سیاسی کشور ارتقا دهند و مردم عزیز کشورمان این حس را داشته باشند که خواسته‌ها و انتظاراتشان با حضور در پای صندوق رأی قابل تحقق است.

معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به اینکه امروز جریان معاند رسانه‌ای به دنبال برجسته سازی این امر است که صندوق رأی دیگر اهمیتی ندارد، گفت: باید تلاش کنیم با اعتمادسازی و امیدآفرینی، نشان دهیم که صندوق رأی قدرتمند و اثربخش است و این مهم در گرو کار حرفه‌ای و منسجم رسانه‌ای است.

عرف هم چنین به مسأله مهم ثبات و انسجام در فردای روز انتخابات در کشور اشاره کرد و گفت: انتخابات نباید زمینه‌ای برای شکاف و افتراق در فضای سیاسی کشور باشد.

وی گفت: انتخابات باید به بستری برای بازتولید قدرت در کشور، انرژی و انگیزه جدید در ادامه حرکت نظام جمهوری اسلامی ایران باشد و امید داریم که این مهم با حضور پرشور مردم در ۲۸ خرداد ماه محقق شود.

گفتنی است این نشست، با حضور مدیران و اعضای ارشد تعدادی از خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و پایگاه‌های خبری و همچنین مدیران معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور برگزار شد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

  2. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

  3. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

  4. اردوغان در کوچه بن بست

  5. سیف، رییس اسبق بانک مرکزی، به ۱۰ سال حبس محکوم شد

  6. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

  7. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

  8. ضرغامی: کوروش شاید اولین کسی است که تلاش کرد اقوام را به وحدت برساند / پاسارگاد نمادی از مدنیت است

  9. ایران کره جنوبی را شوکه کرد

  10. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

  11. رونمایی غرورانگیز از دستیابی ایران به فناوری پرتاب سرد موشک‌های پدافندی

  12. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

  13. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

  14. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

  15. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

  16. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

  17. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

  18. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

  19. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

  20. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

  21. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

  22. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

  23. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

  24. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

  25. ایرانی‌ها بازهم بزرگ ترین خریداران خانه در ترکیه شدند! / خرید ۱۳۲۳ خانه در یک ماه

  ابر آروان

  آخرین عناوین