اردکانیان: ۸۳ تصفیه خانه فاضلاب در دولت روحانی به بهره‌برداری رسید

اقتصادی،   4000209067

وزیر نیرو گفت: در ۹۳ ماه گذشته و از شروع به کار دولت تدبیر و امید ۸۳ تصفیه‌خانه فاضلاب در سراسر کشور افتتاح شده است.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان امروز در مراسم بهره‌برداری از چهار طرح بزرگ صنعت آب با سرمایه‌گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریال با حضور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری، اظهارکرد: سه هفته از پویش #هرهفته- الف- ب- ایران در سال جاری را پشت سر گذاشتیم و در این مدت ۲۱ طرح با سرمایه‌گذاری ۶۱۰۰ میلیارد تومان افتتاح شده است.

وی با بیان اینکه امروز در استان‌های هرمزگان،‌ مازندران و خوزستان چهار طرح عمده با سرمایه‌گذاری بیش از ۲۵۰۰ میلیارد تومان افتتاح می‌شود، گفت: این طرح‌ها در یکی از خشک‌ترین سال‌ها که با کم بارشی قابل ملاحظه‌ای مواجه هستیم و این کم بارشی هم در بخش آب به طور مستقیم و هم بخش برق اثر می‌گذارد افتتاح می‌شود.

وی افزود: خوشبختانه با اتکا به همراهی مردم در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، معدن ان‌شاء الله بدون اختلالی در زنجیره تولید کشور با مشکلات حداقلی تابستان را سپری خواهیم‌کرد.

اردکانیان با تاکید بر اینکه امروز طرح‌ فاز نهایی آب شیرین کن بندرعباس افتتاح می‌شود که دو فاز آن در سال‌های 13۹۷ و 13۹۹ در مجموع ۴۰ هزار مترمکعب در شبانه روز افتتاح شده‌اند، گفت: فاز نهایی امروز به ۶۰ هزار مترمکعب رسیده است و موجب می شود آب رسانی به بندر خمیر، پل، تازیان و بندرعباس، ۹ شهرک و ۲۵ روستا با کیفیت خوب انجام شود و جمعیتی حدود یک میلیون نفر از مردم بندرعباس مشروب شوند.

وی با بیان اینکه علاوه بر این در استان هرمزگان تصفیه خانه آب سرنی که پنجاهمین تصفیه خانه‌ای است که در دولت تدبیر و امید به مدار بهره برداری رسیده است، ادامه داد: جمعیتی ۸۶۴ هزار نفر را در شرق بندرعباس،‌خمیر و روستاهای اطراف مشروب خواهد کرد.

وزیر نیرو با بیان اینکه در استان مازندران نیز هشتاد و سومین تصفیه خانه فاضلاب که در این دولت به مدار بهره‌برداری می‌آید، گفت: با توجه به اینکه سه ماه از دوره هشت ساله دولت باقی است ۸۳ تصفیه خانه فاضلاب به مدار بهره‌برداری رسیده است که این یکی در شهر ساری واحد دومی است که جمعیتی بیش از یکصدهزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد و از پساب تصفیه در صنعت و کشاورزی استفاده می‌شود.

اردکانیان با بیان اینکه وزارت نیروی همچون سایر بخش‌های دولت مسوولیت ریل گذاری فعالیت‌ها برای دولت بعد را برعهده دارد، گفت: در کنار طرح‌هایی که افتتاح می‌شود طرح‌هایی نیز کلنگ زنی می‌شود و امروز سد زارن رود در شهرستان ساری کلنگ زنی می‌شود که آب شورب ساری و میانرود و ۸۰ درصد روستاها را مشروب خواهد کرد.

وی  بابیان اینکه در استان خوزستان نیز پنجاه و سومین سد مخزنی با اعتبارات ملی که از ابتدای دولت کار ساختمانی آنها به اتمام رسیده و افتتاح شدند، اظهار کرد: امروز سد بالارود در شهرستان اندیمشک که ۶۵۰۰ هکتار را آبرسانی خواهد کرد و آب شرب حسینیه و مناطق اطراف را تامین می‌کند و برای گردشگری منطقه مستعدی است و مهمترین هدف کنترل سیلاب است که امیدواریم مورد استفاده قرار بگیرد و مردم از مواهب آن بهره‌مند شوند.

وزیر نیرو در پاسخ به سوال رییس جمهوری در این خصوص آبی که در خلیج فارس برای بندرعباس شیرین می‌شود امروز یک مترمکعب به چه قیمتی است، گفت: در خود مناطق ساحلی قیمت کمتر از آبی است که شیرین می‌کنیم و به مناطق مرکزی منتقل می کنیم و در این حالت دو یورو هزینه می‌برد.

اردکانیان با بیان اینکه در مناطق ساحلی قیمت کمتر از آن می شود و کمتر از یک دلار است منتها با یارانه دولت و خرید تضمینی آب را قیمت متعارف در اختیار مردم قرار می‌دهیم، گفت: هم کنون هزینه تولید یک مترمکعب آب کمتر از ۲۰ هزار تومان است.

چهار طرح بزرگ صنعت آب با سرمایه‌گذاری 2600 میلیارد تومان و آغاز عملیات اجرایی سد "زارم‌رود" در سه استان هرمزگان، مازندران و خوزستان به بهره‌برداری رسید. "فاز سوم سامانه نمک زدایی بندرعباس، خط انتقال آبرسانی به بندرعباس از آب شیرین‌کن" و تصفیه‌خانه آب سرنی" به ارزش 1285 میلیارد تومان دو طرح‌ افتتاح شده‌ در استان هرمزگان است که به بهره‌برداری رسیدند. "واحد دوم تصفیه‌خانه فاضلاب ساری" با اعتبار 150 میلیارد تومان نیز یکی دیگر از طرح‌های افتتاح شده در استان مازندران است. آخرین طرح نیز "آبگیری سد بالارود" با سرمایه‌گذاری 645 میلیارد تومان در استان خوزستان است که امروز با دستور رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانسی آبگیری شد.

همچنین در ادامه پویش هفته چهارم، رئیس جمهور دستور آغاز عملیات اجرایی "سد زارم‌رود" با سرمایه‌گذاری 90 میلیارد تومان در استان مازندران را صادر کرد.
انتهای پیام

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 2. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 3. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 4. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 5. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 6. رسالت دولت آینده‎

 7. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 8. چریکِ مقاومت لبنان

 9. آیت الله رئیسی: شرط کار در دولت من قبول داشتن من نیست بلکه حفظ کرامت مردم است

 10. تابلوها را جا به‌جا نکنید !

 11. ضوابط جدید کنکور تصویب شد/ کنکور ۲ بار در سال برگزار می‌شود

 12. رئیسی، نیامده، برایش خبر فیک ساختند !

 13. حمله آمریکا به آزادی بیان/ وب‌سایت‌های محور مقاومت مسدود شدند

 14. انتقاد سعید محمد به شورای نگهبان

 15. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 16. مناظره جنجالی کارشناس صهیونیست و عراقی در مورد ایران

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 7. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 8. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 9. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 10. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 13. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 14. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 15. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 16. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 17. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 18. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 19. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 20. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 21. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 22. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 23. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 24. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 25. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

ابر آروان

آخرین عناوین