دعوت انتخاباتی نمایندگان و تکرار یک نکته

گروه سیاسی الف،   4000207140 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
دعوت انتخاباتی نمایندگان و تکرار یک نکته

درحالی‌که کمتر از دو ماه تا موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مانده و حدوداً از دو هفته دیگر زمان ثبت‌نام نامزدها فرامی‌رسد فضای رقابت‌ها  به‌آرامی در حال شکل‌گیری است. در این راستا افرادی که از آن‌ها به‌عنوان نامزدهای بالقوه انتخابات یاد می‌شود پا به صحنه گذاشته و اعلام کاندیداتوری خود را رسانه‌ای می‌کنند. احتمالاً برخی از افراد نیز در روزهای آخر ثبت‌نام صبر کنند.

مهم‌ترین فردی که در جناح اصولگرایان زمزمه حضور ایشان در عرصه انتخابات مطرح است، آیت‌الله ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه است. البته روز سه‌شنبه 7 اردیبهشت‌ماه 1400 غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا نظر آقای رئیسی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری تغییر نکرده و ایشان قصد شرکت در انتخابات را ندارند؟ گفت: «قبلاً اعلام‌شده و همان پاسخ قبلی است و فعلاً اتفاق جدیدی رخ نداده است».

اشاره سخنگوی قوه قضائیه به نشست خبری 28 بهمن 1399 است که در آن جلسه در ارتباط با نامزدی رئیس قوه قضاییه عنوان‌داشته بود: «ایشان در دیدار با دانشجویان به این سؤال پاسخ دادند و اعلام کردند من به‌جز قوه قضاییه به مسئله و موضوع دیگری فکر نمی‌کنم. ما هم شاهد هستیم ایشان به‌صورت شبانه‌روزی و با وقت گذاری تمام، همه‌وقت، توان و انرژی خود را مصروف برنامه‌های قوه قضاییه می‌کنند. نه ایشان تا امروز نظر دیگری دارند و نه ما در قوه قضاییه رویکرد دیگری مشاهده کرده‌ایم».

اما جدای از موضع سخنگوی قوه قضائیه، در روزهای گذشته اتفاق دیگری نیز در ارتباط با نامزدی ایشان رخ داد که شایان توجه است.

روز یکشنبه 5 اردیبهشت‌ماه، 220 نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله رئیسی با توضیح شرایط اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور و تبیین شاخص‌های رئیس قوه مجریه مطلوب آینده، از وی برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری دعوت به‌عمل آوردند. این درحالی است که در  ماه پایانی سال گذشته نیز چنین نامه ای از سوی نمایندگان در مجلس پیگیری شد.

در بخشی از این نامه آمده است: «بر همین اساس ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی امضاکنندگان این نامه، ضمن احترام به همه شخصیت‌های بزرگواری که برای حضور در عرصه انتخابات آتی ریاست‌جمهوری اعلام آمادگی کرده‌اند و اذعان به توانمندی‌ها و صلاحیت‌های آن‌ها، بر این اعتقادیم که از منظر شمولیت شاخص‌ها و نیز توان اجماع‌سازی سیاسی و جذب آرای اکثریت مردم، جنابعالی نامزد اصلح و اولی به شمار می‌آیید».

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ساختار سیاسی و قانونی کشور وظیفه نظارت بر حوزه اجرا و قوه مجریه را بر عهده‌دارند اما اینکه نمایندگان پیش‌قدم شده و از رئیس قوه قضائیه می‌خواهند که در انتخابات پیش‌رو نامزد شود می‌تواند با وظایف قانونی فردای آن‌ها در تغایر قرار گیرد. به‌عبارتی‌دیگر تلاش 220 نماینده برای اقناع رئیس قوه قضائیه برای حضور در انتخابات در صورت پیروزی می‌تواند نظارت آن‌ها را با مشکل مواجه سازد.

از سوی دیگر آیت‌الله رئیسی، تحولات مثبتی را در قوه قضائیه آغاز کرده که هنوز تکمیل‌نشده و تا رسیدن به حالت آرمانی و مطلوب فاصله بسیاری است. بدون شک هر تغییر و تحول جدیدی در این قوه می‌تواند روند تغییرات را حداقل در ابتدای کار برای رئیس قوه جدید با کندی و تعلل مواجه سازد. بنابراین در این زمینه باید با احتیاط و سنجیدگی عمل کرد . 

البته در حاضر اخباری درباره نامزد شدن تعدادی دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به گوش می‌رسد که حدوداً به تعداد انگشتان دو دست نیز می‌رسد. شاید پر بیراه نباشد اگر گفته شود در هیچ دوره‌ای نمایندگان، این‌گونه تمایل به حضور در انتخابات ریاست جمهوری نداشته‌اند. بالطبع اگر نمایندگان این‌همه شوق خدمت دارند می‌توانند آن را در مجلس صرف کنند نه اینکه عملکرد مجلس را تحت‌الشعاع انتخابات 28 خردادماه نمایند. این فضا آن‌چنان داغ شده که حتی این احتمال وجود دارد سکان‌داران مجلس در ماه‌های آینده متأثر از انتخابات ریاست جمهوری دچار تغییرات جدی و شگرفی شوند.

از همه مهم‌تر نمایندگان مجلس یازدهم با وعده‌های بسیاری توانستند رأی اعتماد مردم را بگیرند که عمده آن‌ها به تقویت شفافیت و پاسخگویی بوده اما متأسفانه باآن‌همه حرف‌وحدیث هنوز نتوانسته‌اند قول و قرارهای خود را به نحو مطلوب عملی سازند. از همه مهم‌تر در همین نامه 220 نماینده نیز بهتر بود شفافیت بیشتری وجود داشت و همه امضاکنندگان نام خود را نیز پای آن درج می‌کردند. بنابراین شاید بهترین اقدام نمایندگان در مقطع کنونی، ارتقای عملکرد خود و افزایش کیفیت قانونگذاری متناسب با نیازهای جامعه باشد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۴۲۴۸۰۰۹:۳۶:۱۵ ۱۴۰۰/۲/۸
مجلس یازدهم باید پاسخگو باشد که چرا ارقام بودجه بعد از تصویب دستکاری شده اند.
ناشناس۱۹۴۲۶۱۵۱۰:۳۶:۴۸ ۱۴۰۰/۲/۸
نمایندگان محترم لطفا طرح ممنوع الخروجی دولت و مدیران هشت ساله را تصویب کنید تا در صورت نیاز در پایان کار دولت در دسترس باشند
ناشناس۱۹۴۲۸۷۸۱۲:۲۶:۴۸ ۱۴۰۰/۲/۸
آیا کسی می داند که ردیف کدام بودجه ها دستکاری شده اند؟
ناشناس۱۹۴۳۰۷۶۱۳:۵۱:۲۹ ۱۴۰۰/۲/۸
۲۰۰ میلیارد تومان برای بخش سایبری سازمان تبلیغات، ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای فعالان فضازی مجازی صداوسیما ، ۲۰۴۶ میلیارد تومان افزایش بودجه بسیج......
ناشناس۱۹۴۲۴۸۷۰۹:۳۸:۰۲ ۱۴۰۰/۲/۸
بیش از یک سال از عمر این مجلس می گذرد. عملکرد یک ساله این مجلس چه بوده است؟ جز بیانیه دادن و وارد مسایل گروهی شدن، چیز دیگری بوده است؟
ناشناس۱۹۴۲۸۷۱۱۲:۲۵:۰۳ ۱۴۰۰/۲/۸
ظاهرا کار اصلی نمایندگان تنها راهیابی به مجلس بوده است. اکنون دوران فراغ و استراحت است.
ناشناس۱۹۴۲۴۸۹۰۹:۳۹:۲۸ ۱۴۰۰/۲/۸
مجلس یازدهم نه می داند اقتصاد مقاومتی چه هست و نه می داند راه کارهای رونق تولید کدام است. اگر می دانست، تا به حال کاری در این دو حوزه انجام داده بود.
ناشناس۱۹۴۲۶۳۴۱۰:۴۴:۴۹ ۱۴۰۰/۲/۸
افتضاح دستکاری اقلام بودجه کم از افتضاح ظریف نیست
ناشناس۱۹۴۲۴۹۱۰۹:۴۰:۰۵ ۱۴۰۰/۲/۸
عاقبت طرح تحقیق و تفحص از صدا و سیما چه شد؟
ناشناس۱۹۴۲۶۲۶۱۰:۴۲:۳۳ ۱۴۰۰/۲/۸
نمایندگان مجلس حواستون هست دولت داره میره و طرح تحقیق و تفحص با توجه به تصویب در مجلس دهم توسط آقای دلیگانی ولی هنوز اجرایی نشده است
ناشناس۱۹۴۲۸۵۵۱۲:۱۸:۲۶ ۱۴۰۰/۲/۸
طرح تحقیق و تفحص از خودروسازان چه شد؟
ناشناس۱۹۴۲۴۹۵۰۹:۴۱:۳۸ ۱۴۰۰/۲/۸
مجلس اول قانون شفافیت بر خود رو تصویب بعد نامه فدایت شوم برای قهرمان ضد فساد بفرسته. #صداقت
ناشناس۱۹۴۲۶۸۷۱۱:۰۲:۰۱ ۱۴۰۰/۲/۸
برای پاسداشت خون شهدای حرم حد اقل کار مجلس استیضاح فوری ظریف است
ناشناس۱۹۴۲۷۹۳۱۱:۵۴:۵۷ ۱۴۰۰/۲/۸
باز هم از شهدا برای رسیدن به مقاصد حزبی و گروهی مایه گذاشتید؟
ناشناس۱۹۴۳۰۸۴۱۳:۵۳:۴۸ ۱۴۰۰/۲/۸
شماها که ترور شخصیت کردین شهید ما را
ناشناس۱۹۴۲۴۹۹۰۹:۴۳:۴۷ ۱۴۰۰/۲/۸
بیش از 6 ماه مجلس وقتش را صرف تغییر و دستکاری قوانین انتخاب رییس جمهوری کرد. قوانینی که مورد پذیرش شورای نگهبان واقع نشد. آیا اولویت مشکلات این کشور این بود؟ به نظر می رسد که مجلس درک صحیحی از مشکلات و سختی های مردم و مملکت ندارد.
ناشناس۱۹۴۲۵۰۴۰۹:۴۵:۵۲ ۱۴۰۰/۲/۸
چطوز زاکانی به خود اجازه داده که این قدر ریخت و پاش در مرکز پژوهشهای مجلس انجام دهد؟ با مجوز چه کسی این کار انجام شده است؟؟
ناشناس۱۹۴۲۵۰۶۰۹:۴۶:۲۲ ۱۴۰۰/۲/۸
عاقبت پرونده عنابستانی چه شد؟
ناشناس۱۹۴۲۵۱۷۰۹:۵۲:۰۰ ۱۴۰۰/۲/۸
چرا مجلس می خواهد طرحی در مورد منسوخ کردن غربالگری و معاینات پزشکی زنان در دوران حاملگی را تصویب کند؟ خاصیت این طرح در چه است؟
ناشناس۱۹۴۲۸۶۵۱۲:۲۱:۴۷ ۱۴۰۰/۲/۸
خاصیت این طرح در افزایش جمعیت فرزندان با نقص عضو و بیماریهای خاص است!!
ناشناس۱۹۴۲۵۳۰۰۹:۵۶:۵۴ ۱۴۰۰/۲/۸
نماینده مجلس باید کارش این باشد که به مردم خدمت کند. نه اینکه دائما علیه این و آن و یا به نفع این و آن اطلاعیه و بیانیه صادر کند.
ناشناس۱۹۴۲۸۴۶۱۲:۱۶:۲۴ ۱۴۰۰/۲/۸
اگر در کشور ما شایسته‌سالاری برقرار بود و همه سر جای خودشون بودند، هیچ کدوم از این مشکلات رو نداشتیم. نمایندگان مجلس نامه زده‌اند و از یک نفر دیگه درخواست کرده‌اند که وارد انتخابات قوه مجریه بشه! آخه به نمایندگان مجلس چه ربطی داره؟
صمصام۱۹۴۲۵۳۳۰۹:۵۹:۵۰ ۱۴۰۰/۲/۸
حق با شماست شاید هم این همه بزرگ کردن ماجرای فایل صوتی آقای ظریف برای دور کردن ذهن ملت از این چیزی است که شما اشاره کرده اید نگفته نماند همین الان خود نماینده ها خصوصا رییس مجلس در مظام اتهام دستکاری در ردیفها و جداول بودجه هستند !
ناشناس۱۹۴۲۶۸۸۱۱:۰۳:۰۶ ۱۴۰۰/۲/۸
اولا در مورد بودجه اطلاعاتت را بالا ببر بعد هم با این افتضاح امیر کبیرتون نیازی به تخریب نبود با این گندی که زدن
ناشناس۱۹۴۲۵۳۹۱۰:۰۲:۱۰ ۱۴۰۰/۲/۸
به هر حال آقایون نماینده باید به فکر آینده سیاسی شون هم باشند ......
ناشناس۱۹۴۲۶۷۷۱۱:۰۰:۱۷ ۱۴۰۰/۲/۸
مجلس از حق قانونی خود بنا به فرموده رهبری می‌تواند استفاده کند و استیضاح را عملیاتی کند
ناشناس۱۹۴۲۶۹۰۱۱:۰۳:۵۲ ۱۴۰۰/۲/۸
آره به فکر این هستند که دوباره دوستان تو نیایند و مملکت را نابود کنند
ناشناس۱۹۴۲۵۴۰۱۰:۰۲:۱۵ ۱۴۰۰/۲/۸
اخیرا 160 نفر از نمایندگان مجلس با دادن بیانیه از گاندو حمایت کردند. سوال این است که این نمایندگان کار واجب دیگری نداشتند که انجام دهند؟
ناشناس۱۹۴۲۶۱۶۱۰:۳۸:۰۱ ۱۴۰۰/۲/۸
اومد یه بار رای نیاورد اصرار نکنید
حسین۱۹۴۲۷۵۰۱۱:۳۰:۲۳ ۱۴۰۰/۲/۸
مجلس جای قانون گذاری و خدمت به مردم هست یا ستاد انتخاباتی؟؟؟
ناشناس۱۹۴۲۸۷۷۱۲:۲۶:۱۶ ۱۴۰۰/۲/۸
این کار نمایندگان مجلس قطعاً یک کار غیرقانونی بود و باید مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند. بر فرض اینکه این فرد به ریاست جمهوری رسید، چطور نمایندگان مجلس که در انتخابش سهیم بوده‌اند، می‌توانند به درستی وظیفه نظارت بر عملکرد اون و دولتش رو بر عهده بگیرند؟
ناشناس۱۹۴۲۸۰۱۱۱:۵۸:۰۴ ۱۴۰۰/۲/۸
مجلس نباید بی طرف باشه آیا؟
ایرانی۱۹۴۳۰۸۰۱۳:۵۲:۵۹ ۱۴۰۰/۲/۸
این مجلس انقلابی هرکاری انجام میده جز وظایف خودش!!
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

  2. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

  3. ماجرای بنزین ۲۰ هزارتومانی/ دروغی که در آستانه انتخابات منتشر شد

  4. احمدی نژاد در ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافت

  5. متکی: آیت‌الله رئیسی در انتخابات ثبت نام خواهد کرد

  6. سازهای بد آهنگ نهادهای قانونی در اجرای یک مصوبه !

  7. هشدار اساتید حوزه و دانشگاه در مورد «طرح قانون بانک مرکزی» کمیسیون اقتصادی مجلس

  8. چرا دولت روحانی با برخی از مصالح مردم لجبازی می‌کند؟

  9. بی‌سابقه‌ترین حمله موشکی فلسطین به پایتخت اشغالگران/ اوضاع داخلی صهیونیست‌ها در مرز انفجار

  10. روحانی: مگر یک انتخابات چقدر می‌ارزد که آدم به خاطر آن دروغ بگوید

  11. انتشار فیلم رهگیری ناوگروه زیردریایی ارتش آمریکا توسط سپاه پاسداران

  12. جلوی پخش مستند "گاندو" گرفته شد

  13. گزارش دومین روز ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری+ چهره‌هایی که ثبت نام کردند

  14. مناظره شنیدنی کارشناسان ترک درباره دلایل اتحاد ایران و سوریه

  پربحث‌های هفته

  1. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

  2. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

  3. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

  4. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

  5. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

  6. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

  7. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

  8. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

  9. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

  10. حشره ای که هر ۱۷ سال یک‌بار از زیر زمین بیرون می‌آید

  11. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

  12. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

  13. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

  14. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

  15. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

  16.  پشت پرده وحشی‌گری‌های اشغالگران در قدس/ نتانیاهو به سرنوشت «اولمرت» دچار می‌شود؟

  17. تل‌آویو با ۱۳۰ راکت هدف قرار گرفت

  18. کنایه بغض‌آلود مجری صداوسیما به برخی از سلبریتی‌ها

  19. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

  20. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

  21. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

  22. جزئیات دیدار ظریف با سیدحسن خمینی و خاتمی/ قطعا نامزد نمی‌شوم

  23. داوطلب کفن‌پوش انتخابات ریاست جمهوری

  24. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

  25. ماجرای بنزین ۲۰ هزارتومانی/ دروغی که در آستانه انتخابات منتشر شد

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

   2. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

   3. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

   4. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

   5. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

   6. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

   7. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

   8. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

   9. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

   10. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

   11. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

   12. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

   13. جزئیات دیدار ظریف با سیدحسن خمینی و خاتمی/ قطعا نامزد نمی‌شوم

   14. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

   15. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

   16. انتخابات ودلخورى مردم/ مردم چه می‌خواهند؟

   17. احمدی نژاد در ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافت

   18. متکی: آیت‌الله رئیسی در انتخابات ثبت نام خواهد کرد

   19. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

   20. سازهای بد آهنگ نهادهای قانونی در اجرای یک مصوبه !

   21. رهبر انقلاب: دولتی تشکیل شود که انقلابی، عدالتخواه، ضدفساد و معتقد به تحول و جوانان باشد/صهیونیست‌ها جز زبان زور چیزی نمی‌فهمند

   22. آیت اله رئیسی روز عید سعید فطر برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کند

   23. کوتاه، اتوبوسی و کلنگی؛ داستان ادامه دار مدیریت های دولتی!

   24. رأی رییسی در نظرسنجی خبرگزاری دولت

   25. هشدار اساتید حوزه و دانشگاه در مورد «طرح قانون بانک مرکزی» کمیسیون اقتصادی مجلس

   آخرین عناوین