در برنامه ضیافت عنوان شد؛ حاج آقانورالله؛ پرچمدار بیداری اسلامی در مقابله با نفوذ استعمار

فرهنگی،   4000206103

نواده خاندان نجفی، حاج آقانورالله نجفی را پرچمدار بیداری اسلامی در مقابله با استعمار خواند و گفت: ایشان برخلاف برخی از بزرگان که شاید فقط مجاهد اسلامی بودند، یک جریان فکری و سیاسی بود که در صف اول جبهه های مختلف علیه استعمار انگلیس جنگید.

حاج آقانورالله؛ پرچمدار بیداری اسلامی در مقابله با نفوذ استعمار

به گزارش الف، در یازدهمین شب از ضیافت رمضانی شبکه قرآن و معارف سیما، به بررسی ابعاد زندگی فقهی و سیاسی عالم برجسته و مجاهد پارسا "آیت الله آقانورالله نجفی" پرداخته شد.

چرا آقانورالله گمنام است!

دکتر موسی نجفی از نوادگان خاندان نجفی در خصوص این عالم عارف اظهار داشت: ایشان در جبهه های مختلف در خط مقدم حضور داشته است اما نسبت به اقدامات تاریخی که انجام داده، شناخته شده نیست؛ حاج آقانورالله با اینکه هم دوره شهید مدرس بوده است و تقریبا ارزش تاریخی مشابهی با ایشان دارد اما کمتر از ایشان یاد و نامی در اذهان باقی مانده است. 

وی افزود: دلیل این امر هم این است که آقانورالله در مقطع ابتدایی شکل گیری دوره پهلوی به شهادت می رسد ولی مرحوم مدرس، شهید دوران پایانی حکومت پهلوی است و همین مسئله فرصتی به دستگاه جنایتکار پهلوی داد که رد پای خونریزی خود را در شهادت آقانورالله پاک کند.

این پژوهشگر تاریخی خاطرنشان کرد: شخصیت هایی که در طول تاریخ مؤثرتر هستند، بیشتر مورد حمله قرار گرفته اند، مخصوصا اگر پای استعمار وسط باشد. یعنی همه جریانات خارجی و داخلی تلاش می کنند آن شخصیت را از حیزانتفاع ساقط کنند. شما می بینید که امروز بزرگترین کسی که مورد حمله استعمار یا صهیونیست بین المللی است، مقام معظم رهبری هستند؛ چرا که بیش از بقیه به این جریان ضربه زده اند. 

نجفی در خصوص سیره عملی حاج آقانورالله اظهار داشت: ایشان ثروتمند و متمول بوده است؛ اما تمام ثروت خود را در راه مبارزه با استعمار یا کارهایی که بتواند راه استعمار را سد کند خرج می کرد. ایشان برخلاف برخی از بزرگان که شاید فقط مجاهد اسلامی بودند، یک جریان فکری و سیاسی بود. 

شناخت عمیق استعمار یکی از ضروریات سیاست امروز 

وی حاج آقانورالله را پرچمدار بیداری اسلامی در مقابله با استعمار خواند و افزود: ایشان از اصحاب سامرا و هم فکر میرزای شیرازی بوده است. در واقع او پرچمدار جریان بیداری اسلامی در مسیر نفوذ استعمار بود. باید یادآور شوم که بازخوانی زندگی این افراد فقط مطالعه تاریخ گذشته نیست؛ چرا که همان موضوعاتی که آنها با آن درگیر بودند، امروز ما نیز با آن روبرو هستیم. یعنی شناخت عمیق استعمار یکی از ضروریات امروز سیاست ما باید باشد. 

نجفی خاطرنشان کرد: به طور مثال رهبرمعظم انقلاب، ضروریات و خط قرمزهای مذاکرات هسته ای را چندی پیش مطرح کردند درحالی که همین سخنان را به نحو دیگری چند سال پیش نیز بیان کرده بودند. دلیل طرح دوباره این نکات آن است که مردم بعد از شش سال به خوبی حیله استعمار را درک کرده اند و می دانند که آنها دبه در می آورند؛ چرا که استعمار کارش دبه کردن و دروغ گفتن است. 

دشمن می خواهد حافظه تاریخی ما ضعیف باشد 

نواده خاندان نجفی با بیان اینکه دشمن می خواهد حافظه تاریخی ما ضعیف باشد تا به راحتی بتواند نقشه های خود را پیاده کند، تصریح کرد: حاج آقانورالله ۵ پادشاه را دیده است؛ از ناصرالدین شاه تا رضا شاه؛ و تغییر شرایط برای تبدیل وضعیت یک پادشاه به پادشاه دیگر را نیز با همه حیله هایی که به کار رفته، درک کرده است. او دست استعمار را در دوران تبدیل قاجاریه به پهلوی دیده و می دانست دشمن از چه راه هایی رسوخ کرده است. اما متأسفانه این رسوخ امروز برای ما خیلی مشخص نیست. 

نجفی گفت: مرحوم میرزای شیرازی در نهضت تنباکو اعلام کرد که ابتدا باید تمام امتیازات خارجی لغو شود ولی بعدا به تنباکو و رژی راضی می شود؛ در واقع کل مدت فتوای مرحوم میرزای شیرازی چهل روز طول کشیده است دلیلش هم این است که بعد از اعلام آن حکم، از کل ایران برای ایشان نامه نوشته شد که تحریم کافی هست و بیش از این تحمل نداریم! و همین موجب می شود تا ایشان بخش زیادی از فتوای خود را ملغی کند. 

از احداث بیمارستان تا تأسیس شرکت اقتصادی؛ برای سد کردن راه استعمار

وی ادامه داد: بنابراین هر جا مردم بصیرت و بینش بالایی داشته باشند، ولی فقیه دستش برای خنثی کردن استعمار بازتر خواهد بود. مرحوم آقانورالله هم چنین است؛ ایشان هم رهبر مشروطه خواهان اصفهان است و هر جا که می بیند استعمار یک گام برداشته است، ایشان اقدام به مقابله به مثل می کند.

نجفی افزود: به طور مثال بیمارستانی در اصفهان هست به نام عیسی بن مریم که قبلا متعلق به انگلیسی ها بوده و هربیماری که وارد این بیمارستان می شد مورد القای اعتقادات و آموزش آنها قرار می گرفت؛ به همین دلیل ایشان دقیقا مقابل آن بیمارستانريال بیمارستانی احداث کرد به نام نور یا خورشید تا بیماران مسلمان به سمت آن بیمارستان نروند و می گفت "خداوند ما را از سموم ماران خارجی نجات دهد". 

این محقق تاریخ معاصر تأسیس "شرکت اسلامیه" را مصداق دیگری از هوشمندی و آینده نگری آقانورالله عنوان کرد و گفت: ایشان زمانی این شرکت را تأسیس میکند که یکی از راه های اصلی استعمار انگلیس در ایران از طریق اقتصادی در حال وقوع است. در واقع ایشان این مسئله را درک کرده که دشمن با قضیه رژی ایران را رها نمی کنند. در همان مقطع می بینیم که هندوستان ابتدا به وسیله کمپانی هندشرقی یعنی از طریق راهبرد اقتصادی فتح و سپس سیاستش انگلیسی شد. علما متوجه این موضوع بودند و حاج آقانورالله این را می دانست که تحریم صرفا پاسخگوی تهاجم اقتصادی دشمن نیست. 

نجفی بیان داشت: نکته جالبی که در خصوص ۱۰۰ ـ ۱۲۰ سال پیش مطرح است، این است که به قدری اقتصاد ایران قوت داشته که ما کشورهای استعمارگر را تحریم می کردیم که موجب ناراحتی آنها می شد و این نشان می دهد که تحریم حربه ای علیه دشمنان مان در دست ما بوده اما در طول سالیان این مسئله برعکس شده است. 

مشروطیت ضدانگلیسی خاص حاج آقانورالله است

وی در خصوص نقش حاج آقانورالله در نهضت مشروطیت نیز اظهار داشت: ایشان یک جنبه فوق العاده آزادی خواهانه ای در شخصیتش هست؛ برای همین هم هست که نویسندگان و آزادیخواهان گرد ایشان جمع هستند. نمونه آن سواران بختیاری هستند که جزو مریدان ایشان هستند و در صحنه های مختلف ایشان را یاری می کنند. 

وی ادامه داد: حاج آقانورالله رئیس مشروطه خواهان اصفهان و بختیاری است و شاید جزو معدود فقهایی باشد که رسما وارد انجمن های ملی شده و حتی رئیس انجمن شد. ولی یک عاملی در مشروطیت ایشان مشهود است که منحصر به فرد است و آن این است که مشروطه ایشان ضدانگلیسی است. به همین دلیل آن عده ای را که در تهران یا حتی در اصفهان در کنسولگری انگلیس تحصن کردند را ایشان تکفیر کردند و گفتند تا زمانی که به مسجد نروند از ما نیستند؛ چرا که او می داند انگلیس که امروز به مشروطه خواهان پناه می دهد به دنبال مقاصد دیگری دارد. 

نمی شود شعار اقتصاد مقاومتی داد ولی قبای ایتالیایی پوشید!

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به اینکه در کشور ما از هر چیز که اصلش وجود دارد، بدلش نیز هست، گفت: به طور مثال وقتی سیاست و افق پیش روی کشور تحریم کالای خارجی و اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی است، نمی شود لباس و قبای ما ایتالیایی یا آلمانی باشد. علمای ما واقعا در برابر غرب بسیار عزتمندانه رفتار می کردند. این نمی شود که ما بگوییم جمهوری اسلامی هستیم و سیاست ما اقتصاد مقاومتی است ولی در دیپلماسی این عزت را در مقابل طرف خارجی رعایت نکنیم که آنها به خودشان حق بدهند هر طور می خواهند با ما صحبت کنند. 

نجفی خاطرنشان کرد: آقانورالله حتی در بعد نظامی نیز نگاه درون زا دارد و قشون ۵۰ هزار نفره ای تشکیل می دهد که در مقابل او رژه می روند. ایشان به نوعی بسیج امروز را در آن دوران پیاده کرده بود. به همین دلیل وقتی ایشان به دست پزشک احمدی اول به شهادت می رسد یکی از روزنامه ها می نویسد "اگرچه به عقیده بسیاری دولت با حسن تدبیر این آتش برافروخته به دست ایشان را خاموش کرد، اما ایران را چندسال به عقب انداخت. با صراحت لهجه به آقایان بلکه به کلیه افراد حالی می کنیم که در ایران هم تفکیک دیانت از سیاست شد و نه ارباب سیاست دخالت در امور روحانی خواهد نمود و نه روحانیون در کارهای داخلی دولت". و البته این را هم رعایت نکردند! 

باید حافظه تاریخی خود را تقویت کنیم 

این نویسنده و پژوهشگر اذعان کرد: مثلا در همین قضیه هولوکاست که صهیونیستها به راه انداختند، سیاست آنها این است که هر یهودی در هر کجای دنیا باید نسبت به قضیه هلوکاست، حالا چه واقعیت و چه ساختگی، آگاهی و تعصب داشته باشد و نباید فراموش کند.

نجفی افزود: ولی به ایران که می رسد قضیه قحطی بزرگی که در آن بین ۳ تا ۹ میلیون نفر یعنی حدود یک سوم جمعیت وقت ایران به دست انگلیسی ها قتل عام می شوند، نه در کتابهای درسی و نه در هیچ جای دیگری از آن سخنی نیست و مردم باید آن را فراموش کنند. آنها هولوکاستی که به ما هیچ ربطی ندارد و مربوط به درگیری دنیای غرب با یکدیگر است را یک موضوع بین المللی جلوه می دهند و کسی نمی تواند منکر آن شود ولی کشته شدن چندمیلیون نفر توسط انگلیسی ها را مردم ما باید فراموش کنند و متاسفانه فراموش هم شد. 

وی گفت: لذا ما باید حافظه تاریخی خود را تقویت کنیم تا دوباره به دام قراردادهایی مانند ترکمنچای و قحطی بزرگ و قراردادهایی که یک طرفه بسته شده و نتوانسته منافع ما را تأمین کند گرفتار نشویم و این به آگاهی و بصیرت مردم بستگی دارد و یکی از وسایل بصیرت مردم فهم تاریخ است. 

نجفی بیان داشت: با شناختی که از حاج آقانورالله دارم اگر ایشان امروز زنده بود قطعا از به وجود آمدن یک نظام سیاسی دینی خوشحال بود که اجنبی در آن حضور ندارد. ضمن اینکه اقتصاد ملی ومقاومتی یکی از ایده های ایشان بوده است اما شاید یک تاسفی هم می خورند که این حرف ها فقط شعار دولتمردان شده است اما در عمل به آن جامعه عمل نمی پوشانند. 

گفتنی است، ضیافت عنوان ویژه برنامه ایست که به مدت سی شب در ماه مبارک رمضان، با اجرای سیدعلی قوامی نود دقیقه پیش از افطار از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می شود. 

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 3. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 4. آینده محتوم خودروسازی ایران

 5. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

 6. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 7. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

 8. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 9. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 10. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 11. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

 12. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

 13. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 14. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 15. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 16. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 17. بارقه های امید در دل مردم

 18. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

 19. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

 20. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

 21. شکاف در غرب

 22. رستم قاسمی: ساخت یک میلیون مسکن تورم‌زا نیست

 23. خروج پاتریوت آمریکا از عربستان مقدمه عادی‌سازی با اسرائیل؟

 24. امیدها به طرحی در آشفته بازار خودرو

 25. گزارش الجزیره از ورود تانکرهای حامل سوخت ایرانی به لبنان

ابر آروان

آخرین عناوین