ماجرای تغییر بودجه توسط برخی نمایندگان مجلس واقعیت داشت؟!

سیاسی،   4000205115 ۲۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

در روزهای اخیر ادعای تغییرات گسترده در بودجه بعد از تصویب مجلس شورای اسلامی حاشیه‌های زیادی ایجاد کرد تا اینکه بالاخره امروز هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق توضیحات مفصلی در این باره ارائه کرد.

ماجرای تغییر بودجه توسط برخی نمایندگان مجلس واقعیت داشت؟!

به گزارش الف، نمایندگان مجلس یازدهم که با شعار شفافیت و پاسخگویی از مردم رأی گرفته بودند باگذشت حدود یک سال از آغاز به کار نه‌تنها هنوز نتوانسته‌اند این طرح را به سرانجام برسانند بلکه این روزها حاشیه‌ای عجیب‌وغریبی برای آن‌ها نیز ایجادشده است.

ماجرا به تصویب بودجه کشور توسط مجلس شورای اسلامی برمی‌گردد. کلاً بررسی اولین لایحه بودجه توسط مجلس یازدهم کم‌حرف و حدیث نداشته اما حاشیه اخیر جنجال فراوانی ایجاد کرده و به یک آزمون پیش پای آن تبدیل‌شده است.

روز 14 بهمن 1399 نمایندگان مجلس با 148 رأی مخالف، 99 رأی موافق و 12 رأی ممتنع بعد از چند هفته کار کمیسیون‌های مختلف و البته کمیسیون تلفیق، لایحه بودجه را رد کردند. اگرچه در روز رأی‌گیری ابهام فراوانی درباره این‌که مجلس لایحه دولت یا نظر کمیسیون تلفیق را به رأی گذاشته پیش آمد. بر اساس گفته‌های ریاست مجلس، لایحه دولت به رأی نمایندگان گذاشته‌شده بود درحالی‌که به نظر می‌رسید نمایندگان دراین‌باره قانع نشده بودند. همچنین هیچ‌وقت مشخص نشد اگر قرار بود چنین اتفاقی رخ دهد چرا بعد از تحویل لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی در تاریخ 12 آذرماه این اتفاق رخ نداده بود.

نکته جالب آنکه نمایندگان در تاریخ 28 بهمن‌ماه و یک روز بعد از تحویل دوباره لایحه بودجه با 211 رأی موافق، 28 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از 252 نماینده حاضر با کلیات آن موافقت کرده بودند.

اما اخیراً حاشیه دیگری برای مجلس شورای اسلامی پیش‌آمده که ضرورت دارد در اسرع وقت به آن پاسخ داده شود.

 ابتدا علی خضریان، نماینده تهران در تاریخ 31 فروردین‌ماه در حساب اینستاگرامی خود نوشت: «متأسفانه بررسی جداول بودجه 1400 حاکی از تغییرات گسترده ارقام و اعداد پس از رأی‌گیری بودجه در صحن مجلس ... می‌باشد. تا آنجا که در کمال تعجب جداول 25 روز پس از تصویب بودجه ابلاغ‌شده است که در نوع خود بی‌نظیر است. لذا با توجه به رانت ایجادشده برای عده‌ای خاص و تذکرات متعدد نمایندگان پیرامون این موضوع که شنیده نشده، باهدف جلوگیری یک رانت بزرگ که منجر به ذبح قانون‌گرایی در نظام بودجه‌ریزی کشور خواهد شد این تخلف را پیگیری خواهم کرد».

 روز شنبه 4 اردیبهشت‌ماه نیز بیش از 100 نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به ریاست مجلس بیان داشتند جداول و ردیف‌های قانون بودجه حدود یک ماه بعد از تصویب و نهایی شدن بارها به‌صورت غیر شفاف دچار تغییر شده است. نمایندگان در این نامه خواستار توضیح شفاف درباره تنظیم و تهیه جداول و ردیف‌های بودجه شده بودند.

در بخشی از این نامه آمده است: «انتظار می‌رفت که این شفافیت در تصویب بودجه و بخصوص تهیه و تصویب جداول و ردیف‌ها که اصلی‌ترین بخش بودجه است، در عالی‌ترین سطح مورد اهتمام هیئت‌رئیسه محترم کمیسیون تلفیق و نیز ریاست محترم مجلس قرار گیرد. اما آنچه اتفاق افتاد نه‌تنها این انتظار را محقق نکرد بلکه نمره‌ای به‌مراتب کمتر از سال‌های قبل در شفافیت و قانون‌مداری کسب نمود»

در بخش دیگری از نامه آمده است: «بررسي جداول بودجه حاكي از تغييرات گسترده ارقام و اعداد نسبت به جدول ارائه‌شده از سوي دولت است كه در صحبت با اعضاي كميسيون تلفيق مشخص شد كه جداول صرفاً توسط يك يا چند نفر و درنهايت با تائید رئیس كميسيون تلفيق و چند روز پس از رأی‌گیری لايحه در صحن مجلس در 29/12/1399 نهايي شده و البته تأسف‌بارتر اينكه اين جداول تا حدود يك ماه بعد يعني تا تاريخ 21/1/1400 نيز به‌كرات تغيير كرده و در كمال تعجب جداول 25 روز پس از تصويب بودجه در صحن ابلاغ‌شده است و متأسفانه بر اساس اخبار مستند، اين تغييرات محدود به ارقام جداول نشده بلكه حتي تغييرات كلي در تبصره‌ها و جداول داخل آن‌ها و تصحيح بندها بر اساس اشكالات شوراي نگهبان را نيز شامل شده است.»

کاظم دلخوش، نماینده صومعه‌سرا نیز در تاریخ 3 اردیبهشت‌ماه دراین‌باره به خبرگزاری برنا گفته بود: «در جایگاه اعضای کمیسیون تلفیق امین مجلس بودیم، چند ماه به‌صورت شبانه‌روزی بر روی بودجه کار کردیم اما نهایتاً جداول در ۲۵ فروردین با تأخیر به دولت ارسال شد و همچنین در برخی از احکام بودجه تغییراتی صورت گرفته بود که با آنچه نمایندگان به تصویب رسانده بودند، تفاوت داشت. »

دلخوش در ادامه عنوان می‌کند: «اعتقادمان بر این است بودجه نوشته‌شده و به تصویب رسیده توسط مجلس با بودجه‌ای که به دولت ارجاع شد تفاوت دارد. »

البته در مجالس قبلی نیز همیشه چنین صحبت‌هایی درباره تغییرات بودجه عنوان می‌شد ولی هیچ‌گاه صد نماینده پیش‌قدم نمی‌شدند تا با ارسال نامه به رئیس مجلس به چنین تغییراتی غیرقانونی اعتراض کنند.

شاید به همین دلیل بود که مصطفی میرسلیم، نماینده مردم تهران روز یکشنبه 5 اردیبهشت‌ماه در توییتی نوشت: «این مجلس اعتبارنامه رئیس کمیسیون تلفیق دهم را رد کرد، حتماً با مسئولان دست بردن در جداول بودجه 1400 برخورد خواهد کرد».

با توجه به شکل‌گیری چنین فضایی ضرورت داشت به سرعت مجلس شورای اسلامی و البته دولت درباره چنین ادعاهایی توضیح دهند که تا چه میزان با واقعیت منطبق است. آیا واقعاً عده‌ای از نمایندگان در خفا و پنهانی مبادرت به تغییر آمار و ارقام بودجه و جداول آن کرده‌اند؟!

پاسخ کمیسیون تلفیق 

در پی نامه تعدادی از نمایندگان مجلس برای رفع برخی ابهام ها درباره جداول بودجه ۱۴۰۰، هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بالاخره توضیحات مفصلی درباره این جداول ارائه کرد؛

متن نامه هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق به شرح زیر است:

"ملت شریف و بزرگ ایران

با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

اخیرا در فضای مجازی و رسانه‌ای مطالبی در خصوص نحوه تدوین جداول بودجه سال ۱۴۰۰ منتشر شده است.لذا اولا اعلام می‌کنیم که اعضای هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ آمادگی دارند در هر مکان و زمان و به هر نحوی که همکاران بزرگوارمان لازم بدانند اطلاع‌رسانی کرده و به شبهات و ابهامات پاسخ دهند. همچنین یادآور می‌شود در برابر نمایندگانی که ابهام دارند، مستقل از تعدادشان، وظیفه خود را روشنگری و ارائه توضیحات می‌دانیم تا کلیه مسائل بر طرف شود.

لازم به ذکر است شرایط بودجه پیشنهادی اولیه و ناهم‌تراز دولت، رد کلیات در صحن علنی، اصرار بر ابلاغ بودجه قبل از پایان سال و ازدست‌رفتن فرصت سه‌هفته‌ای مجلس همه و همه باعث محدودیت زمانی جدی در بررسی بودجه شد. هر چند، با زحمات شبانه‌روزی همه نمایندگان در جلسات صحن علنی مجلس و اعضای کمیسیون تلفیق، بودجه سال ۱۴۰۰ تا پایان سال نهایی و ابلاغ شد تا کشور، سال جدید را با بودجه‌بندی مناسب آغاز کند. لذا ضمن تشکر از همه عزیزان ، اعلام می دارد که کمیسیون تلفیق و هیئت رئیسه این کمیسیون، کار خود را قانونی و در موعد مقرر انجام داده و بودجه نیز در موعد قانونی خود به دولت ابلاغ شده است.

همچنین ذکر چند نکته زیر در این رابطه، ضروری می‌باشد؛

۱. در شرایط موجود کشور که کمر مردم زیر بار گرانی‌های ناشی از ناکارآمدی مدیریتی و تحریم‌های ظالمانه خم شده و کشور درگیر مشکل فراگیر کرونا و مذاکرات هسته‌ای وین است، بیش از هر زمان دیگر به همدلی و حل مسائل و ابهامات از طریق گفتگو نیاز داریم. حاشیه‌سازی برای مجلس انقلابی و دولت غیر همسو، حتی اگر کاستی هم وجود داشته باشد منجر به نگرانی بیش‌تر دلسوزان انقلاب شده و به مصلحت جریان انقلاب نیست. لذا همگان را به خویشتن‌داری و بررسی جامع‌تر اظهارات و اثر اجتماعی آن دعوت می‌کنیم.

۲. در بودجه بحمدالله، با مشورت نمایندگان کمیسیون‌های تخصصی در کمیسیون تلفیق، قدم‌های بزرگی برداشته شده که اگر دولتِ کمربسته و با همتی بر سر کار بیاید آینده خوشی را برای کشور نوید می‌دهد:

برای اولین بار بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان به امر مبارک محرومیت‌زدایی اختصاص یافته که نحوه توزیع آن بین شهرستان‌ها، قبل از تصویب بودجه در صحن، به استحضار روسای مجامع استانی رسیده است.

مبلغ ۷ هزار میلیارد تومان برای آب‌رسانی روستایی اختصاص یافته و اگر سال دیگر معادل همین مبلغ اختصاص یابد دیگر در کشور، روستای بالای بیست خانوار فاقد آب آشامیدنی بهداشتی نخواهیم داشت.

مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان برای راه روستایی اختصاص یافته که افق تکمیل کل راه‌های روستایی بالای بیست خانوار ۴ ساله پیش‌بینی شده است. بدیهی است در سال آینده می‌توان تمرکز بیشتری بر راه‌های روستایی داشت.

۳. مبلغ ۳۲ هزار میلیارد تومان برای تقویت تولید و اشتغال در بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن، نفت و نیرو، زیربناهای توسعه و گردشگری و ... پیش‌بینی شده که تحقق هدف یک میلیون شغل خالص را به‌راحتی ممکن می‌سازد.

۴. در تبصره ۱۶ در امر ازدواج، مسکن و تعالی خانواده ده‌ها و بلکه صدها هزار میلیارد تومان منابع بانکی هدفمند در نظر گرفته شده است تا زمینه افزایش نرخ زاد و ولد و تشکیل خانواده را فراهم سازد.

۵. برای اولین‌بار آن‌قدر بودجه و اختیارات و رفع موانع تولید در حوزه کشاورزی اختصاص یافته که به شهادت رئیس محترم کمیسیون کشاورزی مجلس، بودجه سال ۱۴۰۰ بوی کشاورزی می‌دهد.

۶. در ارتقاء و تقویت بنیه فرهنگی و رفع آسیب‌های اجتماعی، هزاران میلیارد اختصاص یافته که به اظهار نمایندگان این کمیسیون‌ها بی‌سابقه بوده است.

۷. در خصوص مسائل آموزشی، چه در سطح آموزش عالی و چه در آموزش‌وپرورش اعتبارات بی‌نظیری اختصاص یافته است.

۸. در مورد بازنشستگان تامین اجتماعی، صندوق‌های بازنشستگی، مددجویان عزیز کمیته امداد و بهزیستی، حقوق و البسه سربازان و سایر اقشار بیش از دویست هزار میلیارد تومان اختصاص یافته است. کارشناسان این حوزه می‌توانند گواهی دهند که این کار در چند سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

۹. در تقویت بنیه دفاعی، توانمندی‌های هسته‌ای، اعتبارات قوه قضائیه، صدا و سیما و دستگاه‌هایی که حکم قوانین دائمی و برنامه ششم در مورد آن‌ها در لایحه بودجه عنایت جدی نشده بود، بیش از همه، نمایندگان این کمیسیون‌ها در کمیسیون تلفیق بودجه می‌توانند شهادت دهند که چه راهگشایی‌هایی صورت گرفته است.

در برابر بزرگی و صبوری ملت بزرگ ایران بی‌شک مجموعه کارهای شبانه‌روزی تک‌تک اعضای کمیسیون تلفیق بودجه و ده‌ها کارشناسی که ما را در این راه یاری دادند اساسا کاری نبوده است و ما همچنان خود را بدهکار این ملت، بویژه محرومان و رنج‌کشیدگان می‌دانیم.

آنچه که ما کرده‌ایم لطف خدا بوده است. همچنان پذیرای انتقادات، پیشنهادات و اصلاح ساختاری بودجه و تدوین چارچوبی برای برنامه هفتم و بودجه‌های سال‌های آتی هستیم.

اعضای هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰"

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۳۸۵۱۴۱۳:۰۴:۳۰ ۱۴۰۰/۲/۶
قالیباف باید پاسخگو باشد.
محمد۱۹۳۸۵۶۳۱۳:۲۲:۳۶ ۱۴۰۰/۲/۶
چرا قالیباف، اون بیچاره که اصلا تو مجلس نیست و مرتبا برای نظارت میدانی در سفر است.
ناشناس۱۹۳۸۵۸۳۱۳:۲۸:۱۰ ۱۴۰۰/۲/۶
از نمایندگان محترم مجلس می خواهیم پیرو درخواست گروهی از نمایندگان مبنی بر ممنوع الخروج کردن دولت و مدیرانش در پایان کارشان این مهم را تصویب کنند تا هر زمان که نیاز شد در دسترس باشند
ناشناس۱۹۳۸۶۰۴۱۳:۳۴:۲۵ ۱۴۰۰/۲/۶
وقتی قانونگذار خودش قانون را زیر پا می گذارد!!!!!!
ناشناس۱۹۳۸۶۲۸۱۳:۴۶:۳۳ ۱۴۰۰/۲/۶
رییس مرکز پژوهشهای مجلس هم باید پاسخگوی کارهای خود باشد.
ناشناس۱۹۳۸۶۹۶۱۴:۲۰:۲۵ ۱۴۰۰/۲/۶
بر من که صبوحی زده ام خرقه حرام است ای مجلسیان راه خرابات کدام است
ناشناس۱۹۳۸۵۱۶۱۳:۰۵:۳۰ ۱۴۰۰/۲/۶
دستکاری در ارقام بودجه بعد از تصویب ندیده بودیم، که دیدیم!
ناشناس۱۹۳۸۵۹۴۱۳:۳۱:۳۳ ۱۴۰۰/۲/۶
از مجلسی آدم ها می خواهیم طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی را که در مجلس دهم تصویب شد ولی عوامل خاص نگذاشتند اجرایی شود را وارد فاز عملیاتی کنند
dayani۱۹۳۸۵۱۷۱۳:۰۶:۵۶ ۱۴۰۰/۲/۶
آیا ارقامی که بیان فرمودید، قبل از تصویب بوده ؟ در اینصورت نمایندگان خود این موارد را میدانند، اما اگر بعد از تصویب بوده نمایندگان حق دارند بپرسند و شما باید به صراحت و به زیانی که مردم عادی نیز درک کنند پاسخ دهید.
ناشناس۱۹۳۸۵۲۲۱۳:۰۸:۲۲ ۱۴۰۰/۲/۶
هر چند وقت یکبار افتضاحی بزرگ بر ملا میشود
ناشناس۱۹۳۸۶۰۲۱۳:۳۳:۵۳ ۱۴۰۰/۲/۶
استیضاح دولت را عملیاتی کنید که از نان شب ملت واجب تر است
ناشناس۱۹۳۸۵۲۵۱۳:۱۰:۴۷ ۱۴۰۰/۲/۶
بر من که صبوحی زده ام خرقه حرام است ای مجلسی آدم ها راه خرابات کدام است هرچه بگندد نمکش میزنند وای به روز که بگندد نمکان
ناشناس۱۹۳۸۵۳۰۱۳:۱۲:۴۰ ۱۴۰۰/۲/۶
این افتضاح مجلس هم دست کمی از افتضاح ظریف نداره
علی 671۱۹۳۸۵۴۸۱۳:۱۸:۰۹ ۱۴۰۰/۲/۶
اگر مسءله ای نبوده همه ی این ها را چرا در مجلس ودر صحنه علنی انجام ندادید .پس حتما کایه ای زیر نیم کاسه است که ملت نباید اطلاع داشته باشند .
ناشناس۱۹۳۸۵۶۱۱۳:۲۲:۲۸ ۱۴۰۰/۲/۶
چرا مدعی العموم به مسله نمایندگان رد صلاحیت شده ورود نکرده است
ناشناس۱۹۳۸۶۰۳۱۳:۳۴:۲۴ ۱۴۰۰/۲/۶
متاسفانه در نامه مفصل هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق مجلس هیچ هیچ هیچ پاسخی به سوال ۱۰۰ نماینده در ارتباط با تغییرات گسترده در لایحه بودجه پس از تصویب صحن علنی مجلس داده نشده است و باید پذیرفت که تمام دَرها در مجلس دقیقاً بر همان پاشنه های سابقشان در حال چرخش است .
سعید۱۹۳۸۶۱۵۱۳:۴۱:۱۱ ۱۴۰۰/۲/۶
نمیدونم چرا دیگه از هیچ کار اینا تعجب نمیکنم!
ناشناس۱۹۳۸۶۲۹۱۳:۴۸:۰۳ ۱۴۰۰/۲/۶
دلایلی که کمسیون تلفیق اورده هیچکدام دلیل بر دست بردن به بودجه تصویبی نیست. نمایندگانی که دست به بودجه بردن باید اعتبارنامه هایشان لغو شود
ناشناس۱۹۳۸۶۳۴۱۳:۴۹:۲۱ ۱۴۰۰/۲/۶
پرو پرو اومدن میگن : بله ! ما کردیم .خوب هم کردیم.
امیر۱۹۳۸۷۰۵۱۴:۲۴:۳۸ ۱۴۰۰/۲/۶
بودجه رسمی و مصوب را مگر می شود تغییر داد؟ چگونه اتظار دارید مردم به حرف های شما اعتماد کنند. این مجلس قصد دارد رکورد بی نظمی را به خود اختصاص دهد. امیدوارم پاسخ مناسبی داشته باشند به خدا آدم خجالت می کشد از اینکه این اخبار را می شنود.
ناشناس۱۹۳۸۷۳۲۱۴:۴۰:۴۳ ۱۴۰۰/۲/۶
این مجلس انقلابی هم شده مثل احمدی نژاد الان به هر شکل با دروغ و وعده وو توجیه، ازش حمایت میشه بعد چند سال که گندش بالا اومد
مهرداد۱۹۳۸۷۴۰۱۴:۴۴:۳۳ ۱۴۰۰/۲/۶
جالبه که در متن پاسخ بیان نشده که بودجه تغییر نکرده بلکه صرفا به تلاش کمیسیون تلفیق اشاره شده و نکات مثبت که همین نشان می دهد که اتفاق صورت گرفته است
ناشناس۱۹۳۸۷۴۹۱۴:۴۸:۲۸ ۱۴۰۰/۲/۶
اصلا همه چیز بودجه عالی بگو چرا دستکاری کردی هیچ چیز بدتر از دروغ نیست
ناشناس۱۹۳۸۷۵۱۱۴:۴۹:۱۸ ۱۴۰۰/۲/۶
همیشه پای رانت در میان است!!!!!
ناشناس۱۹۳۸۷۸۰۱۵:۰۴:۲۶ ۱۴۰۰/۲/۶
نامه کمسیون تلفیق هیچ پاسخی در خصوص دست بردن در ارقام بودجه بعد از تصویب در صحن مجلس نداشت. این هم از مجلس انقلابی!
مصطفی۱۹۳۸۸۱۳۱۵:۲۶:۱۲ ۱۴۰۰/۲/۶
سلام مشخص نشد ان صد نفر نماینده راست گفته اند یا خیر تکرار اعداد اگر مصوبه مجلس است که نمایندگان میدانند تکرار برای چیست
مصطفی۱۹۳۸۸۲۲۱۵:۳۳:۲۳ ۱۴۰۰/۲/۶
طبق این بیانیه، ادعای خضریان و میرسلیم و 100 نماینده ی دیگر مبنی بر دستکاری ارقام و جداول بودجه در پستو صحیح بوده و باید رئیس مجلس و رئیس کمیسیون تلفیق در پیشگاه ملت و در یک محکمه ی عادلانه محاکمه شوند.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

  2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

  3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

  4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

  5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

  6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

  7. درباره یک تصمیم

  8. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

  9. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

  10. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

  11. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

  12. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

  13. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

  14. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

  15. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

  16. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

  17. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

  18. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

  19. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

  20. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

  21. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

  22. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

  23. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

  24. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

  25. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

   2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

   3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

   4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

   5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

   6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

   7. درباره یک تصمیم

   8. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

   9. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

   10. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

   11. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

   12. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

   13. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

   14. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

   15. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

   16. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

   17. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

   18. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

   19. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

   20. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

   21. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

   22. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

   23. این همه شباهت عجیب نیست !

   24. آقای همتی! شاه مهره‌های لیست شما در زندانند/سرنوشت ابربدهکاران بانکی چه شد؟

   25. شروع نشدن رأی‌گیری در برخی حوزه‌ها به دلیل عدم اعلام فرمانداری یا نقص سیستم!

   آخرین عناوین