آغاز غیررسمی خروج آمریکا از افغانستان

جهان،   4000203020

بر اساس اعلام مقام وزارت دفاع آمریکا، ارتش این کشور روند خروج از افغانستان را با شروع نقل و انتقال تجهیزات و خاتمه دادن به قراردادها با سرویس دهنده‌های داخلی در آستانه ضرب‌الاجل اول مه که برای فاز نهایی خروج نظامی از افغانستان تعیین شده، آغاز کرده است.

آغاز غیررسمی خروج آمریکا از افغانستان

به گزارش ایسنا، به نقل از آسوشیتدپرس، در فوریه سال گذشته میلادی ارتش آمریکا شروع به بستن پایگاه‌های کوچکتر خود در افغانستان کرده و در اواسط آوریل دولت بایدن اعلام کرد که فاز نهایی خروج از افغانستان از اول مه شروع شده و قبل از ۱۱ سپتامبر تکمیل خواهد شد.

مقام آمریکایی مذکور که نامش را فاش نساخت به آسوشیتدپرس گفت، از آن زمان ارتش مشغول نقل و انتقال تجهیزات و خاتمه دادن به قراردادهای محلی در ارتباط با خدماتی همچون جمع آوری زباله و امور نگهداری شده است.

او اظهار کرد، در حالی که تدارکات در دست انجام هستند، سربازان احتمالا تا چند هفته شروع به خروج نخواهند کرد. او اضافه کرد: ما شاهد کاهش تعداد سربازان تا زمان بسته شدن پایگاه های باقی مانده نخواهیم بود. نشانه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه روند خروج از افغانستان می تواند قبل از تاریخ ۱۱ سپتامبر که مصادف با بیستمین سالگرد حملات ۱۱ سپتامبر القاعده به آمریکا به عنوان عامل کلید زننده حمله آمریکا به افغانستان است، تکمیل شود.

روز چهارشنبه وزارت دفاع آلمان اعلام داشت، بحث هایی میان برنامه ریزهای نظامی ماموریت حمایت راسخ تحت رهبری ناتو در کابل برای خارج سازی سربازان بین المللی از افغانستان تا تاریخ چهارم ژوئن در جریان است.

پنتاگون روز جمعه گذشته اعلام کرده بود آمریکا در کوتاه مدت احتمالا حضور سربازانش در افغانستان را افزایش خواهد داد و سربازان اضافی طی هفته ها و ماه های آینده به جهت کمک به وظیفه بزرگ خاتمه دادن به ۲۰ سال جنگ در این کشور در آنجا خواهند بود.

مقام وزارت دفاع آمریکا همچنین تاکید کرد، در حالی که بخش عمده تجهیزات از طریق انتقال هوایی به آمریکا برده خواهند شد، ارتش همچنین از مسیرهای زمینی از جمله در پاکستان و مسیرهای منتهی به شمال در آسیای مرکزی هم برای این منظور استفاده خواهد کرد.

همچنین آن بخش از تجهیزات آمریکا که نه به آمریکا بازگردانده شده و نه به نیروهای امنیت ملی افغانستان تحویل داده شوند به مقاطعه کاران فروخته خواهند شد و آنها هم به نوبه خود آنها را در بازارهای محلی خواهند فروخت.

مقام مذکور اظهار کرد: به احتمال خیلی زیاد شما شروع به مشاهده آنها در بازارها به عنوان لوازم دور ریختنی خواهید کرد.

از سوی دیگر طالبان نیز در پاسخ به یک پرسش آسوشیتدپرس درباره اینکه آیا شبه نظامیانش به سربازان آمریکایی و ناتو در حین خروج حمله خواهند کرد جواب قطعی نداد. محمد نعیم، سخنگوی طالبان گفت: هنوز برای صحبت درباره این مسائل خیلی زود است. هیچ چیز درباره آینده قابل گفتن نیست.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

 2. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

 3. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

 4. الگوی بزرگ میدان

 5. توضیحات عجیب غرضی درباره خانه هزارمتری اش در دروس !

 6. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

 7. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

 8. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

 9. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

 10. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

 11. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

 12. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

 13. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

 14. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

 15. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

 16. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

 17. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

 18. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

 19. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

 20. شورای رقابت با مردم !

 21. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

 22. حرف‌های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

 23. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

 24. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

 25. «شهید قدس» چگونه اسرائیل را در لاک دفاعی فرو برد؟

ابر آروان

آخرین عناوین