خط و نشان پوتین برای آمریکا و ناتو

جهان،   4000202058

رئیس جمهور روسیه گفت اين کشور آماده پاسخی قاطع، سریع و سخت به هرگونه اقدام خصمانه علیه خود است.

به گزارش سید علی دارابی خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از مسکو، رئیس جمهور روسیه اظهار داشت: روسیه آماده پاسخی قاطع، سریع و سخت به هرگونه اقدام خصمانه علیه خود است.

ولادیمیر پوتین در سخنرانی سالانه خود در جمع نمایندگان مجالس دوما و سنا، وزرا، فرماندهان عالیرتبه نظامی و مقامات بلندپایه سیاسی، مذهبی و فرهنگی کشورش، با اشاره تلویحی به اقدامات ضد روسی از سوی آمریکا و ناتو افزود: اینگونه اقدامات نه تنها روسیه را تضعیف نمی‌کند، بلکه موجب تقویت بیشتر روسیه خواهد شد.

رئیس جمهور روسیه تاکيد کرد: روسیه علاقمند به تخریب پل‌های پشت سر خود نیست، اما در صورت لزوم پاسخی قاطع، سریع و سخت به هرگونه اقدام خصمانه علیه خود خواهد داد.

پوتین به موفقیت کشورش در تولید انبوه موشک‌های قاره‌پیمای «سرمت» اشاره کرد و گفت: این موشک سنگین قاره‌پیما سال آینده به یگان‌های موشکی ارتش تحویل خواهد شد.

وی افزود: سازمان دهندگان طرح‌های توطئه‌آمیز ضد روسیه که منافع بنیادین روسیه را تهدید کنند، اگر مرتکب اقدامی علیه روسیه شوند، از کار خود پشیمان خواهند شد.

پوتین در بخش دیگری از سخنان خود به خنثی‌شدن طرح توطئه ترور الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس اشاره کرد و گفت: می توان به روسای جمهور و مقامات کشور‌ها هر نگاهی داشت، اما کودتا و قتل سیاسی از نظر روسیه محکوم و اقدامی مذموم است.

رئیس جمهور روسیه در بخش دیگری از سخنان خود بر همکاری همه کشور‌های جهان برای مهار همه‌گیری کرونا تاکید کرد. وی موفقیت کشورش در تولید سه نوع واکسن مطمئن کرونا را بیانگر تلاش مسکو برای کمک به مهار یک مشکل جهانی دانست.

رئیس جمهور روسیه افزود: ما می‌دانیم که همه‌گیری کرونا ضربه‌ای سنگین به اقتصاد و معیشت مردم روسیه و سراسر جهان وارد کرده است، اما برای مقابله با این همه‌گیری و کمک به بهبود وضعیت اقتصادی به همکاری همه کشور‌های جهان نیاز دارد.

این بیست و هفتمین سخنرانی سالانه یک رئیس جمهور در تاریخ روسیه مدرن است.