روحانی: برجام پلاس نمی‌خواهیم، ما عین برجام را می‌خواهیم/ راستی‌آزمایی خیلی پیچیده نیست/ به ارتش و سپاه افتخار می‌کنیم

سیاسی   4000201045 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس جمهوری با اشاره به مذاکرات برای احیای برجام گفت: ما اجرای عین سند برجام را می‌خواهیم، یک کلمه زیاد نه یک کلمه کم. ما دنبال زیاده خواهی نیستیم. البته طلب‌هایی داریم و بعداً مطرح می‌کنیم. در این ۴ سال صدها میلیارد دلار به ما خسارت وارد شده آن سر جای خود هست. الان این برجام باید پیاده شود نه کم و نه زیاد برجام پلاس نمی‌خواهیم ما عین برجام را می‌خواهیم.

روحانی: برجام پلاس نمی‌خواهیم، ما عین برجام را می‌خواهیم/ راستی‌آزمایی خیلی پیچیده نیست/ به ارتش و سپاه افتخار می‌کنیم

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به روز ارتش، گفت: روز بیست و نهم فروردین ۵۸ با فرمان حضرت امام (ره) به روز ارتش نام گذاری شده است. در این روز در سراسر ایران، مردم تظاهرات باشکوهی انجام دادند و شعار مردم «ملت فدای ارتش» بود و ارتشی‌ها هم می گفتند «ارتش فدای ملت».

 وی اضافه کرد: با این تظاهرات توطئه بزرگی که گروهک‌ها برای انحلال ارتش طراحی کرده بودند برای همیشه نابود شد. در واقعه ۲۹ فروردین روزی است که ارتش با ویژگی‌های جدید توسط امام (ره) احیا شد.  

رئیس‌جمهوری با اشاره به تاسیس سپاه پاسداران در دوم اردیبهشت ماه همان سال گفت: هردوی این فرمان‌ها مهم بودند. اگر اقدام امام (ره) برای احیای ارتش در پایان فروردین ۵۸ و تاسیس سپاه  در اردیبهشت ۵۸ نبود، معلوم نبود در آن شرایط اگر جنگی بر ما تحمیل می‌شد چه فاجعه بزرگی در تاریخ کشور بوجود می‌آمد.

روحانی، همه کارهای بنیانگذار جمهوری اسلامی را بر مبنای حکمت، خرد و مصلحت توصیف کرد و گفت: یکی از نمونه‌های تدابیر ایشان این بود که ظرف چند روز در سال ۵۸ دو فرمان مهم صادر کردند که برای امنیت ملی بسیار مهم است. نه تنها برای آن زمان حتی امروز هم بعد از حضور مردم، نیروهای مسلح و ارتش و سپاه نقش بسیار مهمی در امنیت ملی ما دارند.

وی افزود: هم به ارتش جمهوری اسلامی و هم به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در طول این مدت خدمت کردند و حماسه آفریدند و آنهایی که شهید شدند، سرداران و امیران بزرگ، پرسنل فداکار، در تمام مقاطع هرکجا نیاز بوده، در صحنه بودند و تلاش کردند. ما به این دو نیروی مسلح در کنار نیروی انتظامی به خاطر این همه ایثارها و تلاش‌ها و فداکاری‌هایی که در طول این ۴۲ سال نسبت به ملت و کشور خود انجام داده اند، افتخار می‌کنیم.

روحانی در ادامه به سه تصمیم روز گذشته ستاد اقتصادی دولت اشاره و گفت: تصمیم اول ما روز گذشته مربوط به بخش کشاورزی بود. بخش کشاورزی در بحث امنیت غذایی، رشد و اشتغال برای ما بسیار مهم است.

وی عنوان کرد: ما در روزهای پایانی دولت قرار داریم و ۱۰۵ روز دیگر دولت پایان می‌پذیرد و باید برای این ۱۰۵ روز و دولت بعدی برنامه‌ریزی داشته باشیم.

رئیس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: ما از امروز به بعد باید دوران را دوران پساکرونا ببینیم. قبل از آن یعنی در  سال ۹۸ و در دی و بهمن سایر کشورها و بعد هم ما گرفتار کرونا شدیم، به شکل دیگری برنامه‌ریزی می‌شد اما امروز باید جهان پس از کرونا را ببینیم.  

روحانی با بیان اینکه امروز سلامت مردم جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است، تصریح کرد: همه ما فکر می‌کردیم به خاطر پیشرفت علم، دانش و علم پزشکی، دوران بیماری‌های مسری، عفونی و اپیدمی تمام شده است و این بیماری برای قرن‌های گذشته بود و بشر در بهداشت و درمان قدم‌هایی را برداشته که دیگر مبتلا نمی‌شود.

وی ادامه داد: فکر می‌کردیم برخی از بیماری‌های مسری عفونی به تاریخ پیوسته و تکرار نمی‌شود. نه فقط ما که متخصص علم پزشکی و علم بهداشتی نیستیم حتی آنهایی هم که متخصص بودند، اینچنین می‌اندیشیدند. امروز ما باید جهان پس از کرونا را ببینیم یعنی بهداشت و سلامت برای ما مساله اول باشد و این را مدنظر قرار دهیم که هر زمان ممکن است با یک اپیدمی و پاندمی مواجه شویم.

رئیس جمهوری افزود: همین پاندمی ویروس که تقریبا حدود یک سال و نیم است که بشر گرفتار آن است و ما هم یک و سال و چند ماه گرفتار این ویروس هستیم، ما نمی‌دانیم پایان این ویروس کجاست و چه زمانی تمام می‌شود. اینکه آیا این ویروس جهش‌ها یا شرایط دیگری پیدا می‌کند یا این که با واکسن به طور کامل حل نمی‌شود یا نه، هیچ کدام روشن، مبرهن، قطعی، صددرصد وجود ندارد.

روحانی گفت: ما هنوز با این ویروس تقابل می‌کنیم و زمانی ما بر آن غالب می‌شویم و زمان دیگر ویروس بر ما غالب می‌شود و در سطح دنیا هم اینچنین است.

وی با اشاره به پیروزی بشر بر سه موج قبلی کرونا اظهار کرد: الان بشر با موج چهارم این ویروس مواجه شده است و هر جا ویروس جدیدی ظهور و بروز پیدا می‌کند، که البته همان ویروس کرونا است منتها جهش‌هایی که پیدا کرده، برای ما بسیار نگران کننده است.

اگر طرح تحول سلامت دولت یازدهم نبود، حریف کرونا نمی‌شدیم

روحانی در ادامه سخنان خود گفت: یکی از مسائل اساسی که در دولت یازدهم به سرانجام رسید طرح تحول سلامت بود. اگر طرح تحول سلامت دولت یازدهم و دوازدهم نبود، ‌اکنون حریف بیماری کرونا نمی‌شدیم.

رئیس جمهوری ادامه داد: پیش از این دولت حدود ۹۰ هزار تخت بیمارستانی داشتیم که اکنون ۱۳۶ هزار تخت بیمارستانی در کشور موجود است. به عبارتی ۴۶ هزار تخت اضافه شده است و تا پایان این دولت تلاش ما این است که ۱۰ تا ۱۳ هزار تخت دیگر اضافه کنیم که در برخی از بیمارستان‌ها این پیشرفت حدود ۹۵ درصد و ۹۸ درصد است.

وی با بیان اینکه علاوه بر موضوع سلامت در پسا کرونا، موضوع دیگر دیجیتالی شدن اقتصاد است، گفت: اقتصاد، ‌اشتغال و کسب و کار به شکل قبلی دیگر مدنظر نیست. زیرا دنیای الکترونیکی  پیش روی ما است و در این دنیای الکترونیکی تحولات بزرگی را شاهد هستیم.  

روحانی تصریح کرد:‌ زمانی بود که موضوع فضای مجازی فرهنگی بود و حتی موضوع‌های سیاسی و نقل و انتقال خبر در آن مطرح بود. اما امروز در فضای مجازی زندگی مردم، کسب و کار، غذای مردم، خرید مردم حتی در روستاها مطرح است. حتی آموزش در سیستم آموزش و پرورش و آموزش عالی هم در فضای مجازی انجام می‌شود.

 پهنای باند ۳۲ برابر شده است

رئیس جمهوری با اشاره به افزایش پهنای باند در دولت یازدهم گفت: این افزایش پهنای بند دو برابر نشده بلکه ۳۲ برابر شده است و این تحول بسیار بزرگی بود و امروز بسیاری از مشاغل در همین فضا فعالیت می‌کنند. به عبارتی دولت الکترونیک، اقتصاد دیجیتال، فعالیت‌های الکترونیکی، جزو مسائل پساکرونا است که این موضوع را پیش از این آغاز کردیم و امروز آثار آن را می‌بینیم.

وی تامین مواد غذایی را یکی از مسائل مهم دوره پساکرونا عنوان کرد و گفت: در بحث موادغذایی از ابتدای دولت یازدهم با مسئولان کشاورزی گفت و گو شد که در چه قسمت‌هایی می‌توانیم به خودکفایی برسیم. البته در بعضی از بخش‌ها فاصله زمانی وجود دارد و باید ببینیم در چه بخش‌هایی می توانیم به خودکفایی برسیم.

روحانی گندم را از بخشهایی عنوان کرد که امکان خودکفایی در آن وجود دارد و گفت: هرچند ۲ تا ۳ میلیون گندم دیگر صنعتی نیز نیاز داریم که وارد می‌شود و اگر در این بخش هم خودکفا شویم خوب است. البته در یک مقطعی خودکفایی گندم در کشور در رخ داد و حتی صادرات آن هم انجام شد.

رئیس جمهوری عنوان کرد:‌ دراین جلسات گفته شد که در گندم، جو، نهاده‌های دامی،   ذرت، ‌آبزیان، ‌ برنج مشکلاتی وجود دارد و همه اینها سبب شد که حرکت بسیار خوبی در کشور انجام شود و اگر با آمار ۷ تا ۸ سال پیش مقایسه شود، می بینید که چه تحول های خوبی صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: در هفت سال اخیر ‌بیش از ۳۰ میلیون تن به محصولات کشاورزی اضافه شده و ۳۰ درصد افزایش یافته است. البته بعضی‌ها به کارهای زیربنایی دولت در بخش‌های مختلف و کشاورزی توجه ندارند. در حالی که کشاورزی مدرن شد و می‌توان با مشاهده آمار پیش از دولت و بعد از دولت یازدهم آن را مقایسه کرد.

روحانی در ادامه آب را اولین چالش بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: اگر به اندازه کافی آب داشتیم، کشاورزی حتما در مواد غذایی ما را به طور کامل خودکفا می‌کرد و حتی قدرت صادرات داشتیم. در بخشی از زمین‌های ما باران نیست. آنجا هم که آب زیرزمینی و رودخانه ای نیست، اگر بخواهیم از دریا آب شیرین کنیم برای کشاورزی معمولی صرفه ندارد البته شاید برای گلخانه‌های خاصی به صرفه باشد.

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در این بخش در کانال‌کشی، زه کشی، سدسازی کارهای بزرگی انجام دادیم، گفت: مردم بدانند که در دولت یازدهم و دوازدهم ۵۷ سد بزرگ ملی به پایان رسید. بخش گلخانه تا پایان این دولت سه برابر می‌شود.

روحانی گفت: یکی از کارهایی که در بخش کشاورزی نیاز است غیر از آب، نیروی انسانی است. نیروی انسانی هم باید مهارت لازم پیدا کند و هم باید از حالت سنتی عبور کند و به دنیای مدرن وارد شود. علاوه بر این قیمت محصول کشاورزی باید به صرفه باشد. برای این که کشاورز زندگی بهتری داشته باشد

 وی با اشاره به درگیر بودن میلیون‌ها به طور نفر مستقیم و غیرمستقیم در بخش کشاورزی گفت: در این زمینه گندم سمبل است. وقتی می گوییم امنیت غذایی، سمبل آن گندم و نان است. در کشور ما غذای اصلی ما نان و گندم است بنابراین تشویق کشاورز برای خودکفایی در این زمینه بسیار مهم است.  

 قیمت گندم در دولت تدبیر و امید ۱۰ برابر شده است

رئیس جمهوری با بیان این که در سال ۹۲ ابتدای دولت یازدهم قیمت گندم کیلویی۴۰۰ تومان بود، گفت: در سال ۱۴۰۰ گندم کیلویی۴ هزارتومان شده یعنی قیمت گندم ۱۰ برابر شده است. البته کمک‌های فراوان دیگری به کشاورزان در بخش آب، آبیاری مدرن، ماشین آلات شده است.  

روحانی با بیان اینکه امسال شرایط ما شرایط خوبی نیست و در خشکسالی هستیم، گفت: تصمیم گرفتیم برای این که کشاورزان را به خاطر تورم و فشار زندگی تشویق کنیم، علاوه بر ۴ هزار تومانی که برای خرید گندم تعیین شده است، هزارتومان هم به عنوان جایزه به کسانی که سریعتر گندم را در اختیار دولت قرار می‌دهند، اضافه کنیم که عملا قیمت گندم کیلویی۵ هزارتومان می شود.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که با کرونا مواجه شدیم، به هر کشوری که مواد غذایی از جمله ذرت، گندم و جو و کنجاله سفارش داده بودیم همه اینها قطع شد و گفتند نمی‌دهیم با این که خریده بودیم و بخشی از پول آن را هم داده بودیم اما گفتند شرایط عوض شده است. برخی کشورها ذخایر موادغذایی خود را چندبرابر کردند. برخی کشورهای همسایه که از آنها خریداری کرده بودیم گفتند که دیگر به شما چیزی نمی‌دهیم چون بحث کرونا است و نمی‌دانیم چه اتفاقی پیش می آید.  

رئیس دولت تدبیر و امید ادامه داد: در بحث کرونا زمانی ممکن است مجبور شوید همه مردم را در قرنطینه کامل ببرید، یعنی الزاما کسی از خانه خارج نشود. کشاورز و باغدار و دامدار هیچ کس نمی‌تواند سرکار خود برود بنابراین ترس و وحشتی همه را فرا گرفت که هنوز هم این ترس و وحشت به طور کامل رفع نشده است. اینجا جایی است که ما بر مبنای برنامه ریزی کشور به عنوان پسا کرونا باید برای امنیت غذایی کار بزرگی انجام دهیم.

 رئیس جمهوری یادآورشد: افتتاح فردا ما هم پنجشنبه در بخش کشاورزی است و بخش عظیم و تحولات بزرگی که در کشاورزی شده است مردم شاهد آن خواهند بود.  

وی با تاکید بر این که توجه ویژه‌ای به امنیت غذایی در شرایط پس از کرونا کرده ایم، گفت: البته غیر از اختصاص جایزه هزارتومانی برای گندم، تصمیماتی هم درخصوص آزاد کردن کالاها از گمرک گرفتیم. ۳ میلیون تن کالا در گمرک داریم که بخشی بزرگی از آن کالاهای اساسی است.

روحانی ادامه داد: یکی از نهاده‌هایی که در گمرگ مانده است، بیش از یک میلیون تن ذرت است که آنها را باید آزاد کنیم که به داخل کشور بیاید و کشتی‌هایی که پهلو گرفتند باید تخلیه شوند و در این زمینه  با بانک مرکزی درباره آزاد کردن این کالاها بحث های خوبی شد و در کنار آن تصمیماتی برای خریدهای کل سال گرفتیم.

رئیس دولت تدبیر و امید در ادامه به روند تهیه واکسن کرونا اشاره کرد و گفت: بحث واکسن تقریبا از پاییز سال ۹۹ مطرح بود. اول بنا بود واکسن‌هایی را خریداری کنیم که آن واکسن‌ها برای وزارت بهداشت مورد اطمینان نبود چرا که سازمان بهداشت جهانی تایید نمی‌کرد و آن واکسن‌ها دوره قانونی خود را طی نکرده بودند.

 وی با بیان اینکه به نتیجه رسیدن واکسن نیازمند حداقل دو سال زمان و گاهی بیشتر است،   اضافه کرد: وقتی این زمان را در ۶ ماه تا یکس ال می‌بریم یعنی مراحلی را حذف می‌کنیم.   وزارت بهداشت احساس خطر می‌کرد و می‌گفت سازمان بهداشت جهانی تایید کند تا ما بخریم.  

روحانی یادآور شد: البته کسانی بودند که به ما واکسن‌هایی را پیشنهاد می‌کردند که سازمان بهداشت جهانی آنها را تایید نمی‌کرد، وزارت بهداشت و درمان هم در تردید بود. زمانی کسی به علت بیماری جان خود را از دست می‌دهد که این یک موضوع است اما زمانی ما به فرد واکسن تزریق میکنیم و بیمار از بین می‌رود که این دو باهم خیلی متفاوت است.  

وی افزود: اقلیتی همیشه  در کشور جو درست می کنند. اگر شما کالا و جنسی را از شرق بیاورید، شروع به انتقاد میکنند که چرا از فلان کشور آوردید چرا غربی نبود. قرارداد صدساله با اروپا ببندید کسی حرفی نمی‌زند ولی اگر قرارداد ۲۵ ساله با کشور شرقی ببندید انتقادها شروع می‌شود که این قرارداد چیست؟ اولش و آخرش چیست؟ ذهنیتی در بخشی از مردم ما وجود دارد که مثلا جنس شرقی به کیفیت جنس غربی نیست.  

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: وزارت بهداشت و درمان در ستاد مطرح کرد که من در واکسن دنبال یک سبد هستم و می‌خواهم بخشی را از غرب و بخشی از شرق خریداری کنم. سفارشاتی هم داده بود که البته شرایط دیگری پیش آمد یعنی در نقطه‌ای قرار گرفتیم که بنا شد از برخی کشورها اصلا واکسن نخریم. بعد از آن سراغ کشورهایی رفتیم که هنوز هم بهداشت جهانی واکسن‌های آنها را تایید نکرده بود. البته هنوز هم برخی واکسن‌هایی که ما می‌خریم و دنبال آن هستیم سازمان جهانی آن را تایید نکرده است. اما به جایی رسیدیم که جای اضطرار است.  

رئیس جمهوری افزود: از طرف دیگر کشورهای دیگر هم از همین واکسن‌هایی که کیفیت آن پایین بود، استفاده کردند. این هم برای عده‌ای از مردم سوال بود که اگر این واکسن‌ها بد است چرا کشورهای دیگر استفاده می‌کنند. واکسن‌هایی بود که در مرحله سوم به برخی کشورها فروختند یعنی آزمایش را در آن کشور ثالث انجام دادند که اگر لازم باشد، توضیح می‌دهم.

روحانی عنوان کرد: گفتند ما هم نظارت می‌کنیم و فاز سوم را در این کشور با واکسیناسیون عمومی شروع کنیم. ما این موضوع را هم در ستاد ملی کرونا بحث کردیم ولی مورد قبول واقع نشد که توسط مردم خود ما آزمایش شوند و گفتند این آزمایش‌ها باید گذرانده شود و بعد وارد کشور شود.

 کسانی که خود را سوپرانقلابی ‌می‌دانند، هیچ وقت علیه آمریکا سخن نگفتند

وی با بیان اینکه بهترین جایی که در همان پاییز سال قبل به این موضوع رسیدیم، سفارش بدهیم و بخریم کواکس بود، اضافه کرد: در آنجایی سازمان بهداشت جهانی بود که تقریباً بسیاری از کشورهای دنیا آمده بودند و می‌خواستند واکسن بخرند و زیر نظر سازمان بهداشت جهانی بود و ما هم ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز از کواکس خریداری کردیم.

رئیس جمهوری ادامه داد: زمانی که خواستیم پول واکسن‌ها را پرداخت کنیم بعد از پیگیریهای فراوان نتوانستیم این کار را انجام دهیم و پول را پرداخت کنیم. مردم ما باید جنایت آمریکا را به خوبی لمس کنند. کسانی متاسفانه در این چهار سالی که ما در جنگ کامل اقتصادی تحمیلی علیه ملت ایران بودیم، هیچ وقت نیامدند علیه آمریکا سخن بگویند.

رئیس جمهوری ادامه داد: هیچ‌وقت نگفتند آمریکا این کار را انجام داده، گفتند تحریم که مهم نیست، اصل مدیریت است که باید قوی باشد. می‌گفتند قوی باشید، نترسید، دست خالی قوی باشیم، خب قوی هستیم، چه کار انجام دهیم. ما همان دولتی هستیم که دولت یازدهم را اداره کردیم و کشور را از رشد اقتصادی منفی به رشد اقتصادی مثبت رساندیم.

وی با بیان اینکه در سال ۹۵ رشد اقتصادی ما بالاترین رشد اقتصادی در سطح جهان بود، گفت: ما همان شناگر ماهری بودیم که در مسابقه هم پیروز شدیم، ولی دست و پای ما بسته‌اند و می‌گویند در مسابقه شرکت کنید، پا بزنید، نترسید. ما نمی‌ترسیم، نیاز نیست شما شعار بدهید، اگر لازم باشد ما بهتر از شما بلد هستیم و شعار می‌دهیم.

روحانی افزود: یک کلمه علیه آمریکا سخن نمی‌گویند و به ظاهر هم خودشان را بسیار سوپر انقلابی دوآتیشه می‌دانند، فقط فحش و توهین به دولت می‌دهند، و علیه دولت دروغ می‌گویند.

وی ادامه داد: آنهایی که می‌گویند چرا واکسن تاخیر شد، آیا می‌دانند اگر تحریم نبود واکسن کواکسی که ما خریداری کرده بودیم، سهمیه ما در اسفند وارد می‌شد و اکنون میلیون‌ها نفر تزریق کرده بودند؟

رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: ما از هر حسابی که رفتیم پول جابجا کنیم، توانستیم، ۵۳ میلیون دلار ما در قسط اول می‌خواستیم پول پرداخت کنیم و سراغ این کشور و آن کشور، این سفیر و آن سفیر وزارت خارجه، بانک مرکزی رفتیم. نمی‌دانید چه فراز و نشیبی را طی کردیم تا بتوانیم این پول را تامین کنیم و پرداخت کنیم. حالا که پرداخت کرده‌ایم، کواکس قاضی عادل شد و نوبت ما را عقب انداخت و عنوان کرد که شما پول را با تاخیر پرداخت کرده‌اید.

روحانی افزود: شما که می‌دانستید تحریم باعث تاخیر ما در پرداخت پول شده، ما که به شما گفته بودیم پول را از چه حسابی بردارید، آنها مانع شدند و واکسن را به تأخیر انداختند. بنابراین، این نکته هم مدنظر مردم باشد که در برخی از مسائل و مشکلات ما دچار محضور در زمینه تحریم شدیم.

رئیس جمهوری با بیان اینکه برنامه ریزیهای خوبی صورت گرفته است، ‌ گفت: واکسنی که وارد شده تاکنون تقریباً کادر درمان را پوشش داده است ما از این به بعد سراغ آنهایی می‌رویم که سنشان بالاست و یا بیماری‌های زمینه‌ای دارند که حدود ۶-۷ میلیون نفر هستند.

روحانی افزود: اگر بتوانیم این دور که سریع انجام دهیم را به اتمام برسانیم، امنیت روحی، روانی و جانی ویژه‌ای در کشور ایجاد می‌شود چرا که ۷۰ درصد فوتی‌ها از ۶۰ سال به بالا هستند، و فوتی‌های زیر ۶۰ سال محدود است.

وی با بیان اینکه بر اساس سند ملی واکسیناسیون پیش می‌رویم، گفت: در اردیبهشت و خردادماه وضعیت بهتری خواهیم داشت و انشاءالله واکسن بیشتری وارد می‌شود.

رئیس جمهوری با اشاره به تولید واکسن داخلی گفت: ما همه توانمان را برای کمک به ساخت واکسن داخلی به‌کار گرفتیم تا هر چه سریعتر  به ثمر برسانند. امیدواریم در تابستان غیر از واکسن خارجی شاهد تولید واکسن داخلی هم باشیم و واکسن داخلی ما هم وارد بازار مشود.

روحانی بیان کرد: البته چند واکسن باهم فعالیت می‌کنند، که انشاءالاه  به ثمر برسد ضمن اینکه ما کارهای مشترکی را هم با روسیه، کوبا و دیگر کشورها پیش می‌بریم.

وی ادامه داد: اگر کسی در استفاده از این واکسن برخلاف مقرراتی که در ستاد ملی کرونا تصویب شده تخلف کند به اشد رعد باید مجازات شوند. متاسفانه دو سه مورد به ما گزارش شد، بررسی کردیم و درست بود. چند نفر از شهرداری و چند عضو شورای فلان شهر تخلف انجام دادند و واکسن را استفاده کردند که باید اشد برخورد با آنها صورت گیرد، پرونده آنها باید تکمیل و به قوه قضاییه تحویل شود.

 رئیس دولت دوازدهم اضافه کرد: واکسن دقیقا باید بر مبنای آن طرح سبد ملی انجام گیرد البته این واکسن برای همه ملت ایران به صورت رایگان انجام خواهد شد.

راه حل مساله هسته‌ای ایران، اجرای توافق هسته‌ای است/ عین اجرای برجام را می‌خواهیم

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مذاکرات برای احیای برجام گفت: بعضی‌ها فیلم هم درست کردند که مال سال‌های گذشته است. روی دستشان باد کرده و پخش می‌کنند اینها همان تفکرات قدیم هستند و عیبی ندارد برای اینکه ماهیت خودشان را افشا می‌کنند.

روحانی اظهار کرد: امروز همه می‌دانند راه حل برای معضل برنامه هسته‌ای ایران، اجرای توافق هسته‌ای است و برای همه روشن است؛ برای پنج بعلاوه یک، اروپا، منطقه و برای همه روشن است و باید این توافق به خوبی اجرا شود.  

وی اضافه کرد: ما اجرای عین سند برجام را می‌خواهیم، نه یک کلمه زیاد و نه یک کلمه کم. دنبال زیاده خواهی نیستیم. البته طلب‌هایی داریم و بعداً مطرح می‌کنیم. در این ۴ سال صدها میلیارد دلار به ما خسارت وارد شده آن سر جای خود هست. الان عین  برجام باید پیاده شود نه کم و نه زیاد برجام پلاس نمی‌خواهیم.

رئیس دولت تدبیر و امید با تشریح سه مرحله در این زمینه گفت: این کار ۳ پله دارد، مرحله اول مربوط به رفع تحریم است که به عهده آمریکاست. دیگران هم باید کمک کنند و وظیفه شان هستند، اما اصل آمریکاست. مشکل را آنها ایجاد کردند و باید کلیه تحریم‌ها را بردارند.

رئیس جمهوری ادامه داد: شرایط برجام در سال ۲۰۱۵ چه بود. همان شرایط اقتصادی که پیش‌بینی شده بود و در برجام تعهد کرده بودند باید به آن برگردند و هرگونه تحریم بهانه‌های دیگر با تگ‌ها و برچسب‌های جدید آنها را هم باید کنار بگذارند و ما به یک اقتصاد سالم متعادل قابل قبول برگردیم آنها هم برگردند و ببینند فعالیت هسته‌ای در چهارچوب برجام انجام می‌دهیم.

روحانی افزود: آنها علی الظاهر در این مرحله جدی هستند و می‌گویند ما تحریم‌ها را برمی‌داریم اما تحریم‌هایی که می‌گویند برمی‌داریم، برای عناوین کافی نیست و اینکه بگویند در بخش نفت و تحریم و پتروشیمی. تمام تحریم‌هایی که شماره دارد و معلوم است باید روی کاغذ بیاورند و این‌ها برداشته شود. همه دنیا هم بدانند و گرنه باز هم در کلیات گرفتار می‌شویم. باید دقیق و با آدرس بگویند تحریم‌ها چگونه برداشته می‌شود.

وی افزود: در یک قدم‌هایی اینها را جدی دیدیم و در قدم‌هایی دو پهلو حرف زدند. گام‌هایی که تا امروز برداشتیم، گام‌های صحیح، درست و در چارچوب سیاست‌هایی بوده که مقام معظم رهبری مشخص کرده است. این کار کاملا درست انجام گرفته و ما درست پیش می‌رویم. گام‌های دیگری هم مانده که باید انجام دهیم.

رئیس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: در این بخش دو کار هم به عهده ماست؛ یکی اینکه بعد از اینکه تحریم برداشته شد ما می‌خواهیم راستی‌آزمایی کنیم و بگوییم تحریم برداشته شد یعنی بله را ما باید بگوییم و ما از بانک مرکزی، نفت و بقیه وزارتخانه‌ها می‌پرسیم که آیا برداشته شد و همه می‌گویند بله.

وی اضافه کرد: ما دیروز درباره راستی آزمایی مفصل بحث کردیم که چگونه می‌خواهیم راستی‌آزمایی کنیم و چقدر زمان می‌برد، راستی‌آزمایی هم خیلی پیچیده نیست.

رئیس جمهوری گام سوم را اقدام ایران عنوان کرد و افزود: باید برنامه هسته‌ای ما کاملاً منطبق با برجام باشد و عینا این کار را خواهیم کرد و یک میلی متر هم زیاده نمی‌خواهیم. همه عین برجام خواهد بود. انبار داریم و تولیدات خود را در انبار می‌گذاریم اگر لازم باشد شیر گاز را می‌بندیم و کاری ندارد. این کار بسیار ساده‌ای است که در زمان کوتاه قابل انجام است و در برجام کاملا مشخص است.

روحانی ‌گفت: بنابراین گام اول را آمریکایی‌ها برای رفع تحریم باید بردارن. گام دوم راستی آزمایی است و در زمان کوتاه می‌توانیم راستی آزمایی را اعلام کنیم و گام سوم بازگشت در زمینه هسته‌ای به کل توافق هسته ای و برجام است که ما آن را دقیقاً اجرا می‌کنیم.

رئیس جمهوری ابراز امیدواری کرد: در قدم‌های بعدی هم در همه اعضای ۱+۵ باید صداقت، جدیت و حل سریع مسئله را کاملاً حس کنیم و تا زمانی که آن را حس کنیم توافق را ادامه می‌دهیم. البته نه در زمان طولانی بلکه باید در زمان کوتاهی این را تمام کنیم و به نتیجه برسیم.

در مذاکرات هیچ نظری به انتخابات نداریم، حتی اگر انتخابات در سال ۱۴۰۱ برگزار شود

رئیس دولت دوازدهم در بخش دیگری از سخنانش گفت: ما در برنامه هسته‌ای، واکسن، مقابله با کرونا، معیشت مردم و تولید هیچ نظری به انتخابات نداریم که انتخابات چگونه است نتیجه انتخابات چگونه. اینها وظیفه ماست حتی اگر انتخابات در  ۱۴۰۱ بود، ما همه اینها را با همین قدرت انجام می‌دادیم.  

 روحانی گفت: البته مردم ما اگر خوشحال شوند و احساس بکنند شرایط زندگی‌شان بهتر شده و مردم و دولت موفقیت بهتری به دست آوردند با نشاط بیشتری در انتخابات شرکت می‌کنند.

 وی با بیان اینکه ما انتخابات پرشور می‌خواهیم، گفت: اینها برای انتخابات پرشور البته موثر است و وظیفه ما است. طبق این وظیفه ما یک ثانیه هم وقت تلف نمی‌کنیم حرف این و آن را هم گوش نمی‌کنیم از این چیزها آنقدر بگویید تا خسته شوید هیچ تاثیری به حال ما ندارد.

رئیس جمهوری تصریح کرد: ما در چهارچوبی که مقام معظم رهبری تعیین کرده، حرکت می‌کنیم. یک ثانیه وقت تلف نمی‌کنیم البته عجله می‌کنیم و کار را پیش می‌بریم هر زمانی به نتیجه برسد اهلا و سهلا. یک ساعت زودتر به نتیجه برسد به نفع مردم و خواست مردم است و ما هم این خواست ملت را در چارچوب هدایت مقام معظم رهبری پیش می بریم.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۳۱۶۵۰۱۱:۵۲:۴۶ ۱۴۰۰/۲/۱
مثل بچه‌ها ؛ من اینو نمیخوام ، من اونو میخوام آمریکا و صهیونیست رو با برجام به اهدافشون رسوندی شیخ
ناشناس۱۹۳۱۶۶۲۱۱:۵۸:۲۳ ۱۴۰۰/۲/۱
اگه یانکیهای جنایتکار بشکل مستقیم و بدون واسطه وارد میشدن هرگز به وسعت و شدتی که تو به ایران ضربه زدی نمیتونستن آسیب بزنن
ناشناس۱۹۳۱۶۹۱۱۲:۱۶:۳۲ ۱۴۰۰/۲/۱
یک عدد برجام با میوه های سیب و گلابی خریداریم . نبود ؟
ناشناس۱۹۳۱۷۵۶۱۲:۵۹:۰۵ ۱۴۰۰/۲/۱
ول کن دیگه ، دو ماه دیگه میخوای بری همش برجام برجام ... خسته مون کردی ... بزار برو ملتی رو راحت کن
علی۱۹۳۱۷۷۸۱۳:۱۱:۳۷ ۱۴۰۰/۲/۱
به  ارتش و سپاه افتخار می‌کنی؟ شما که در صحبت های قبلیتون ادعای دیگه ای داشتی. در آینده شما رفتاری بدتر از احمدی نژاد خواهی داشت.
ناشناس۱۹۳۱۷۸۱۱۳:۱۴:۱۳ ۱۴۰۰/۲/۱
اصلاح طلبها نمی خواهند قبول کنند که دنیا فقط امریکا نیست علت ان هم غرب پرست بودن انها است
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 2. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 3. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 4. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 5. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 6. ضرغامی: روحانی رفت!

 7. کرونا در کشور رکورد زد/ واکنش حسین شریعتمداری به مخالفین طرح صیانت/ توضیحات واعظی درباره تاخیر روحانی در دیدار با رهبری/ پیش‌بینی عنابستانی درباره فیلترنشدن اینستاگرام

 8. وقتی برای آمریکا سلاح اتمی بر کرونا ترجیح دارد

 9. زنگنه: دولتی به مظلومیت دولتهای تدبیر و امید نبود

 10. پرداخت مطالبات معوقه ٨ ساله بازنشستگان

 11. حسین شریعتمداری: «همه یا هیچ» یعنی در جا زدن!

 12. جهانگیری: هیچ کس از ما نپرسید چگونه نفت فروختید

 13. روحانی: توافق برای برجام با معیار فرمایشات مقام معظم رهبری قابل اجراست/ مصوبه مجلس مانع است

 14. صالحی: در دوران روحانی از منجنیق فلک سنگ فتنه می‌بارید

 15. ۹خبر درباره حقوق/ نوبخت: باید شخصی را برای فوق‌العاده ویژه فرهنگیان توبیخ می‌کردم

 16. محسنی اژه‌ای: ۳ ماموریت مهم قوه قضاییه برای رسیدگی سریع به پرونده‌های فساد اقتصادی، پرونده‌های کثیرالشاکی و تعیین تکلیف بازداشت‌های موقت

 17. اعتبار ۷۰۰ میلیاردی بنیاد برکت برای تأمین لوله‌های آبرسانی به خوزستان

پربحث‌های هفته

 1. احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح شد/ اعمال تغییرات در حقوق مرداد فرهنگیان

 2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 3. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 4. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 5. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 6. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 7. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 10. دو كلمه با ظريف و روحانی

 11. واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل/ این چراغ سبز، قرمز می شود اگر ...

 12. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 13. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 14. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 15. خداوند بر پیشوایان واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند

 16. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 17. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 18. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 19. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 20. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 21. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 22. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 23. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 24. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 25. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 2. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 3. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 4. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 5. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 6. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 7. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 8. دو كلمه با ظريف و روحانی

 9. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 10. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 11. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 12. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 13. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 14. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 15. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 16. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 17. رهبر انقلاب: مردم پاسخ قاطعی به توطئه تحریم انتخابات دادند/ جابجایی آرام دولت‌ها نشانه وجود عقلانیت و طمأنینه در کشور است

 18. ضرغامی: روحانی رفت!

 19. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 20. کرونا در کشور رکورد زد/ واکنش حسین شریعتمداری به مخالفین طرح صیانت/ توضیحات واعظی درباره تاخیر روحانی در دیدار با رهبری/ پیش‌بینی عنابستانی درباره فیلترنشدن اینستاگرام

 21. رهبر انقلاب: در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

 22. اعتراض تند روح الامینی به جلسه غیر علنی مجلس

 23. کم‌کاری برای «صیانت» از افکار عمومی

 24. پاسخ قالیباف به نامه رضا کیانیان

 25. فرودگاه‌های تهران در روز تحلیف ریاست‌جمهوری بسته می‌شود

آخرین عناوین