چرا اسرائیل قدرت تاثیرگذاری بر پرونده هسته ای ایران را ندارد؟

علی عباسی، جهان،   4000201001 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر چند هنوز نشانه ای در دست نیست که حاکی از بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم ها باشد اما ارزیابی محافل برجسته اسرائیلی از جمله سرویس اطلاعات نظامی این رژیم و موساد نشان می دهد که کارت های رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از احیای توافق هسته‌ای ایران رو به اتمام است.

چرا اسرائیل قدرت تاثیرگذاری بر پرونده هسته ای ایران را ندارد؟

به گزارش الف  به نقل از عربی ۲۱، مقامات صهیونیست پیش‌بینی می‌کنند که مذاکرات در حال انجام در وین میان ایران و دیگر قدرت های بین المللی منجر به بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ طی هفته های آینده شود.  در این راستا وبسایت معتبر آمریکایی اکسیوس گزارش داد که موساد،  کابینه امنیتی اسرائیل را از تحولات مذاکرات میان ایران و سایر قدرت های بین المللی مطلع کرده و مقامات سرویس اطلاعات نظامی اسرائیل نیز اقدامات اخیر ایران در منطقه را مورد بررسی قرار داده‌اند.

عربی 21 نوشت، بر اساس گزارش وبسایت اکسیوس، موساد و سرویس اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی ارزیابی های مشابهی درباره مذاکرات وین داشتند که طبق نظر هر دو طرف این مذاکرات در نهایت منجر به بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای با ایران خواهد شد.  در عین حال مسئولان اسرائیلی اعلام کردند که هیچ تصمیم سیاسی جدیدی در جلسه روز یکشنبه کابینه گرفته نشده و تل‌آویو به گفتگو با دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا درباره مذاکرات با ایران ادامه خواهد داد.

به گزارش عربی 21،  یک مقام مسئول صهیونیست در این نشست گفت که حداقل نباید خیلی خوشبین باشیم و تعجب آور نیست که اگر ایالات متحده و سایر قدرت های جهانی طی چند هفته به توافق هسته‌ای با ایران برگردند. طبق آنچه که در گزارش وب سایت آمریکایی اکسیوس آمده اسرائیلی‌ها از بازگشت ایالات متحده به توافق هسته ای بسیار نگران هستند و تلاش می کنند دولت بایدن را متقاعد کنند تا فشارها علیه ایران را کاهش ندهد.  

عربی 21 افزود، در همین راستا یک هیئت امنیتی اسرائیلی طی دو هفته آینده برای گفتگو درباره مسئله ایران به آمریکا سفر می کند.  این هیئت شامل «مئیر بن شبات»  مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی، «آویو کوخاوی» رئیس ستاد ارتش، «تامیر هایمان»  مسئول واحد اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل و  «یوسی کوهن» رئیس موساد است. از سوی دیگر «جک سالیوان» مشاور امنیت ملی ایالات متحده درباره مذاکرات وین اظهار داشت که این مذاکرات سازنده بود و تلاش واقعی برای بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ وجود دارد.

از سوی دیگر پایگاه خبری شبکه المیادین  با انتشار مقاله ای در همین زمینه اعلام کرد که کارت های تل آویو برای جلوگیری از بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای با ایران رو به اتمام است؛ چراکه اسرائیل نتوانست این روند را فلج کند و همچنین  با انجام تجاوز اخیر علیه تاسیسات نطنز با  پاسخ ایران در افزایش ۶۰ درصدی غنی‌سازی اورانیوم مواجه شد که حتی ممکن است به مرور زمان این نسبت بالاتر هم برود.  علاوه بر آن  جنگ کشتی ها و عملیات های پیشگیرانه در سوریه و عراق نیز با شکست اسرائیل به پایان رسید.  بنابراین اکنون «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی  چه چیزی برای مانور دادن در اختیار دارد؟

در گزارش المیادین آمده است، همچنین  کابینه نتانیاهو به جای اینکه  با تحرکات اخیر خود  موجب شکست مذاکرات وین شود مورد انتقاد و پیام های تند دولت بایدن قرار گرفت.  علاوه بر آن همزمان با  اختلافات و اضطراب هایی که در محافل اسرائیلی درباره نحوه برخورد با پرونده ایران وجود دارد گزارش موسسات اسرائیلی حاکی از ناکامی نتانیاهو در جلوگیری از پیشرفت مذاکرات هسته ای آمریکا با ایران است.

به نوشته المیادین، پس از گذشت نزدیک به دو ماه بدون برگزاری هیچ جلسه‌ای  شورای کوچک وزیران برای امور امنیتی و سیاسی اسرائیل یکشنبه گذشته یک جلسه تشکیل داده و درباره تنش با ایران گفت و گو کرد که این نشست بدون صدور هیچگونه بیانیه رسمی به پایان رسید و هیچ تصمیمی اتخاذ نشد.  اما اطلاعات فاش شده  نشان می دهد که فضای این جلسه سراسر اختلاف و اضطراب درباره نحوه برخورد با پرونده ایران و نیز تعامل با آمریکایی‌ها در این زمینه بود.

المیادین افزود، در این زمینه گزارش ها و ارزیابی های موساد و سرویس اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی نشان می دهد که احتمال لغو تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران وجود دارد.  همچنین با توجه به صحبت‌های تحلیلگران صهیونیست درباره عدم موفقیت اسرائیل در جلوگیری از پیشرفت مذاکرات هسته ای ایران  آن هم در حالی که اسرائیل اخیراً اقدامات زیادی به این منظور انجام داد؛ یک مقام رسمی که در جلسه  کابینه امنیتی اسرائیل شرکت کرده بود اظهار داشت که مشخص نیست آیا اسرائیل به سمت تشدید تنش ها با ایران پیش برود یا نه،  ضمن اینکه ایرانی ها بسیار باهوش هستند و هر کاری برای به حداکثر رساندن دستاوردهای خود در مذاکرات وین انجام میدهند.

در پایان گزارش المیادین اشاره شده، در همین چارچوب «عباس اسماعیل» کارشناس امور صهیونیستی در مصاحبه با شبکه المیادین تاکید کرد که اختلافات داخلی زیادی میان مقامات اسرائیلی در زمینه سیاست هایی که این رژیم باید در قبال پرونده هسته‌ای ایران اتخاذ کند وجود دارد و هیچگونه استراتژی روشنی در اسرائیل برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران دیده نمی شود.