کاهش نرخ دلار ادامه دارد

اقتصادی،   4000130020

تقریبا از ابتدای این هفته صفوف فروش دلار در بسیاری از مراکز خرید و فروش این ارز دایر بوده و خبر از کاهش نرخ دلار می دهد.

کاهش نرخ دلار ادامه دارد

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: روز گذشته ۲۹ فروردین  صف های طویل دلار در میدان فردوسی تشکیل شده بود. این صف ها را مردمی عادی پر کرده بودند که شنیدن کاهش احتمالی قیمت دلار، اقدام به فروش دلارهای خود کرده بودند.

همیشه با ایجاد جو روانی و افزایش نوسانات دلار در جامعه مراجعه مردم به صرافی ها برای خرید و فروش بيشتر شده است. اخبار بین المللی و همچنین افزایش ذخایر ارزی منجر به کاهش نرخ ارز می شود.

روز گذشته  قیمت خرید دلار براساس اعلام صرافی ملی  ۲۳ هزارو ۴۰ تومان و قیمت فروش آن ۲۳ هزار و ۸۸۰ تومن بود.

گزارش های میدانی متعدد از خرید دلار با قیمت ۲۴ هزارو ۴۰۰ تا ۲۴ هزار ‌و۵۰۰ تومان  توسط دلالان خیابانی خبر می دهد.

به عقیده بسیاری از کارشناسان عوامل بسیاری از جمله آزاد شدن منابع بلوکه شدن ایران در کشور های دیگر در کاهش نرخ دلار تاثیر دارد.

روز به روز به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم و نمی توان از این مسئله برای افت و خیزهای دلار غافل ماند.

نوسانات نرخ ارز متاثر از متغيرهای سیاسی است!

حسن خانی کارشناس ارزی و اقتصادی، در این خصوص اظهار کرد: نرخ ارز در کشور بنیادی ترین نرخ در کشور است. متاسفانه متغیرهای سیاسی بیش از متغیر های اقتصادی در کشور بر نرخ ارز در کشور تاثیر می‌گذارد.

وی ادامه داد: آن مسئله ای که می تواند نرخ ارز را در کشور ما  ثبات برساند، تقویت منابع ارزی و کنترل مصارف ارزی است. واردات گوشی آمریکایی  در کشوری که دچار تحریم است، معنا ندارد!

حسن خانی بیان کرد: اگر واردات کشور ما که بخش عمده آن کالاهای اساسی  است، به سالانه ۳۰ میلیارد دلار برسد، می توان  به ثبات نرخ ارز امیدوار شد.

بسیاری از کارشناسان بازار به ادامه دار بودن کاهش نرخ ارز اذعان می کنند و گویا این روند حتی ارز را به زیر ۲۰ هزار تومان نیز خواهد رساند.

احمد جانجان کارشناس اقتصادی نیز در این خصوص اظهار کرد: محدوده کف دلار حدود ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان است.توافق امری کیفی است که دولتمردان و سیاستمداران به دنبال خروج کیفی آن هستند‌.

کاهش نرخ ارز دلیل موجهی ندارد

علی اصغر سمیعی رئیس اسبق کانون صرافان ایران، در این خصوص اظهار کرد:ف فعلاهیچ دلیل روشنی برای کاهش واقعی نرخ ارز مشاهده نمی‌شود، مگر اینکه بازهم مدیریت بازار بخواهد با دستکاری عرضه و تقاضا بر روی قیمت‌ها تأثیر بگذارد.

وی ادامه داد: یک راه دیگر هم برای کاهش یا حداقل ثابت نگاه داشتن نرخ ارز وجود دارد، که قدری مشکل و به اراده و جرات نیاز دارد.آن هم کاهش و به نزدیک صفر رساندن نرخ تورم و پیرو آن نرخ بهره است که  اگر این اتفاق بیفتد، امید فراوانی به شکوفایی اقتصادی در کشور به وجود می آید.

در پایان امیدواریم دولت و بانک مرکزی قیمت دلار را هرچه سریع تر به ثبات رسانده و با دلالان ارزی که بازار دلار در کشور را در دست گرفته اند، مقابله کند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

  2. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

  3. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

  4. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

  5. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

  6. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

  7. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

  8. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

  9. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

  10. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

  11. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

  12. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

  13. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

  14. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

  15. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

  16. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

  17. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

  18. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

  19. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

  20. علت دلزدگی پهلویِ پسر از استان چهاردهم ایران

  21. شورای رقابت با مردم !

  22. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

  23. انتخابات ودلخورى مردم/ مردم چه می‌خواهند؟

  24. حرف‌های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

  25. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

  ابر آروان

  آخرین عناوین