ژنرال اسرائیلی: توقف برنامه هسته ای ایران بسیار دشوار است 

گروه جهان الف،   4000130001 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک ژنرال اسرائیلی اقرار کرد، توقف برنامه هسته ای ایران بسیار دشوارتر از اقدامی است که این رژیم علیه عراق و سوریه انجام داد.

ژنرال اسرائیلی: توقف برنامه هسته ای ایران بسیار دشوار است 

به گزارش الف  "جیسون گویتس" در گزارشی در وب سایت شبکه سی ان بی سی آمریکا می نویسد استراتژیست های اسرائیلی برای توقف برنامه هسته ای ایران، پنج راهکار را در نظر گرفته اند.  

<< در حالی که ایران از آغاز غنی سازی 60 درصدی خبر داده، که گامی است مهم به سمت خلوص 90 درصد... قدرت های جهانی تلاش می کنند جمهوری اسلامی را متقاعد کنند تا این روند را به تعلیق درآورد.  

نشستی که هدف آن بازگرداندن آمریکا و ایران به توافق هسته ای موسوم به برجام بوده است، چند روز پیش در پایتخت اتریش ازسرگرفته شد... . 

اسرائیل همراه با متحدان عرب خود شامل امارات عربی متحده، بحرین و عربستان سعودی از آمریکا می خواهد فشار بر ایران را افزایش دهد تا آنچه مسایل تروریسم، برنامه های موشکی و  "توسعه طلبی ایران" در سراسر خاورمیانه می نامند، نیز در برجام گنجانده شود. 

ایران و اسرائیل درگیر جنگی در سایه بوده اند که ماه گذشته تشدید شد. وقوع انفجار باعث بروز خساراتی در یکی از مراکز هسته ای ایران در نطنز شد؛ یکی از کشتی های ایران در دریای سرخ هدف انفجار قرار گرفت؛ و دستکم دو کشتی اسرائیلی نیز هدف قرار گرفته اند. 

تصمیم ایران به افزایش سطح غنی سازی پس از انفجار در نطنز رخ داد که جمهوری اسلامی، آن را کارِ اسرائیل می داند. 

اسرائیل گفته است در صورت ناکامی تمام دیگر طرف ها، برنامه هسته ای ایران را متوقف کند. 

چهل سال پیش در ژوئن 1981، هشت فروند جنگنده F-16 اسرائیل پس از به پرواز درآمدن، از دریای سرخ عبور کردند، از مرز عربستان-اردن گذشتند و بمب های خود را بر نیروگاه هسته ای اوسیراک در عراق فروریختند، آن هم چند روز پیش از افتتاح آن مرکز. آن اقدام، "عملیات اوپرا" نام گرفت و یکی از خلبان های آن ژنرال "آموس یادلین" بود. 

یادلین در سال 2007  که رئیس اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل بود، در طراحی دومین عملیات مشابه نقش داشت. این بار نیروگاه مخفی هسته ای سوریه هدف قرار گرفت. "عملیات باغ میوه" نیز موفقیت آمیز بود. 

اما یادلین می گوید اگر بخواهیم آنها را با هم مرتبط کنیم، این بار بسیار متفاوت خواهد بود: "صدام و اسد غافلگیرشدند. اما ایران از 20 سال پیش منتظر این حمله بوده است." 

یادلین می گوید برنامه ایران "با استحکامات بسیار زیادتر همراه و سایت های آن پراکنده است"، در حالی که برنامه های هسته ای عراق و سوریه در یک منطقه متمرکز بود. برنامه های هسته ای ایران در دهها منطقه گسترده است و بسیاری از آنها در اعماق کوه ها قرار دارند. و مهم تر از همه این که مشخص نیست آیا سازمان های اطلاعاتی از تمام جزییات درباره مکان های برنامه هسته ای ایران اطلاع داشته باشند. 

یادلین گفت، "ایران از آنچه که ما انجام داده ایم آموخته است ...."

طراحان نظامی در اسرائیل می گویند جدا از مذاکرات وین، آنها برای متوقف کردن ایران پنج استراتژی دارند: 

گزینه ا: تلاش برای توافقی قوی تر میان ایران، آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا. 

گزینه 2: اثبات این مساله برای ایران که اگر بخواهد مسیر کنونی را ادامه دهد، هزینه های آن بسیار زیاد است؛ از تحریم ها گرفته تا بستر دیپلماسی. 

گزینه 3: استفاده از آنچه در اسرائیل "استراتژی C" نامیده می شود، یعنی حملات مخفیانه، عملیات سری و اقدامات سایبری. یعنی در اصل توسل به همه چیز، به جز جنگ. 

گزینه 4: بمب باران برنامه هسته ای ایران 

گزینه 5: تلاش برای تغییر رژیم در ایران. این دشوارترین استراتژی است....

علی نادر، تحلیلگر امور ایران در نهاد موسوم به موسسه دفاع از دمکراسی، مدعی است نارضایتی در داخل زیاد است و این کشور در چند سال اخیر شاهد اعتراضات بوده است. دلیل اصلی این اعتراضات، اقتصاد متزلزل است که به شدت از تحریم های آمریکا آسیب دیده است. آمریکا نیز از تحریم به عنوان مهم ترین اهرم علیه ایران  در مذاکرات وین، بهره می برد... 

نخستین چیزی که ایران در مذاکرات دنبال می کند، کاهش تحریم ها است تا بتواند نفت خود را آزادانه به آسیا و اروپا بفروشد. به گزارش سازمان بین المللی انرژی که ناظر تولید و حمل و نقل محموله های نفت است، ایران در حال دور زدن تحریم ها و فروش آن به چین است. 

در ماه ژانویه، فروش نفت ایران به چین به بالاترین سطح خود رسید. نادر می گوید آمریکا با خودداری از اِعمال تحریم علیه این معاملات، نشان می دهد که آماده معامله است. سوال بزرگ درباره مذاکرات این است که کدام یک اهرم فشاری در اختیار دارد تا در آن چه که به صورت رقابت شدید نمودار می شود، از آن بهره ببرد. 

"هنری رُم" تحلیلگر گروه اوراسیا است که مذاکرات وین را دنبال می کند. وی می گوید انتظار ندارد مذاکرات به شکست و یا نتیجه برسد زیرا هر دو طرف تلاش می کنند دیگری را به اقدام نخست وادارد. 

رُم با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری ایران که قرار است در دو ماه آینده برگزار شود، می گوید، "ایران نمی خواهد مستاصل به نظر برسد، رهبران ایران ترجیح می هند قبل از آن که مجبور شوند هیچ امتیازی بدهند، تا انتخابات 18 ژوئن صبر کنند. ایران ابزارهای زیادی ندارد اما خوب بازی می کند، آنها در این کار بسیار خوب عمل می کنند."  

یادلین اما از این عصبانی است که آمریکا برای رسیدن به توافق و کوتاه آمدن در برابر ایران بسیار مشتاق به نظر می رسد؛ او آن چه را که اشتباهات در توافق هسته ای سال 2015 می نامد، تکرار می کند. وی به دستاوردهای ایران اشاره می کند و غنی سازی  60 درصد را سمبل آن می نامد. 

یادلین می گوید، "... ببینید آنها چقدر سریع در حال حرکت هستند. آنها می توانستند به اندازه کافی اورانیوم غنی شده تولید کنند..."  

وی تاکید می کند " متوقف کردن برنامه هسته ای ایران بسیار دشوارتر از عراق و سوریه است.">> 

 

 

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۲۹۲۳۳۱۶:۲۹:۴۸ ۱۴۰۰/۱/۳۰
ای کاش روند افزایش قیمت مایحتاج مردم هم دشوار بود
ناشناس۱۹۲۹۲۷۹۱۶:۵۷:۲۵ ۱۴۰۰/۱/۳۰
هسته ای ۲۰ معیشتی - ۰ -
ناشناس۱۹۲۹۳۸۶۱۸:۰۰:۲۸ ۱۴۰۰/۱/۳۰
کاش معیشتی هم دست همونایی بود که هسته‌ای و موشکی رو ۲۰ کردن!!!
ناشناس۱۹۲۹۳۲۵۱۷:۲۷:۳۸ ۱۴۰۰/۱/۳۰
انتقام سخت خون شهید سلیمانی را که نگرفتید لا اقل انتقام سخت بابت خرابکاری در نطنز را در داخل خاک اسراییل بگیرید
ناشناس۱۹۲۹۳۳۹۱۷:۳۹:۱۵ ۱۴۰۰/۱/۳۰
انتقام شهید فخری زاده هم نگرفتید انتقام خرابکاری پارسال در نطنز رو هم نگرفتید
ناشناس۱۹۲۹۳۵۸۱۷:۴۹:۰۸ ۱۴۰۰/۱/۳۰
اولین نفری که بعد از انتقام میاد میگه بزارین مردم زندگی کنن خودتی!!!!
ناشناس۱۹۲۹۴۵۲۱۸:۵۲:۲۵ ۱۴۰۰/۱/۳۰
مکان و زمان انتقام رو ما تعیین میکنیم . کی و کجا هنوز معلوم نیست
به آفرید۱۹۲۹۳۵۰۱۷:۴۳:۴۳ ۱۴۰۰/۱/۳۰
وقتی به دولت گرین کارتی رای داده این کشور بایدم سرش بیاد.
ناشناس۱۹۲۹۳۳۵۱۷:۳۷:۴۵ ۱۴۰۰/۱/۳۰
اقتصاد ایران بیشترین صدمه رو از سوءمدیریت و فساد گسترده خورده. نورچشمی‌ها همه اقتصاد ایران رو تصاحب کرده‌اند. مالیات نمی‌دهند و مبادلات مالی اونها کاملاً غیرشفاف و مبهم هست.
ناشناس۱۹۲۹۷۸۳۰۰:۱۲:۲۶ ۱۴۰۰/۱/۳۱
کاش ب فکر مردم باشند مامطیع امر رهبریم هرچند زیر بار تورم وگرانی هستیم دست از ولایت برنمیداریم جانمان فدای رهبر
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

  2. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

  3. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

  4. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

  5. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

  6. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

  7. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

  8. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

  9. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

  10. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

  11. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

  12. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

  13. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

  14. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

  15. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

  16. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

  17. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

  18. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

  19. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

  20. علت دلزدگی پهلویِ پسر از استان چهاردهم ایران

  21. شورای رقابت با مردم !

  22. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

  23. انتخابات ودلخورى مردم/ مردم چه می‌خواهند؟

  24. حرف‌های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

  25. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   آخرین عناوین