ترکیه: نیروهای گارد ساحلی یونان پناهجویان را می‌سوزانند

جهان،   4000129118

 وزیر کشور ترکیه، گارد ساحلی یونان را به بد رفتاری با پناهجویان و سوزاندن آن‌ها متهم کرد.

ترکیه: نیروهای گارد ساحلی یونان پناهجویان را می‌سوزانند

 به گزارش فارس، وزیر کشور ترکیه، یونان را به  نقض حقوق مهاجران و پناهجویان و آتش زدن برخی از آن‌ها متهم کرد.

به نوشته شماره یکشنبه روزنامه «دیلی صباح» «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه در توییتی نوشت: «گارد ساحلی یونان به دنبال سوزاندن مردم  و ریختن بنزین بر روی آنها هستند و این نشان دهنده یک کشتار تحت نظارت اروپا است».

وی با انتقاد از اتحادیه اروپا به دلیل نادیده گرفتن اقدام‌های یونان در قبال مهاجران، افزود: «تا زمانیکه اروپا به یونان این اجازه را  دهد و در مقابل حوادثی که به میان می‌آید، سکوت کند، به عنوان تحریک کننده این رفتار شرم‌آور، نامش در تاریخ ثبت خواهد شد».

فرماندهی گارد ساحلی ترکیه روز شنبه اعلام کرد که ۴۱ پناهجو را در دریای اژه که به داخل آب‌های سرزمینی ترکیه رانده شده بودند نجات داده است  و گارد ساحلی یونان  نیز یک پناهجو را آتش زده است.

این فرماندهی در وبگاه خود اعلام کرد که تیم‌های گارد ساحلی برای نجات پناهجویان اوایل روز شنبه عازم منطقه «چشمه» در استان ازمیر اعزام شدند.

وزیر کشور ترکیه همچنین فیلمی را در توییتر به اشتراک گذاشت که نشان می‌داد نیروهای یونانی پناهجویان را به آبهای ترکیه می‌رانند.

در آغاز بحران مهاجرت اروپا در سال ۲۰۱۵ تقریباً یک میلیون پناهجو، غالبا سوری با قایق از ترکیه به یونان رفتند. یک سال بعد ، اتحادیه اروپا با آنکارا توافق کرد تا جریان را متوقف کند و شمار مهاجران به طور چشمگیری کاهش یافت.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا چندی قبل در بیانیه‌ای از تصمیم ترکیه برای بازکردن مرزهای خود برای پناهجویان به سمت اروپا انتقاد و تاکید کردند که تصمیم آنکارا برای باز کردن مرزهای خود با یونان نادیده گرفتن توافق مهاجران در سال ۲۰۱۶ با این اتحادیه است.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا که در  شهر «زاگرب» گرد هم جمع شده بودند در بیانه خود اعلام کردند این تصمیم آنکارا غیرقابل قبول است و استفاده از آن برای فشار سیاسی محکوم است. وزرای خارجه اروپایی همچنین نگرانی عمیق خود را درباره اوضاع مرزی یونان-ترکیه اعلام و استفاده ابزاری از پناهجویان برای اهداف سیاسی را رد کردند. 

به دنبال عدم حمایت اتحادیه اروپا از تجاوز ترکیه در «ادلب» در سوریه، دولت آنکارا تهدید خود مبنی بر بازکردن مرزهای خود به روی پناهجویان آواره به سمت اروپا را عملی کرد. 

یونان و ترکیه در مورد طیف وسیعی از موضوعات از جمله منابع انرژی در مدیترانه اختلاف نظر دارند و سال گذشته هنگامی که هزاران پناهجو در ترکیه سعی در حمله به مرزهای زمینی یونان را داشتند تنش بین این دو کشور عضو ناتو افزایش یافت