کوچ فرشتگان زمینی کسی را غمگین کرد؟!

گروه اجتماعی الف،   4000129069 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

موج چهارم کرونا در حال ثبت رکودهای تازه ای از آمار مبتلایان و مرگ و میرها است. در این میان، خبرهای جسته و گریخته از افزایش سه برابری آمار مهاجرت پرستاران حکایت دارد. دبیرکل خانه پرستار از دلایل این اتفاق می گوید .

کوچ فرشتگان زمینی کسی را غمگین کرد؟!

محمد شریفی مقدم، دبیرکل خانه پرستار در گفتگو با الف یادآور می شود: «آمار مهاجرت 500 پرستار در ماه، دقیق نیست. در دوران قبل از کرونا، سالانه حدود 500 تا 600 پرستار از کشور مهاجرت می کردند، اما این درست است که در دوران کرونا، مهاجرت پرستاران افزایش پیدا کرد، طوری که درخواست مهاجرت پرستاران به حدود 150 مورد در ماه رسیده است. یعنی آمار سالانه اقدام به مهاجرت در بین گروه پرستاران به حدود هزار و 800 مورد رسیده است. درواقع می توان گفت آمار مهاجرت سالانه پرستاران در دوران کرونا، حدود سه برابر افزایش پیدا کرده است.»

او تاکید می کند: «دو دلیل عمده موجب افزایش مهاجرت پرستاران در دوران کرونا شده است. دلیل اول، جذابیت های مقصد مهاجرت و دلیل دوم، مشکلات شغلی است که در مبدا وجود دارد. به دلیل شیوع کرونا و افزایش نیاز به خدمات پرستاری، بسیاری از کشورهای توسعه یافته در مسیری حرکت کردند که مهاجرت پرستاران به کشورشان تسهیل شود. مثلا نمره آزمون زبان متقاضیان مهاجرت را پایین آوردند و آزمون مهارت سنجی را هم که قبلا از پرستاران می گرفتند، لغو کردند. در گذشته اگر فرآیند مهاجرت پرستاران گاهی تا دو سال طول می کشید، اما حالا در دوران کرونا این فرآیند بسیار تسریع شده است.»

حدود 14 ماه است که بار اصلی مداوای بیماران مبتلا به کرونا بر دوش پرستاران افتاده است. از آنجا که کرونا به عنوان بیماری شناخته می شود که دارو و درمان قطعی ندارد، بیشترین بخش مداوای بیماران را بحث های مراقبتی تشکیل می دهد. در حوزه مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا نیز بیشترین وظیفه بر دوش پرستاران قرار دارد.

پرستاران از ابتدای کرونا تاکنون تحت شدیدترین فشار کاری قرار داشته اند. خستگی و فرسودگی پرستاران در چهار موج متوالی کرونا، تشدید شده است. بر اساس آمارهای رسمی، حدود 80 هزار پرستار به کرونا مبتلا شده اند و حدود 110 پرستار نیز به دلیل ابتلا به کرونا، جان باخته اند.

شریفی مقدم با انتقاد از این وضعیت تاکید می کند: «در طی چند سال اخیر، بدترین شرایط شغلی را برای پرستاران به وجود آورده اند. در حالی که روز به روز فشار کاری و فرسودگی آنها در دوران کرونا تشدید می شود، اما درآمدی متناسب با زحماتشان دریافت نمی کنند. در عین حال، کمبود شدید پرستار هم به مشکلات آنها دامن زده و موجب تشدید خستگی و فرسودگی پرستاران شده است. مجموع این مشکلات موجب شده است که میل به مهاجرت در بین پرستاران، افزایش پیدا کند.»

 مهاجرت ماهانه ۵۰۰ پرستار ایرانی به خارج از کشور خبری بود که آرمین زارعیان، رئیس هیات مدیره سازمان نظام پرستاری تهران چندی پبش اعلام کرده بود. 

 زارعیان تصریح کرد: «اغلب پرستاران ایرانی به کشور‌های آمریکای شمالی مثل کانادا، سوئد در اروپا و همچنین برخی از کشور‌های حوزه خلیج فارس مهاجرت می‌کنند. پرستارانی که به کشور‌های فوق مهاجرت می‌کنند، اغلب پرستار شرکت‌های خصوصی هستند. آنها به دلیل عدم برخورداری از حق و حقوق کافی و منطقی در ازای کاری که انجام می‌دهند، تصمیم به مهاجرت می‌گیرند و ایران را ترک می‌کنند.»

او تاکید کرد: «سیر مهاجرت پرستاران به خارج از کشور کماکان ادامه دارد. بخشی از پرستاران هم ابتدا خودشان کار‌های پذیرش گرفتن در دیگر کشور‌ها را پیگیری می‌کنند. به همین دلیل، آمار این گونه مهاجرت ها خیلی مشخص نیست. برای جلوگیری از مهاجرت پرستاران، ما پیشنهاد استخدام ۳۰ هزار پرستار به وزارت بهداشت را دادیم، اما مسئولان به دلایل مختلف با این پیشنهاد موافقت نکردند. دولت کاری برای استخدام پرستاران انجام نمی‌دهد. طبیعی است که پرستاران نمی‌آیند حقوق پنج هزار یورویی دیگر کشور‌ها را رها کنند. با حقوق بخور نمیر فعلی که به آن‌ها پرداخت می‌شود، نمی‌توان مانع خروج پرستاران از کشور شد.»

البته حمیدرضا عزیزی، دبیر شورای عالی نظام پرستاری، تاکید دارد که آمار مهاجرت ماهانه پرستاران، کمتر از 500 مورد در ماه است. او می گوید: «مطابق آمارهایی که واحد بین‌الملل این نهاد ارائه کرده است، در سال گذشته هر ماه بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ پرستار از ایران مهاجرت کرده‌اند.»

عزیزی با اشاره به افزایش مهاجرت پرستاران در دوران کرونا، خاطرنشان می کند: «مهاجرت پرستاران به خارج از کشور به دلیل شرایط کرونا و مسائل معیشتی و مشکلات اقتصادی کشور است که در یک الی یک سال و نیم گذشته رخ داده است. در کنار وضع بد معیشتی و اقتصادی ایران، نیاز به پرستار در کشورهای اروپایی با توجه به بالا بودن تعداد سالمندان علت دیگری است که انگیزه مهاجرت را افزایش می‌دهد. در کشور ما نظام پرداخت، بسیار معیوب است. این باعث می‌شود تا وقتی تبعیض‌ها، بی‌عدالتی‌ها و رفتارهای ناشایست در نظام سلامت اتفاق بیفتد، افراد انگیزه خود برای خدمت رسانی و ماندن را کامل از دست بدهند.»

در هر صورت آمار ماهانه مهاجرت پرستاران، چه 500 مورد مهاجرت در ماه باشد و چه 120 مهاجرت در ماه، نکته مهم این است که هم دبیر شورای عالی نظام پرستاری، هم رئیس نظام پرستاری تهران و هم اغلب نمایندگان جامعه پرستاری، اتفاق نظر دارند که در دوران کرونا، آمار مهاجرت پرستاران به شدت افزایش یافته است. این اتفاق می تواند به کاهش توان مراکز درمانی، افزایش مرگ و میرها و کاهش کیفیت ارائه خدمات در مراکز درمان کرونا منجر شود. اما ظاهرا چنین اتفاق مهمی هیچکس را ناراحت نکرده است به خصوص مسوولان امر را ! 

تبعات افزایش مهاجرت نیروهای پرستاری

دلایل بسیار متعددی را می توان برشمرد که به افزایش مهاجرت پرستاران در دوران کرونا، دامن زده است. در شرایطی که نظام سلامت به شدت از کمبود نیروی پرستار رنج می برد، مهاجرت پرستاران به خارج از کشور می تواند اوضاع ارائه خدمت در مراکز درمان کرونا را وخیم کند.

در شرایطی که گفته می شود نظام سلامت با کمبود حداقل 100 هزار پرستار دست و پنجه نرم می کند، افزایش مهاجرت پرستاران می تواند به بحرانی تر شدن موج چهارم کرونا منجر شود. 

 

 

 

 

 

 

 

  

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۲۶۷۳۶۱۳:۰۵:۰۵ ۱۴۰۰/۱/۲۹
توی این مملکت هر کی مرد مرد
ناشناس۱۹۲۶۸۴۱۱۳:۴۸:۴۶ ۱۴۰۰/۱/۲۹
حرف اول را در ستاد کرونا باید وزیر بهداشت بزند و سخنان ایشان باید فصل الخطاب باشد
ناشناس۱۹۲۶۷۵۳۱۳:۱۳:۴۸ ۱۴۰۰/۱/۲۹
سربازی که در میانه میدان جنگ فرار میکند به هر دلیل همان بهتر که نباشد البته مسئولان نیز باید به مشکلات برحقشان رسیدگی کنند
ناشناس۱۹۲۶۷۵۷۱۳:۱۴:۲۵ ۱۴۰۰/۱/۲۹
پرستار هیچ جا نمی روند. کشور بیش از 200 هزار نفر پرستار و مامای بی کار دارد.
ناشناس۱۹۲۷۲۰۸۱۶:۵۶:۴۴ ۱۴۰۰/۱/۲۹
مامای بیکار داره ولی پرستار بیکار نداره مشکل اینه پرستار تو یه سری بیمارستان دولتی تامین اجتماعب ماهی 7 میلیون تا 10 میلیون میگیره داخل یه بیمارسنان دولتی پیمانی ماهی 3 ملیون جالب اینه خیلی خدماتی که پرستار انجام میده کارانش رو جناب پزشک میگیره کار رو پرستار انجام میده ولی توسیستم باید با کد پزشک وارد کنه
ناشناس۱۹۲۶۷۷۴۱۳:۲۱:۰۴ ۱۴۰۰/۱/۲۹
این مملکت خیلی وقته که جای موندن و زندگی کردن نیست. کار نیست. درآمد مشاغل مرتبط با تحصیلات عالیه ناچیزه. آینده روشنی وجود نداره. با این وضعیت قشر تحصیلکرده و جوان چاره ای جز رفتن نداره.
ناشناس۱۹۲۸۳۲۶۰۶:۵۰:۳۲ ۱۴۰۰/۱/۳۰
اگر تحصیلاتت بخاطر نمره نبود حالا شغل هم داشتی
ناشناس۱۹۲۶۷۸۲۱۳:۲۲:۳۲ ۱۴۰۰/۱/۲۹
فقط پزشكان اهميت دارند وديگران هيچ!!! ارمغان سي وپنج سال انحصار ورانت حاصل ازفعاليت مافياي پزشكي!!!!
ناشناس۱۹۲۶۷۹۷۱۳:۲۹:۳۸ ۱۴۰۰/۱/۲۹
نیروهای توانا در سایر رشته ها نیز اگر بتوانند مهاجرت میکنند.
ناشناس۱۹۲۶۹۲۵۱۴:۲۶:۰۸ ۱۴۰۰/۱/۲۹
خیلی ها کوچ کردن آنان هم که هستند به کوچ می اندبشند علیرغم اینهمه آزادی ووفور نعمت چرا؟
ناشناس۱۹۲۶۹۸۶۱۴:۵۰:۴۲ ۱۴۰۰/۱/۲۹
من دیدم که پزشکان مهاجرت می‌کنند و میدانم که خیلی از پزشکان اقامت اون ور آب دارند ولی پرستاران بندرت.خیالتان راحت،هیچ کجا نمیروند.اینها هماهنگ شده جهت زیاده خواهی های پرستاران است.
م.ن۱۹۲۷۳۱۴۱۷:۵۱:۲۲ ۱۴۰۰/۱/۲۹
سلام من دریک بیمارستان وابسته به یکی ازنهادها کار میکنم و پرستار نیستم . در بیمارستان ما اکثر کارها رو پرستارها انجام میدن و حقوق حدود5 میلیون دارن در حالی که پزشکان اینجا تا ماهی 500 میلیون با کار کمتر هم درامد دارن
ناشناس۱۹۲۷۵۵۷۲۰:۵۳:۲۲ ۱۴۰۰/۱/۲۹
کدوم زیاده خواهی ؟ در دولت فقط پرستاران و معلمان ،کمتر از زحمت و لیاقتشون دریافت میکنند
ناشناس۱۹۲۷۹۵۵۰۰:۰۴:۱۵ ۱۴۰۰/۱/۳۰
چه زیاده خواهی خودت فقط یک ماه به عنوان یه پرستار تو یه بیمارستان کار کنی از سختی هایش شاکی میشی.
ناشناس۱۹۲۸۷۳۹۱۱:۱۹:۲۶ ۱۴۰۰/۱/۳۰
بزرگوار این اعداد ارقامو ی تیم تحقیقاتی دادن به میگی نمیرن
ناشناس۱۹۲۷۰۶۲۱۵:۱۹:۲۵ ۱۴۰۰/۱/۲۹
هرچي پول هست بانيسان ميريزيد توجيب پزشكها نتيجه اش همين ميشه
ناشناس۱۹۲۷۲۱۴۱۷:۰۱:۲۳ ۱۴۰۰/۱/۲۹
مرزها رو بازکنید معلوم میشه چند نفر میمونن اقا زاده های که پدرشون وکیل و وزیر هستن صاحبان اصلی کشور نمی مونن میخواین مردم عادی بمونن با این شرایطی که درست کردین
سعید۱۹۲۷۲۵۸۱۷:۲۵:۲۷ ۱۴۰۰/۱/۲۹
هرکسی بتواند میرود پرستار، دکتر، مهندس, معلم, تاجر و... سقف خانه روی ملت خراب شده شما میگویی چرا فرشش کثیف است
ناشناس۱۹۲۷۶۲۵۲۱:۵۱:۳۸ ۱۴۰۰/۱/۲۹
واقعا دلیل مهاجرتها فقط اوضاع همین یکی دو سال اخیر است ؟!!!!
ناشناس۱۹۲۸۰۷۸۰۱:۱۲:۳۰ ۱۴۰۰/۱/۳۰
هر دم ازین باغ بری می‌رسد...
ناشناس۱۹۲۸۸۰۹۱۲:۰۱:۱۸ ۱۴۰۰/۱/۳۰
این کشور بدون نفت کشش نهایتا 50 میلیون نفر را دارد پس هرکس توانست باید برود
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

  2. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

  3. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

  4. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

  5. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

  6. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

  7. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

  8. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

  9. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

  10. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

  11. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

  12. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

  13. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

  14. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

  15. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

  16. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

  17. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

  18. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

  19. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

  20. علت دلزدگی پهلویِ پسر از استان چهاردهم ایران

  21. شورای رقابت با مردم !

  22. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

  23. انتخابات ودلخورى مردم/ مردم چه می‌خواهند؟

  24. حرف‌های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

  25. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

  ابر آروان

  آخرین عناوین