دانشمند ایرانی قوی‌ترین واکسن کرونا را می‌سازد

سلامت،   4000127056 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

واکسنی که تاکنون هرگز نام آن را نشنیده‌ایم، توسط دانشمند ایرانی الاصل ساکن آمریکا به نام دکتر "کیوان مجرد" به تازگی آزمایش‌های انسانی خود را آغاز کرده که دانشمندان معتقدند می‌تواند با همه انواع کشنده و جهش یافته ویروس کووید-۱۹ و حتی همه‌گیری‌های آینده نیز مبارزه کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ای‌بی‌سی نیوز، در حالی که بیش از ۱۰۰ میلیون آمریکایی با دوزهای تولید شده توسط شرکت‌های دارویی مانند "فایزر"(Pfizer) و "مدرنا"(Moderna) در برابر کووید-۱۹ واکسینه شده‌اند، یک گروه از دانشمندان در یک آزمایشگاه نظامی درست در حومه پایتخت آمریکا بی سر و صدا با دستکاری پروتئین‌ها و آزمایش روی میمون‌ها، در حال ابداع یک واکسن نوین برای مبارزه با کووید-۱۹ و همه انواع دیگر از ویروس‌های خانواده کروناویروس هستند.

این واکسن حاصل تجربیات، دانش و زحمت این گروه به سرپرستی دکتر "کیوان مجرد" است که به تازگی اولین آزمایش انسانی خود را آغاز کرده است.

دکتر "کیوان مجرد" که تلاش برای ساخت این واکسن را به عنوان مدیر بیماری‌های عفونی نوظهور در موسسه تحقیقات نظامی والتر رید(WRAIR) رهبری می‌کند، می‌گوید: ما می‌خواهیم در این نبرد پیروز شویم، اما همچنین می‌خواهیم در یک جنگ طولانی هم پیروز شویم.

هنگامی که ویروس کووید-۱۹ در ژانویه سال ۲۰۲۰ توالی‌یابی شد، "مجرد" و تیمش به صورت شبانه‌روزی مشغول کار شدند و طی ۶ ماه از دوازده نمونه اولیه به یک واکسن واحد رسیدند.

"مجرد" در دهه گذشته همچنین تلاش‌های ساخت واکسن برای ارتش آمریکا به منظور مبارزه با ابتلا به ویروس‌های ابولا و زیکا را بر عهده داشته است و محقق اصلی در مبارزه علیه ویروس "مرس"(MERS) بوده که یک بیماری ناشی از خانواده کروناویروس است.

اگرچه "WRAIR" قدیمی‌ترین موسسه تحقیقات زیست پزشکی در وزارت دفاع آمریکا است، اما شاخه بیماری‌های عفونی نوظهور هنوز جوان است.

"مجرد" می‌گوید: به رغم تلاش بی‌وقفه و سرعت ما در پیشبرد این واکسن، می‌دانستیم که اولین واکسنی نخواهد بود که برای عموم عرضه می‌شود. وی گفت: طراحی و سپس تولید این یکی کمی بیشتر طول می‌کشد.

تمرکز "مجرد" از همان ابتدا بر روی تهدیدات نسل بعدی بود، تهدیداتی که می‌توانند در غارهای ناشناخته میزبان خفاش‌ها رشد کنند و منتظر تماس و تکثیر در انسان‌ها باشند.

"مجرد" می‌گوید: حتی اگر ظرف یک سال پس از ظهور بیماری واکسن دریافت کنیم، صدها هزار نفر در ایالات متحده و چند میلیون نفر در سطح جهان قبل از اینکه واکسن در دسترس قرار بگیرد، جان خود را از دست داده‌اند. ما می‌خواهیم به جایی برسیم که واکسن از قبل وجود داشته باشد. قبل از اینکه نوع بعدی، ویروس بعدی، گونه‌های جهش یافته بعدی کروناویروس‌ها ظهور کنند.

سه واکسنی که تاکنون مجاز به استفاده در ایالات متحده تشخیص داده شده‌اند، با دادن دستورالعمل‌های ژنتیکی به بدن برای ایجاد پروتئین سنبله‌ای که در سطح ویروس یافت می‌شود، کار می‌کنند. هنگامی که بدن این پروتئین را ایجاد می‌کند، سیستم ایمنی بدن هشدار داده و شروع به تشکیل آنتی‌بادی یا پادتن می‌کند. این یک روش ایمن برای تحریک پاسخ ایمنی مشابهی است که فرد پس از ابتلا به ویروس واقعی دارد.

واکسن "WRAIR" از هر دو مورد دادن دستورالعمل و ایجاد سنبله صرف نظر می‌کند و پروتئین سنبله‌ای را که قبلاً تشکیل شده است به همراه یک ترکیب کمکی تقویت کننده سیستم ایمنی مستقیما به بدن فرد وارد می‌کند و به سرعت پاسخ پادتن را در بدن فرد شروع می‌کند.

بر خلاف سایر واکسن‌های مبتنی بر پروتئین در حال آزمایش، واکسن "WRAIR" نانوذرات ویروسی را ارائه می‌دهد که هر کدام دارای یک آرایه ثابت از ۲۴ پروتئین سنبله هستند که در دسته‌های کوچک سه تایی از یک پایه "فریتین" بیرون زده‌اند.

"مجرد" گفت: بسیاری از نظریه‌ها وجود دارد که نشان می‌دهد چرا چیزی که به این شکل ارائه می‌شود چنین واکنش ایمنی خوبی در پی دارد، اما از برخی جهات می‌توانید ببینید که شبیه به ویروس به نظر می‌رسد. بنابراین دارای برخی از خواص است که پاسخ ایمنی را به گونه‌ای آموزش می‌دهد که به شما یک پاسخ بسیار قوی و گسترده ارائه می‌دهد.

گفتنی است که نتایج آزمایش روی هزاران موش و ده‌ها میمون امیدوارکننده بوده است.

"مجرد" می‌گوید: ما فکر می‌کنیم واکسن‌ها احتمالاً در مقابل انواع جدید ویروس نیز محافظت ایجاد کنند، اما ممکن است در میزان محافظت شاهد کاهش باشیم. اما آنچه که ما تاکنون در مورد واکسن خود در حیوانات دیده‌ایم، این است که از اثر محافظتی این واکسن در برابر انواع مختلف به هیچ وجه کاسته نمی‌شود و در برابر ویروس‌های خانواده کرونا مانند "سارس-۱" نیز موثر است. بنابراین آنچه اکنون توسعه داده‌ایم واکسنی است که همه خانواده کروناویروس را در بر می‌گیرد و ما در حال آزمایش همه چیز در این بین هستیم.

در صورت موفقیت واکسن "WRAIR" در آزمایش‌های بالینی، این واکسن می‌تواند در میان جمعیت ایالات متحده رایج شود و احتمالاً به عنوان تقویت کننده برای افرادی که از قبل واکسینه شده‌اند، عمل کند.

این واکسن بسیار پایدار است و به شرایط خاصی برای نگه‌داری، از جمله نگه‌داری در دمای انجماد نیاز ندارد.

"مجرد" گفت: این بدان معناست که شما می‌توانید آن را در یک خنک کننده حتی پشت یک موتورسیکلت نیز قرار دهید و این واکسن باز هم خوب کار کند.

اگرچه دانشمندان واکسن "WRAIR" با اطمینان از آن سخن می‌گویند، اما خودشان نیز می‌دانند که محصول آنها هنوز در انسان ثابت نشده است.

دکتر "ویلیام شافنر" استاد پزشکی پیشگیری و بیماری‌های عفونی در دانشگاه "وندربیلت در نشویل" گفت: آنها برخی از داده‌های بسیار اولیه را دارند که در آزمایشگاه نشان می‌دهد پاسخ ایمنی برانگیخته شده توسط این واکسن انواع مختلفی را پوشش می‌دهد. اینکه آیا این به معنای واقعی محافظت در برابر همه انواع ویروس کرونا را در افراد برمی‌انگیزد یا خیر هنوز باید مشخص شود. در کل این یک سفر طولانی است که ما در حال برداشتن اولین قدم‌ها هستیم.

روز سه شنبه گذشته یک سرهنگ بازنشسته ارتش پا پیش گذاشت تا اولین نفری باشد که مرحله اول آزمایش بالینی این واکسن را آغاز می‌کند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۲۳۶۶۲۰۵:۲۰:۳۱ ۱۴۰۰/۱/۲۸
بازهم ايران وايراني وصد حيف كه ايراني همچنان علم وتكنولوژي را بايد در غرب يادبگيرد وبراي غرب كار كند
ناشناس۱۹۲۴۱۶۸۱۱:۰۹:۰۲ ۱۴۰۰/۱/۲۸
اینجا اگه بود الان تو بورس سرمایه گذاری کرده بود ورشکست شده بود
Ali۱۹۲۴۳۴۶۱۲:۰۶:۲۱ ۱۴۰۰/۱/۲۸
بازی روحانی با نمکی؛ فرافکنی ناکارآمدیها! اول اینکه تصمیمات بعضا غلط ستادکرونا به نظر شخص روحانی و حلقه سیاسی اطرافش که نمونه های بسیار دارد مربوط بوده است منجمله تصمیم به آزادی سفر در‌ نوروز ۹۹ و ۱۴۰۰ ، مخالفت با قرنطینه نوروزی و اجازه به سیمان فروش برای واردات واکسن و.. (برخلاف نظر کارشناسی وزارت بهداشت) که باعث وضع موجود و‌ پیک چهارم کرونا و تلفاتش شد. و دوم اینکه چه بسا اگر قاضی هاشمی الان وزیر‌ بود برخلاف صبرنمکی قطعا در برابر این اقدامات روحانی سریعا تصمیم به استعفا میگرفت و کل دولت را از حدنصاب انداخته و ساقط میکرد. #اختیارات_تصمیمات_روحانی #گسترش_چندباره_کرونا #آدرس_غلط_به_نمکی
محمد۱۹۲۳۷۰۱۰۶:۱۲:۰۳ ۱۴۰۰/۱/۲۸
ایشان الان یک شهروند آمریکایی هستند، اگر در حیطه ی جغرافیایی ایران بودند در بهترین حالت بیشتر در صف مرغ، گوشت، سهام عدالت یا سامانه ثبت املاک و یا ... وقت گذرانی می کردند و یا خدایی نکرده درگیر اعتیاد بودند. ان شالله مسئولین بی ... تاوان نسل سوزی و فرار مغزهایی که مسببشان بی کفایتی آنهاست در همین دنیا بدهند تا در تاریخ برای نسل های بعد ثبت شود!
ناشناس۱۹۲۳۷۰۸۰۶:۱۹:۳۳ ۱۴۰۰/۱/۲۸
او ایرانی است که در تحقیقات نظامی ارتش امریکا خدمت می کند؟ او بی شک یک امریکایی قسم خورده ضد ایران است من شک ندارم یک ایرانی واقعی لااقل با بخش نظامی دشمن ذاتی کشورش همکاری نمی کند
ناشناس۱۹۲۴۲۶۳۱۱:۴۳:۲۵ ۱۴۰۰/۱/۲۸
دقیقا حتی کسانی که پاسپورت هم می گیرند قسم می خورند
ناشناس۱۹۲۳۷۲۰۰۶:۵۰:۰۱ ۱۴۰۰/۱/۲۸
این که ایرانی نیست درست تیتر بزنید
ناشناس۱۹۲۳۷۳۲۰۷:۰۱:۴۵ ۱۴۰۰/۱/۲۸
چرا در امریکا است
ناشناس۱۹۲۳۷۶۵۰۷:۳۳:۰۵ ۱۴۰۰/۱/۲۸
آقای مجرد . ملت و کشورت به شما احتیاج دارند برگرد به خانه ات.لطفا پرستوها به لانه برمیگردند.
ناشناس۱۹۲۴۱۵۴۱۱:۰۲:۲۴ ۱۴۰۰/۱/۲۸
برگرده و پس از گذشتن از فیلترهای زیاد، هیات علمی دانشگاه ازاد بشه؟
ناشناس۱۹۲۴۵۲۱۱۳:۰۸:۳۲ ۱۴۰۰/۱/۲۸
چشم حتما بر می گردند
ناشناس۱۹۲۳۸۰۱۰۷:۵۸:۱۵ ۱۴۰۰/۱/۲۸
بنده خدا اگر ایران بود نصف عمرش تو صف مرغ،گازخودرو،زولبیه بامیه و ...طی میشدخخخخخخ
ناشناس۱۹۲۴۳۷۴۱۲:۱۸:۴۷ ۱۴۰۰/۱/۲۸
احتمالا زنش مهریه رو گذاشته بود اجرا! الان وضع استادای دانشگاهها رو ببینی حق میدی به این آقا که پاشو نزاره ایران
من ایرانی هستم۱۹۲۳۸۴۰۰۸:۳۶:۱۴ ۱۴۰۰/۱/۲۸
چرا نباید بسیاری از نخبگان و دانشمندان و سرمایه داران ایرانی که در خارج از کشور هستند، به کشورشان بازگردند و به مردم خودشان خدمت کنند وخدمات جهانی را زیر پرچم کشورشان ((ایران)) انجام دهند؟؟؟؟!!!! امیدوارم روزی برسد که تمامی ایرانیان خارج از کشور با افتخار به کشورمان ایران بازگردند.
ناشناس۱۹۲۳۸۴۶۰۸:۳۹:۲۱ ۱۴۰۰/۱/۲۸
کسی که برای کشور دیگر کار میکند دیگر ایرانی نیست و بالعکس.
ناشناس۱۹۲۳۸۷۹۰۸:۵۷:۱۳ ۱۴۰۰/۱/۲۸
دانشمند ایرانی؟ ایشون امریکایی هستند. صرف داشتن اسم فارسی و اصالت ایرانی ایشون رو ایرانی نمیکنه. تمام افتخار کارشون هم علاوه بر شخص خودشون (و تیم همکاران) متعلق به کشوری است که ایشون رو جذب کرده و امکانات در اختیارشون گذاشته.
ناشناس۱۹۲۳۹۰۶۰۹:۱۰:۵۱ ۱۴۰۰/۱/۲۸
به امید موفقیت این واکسن ولی یکم طبق معمول آمریکایی ها هالیودیش کردن
ناشناس۱۹۲۳۹۳۱۰۹:۲۲:۳۱ ۱۴۰۰/۱/۲۸
اگر تو ايران بود الان راننده خط شهرك غرب به انقلاب بود
ناشناس۱۹۲۳۹۵۲۰۹:۳۰:۳۷ ۱۴۰۰/۱/۲۸
تیتر اشتباه است باید بنویسید دانشمند آمریکایی .
ناشناس۱۹۲۴۰۶۶۱۰:۲۷:۰۴ ۱۴۰۰/۱/۲۸
باران که در لطافت طبعش خلاف نیست در باغ گل رویدو در شوره زار خس
ناشناس۱۹۲۴۱۷۷۱۱:۱۳:۰۹ ۱۴۰۰/۱/۲۸
بهترین کامنت. مخلص کلام
ناشناس۱۹۲۴۱۱۱۱۰:۴۸:۲۰ ۱۴۰۰/۱/۲۸
کسی که شهروند آمریکاست آمریکایی و این افرادهم خودشون رو آمریکایی می دونن شما چرا می گویید ایرانی؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

  2. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

  3. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

  4. الگوی بزرگ میدان

  5. توضیحات عجیب غرضی درباره خانه هزارمتری اش در دروس !

  6. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

  7. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

  8. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

  9. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

  10. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

  11. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

  12. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

  13. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

  14. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

  15. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

  16. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

  17. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

  18. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

  19. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

  20. شورای رقابت با مردم !

  21. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

  22. حرف‌های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

  23. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

  24. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

  25. «شهید قدس» چگونه اسرائیل را در لاک دفاعی فرو برد؟

  ابر آروان

  آخرین عناوین