ظریف: آمریکا همه تحریم‌ها را رفع کند/ اروپا نه آبرویی دارد و نه جایگاهی که مقامات ایرانی را تحریم کند

سیاسی،   4000124057 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر امور خارجه ایران در نشست خبری مشترک با همتای روس خود اعلام کرد که آمریکا باید بدون توقف به تعهداتش در برجام برگردد و همه تحریم‌ها را رفع کند.

ظریف: آمریکا همه تحریم‌ها را رفع کند/ اروپا نه آبرویی دارد و نه جایگاهی که مقامات ایرانی را تحریم کند

به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه)‌ پس از دیدار با وزیر امور خارجه خود در نشست خبری مشترک با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود در تهران گفت که با وی درباره برجام گفت‌وگوهای جدی و دوستانه‌ای برای همکاری‌ بیشتر در زمینه رفع تحریم‌ها داشته است.

*  آمریکایی‌ها باید بدانند که نه تحریم و نه اقدامات خرابکارانه، ابزار مذاکراتی به آنها نخواهد داد

وی همچنین افزود: از موضع قوی روسیه علیه خرابکاری در نطنز قدردانی می‌کنم و تأکید می‌کنیم که ضرورت دارد همکاری ادامه یابد. ضرورت دارد آمریکا بدون توقف به تعهداتش برگردد و همه تحریم‌ها را رفع کند و ایران هم پس از راستی آزمایی، اقدامات خودش را انجام خواهد داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند، ما هیچ مشکلی با بازگشت به اجرای تعهدات برجامی نداریم.

وی گفت: آمریکایی‌ها باید بدانند که نه تحریم و نه اقدامات خرابکارانه، ابزار مذاکراتی به آنها نخواهد داد و آنها باید بدانند که این اقدامات فقط وضعیت را برای آنها دشوارتر خواهد کرد.

* برای اروپا جای شرمندگی دارد

وزیر خارجه در خصوص تحریم چند مقام و نهاد ایرانی توسط اتحادیه اروپا بیان کرد: اتحادیه اروپا در سال‌های گذشته با ناتوانی در اجرای تعهدات برجامی خودش و با تسلیم در برابر فشارهای آمریکا نشان داده که کم‌ کم دارد موضوعیتش را در روابط بین‌الملل از دست می‌دهد. امروز هم به جای این‌که اروپایی‌ها اقدام آمریکا برای تهدید تروریستی علیه امنیت غذایی و دارویی ۸۲ میلیون ایرانی را محکوم کنند و به جای اینکه درباره تاسیسات غنی سازی نطنز - جایی که تحت نظر آژانس است - اقدام کنند، در حد اظهارنظر نرم درباره آن از آن عبور کرده و همزمان علیه مقامات نظامی کشور اقدام می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: این فقط باعث می‌شود که اتحادیه اروپا به دنیا ثابت کند که در دنیا جایگاهی ندارد. ثابت کند که اتحادیه اروپا نه تنها دنباله رو سیاست‌های آمریکاست، بلکه دنباله رو تندروترین گروه‌های داخل آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

ظریف همچنین تصریح کرد: این برای اروپا بسیار جای شرمندگی دارد، حتما اقدام مخربی است و حتما با این اقدام برخورد خواهیم کرد. دیروز قسمتی از تصمیمات جمهوری اسلامی ایران درباره این اقدام را اعلام کردیم و احتمال بررسی تحریم علیه  افراد اروپایی که در این اقدام غیرقانونی حضور داشتند را در حال بررسی داریم و این روند را ادامه خواهیم داد.

* در وین برای اعاده حقوق مردم و تمام کردن تحریم‌ها گفت‌وگو می‌کنیم

وزیر خارجه گفت: ما در وین برای اعاده حقوق مردم و تمام کردن تحریم‌ها گفت‌وگو می‌کنیم. این گفت‌وگو زمان محدودی دارد، فرصتی که اروپا و آمریکا برای بازگشت به تعهدات خودشان در برجام دارند، بسیار محدود است و اگر این فرصت را از دست بدهند با شرایط ناگواری مواجه خواهند شد. امیدواریم سریع‌تر عقل حاکم و دنباله روی از بازی‌های سیاسی صهیونیست‌ها متوقف شود و به جای ژست‌های خالی و بی اساس به اصطلاح خودشان حقوق بشری برگردند و واقعیات را نگاه کنند.

وی تصریح کرد: اروپایی‌ها باید به فکر حیثیت خودشان باشند. این را اروپا باید بداند در جایگاه برتر اخلاقی قرار ندارد. اروپا نمی‌تواند دنیا را موعظه کند. اروپایی‌ که بیگانه ستیزی، اسلام ستیزی در آن‌جا شرایط وحشتناکی را برای مسلمان‌ها ایجاد کرده؛ این اروپا نه آبرویی دارد و نه جایگاهی که مقامات ایرانی را تحریم کند. این را اروپایی‌ها هر چه زودتر بفهمند زودتر متوجه می‌شوند که ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست، عرض خود می‌بری و زحمت ما می‌داری.

* اگر اسرائیل مسئول این کار شناخته شود پاسخ خود را خواهد گرفت

وی با اشاره به خرابکاری در تاسیسات غنی سازی نطنز هم گفت: آن‌چه در نطنز رخ داد خیال می‌کنند که اهرم‌های ایران را کم می‌کند. این برای ایران امکانپذیر می‌کند که به صورت قانونی و مشروع و برای جبران این حماقت تروریستی، از هر امکانی که دارد در نطنز استفاده کند. خواهند دید. این اولین بار نیست. ویروس استاکس نت را هم استفاده کردند ولی چه اثری دیدند. این بار هم همان خواهد شد.

ظریف تصریح کرد: به شما اطمینان می‌دهم که حتما در آینده نزدیک، نطنز با سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر و با قدرت بیشتر جلو خواهد رفت. اسرائیلی‌ها اگر فکر کردند، می‌توانند ایران را از پیگیری رفع تحریم‌ها از مردم ایران باز بدارند، قمار بسیار بدی کردند.

وی گفت: الان ادعا می‌کنند اسرائیل مسئول است. ما خودمان تحقیقات‌مان را انجام می‌دهیم، اگر تحقیقات خود را انجام دادیم و اسرائیل مسئول بود و مسئول این کار شناخته شود، آن وقت اسرائیل پاسخ خود را خواهد گرفت و آن وقت خواهد دید که چه حماقتی انجام داده است. مطمئن باشید دست ایران پس از این اقدام، هم در مذاکره و هم در آینده هسته ای قوی‌تر خواهد شد.

* تحریم یک ابزار برای گرفتن امتیاز از ایران نیست

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی عنوان کرد: آمریکایی‌ها باید یک واقعیت را درک کنند که تحریم یک ابزار برای گرفتن امتیاز از ایران نیست. تحریم‌ها یک بار است، بر دوش سیاست خارجی آمریکا که تا امروز فقط نتیجه متضاد داده است. فراموش نکنند زمانی که آقای ترامپ روی کار آمد ایران ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده داشت امروز بالای چهار هزار کیلو دارد. زمانی که آقای ترامپ روی کار آمد، ایران فقط از سانتریفیوژ IR1 استفاده می‌کرد امروز زنجیره‌های IR6 کار می‌کند. فراموش نکنند که قبل از اقدام تروریستی پنج هزار سانتریفیوژ IR1 در نطنز غنی سازی می‌کرد، بعد از اقدام تروریستی پریشب اگر قرار باشد برگردیم حتما به سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر برمی‌گردیم چه IR1 و چه سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر.

وی گفت: ‌این را آمریکا باید بعد از ۴۲ سال امتحان مردم ایران فهمیده باشد که راه برخورد با ایران، تهدید و تحریم نیست. راه برخورد با ایران، تروریسم هسته‌ای نیست. اگر آمریکا می‌خواهد بتواند به برجام برگردد، باید کلیه تحریم‌ها را بردارد و فهرست تمامی تحریم‌ها را ارائه دهد،‌ براساس برجام این وظیفه آمریکاست که فهرست تحریم‌ها را ارائه دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: البته ما یک فهرست مثالی نه فهرست کامل ارائه داده‌ایم که بدانند با چی بحث می‌کنند. اما طبق برجام وظیفه آمریکاست که کلیه تحریم‌ها را اولا اعلام کند و ثانیا بردارد و این سیاست غیرقابل تغییر ماست. ایران هم اعلام کرده است.

* پامپئو الان خانه شان با یک موجود نامریی شطرنج بازی می‌کند و چیپس چینی می‌خورد

وی همچنین گفت: ما نبودیم که به دنیا گفتیم علیه آمریکا جنگ اقتصادی راه انداختیم. این دولت آمریکا بود.کاری نداریم که آقای پامپئو وزیر خارجه ترامپ بود، یا وزیر خارجه کس دیگری بود. وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که اگر ایران می‌خواهد شهروندانش غذا بخورند، باید حرف ما را گوش کنند. آن آقا الان خانه‌شان با یک موجود نامریی شطرنج بازی می‌کند و چیپس چینی می‌خورد. او کار خودش را می‌کند. اینها باید بفهمند آن آقا که رفت زباله دان تاریخ، اگر بخواهند همان سیاست را اجرا کنند، یک سیاست دو نتیجه نخواهد داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: آمریکا ناگزیر است این تفکر را متوقف کند که از راه تحریم، از راه حمایت از رژیم صهیونیستی و حمایت از اقدامات تروریستی می‌تواند از ایران امتیاز بگیرد. آمریکا باید این فکر را  از سرش بیرون بکند.

وی تصریح کرد: ما نبودیم که از برجام خارج شدیم، ما نبودیم که آمدیم آن کاغذ را جلوی دنیا نشان داده و امضا کردیم که از برجام خارج شدیم و افتخار کردیم. این دولت آمریکا بود. 

* امیدواری به آغاز تولید مشترک واکسن کرونا

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین در این نشست خبری اعلام کرد: امیدواریم با توافقی که بین دو کشور صورت گرفته، تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران شروع بشود و امکان خرید تعداد بیشتری واکسن از روسیه فراهم شود و این زمینه خوبی برای همکاری‌های گسترده‌تر بین ایران و روسیه است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۱۶۵۱۹۱۲:۰۳:۰۴ ۱۴۰۰/۱/۲۴
مگه حسن نگفت اینها توبه کردن تو هم بگو توبه کردن ابروریزی نشه
ناشناس۱۹۱۶۵۲۲۱۲:۰۳:۳۵ ۱۴۰۰/۱/۲۴
پس چرا هنوز برای احیای برجام دست و پا می زنی در اروپا؟!
ناشناس۱۹۱۶۶۲۷۱۲:۴۵:۰۱ ۱۴۰۰/۱/۲۴
اگه میخواین بگیم گروه مذاکره کننده برگردن .
ناشناس۱۹۱۷۰۱۲۱۴:۴۴:۴۱ ۱۴۰۰/۱/۲۴
چون راه دیگری نمانده
ناشناس۱۹۱۶۵۷۰۱۲:۲۱:۴۳ ۱۴۰۰/۱/۲۴
همزمان با مذاکرات دولت روحانی با سه کشور اروپایی صورت گرفت: اتحادیه اروپا هشت فرد و سه نهاد ایرانی را تحریم کرد. ظریف کجایی؟
ناشناس۱۹۱۶۵۷۱۱۲:۲۱:۴۴ ۱۴۰۰/۱/۲۴
راست میگه بنده خدا. اروپا و امریکا هیچ آبرویی ندارد. تمام ابرو پیش ماست !!!
ناشناس۱۹۱۶۶۵۷۱۲:۵۴:۰۷ ۱۴۰۰/۱/۲۴
نیاز به ابزار ندارن تا تو دولت تدبیر هستید خیالشون جمع ه
000۱۹۱۶۷۱۱۱۳:۱۰:۴۹ ۱۴۰۰/۱/۲۴
تو هم داری حرفهای محمود رو میزنی ها
ناشناس۱۹۱۶۷۲۹۱۳:۱۵:۳۷ ۱۴۰۰/۱/۲۴
التماس نکن!!
اکبر۱۹۱۶۷۶۷۱۳:۲۵:۰۰ ۱۴۰۰/۱/۲۴
امریکا نشون داد همون کابویی هفت تیر کشه وزور بی خود میزنه فرهنگش بالا رفته.اروپا هم نشون میده پادوی امریکاست.
ناشناس۱۹۱۶۹۰۲۱۴:۰۰:۴۹ ۱۴۰۰/۱/۲۴
اروپائیها خیلی بدن، آبرو ندارن، عرضه ندارن، آمریکائیها هم اصلا آدم نیستن، اما ما همچنان برای رفع تحریمها مذاکره می‌کنیم، بابا تو رو خدا تحریمها رو برداریم دیگه، آبروی ما تو ایران رفت!!
ناشناس۱۹۱۶۹۸۹۱۴:۳۵:۴۶ ۱۴۰۰/۱/۲۴
اروپا ییهای ماکیاولیست مگر مفهوم ابرو رو درک میکنند
ناشناس۱۹۱۶۹۹۳۱۴:۳۷:۰۳ ۱۴۰۰/۱/۲۴
خواهش میکنم چمدوناتون از وین جمع کنید برگردید تهران اینقدر منتظر اروپایی ها نشینید به بخدا ایران عزت داره
ناشناس۱۹۱۷۰۷۱۱۵:۰۶:۲۴ ۱۴۰۰/۱/۲۴
کیه که ندونه اروپا تابع آمریکاست؟
ایران سربلند۱۹۱۷۰۸۷۱۵:۱۳:۵۴ ۱۴۰۰/۱/۲۴
همه اش شوی انتخاباتی است تا دوباره مردم را گمراه گنند واقعا داشتن چنین مسولینی که برای مذاکره و دادن امتیاز عجز و التماس می کنند مایه شرمساری است.
فرزاد۱۹۱۷۱۰۷۱۵:۲۲:۴۸ ۱۴۰۰/۱/۲۴
خانه کاغذی روی آب حکایت محمد جواد ماست....
مسی۱۹۱۷۱۱۰۱۵:۲۳:۱۳ ۱۴۰۰/۱/۲۴
پس چرا اینقدر دست و پا میزنی
ناشناس۱۹۱۷۱۱۷۱۵:۲۵:۲۸ ۱۴۰۰/۱/۲۴
اگر تحريم فايده نداشت كه شما الان تو وين نبوديد وزير وزين
ناشناس۱۹۱۷۱۱۸۱۵:۲۶:۰۴ ۱۴۰۰/۱/۲۴
آقای ظریف دیگه از اون لبخندهای شما خبری نیست
سید احمد۱۹۱۷۱۵۴۱۵:۴۰:۱۷ ۱۴۰۰/۱/۲۴
ریس جمهور میگه یه مزاحم از برجام خارج شد ( امریکار ) حالا وزیر خارجه میگه اروپا کیلو چنده اصل امریکاس !!!! چند چندین با خودتون !!!!!!؟
حسین۱۹۱۷۲۰۲۱۶:۰۲:۰۶ ۱۴۰۰/۱/۲۴
پس تو اروپا چیکار میکنی مستر.با پول ملت میرین خوش گذورنی. نتیجه هم هرچی شد شد. چون خانواده هاتون تو اروپا وآمریکا هستن نه ایران که رنجی بکشند
ناشناس۱۹۱۷۲۲۰۱۶:۰۷:۵۱ ۱۴۰۰/۱/۲۴
حرفهای ظریف دیگر نه در داخل نه در خارج خریداری ندارد.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  4. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

  5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

  8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  10. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

  11. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

  12. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

  13. سردرگمی سیستماتیک مردم

  14. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  15. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

  16. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  17. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  18. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  19. به نام فقرا به کام اغنیا

  20. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  21. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

  22. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

  23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  25. عددهای هشداردهنده در بودجه نویسی

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

   2. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

   3. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

   4. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

   5. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

   6. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

   7. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

   8. سردرگمی سیستماتیک مردم

   9. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

   10. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

   11. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

   12. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

   13. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

   14. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

   15. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

   16. بررسی صدور «گواهینامه موتورسیکلت» برای زنان و ورود آنها به «ورزشگاه‌ها»

   17. سعید محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد شد

   18. وزیر کشور: اصراری به تغییر همه استانداران نداریم

   19. دخالت نمایندگان در انتصاب استانداران به رغم تذکر رهبری

   20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: تا زمانی که اقتصاد پایدار نداشته باشیم نگاهمان به خارج خواهد بود/ سفر رئیس‌جمهور به سازمان ملل برای مردم نفعی دارد؟/ باید برای حقوق‌های نجومی فکری اساسی کرد

   21. توییت محسن رضایی درباره تایید شهادت علی لندی

   22. توضیح رئیسی درباره علت افزایش واردات واکسن/ پیمان جبلی رئیس صداوسیما می‌شود؟/ انتقاد اژه‌ای از کیفیت گزارش دستگاه‌های امنیتی

   23. واکنش نمایندگان مجلس به اظهارات گستاخانه نماینده مجلس آذربایجان

   24. آیت الله عاملی: رزمایش سپاه در مرز ارس پاسخی به حضور اسرائیل در آذربایجان است

   25. ترکیب احتمالی ایران در مذاکرات برجام/ مذاکره کننده ارشد هسته ای کیست؟

   آخرین عناوین