اسلامی: دستوری مبنی بر لغو پروازهای خارجی دریافت نکرده‌ایم

اقتصادی،   4000124052

وزیر راه و شهرسازی گفت: حتی یک درخواست وزارت بهداشت در خصوص پروازها نبوده که اجرا نکرده باشیم.

اسلامی: دستوری مبنی بر لغو پروازهای خارجی دریافت نکرده‌ایم

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم کلنگ زنی پروژه یک هزار واحدی واوان که بنیاد مسکن متولی احداث آن است در جمع خبرنگاران گفت: در وزارت راه و شهرسازی طرح مسکن ملی را با برنامه‌ریزی برای شناسایی متقاضیان واقعی در بافت شهری آغاز کردیم.

او ادامه داد: فرایند شناسایی متقاضیان، تامین زمین، اخذ آورده‌های مردمی و در نهایت تسهیلات بانکی انجام و عملیات اجرایی این طرح آغاز شده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: تا به امروز در همه شهر‌های کشور طرح مسکن ملی را تعریف کرده‌ایم که در ۳ وضعیت تامین زمین به متقاضیان و ساخت فردی، مجتمع سازی در شهر‌های که محدودیت زمین داریم، احداث پروژه مشارکتی در شهر‌هایی که زمین گران‌تر است اجرای این طرح آغاز شده است.

اسلامی با بیان اینکه از ۵۳۰ هزار واحد فعال که عبور کرده‌ایم، گفت: پروژه‌هایی که آماده افتتاح هستند به ترتیب افتتاح می‌کنیم و از این ماه به بعد پروژه‌ها یکی یکی افتتاح خواهند شد و مردم باید هرچه سریعتر آورده‌های خود را واریز کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در دولت‌های نهم و دهم ساخت ۲ میلیون و۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر برنامه ریزی شده بود، گفت: از سال ۹۱ تحویل این واحد‌ها آغاز شده و در حال حاضر کم‌تر از ۳۰ هزار واحد داریم که به زودی تحویل داده می‌شوند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برخی پروژه‌های تعاونی مسکن مهر که در محاکم قضایی پرونده دارند، هم باقی مانده که ارتباطی به وزارت راه و شهرسازی ندارند و امیدواریم تا پایان دولت ۱۲ پرونده مسکن مهر بسته شود.

این مقام مسئول درباره سامانه املاک و اسکان گفت: در مقابل تهاجمی که برخی به صورت ناآگاهانه و یا برخی آگاهانه و همگام با ضد انقلاب در خصوص بازار مسکن داشتند، اما استقبال از سامانه املاک و اسکان خوب بود و آمار ثبت روزانه را داریم، اما الان وقت ارزیابی نیست.

اسلامی ادامه داد: این موضوع در جهت مصالح مردم است و مزیتی برای دولت ندارد، اما دولت و مجلس باید کاری می‌کردند تا جریان پولی که در مسکن التهاب ایجاد می‌کرد از سر مردم رخت بربندد؛ منافع سرمایه گذاران مسکن در این طرح به مخاطره نمی‌افتد بلکه برای خارج کردن پول‌هایی که در بازار مسکن سفته بازی ایجاد می‌کند، موثر است.

او با بیان اینکه یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی شناسایی کرده‌ایم و فهرست آن در اختیار سازمان امور مالیاتی است، افزود: در همه جای دنیا سیستم اسکان رصد می‌شود وضعیت هویت و مالکیت افراد مورد شناسایی قرار می‌گیرد.

اسلامی با تاکید بر اینکه ثبت املاک در این سامانه برای برنامه ریزی موثر است، افزود: ما طرح جامع مسکن داریم و نباید براثر مفروضات ذهنی برنامه ریزی کنیم.

او بیان کرد: برخی می‌گویند با پروانه ساختمانی می‌توان برنامه ریزی کرد، اما پروانه ساختمانی ملاک نیست و هزاران پروانه ساختمانی صادر شده، ولی ساخت و ساز نشده است. دیگر دوران برنامه ریزی با مفروضات ذهنی گذشته است.

اسلامی افزود: تا کی بگویم ۲۵ میلیون خانوار و ۲۷ میلیون مسکن داریم برخی می‌گویند ۱۰ میلیون واحد عقب ماندگی مسکن داریم و برخی می‌گویند یک میلیون مسکن باید بسازیم، کمبود ما برطرف می‌شود و این ها همه ذهنی است.

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی مبنی بر قرارداد‌های اجاره تصریح کرد: هر زمان موعد تمدید قرارداد‌های اجاره برسد، برای تعیین سقف نرخ اجاره و پرداخت وام ودیعه مسکن تصمیم خواهیم گرفت، مصوبه‌ای که در حال حاضر داریم مصوبه قبلی پرداخت وام ودیعه است که تا پایان دوران کرونا معتبر است.

اسلامی درباره درخواست وزارت بهداشت مبنی بر لغو پرواز‌های خارجی گفت: حتی یک درخواست وزارت بهداشت در خصوص پرواز نداشته‌ایم که اجرا نکرده باشیم که البته این مصوبات در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شده است.

او با بیان اینکه وقتی پرواز‌های بین المللی راه اندازی می‌شود، دو طرف معاهدات بین المللی دارند و به سرعت نمی‌توان توافقات را باطل کرد، افزود: پیش از نوروز به ما گفتند پرواز انگلیس متوقف شود، اما سه روز قبل اعلام کردند وضعیت انگلیس بهتر شده و مسافر می‌تواند بیاید.

این مقام مسئول ادامه داد: در هیچ کجای دنیا شیوه نامه‌های بهداشتی ۶۰ درصدی ظرفیت هواپیما در پرواز‌ها انجام نمی‌شود، اما ما هم در حوزه ریلی، جاده‌ای و هوایی محدودیت ظرفیت گذاشته‎ایم در حالی که شرکت‌ها خسارت سنگینی داده‌اند، ولی ما پای این مصوبه ایستاده‌ایم.

اسلامی با تاکید بر برخورد با تخلفات به موضوع مسافران بدون ماسک در اتوبوس اشاره کرد و گفت: فیلمی منتشر شد که مسافران ماسک نداشتند و یک روحانی هم تاکید می‌کرد که نباید ماسک بگذارید ما با راننده و شرکت متخلف برخورد کردیم و امیدواریم مراجع ذیربط هم با آن روحانی که تبلیغ علیه ماسک می‌کرد برخورد کند.

او همچنین در باره پرواز آبادان به مشهد که روز جمعه ۲۰ فروردین انجام شد، گفت: خانمی که فیلم گرفته بود می‌گفت صندلی‌ها پر است در حالی که هواپیما با ۱۲ صندلی خالی پرواز کرد و قرار بود با ایرباس ۳۲۰ این پرواز انجام شود، اما هواپیمای RG به دلیل نقص فنی ایرباس جایگزین شد و این در حالی است که در فرودگاه هم به مسافران التماس می‌کنند که سوار نشوند، اما متاسفانه تعداد کمی می‌پذیرند و مابقی سوار می‌شوند و پرواز هم با ۸۰ درصد ظرفیت انجام شد که  البته تذکر به قشم ایر انجام شد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 3. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 4. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 5. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 6. آیا دولت رییسی واقعا می تواند تغییری در زندگی مردم ایجاد کند؟

 7. محسنی اژه‌ای: مردم آقای رییسی را با رای معناداری انتخابات کردند

 8. اولین گفتگو با مدعی امام زمان بودن

 9. «میراث دولت روحانی برای رئیسی»/ برآورد ۳۵۰هزار میلیارد تومان کسری بودجه پیشِ‌روی دولت سیزدهم

 10. عراقچی: تقریبا تمامی اسناد توافق آماده است/ برای "تصمیم‌گیری" به پایتخت‌ها برمی‌گردیم

 11. توضیح وزیر آموزش و پرورش درباره واکسیناسیون معلمان در مرداد و بازگشایی حضوری مدارس

 12. میزان مشارکت و آراء استان تهران در انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد

 13. شباهت سقوط ترامپ و نتانیاهو از نگاه ایندیپندنت

 14. اسماعیل کوثری منتخب مردم تهران در مجلس شد

 15. پاسخ جالب یک پیرزن به خبرنگار خارجی درباره دموکراسی آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 9. درباره یک تصمیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 13. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 14. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 15. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 16. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 17. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 18. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 19. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 20. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 21. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 22. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 23. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 24. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 25. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

ابر آروان

آخرین عناوین