وضعیت مرگ و میر در خوزستان فاجعه است

اجتماعی،   4000124025

استاندار خوزستان گفت: در کل کشور ۶۴ هزار فوتی بر اثر کرونا داشته‌ایم که ۵ هزار مورد از این تعداد در خوزستان بوده است؛ خوزستان ۵ درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است اما تعداد فوتی‌های کرونا در خوزستان حدود ۹ درصد فوتی‌های کشور است که عدد بالا و قابل توجهی است.

وضعیت مرگ و میر در خوزستان فاجعه است

به گزارش ایسنا، قاسم سلیمانی‌دشتکی در خصوص آخرین وضعیت شیوع کرونا در خوزستان اظهار کرد: از ابتدای اسفندماه سال ۹۸ تاکنون، یک میلیون و ۲۴۴ هزار نفر مشکوک به کرونا بوده‌اند که از این تعداد، ۲۱۴ هزار بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

وی افزود: تاکنون در استان خوزستان بیش از ۵ هزار نفر به صورت قطعی بر اثر ابتلا به کرونا فوت شده‌اند و یک هزار و ۷۰۰ فوتی محتمل کرونا نیز داشته‌ایم که این وضعیت در خوزستان، فاجعه است.

استاندار خوزستان تصریح کرد: در کل کشور ۶۴ هزار فوتی بر اثر کرونا داشته‌ایم که ۵ هزار مورد از این تعداد در خوزستان بوده است؛ خوزستان ۵ درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است اما تعداد فوتی‌های کرونا در خوزستان حدود ۹ درصد فوتی‌های کشور است که عدد بالا و قابل توجهی است.

وی گفت: با اعمال محدودیت‌ها به این اعداد رسیده‌ایم و اگر محدودیت‌ها را برداریم، فاجعه ملی رخ می‌دهد بنابراین در بدترین شرایط، تصمیمات متناسبی می‌گیریم به گونه‌ای که مردم کمتر خسارت ببینند و پیشگیری مطلوبی انجام شود و تعداد مبتلایان و فوتی‌ها نیز به حداقل ممکن برسد تا شرایط مدیریت شود.

سلیمانی‌دشتکی ادامه داد: اوایل اسفندماه به عنوان استاندار خوزستان منصوب شدم؛ ویروس انگلیسی از نیمه اول بهمن‌ماه در خوزستان شیوع پیدا کرده بود و شرایط به گونه‌ای بود که روزانه در استان خوزستان یک هزار و ۷۰۰ تا ۲ هزار مورد بستری داشتیم و بیمارستان‌ها به ویژه ICUها اشباع شده بودند بنابراین ابتدا، بخش مسافری مرزها را بستیم.

استاندار خوزستان افزود: برای اولین بار در کشور و تنها برای خوزستان، مشوق‌ها و بسته‌های حمایتی قوی برای گروه‌های شغلی آسیب‌دیده ۲، ۳ و ۴ گرفتیم. در دوره قبلی در جذب اعتبارات زیاد موفق نبودیم بنابراین سعی کردیم مقدار قابل توجهی در دریافت تسهیلات و وام‌ها، مالیات و موارد دیگر اقدام کنیم و در مجموع ۱۴ امتیاز برای خوزستان گرفتیم.

وی بیان کرد: ۱۰ روز پیش، بیماری در سطح کشور تنها در خوزستان نزولی شد و بسیار خوشحال شدیم اما با توجه به آغاز موج چهارم بیماری در سطح کشور، مجددا روند بیماری در خوزستان افزایش یافت و تعداد شهرهای قرمز خوزستان که از ۱۳ شهر به ۵ شهر کاهش یافته بودند مجددا افزایش یافتند به طوری که اکنون ۱۶ شهر خوزستان در وضعیت قرمز و ۹ شهر در وضعیت نارنجی و مابقی در وضعیت زرد هستند بنابراین وضعیت مطلوبی نداریم.

سلیمانی‌دشتکی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴ هزار مورد مشکوک به کرونا در خوزستان داشته‌ایم که ۲ هزار و ۷۷۷ نفر مثبت قطعی بوده‌اند.

وی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۳۴ مورد مرگ قطعی بر اثر کرونا و هشت مورد مرگ محتمل به کرونا نیز در استان خوزستان رخ داده است.

استاندار خوزستان تصریح کرد: در همین مدت بیش از ۲۲۰ مورد بستری داشته‌ایم؛ تقریبا عدد بستری‌ها خوب است زیرا پیش از این، بستری‌ها به روزانه ۳۰۰ مورد رسیده بود.

وی گفت: اکنون محدودیت‌های ملی در خوزستان نیز اعمال شده است. چاره‌ای جز اعمال محدودیت‌ها نداریم و اگر محدودیت‌ها اعمال نشوند به استقبال مرگ رفته‌ایم.

سلیمانی‌دشتکی با اشاره به انجام روزانه تا ۲۷ هزار تست در استان خوزستان، افزود: در حال حاضر داریم در خصوص تست PCR و رپید مشکل پیدا می‌کنیم. پیش از این روزانه تا ۲۷ هزار تست در خوزستان انجام می‌شد اما به دلیل اینکه اپیدمی قوی در کل کشور رخ داده است، امکانات نمونه‌گیری محدود شده و از روزانه ۲۷ هزار تست، برخی روزها به ۵ تا ۶ هزار تست رسیده‌ایم.

استاندار خوزستان بیان کرد: هنوز عوارض تحریم وجود دارد. با کشورهای خارجی برای خرید ۱۶ و نیم میلیون دوز واکسن کرونا توافق و پول را پرداخت کردیم اما تنها حدود ۴۰۰ هزار واکسن وارد کشور شد. با وجود اینکه قراردادها منعقد و پول واریز شده بود اما بار متوقف شد و واکسن وارد نشد بنابراین برای واردات واکسن دچار مشکلات تحریم و بین‌المللی هستیم و نظام و دولت در حال تلاش برای رفع این مشکلات هستند.

وی ادامه داد: واکسن‌های داخلی نیز تا اواخر اردیبهشت‌ماه یا خردادماه تولید خواهند شد که امیدواریم هر چه سریع‌تر به تولید انبوه برسند. همچنین امیدواریم زودتر واکسن‌های خارجی وارد کشور شوند.

سلیمانی‌دشتکی با اشاره به علل عمده ابتلا به کرونا در خوزستان گفت: ۲۵ درصد موارد ابتلا بر اثر تماس در خانواده‌ها، ۲۳ درصد در اثر شرکت در مهمانی‌ها و دید و بازدیدها، ۱۸ درصد در ترددهای مکرر درون شهری، ۱۱ درصد بر اثر تماس با موارد مشکوک یا مثبت در محل کار، ۱۱ درصد بر اثر شرکت در سایر تجمعات، ۹ درصد در شرکت در مراسم ازدواج و ترحیم و ۳ درصد بر اثر مسافرت خارج از شهر رخ داده است.

وی افزود: بیشترین میزان ابتلا، بر اثر تماس در خانواده‌ها است. حضور در مهمانی‌ها و یا دید و بازدیدها بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود و اگر یک نفر مبتلا باشد همه را آلوده می‌کند.

استاندار خوزستان با اشاره به برگزاری مراسم بزرگ عروسی و ترحیم در خوزستان و وجود اقوام مختلف گفت: متاسفانه تیراندازی در مجالس بزرگ، به غلط در خوزستان باب شده است که در این راستا ما اعلام کردیم اسلحه‌هایی که در این مراسم استفاده می شوند را ضبط کنند.

وی با اشاره به تعطیلی پارک‌ها بیان کرد: تردد مکرر درون شهری، حضور در بانک‌ها و دیگر تجمعات و شرکت در مراسم، ۳۸ درصد موارد ابتلا را تشکیل می دهند بنابراین میزان ابتلا در هوای آزاد، کم نیست و اگر بگوییم حضور پارک‌ها آزاد است، مردم به این اماکن هجوم می‌آورند بنابراین مجبور هستیم که پارک‌ها را تعطیل کنیم.

سلیمانی‌دشتکی افزود: اجرای طرح بیماریابی شهید سلیمانی، حلقه بیماری را قطع می‌کند و همه باید به اجرای این طرح کمک کنند. در این طرح به ازای هر بیمار مثبت، ۱۰ تا ۱۱ نفر تست می‌شوند و از گروه‌های پرخطر نیز مراقبت می‌شود تا کمتر از منزل خارج شوند زیرا در صورت ابتلای این افراد، خطر مرگ و میر آن‌ها بیشتر می‌شود.

استاندار خوزستان با اشاره به اعمال محدودیت‌ها به مدت ۱۰ روز بیان کرد: در این راستا، اهواز به ۲۴ بلوک تقسیم شده است و در راس هر کمیته‌ای یکی از افسران نیروی انتظامی یا سپاه و در کنار آن‌ها نماینده دیگری از دستگاه‌های ذی‌ربط حضور دارد تا بر اجرای مقررات محدودیت‌ها نظارت کنند. در شهرهای دیگر نیز به نسبت جمعیت، این اکیپ‌ها تشکیل شده‌اند.

وی افزود: یکی از عوامل افزایش ابتلا به کرونا، ناوگان اتوبوسرانی درون شهری است که در این راستا به مدت ۱۰ روز فعالیت اتوبوسرانی را تعطیل کردیم. فعالیت تاکسی‌ها نیز حداکثر با سه مسافر و بدون افزایش نرخ خواهد بود و در صورت تخلف، برخورد می‌شود.

سلیمانی‌دشتکی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، با تشکر از همکاری مردم و سایر عوامل اجرای طرح بیماریابی شهید سلیمانی، گفت: درخواست افزایش کیت‌های تست‌های رپید و کیت‌های مربوط به سایر تست‌ها را داده‌ایم. با توجه به اینکه اگر بانک‌ها را تعطیل کنیم ازدحام در بانک‌ها بیشتر می‌شود، به بانک مرکزی پیشنهاد کردیم که بانک‌ها در دو تا سه شیفت فعالیت کنند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 2. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 3. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 5. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 6. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 7. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 8. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

 9. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 10. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

 11. نیاز ۱۴ هزار میلیارد تومانی برای تکمیل خودروهای ناقص/پیشنهاد آزادسازی قیمت‌ها به مدت ۶ ماه

 12.  طرحی که اجاره کارت بانکی را ترویج می کند !

 13. رئیسی دستور داد: حق‌الزحمه معوقه معلمان را پرداخت کنید

 14. تاثیرات منطقه‌ای عضویت ایران در سازمان شانگهای

 15. طرح شفافیت آرای نمایندگان اصلاح شد+ متن نهایی

 16. واکنش مقام آمریکایی به تغییر تیم مذاکره کننده برجامی ایران

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 4. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 5. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 6. سردرگمی سیستماتیک مردم

 7. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 8. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 9. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 10. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 11. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 12. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 13. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

 14. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 15. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 16. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 17. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 18. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 19. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 20. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

 21. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

 22. معایب دادن حق طلاق به زن چیست؟

 23. سازمان شانگهای ، مقدمه تشکیل " اتحادیه آسیا "

 24. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

 25. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

ابر آروان

آخرین عناوین