یک مقام آمریکایی: برجام اجازه می‌دهد ایران را به دلایل غیرهسته‌ای تحریم کنیم/ برخی از تحریم‌های زمان ترامپ، قانونی هستند/ همه تحریم‌های ترامپ لغو نمی‌شود

جهان،   4000121065

نشریه پولتیکو به نقل از یک مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریکا نوشت که دولت بایدن به ایران اعلام کرده است، تمام تحریم‌های وضع شده در دوران ترامپ را لغو نمی‌کند. این مقام آمریکایی همچنین مدعی شده است که توافق هسته ای اصلی به ایالات متحده اجازه می دهد ایران را به دلایل غیر هسته ای تحریم کند.

یک مقام آمریکایی: برجام اجازه می‌دهد ایران را به دلایل غیرهسته‌ای تحریم کنیم/ برخی از تحریم‌های زمان ترامپ، قانونی هستند/ همه تحریم‌های ترامپ لغو نمی‌شود

به گزارش ایسنا به نوشته نشریه پولتیکو، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه در پایان هفته‌ای که رایزنی‌های هسته ای در پایتخت اتریش درباره بازگشت به توافق سال 2015 در جریان بود، موضع ایالات متحده درخصوص تحریم ها را روشن کرده است.

بنا به نوشته پولتیکو، اظهارات این مقام آمریکایی در پی توئیت محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران مطرح شده که در آن گفته است، تمامی تحریم های دوران ترامپ می بایست پیش از بازگشت کامل ایران به توافق لغو شوند.

این نشریه می‌نویسد: دولت بایدن روز جمعه هشدار داده است که علی رغم فشارهای ایران برای انجام این کار، همه تحریم‌های اقتصادی را که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا علیه ایران اعمال کرده، لغو نخواهد کرد. این در حالی است که دو کشور برای احیای توافق هسته ای تلاش می کنند.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس تلفنی با خبرنگاران گفت: هنوز سوال درباره جدی بودن هدف و اینکه قصد بازگشت به پایبندی (به توافق هسته ای) از سوی ایران متقابل خواهد بود یا نه، همچنان باقی است. ما نشانه هایی از آن را دیدیم اما مطمئناً کافی نیست.

پولتیکو با اشاره به مذاکرات ایران و 1+4 در وین و حضور تیم آمریکایی در پایتخت اتریش برای اطلاع از این گفت وگوها نوشت: تیمی که جو بایدن به رهبری راب مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران به وین اعزام کرده، گزینه های مختلفی را برای بازگشت به توافق برجام مورد بررسی قرار داده است.

این نشریه می نویسد: تیم رابرت مالی تحریم های زیادی را که طی سال های ریاست جمهوری ترامپ علیه ایران وضع شده و دوباره اعمال شده است، غربال می کند. در حالی که بسیاری از این تحریم ها به وضوح برنامه هسته ای ایران را هدف قرار می دهد، دستیاران ترامپ به طور عمدی سایر موارد را تحت عنوان های دیگری طبقه بندی کرده‌اند، همچون سوابق حقوق بشر، انچه حمایت از تروریسم خوانده شد یا برنامه موشکی بالستیک ایران. تیم بایدن باید تصمیم بگیرد که به نظر او کدام تحریم ها به طور قانونی طبقه بندی شده اند و باید حفظ شوند و کدام یک اقدامی محرمانه برای تحریم ایران به دلیل برنامه هسته‌ای اش بوده است و در صورت بازگشت آمریکا به توافق باید لغو شود.

این مقام آمریکایی همچنین مدعی شده است که توافق هسته ای اصلی به ایالات متحده اجازه می دهد ایران را به دلایل غیر هسته ای تحریم کند. اگر تیم بایدن تصمیم بگیرد که تحریم دوران ترامپ به دلایل قانونی دیگری اعمال شده است، ملزم به لغو این تحریم ها نیست. وی در ادامه بدون ارائه جزئیات مدعی شد که برخی از این تحریم ها، قانونی هستند.

این در حالی است که محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران به وضوح در یک پیام توئیتری تصریح کرد که آمریکا می بایست گام اول را بردارد و تمام تحریم های وضع شده علیه این کشور را لغو کند، سپس ایران تاثیر لغو تحریم ها را راستی آزمایی خواهد کرد. وی تاکید کرد که تمام تحریم های دوران ترامپ ضد برجام بوده است.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا با ادعای اینکه ایرانی ها برای احیای برجام جدی نیستند، گفت: ما دقیقاً نمی دانیم که منظور آنها از راستی آزمایی رفع تحریم ها چیست. ما از جزئیات بیشتر ودقیق درباره آنچه آنها در ذهن دارند، استقبال خواهیم کرد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود افزود: یکی از جنبه های پیچیده این مذاکرات ماهیت غیرمستقیم بودن آن است. اگر آمریکا بتواند به طور مستقیم با ایرانی ها ملاقات کند، خرسند خواهند شد اما ایرانی ها تاکنون برای نشست بر سر یک میز اعلام آمادگی نکرده اند.

** این موضع گیری در حالی مطرح می شود که مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده اند، باتوجه به اینکه برجام پیشاز این مورد مذاکره قرار گرفته و پیش از این به امضا رسیده و حتی به تصویب شورای امنیت سازمان ملل نیز رسیده است، دیگر آمریکا نیازی به مذاکره مجدد بر سر آن و بازگشت به تعهداتش در توافق ندارد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان نیز در مصاحبه خود با شبکه سی.ان.ان در پاسخ به این سوال که آیا مذاکرات وین به گفت وگوهای مستقیم میان تهران و واشنگتن منجر خواهد شد؟ خاطر نشان کرد: هیچ نیازی به مذاکره جدید (با آمریکا) وجود ندارد زیرا تمامی جزئیات برجام یک بار پیش از این مذاکره شده است. آنچه ما اکنون در کمیسیون مشترک برجام انجام می دهیم، تهیه فهرست کامل تحریم هایی است که آمریکا باید لغو کند. ۱+۴ نیز کانال هایی برای گفت وگو با آمریکا و اطلاع از تفکرشان دارد. آمریکا باید به نقطه ای برسد که ما بتوانیم اجرای توافق توسط آنها را راستی آزمایی کنیم.

وی ادامه داد: اینکه ایران و آمریکا بتوانند دوباره با یکدیگر مذاکره کنند به این بستگی دارد که آیا واشنگتن به توافق و میز مذاکرات برجام که همه بر سر آن حاضر هستند، بازمی گردد. آن زمان گفت وگوها ادامه خواهد داشت اما تا آن موقع، هیچ گفت‌وگو یا مذاکره مستقیم یا غیرمستقیمی میان دو طرف وجود نخواهد داشت.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. درباره یک تصمیم

 3. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

 4. آقای همتی! شاه مهره‌های لیست شما در زندانند/سرنوشت ابربدهکاران بانکی چه شد؟

 5. دلایل کرباسچی برای مشارکت فعال در انتخابات/ درخواست جهانگیری از شورای نگهبان درباره ردصلاحیت هاشمی در سال ۹۲/ کمیسیون اصل۹۰، نهاوندیان را به دستگاه قضایی معرفی کرد

 6. ماجرای ادامه دار احراز صلاحیت‌ ها

 7. روایت سیزدهم | شوک دوباره به انتخابات؛ این بار وزیر اطلاعات اسبق/ نامزد یواشکی! / دعوت بهزاد نبوی برای شرکت در انتخابات

 8. همتی: تحریم عامل اصلی همه مشکلات است/ همه می‌گویند همتی اعتماد به نفس دارد

 9. وزیر نفت: افزایش قیمت بنزین تصمیم سران سه قوه بود

 10. زاکانی: پنج نامزد جریان انقلاب به سمت همگرایی بروند/ آیا باید تا پایان انتخابات در عرصه ماند

 11. سفر مهرعلیزاده به تبریز

 12. دوربین مخفی واکنش مردم به تصاویر رضا پهلوی

 13. مداحان برای گرم‌کردن تنور انتخابات به میدان آمدند+ عکس

 14. روایت سخنگوی قوه قضاییه از لیست ۱۱ نفره «همتی»/سیستم بانکی نه تنها مدعی نبود بلکه مانع تراشی هم می کرد

 15. موضع نوبخت در انتخابات ریاست جمهوری ١۴٠٠

 16. رئیسی: آقایان توسعه کشور را به لبخند بیگانگان گره زدند/ پایان رانت و فساد را اعلام خواهیم کرد/ سفره مردم وابسته به خارج شد

 17. توییت جالب امین توکلی درباره رئیس جمهور

 18. محسن هاشمی رفسنجانی به رهبرانقلاب درباره عملکرد شورای نگهبان نامه نوشت + متن

پربحث‌های هفته

 1. حقوق‌های نجومی کماکان پابرجاست/ تصویری از فیش حقوقی ۸۵ میلیون تومانی تاجگردون در پست جدید

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 6. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 7. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 8. پیش بینی عجیب عرفات پیش از مرگ درباره فلسطین

 9. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 10. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 11. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 12. درباره یک تصمیم

 13. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 14. سوال بی‌رودربایستی با مردم؛ آیا امسال رأی می‌دهید؟

 15. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 16. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 17. حضور سید ابراهیم رئیسی در جمع مردم ورامین

 18. آیا مناظره های تلویزیونی را باید جدی گرفت؟!

 19. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 20. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 21. برای دختر حاج قاسم نه!

 22. قضاوت آشنا درباره مستند زاکانی

 23. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 24. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 25. رییسی گذشت !

ابر آروان

آخرین عناوین