روحانی: اولین منطقه تجارت آزاد را با کشورهای حوزه اوراسیا تشکیل می‌دهیم

سیاسی،   4000119096

رئیس‌جمهور گفت: اولین منطقه تجارت آزاد را به زودی با کشورهای حوزه اوراسیا تشکیل خواهیم داد.

به گزارش مهر، حجت الاسلام حسن روحانی ظهر امروز در اجلاس سران کشورهای دی ۸، با بیان اینکه ایران همواره از تلاش‌های جمعی کشورهای همسو برای تحقق یک نظام اقتصادی بین‌المللی عادلانه و غیرتبعیض‌آمیز حمایت کرده است، گفت: هدف غایی تمام این تلاش‌های جمعی و مشروع کشورهای در حال توسعه، دستیابی به رشد اقتصادی، توسعه متوازن، رفاه و سعادت مردم، حفظ ارزش‌ها و فرهنگ‌های ملی و کسب جایگاه مناسب در روابط بین‌المللی است.

وی افزود: با همین رویکرد، ما از اعضای فعال گروه‌بندی‌های بین‌المللی و منطقه‌ای اقتصادی مانند گروه ۷۷، اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند، سازمان همکاری اقتصادی اکو، سازوکار همکاری کشورهای ساحلی دریای خزر و البته سازمان دی ۸ هستیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در حوزه همگرایی و تعاملات تجاری نیز در حال پی‌ریزی بنیان‌های منطقه‌ای تجارت آزاد با کشورهای همسایه هستیم بنابراین به زودی اولین منطقه تجارت آزاد را با کشورهای حوزه اوراسیا تشکیل خواهیم داد.

روحانی اظهار داشت: سازمان دی ۸ علی‌رغم گسستگی جغرافیایی، از ظرفیت‌ها و موهبت‌های بسیار بالایی در زمینه‌هایی مانند منابع انسانی و طبیعی، ذخایر انرژی، اقتصادهای مکمل و بخش خصوصی علاقه‌مند بهره‌مند است و در مقابل همه ما با چالش‌هایی کم و بیش مشابه بر سر راه توسعه اقتصادی مواجهیم.

وی متذکر شد: آخرین آن، پاندمی کرونا است که همه محاسبات و طراحی‌های اقتصادی و توسعه‌ای کشورها را بر هم زده و جامعه جهانی را با یک نوع عدم قطعیت در چشم‌اندازهای پیش‌رو مواجه کرده است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: کشورهای عضو دی ۸ نیز در معرض انتخاب‌های مهمی برای همکاری در دوره پساکرونا خواهند بود و از این منظر، این نشست سران می‌تواند کشورهای عضو و دبیرخانه سازمان را در مسیر روشنی قرار دهد.

روحانی گفت: عالی‌جنابان! جمهوری‌اسلامی ایران از همان ابتدا تأسیس سازمان همکاری اقتصادی دی ۸ در تلاش برای ایفای نقش خود جهت تحقق اهداف بلند سازمان بوده است و اقداماتی چون تأسیس دانشگاه بین‌المللی دی ۸ و ایجاد شبکه انتقال و تبادل فناوری دی ۸ انجام شده که هر دو حوزه از لحاظ آموزش و توسعه نیروی انسانی و گسترش همکاری‌های فناورانه در بین ۸ کشور کلیدی است.

وی تأکید کرد: مؤید اهتمام ما در این راستا آمادگی کامل ما جهت عملیاتی کردن توافق‌های حاصله در دی ۸ در حوزه‌های فناوری اطلاعات، تسهیل تجارت، سرمایه‌گذاری، کشاورزی، پتروشیمی، مسائل بهداشتی، گردشگری و تسهیل صدور روادید است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: با توجه به اهمیت تجارت خارجی برای توسعه ملی و رفاه مردم کشورهای عضو دی ۸، مایلم تأکید کنم که حجم تجارت فعلی فی مابین ۸ کشور با ظرفیت‌های واقعی تجاری آن فاصله زیادی دارد و لازم است سازوکارهایی برای تسهیل و توسعه تجارت میان اعضا از جمله از طریق تسهیلات و مکانیزم‌های گمرکی و بانکی و غیربانکی ایجاد کرد.

روحانی اضافه کرد: در این راستا ابتکارات پیشنهادی مانند ایجاد اتاق تهاتر و کارت اعتباری دی ۸ می‌تواند کمک‌کننده باشد. یکی از سرمایه‌های قابل توجه کشورهای دی ۸ در کنار فرهنگ غنی اسلامی و سرمایه بزرگ انسانی، بازار گسترده ۸ کشور و دیگر کشورهای مسلمان جهان است.

وی تأکید کرد: با اتکا به این بازار می‌توانیم در حوزه‌هایی که سرمایه‌گذاری عظیم و بازار بزرگ می‌طلبد، با همکاری یکدیگر سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشیم. طرح مگاپروژه‌های بزرگ صنعتی و تحقیق و توسعه در حوزه‌های اقتصاد نوین که پیش از این در این سازمان مورد مطالعه و تصمیم‌گیری قرار گرفته، شایسته توجه مجدد و اقدام جدی‌تری است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: در کنار بلیه کرونا، یکجانبه‌گرایی، تروریسم اقتصادی و نحوه مواجهه با آن، از دیگر موضوعاتی است که چهره جامعه جهانی را لکه‌دار است. این اقدامات نه تنها دولت‌های حاکم و ملت‌های مستقل را به طور غیرقانونی و نامشروع هدف قرار داده، بلکه تهدیدی جدی علیه دستاوردهای جامعه جهانی است.

روحانی گفت: همچنین جهان اسلام هدف اقدامات اسلام‌هراسانه سازمان‌یافته است که علاوه بر هدف قرار دادن ارزش‌ها و کرامت‌های متعالی دین مبین اسلام، آثار منفی اقتصادی و توسعه‌ای گسترده‌ای برای کشورهای اسلامی به همراه داشته است.

وی تصریح کرد: در اینجا مایلم با افتخار اعلام کنم که اقدامات غیرقانونی و یکجانبه‌گرایانه ایالات متحده آمریکا برای به زانو درآوردن ملت بزرگ ایران کاملاً ناکام مانده و علی‌رغم تحمیل فشارهای سنگین اقتصادی، با تکیه بر اراده و توان داخلی خود، توانسته‌ایم به موفقیت‌های چشمگیر و دستاوردهای بزرگی در حوزه‌های مختلف از جمله در زمینه مقابله با کووید – ۱۹ و آثار و تبعات آن دست یابیم.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: شاهد گویای شکست آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ملت ایران، این واقعیت درخشان است که در سالی که اقتصاد جهانی کاهش رشد ۳.۵ درصدی را تجربه کرد و بسیاری از کشورها رشد منهای پنج تا منهای ۱۰ را داشتند، اقتصاد ایران علی‌رغم تحریم‌ها و کرونا، به رشد اقتصادی مثبت بیش از دو درصد دست یافته است.

روحانی اظهار داشت: در چهار سال اخیر جامعه بین‌المللی شاهد تشدید جنگ اقتصادی دولت آمریکا علیه ایران بوده که این تحریم ظالمانه، خسارات فراوانی را بر کشور ما وارد نموده است. توافق هسته‌ای که آمریکا آن را نقض و برای نابودی آن حداکثر تلاش را کرد، با درایت جمهوری اسلامی ایران کماکان حفظ شده و ایالات متحده آمریکا موظف است با لغو کلیه تحریم‌ها و اتخاذ تدابیر عملی به برجام بازگردد، چرا که این تکلیف همان دولتی است که نقض عهد را انجام داده است. جمهوری اسلامی ایران نیز اقدام آمریکا را حتماً با اقدام مثبت متقابل پاسخ خواهد داد.

وی گفت: در پایان مجدداً بر اراده جمهوری اسلامی ایران و دست‌اندرکاران بخش‌های دولتی و خصوصی کشور جهت تعمیق همکاری‌ها در چارچوب سازمان دی ۸ تأکید نموده و از سرکار عالی و سایر همکاران برای برگزاری این اجلاس تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

  2. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

  3. ماجرای بنزین ۲۰ هزارتومانی/ دروغی که در آستانه انتخابات منتشر شد

  4. احمدی نژاد در ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافت

  5. متکی: آیت‌الله رئیسی در انتخابات ثبت نام خواهد کرد

  6. سازهای بد آهنگ نهادهای قانونی در اجرای یک مصوبه !

  7. هشدار اساتید حوزه و دانشگاه در مورد «طرح قانون بانک مرکزی» کمیسیون اقتصادی مجلس

  8. چرا دولت روحانی با برخی از مصالح مردم لجبازی می‌کند؟

  9. بی‌سابقه‌ترین حمله موشکی فلسطین به پایتخت اشغالگران/ اوضاع داخلی صهیونیست‌ها در مرز انفجار

  10. روحانی: مگر یک انتخابات چقدر می‌ارزد که آدم به خاطر آن دروغ بگوید

  11. انتشار فیلم رهگیری ناوگروه زیردریایی ارتش آمریکا توسط سپاه پاسداران

  12. جلوی پخش مستند "گاندو" گرفته شد

  13. استهلال ماه شوال در قم

  14. گزارش دومین روز ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری+ چهره‌هایی که ثبت نام کردند

  15. مناظره شنیدنی کارشناسان ترک درباره دلایل اتحاد ایران و سوریه

  پربحث‌های هفته

  1. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

  2. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

  3. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

  4. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

  5. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

  6. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

  7. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

  8. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

  9. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

  10. حشره ای که هر ۱۷ سال یک‌بار از زیر زمین بیرون می‌آید

  11. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

  12. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

  13. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

  14. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

  15. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

  16.  پشت پرده وحشی‌گری‌های اشغالگران در قدس/ نتانیاهو به سرنوشت «اولمرت» دچار می‌شود؟

  17. تل‌آویو با ۱۳۰ راکت هدف قرار گرفت

  18. کنایه بغض‌آلود مجری صداوسیما به برخی از سلبریتی‌ها

  19. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

  20. ثروتمندترین کشورهای جهان کدامند؟

  21. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

  22. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

  23. جزئیات دیدار ظریف با سیدحسن خمینی و خاتمی/ قطعا نامزد نمی‌شوم

  24. داوطلب کفن‌پوش انتخابات ریاست جمهوری

  25. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

   2. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

   3. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

   4. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

   5. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

   6. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

   7. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

   8. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

   9. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

   10. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

   11. ظریف‌: آمدنم به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

   12. نتایج یک نظرسنجی در مقیاس جهانی: آمریکا، دشمن اصلیِ دموکراسی در جهان !

   13. جزئیات دیدار ظریف با سیدحسن خمینی و خاتمی/ قطعا نامزد نمی‌شوم

   14. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

   15. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

   16. انتخابات ودلخورى مردم/ مردم چه می‌خواهند؟

   17. احمدی نژاد در ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافت

   18. متکی: آیت‌الله رئیسی در انتخابات ثبت نام خواهد کرد

   19. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

   20. سازهای بد آهنگ نهادهای قانونی در اجرای یک مصوبه !

   21. رهبر انقلاب: دولتی تشکیل شود که انقلابی، عدالتخواه، ضدفساد و معتقد به تحول و جوانان باشد/صهیونیست‌ها جز زبان زور چیزی نمی‌فهمند

   22. آیت اله رئیسی روز عید سعید فطر برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کند

   23. کوتاه، اتوبوسی و کلنگی؛ داستان ادامه دار مدیریت های دولتی!

   24. رأی رییسی در نظرسنجی خبرگزاری دولت

   25. هشدار اساتید حوزه و دانشگاه در مورد «طرح قانون بانک مرکزی» کمیسیون اقتصادی مجلس

   آخرین عناوین