آیا کلاب هاوس فضای راکد انتخابات ۱۴۰۰ را تغییر می‌دهد؟

سیاسی،   4000119039 ۰ نظر، ۲۳ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

از هر ده ایرانی، هفت نفر بالای ۱۸ سال حداقل در یکی از شبکه‌های اجتماعی عضو هستند. اما در مورد جوانان زیر سی سال، این نسبت به بالای ۹ درصد می‌رسد. بیش از ۵۰ میلیون حساب مشترک در واتس آپ و نزدیک به همین عدد در تلگرام است و کاربران ایرانی اینستاگرام به ۴۷ میلیون می‌رسند.

 آیا کلاب هاوس فضای راکد انتخابات ۱۴۰۰ را تغییر می‌دهد؟

حازم الکلّاس در العربی الجدید نوشت: کلاوب هاوس در ایران خطوط قرمز را از بین برد، چرا که داخل اتاق‌های آن، اصلاح طلبها، اصولگرایان، اعتدال گرایان، مخالفان، مسئولان، روزنامه نگاران و فعالانی از داخل و خارج این کشور حضور داشتند.

به گزارش «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: ایرانی‌ها مشتاق صحبت هستند، سوالات زیادی در سر ان‌ها می‌گذرد که مایلند به پاسخ آن برسند و نظرات خود را هم بیان کنند، این مساله‌ای است که اتاق‌های فارسی در کلاوب هاوس در دو هفته اخیر مارس، نشان داده است.

قانونی شدن شبکه‌های اجتماعی برای مردم، فرصت خوبی برای ایرانی هاست، ولو اینکه به صورت موقتی باشد. ایرانی‌ها به «مهاجرت» از یک شبکه اجتماعی به شبکه اجتماعی دیگری عادت کردند و مسئولانی که دست یابی به فیسبوک، توئیتر، تلگرام، سیگنال و تیک تاک را ممنوع کرده اند، هنوز در مورد کلاب هاوس قاطعیتی نشان نداده اند.

ظریف در کلاوب هاوس
وزیر خارجه ایران، محمد جواد ظریف و وزیر ارتباطات، محمد جواد آذری جهرمی، دو مهمان اتاق‌های کلاوب هاوس بودند که در کنار آنها، سخنگوی وزارت خارجه، سعید خطیب زاده و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس ایران، ابوالفضل عمویی و تعدادی دیگر از مسئولان، روزنامه نگاران و فعالان نیز در کلاوب هاوس حاضر بودند و برای سه ساعت به گفتگو پرداختند، که گاهی نظرات آن‌ها با یکدیگر در تعارض بود و گاه در توافق.

این گفتگو شامل موضوعات مختلفی می‌شد، از توافق هسته‌ای گرفته تا توافق استراتژیک ایران و چین و انتخابات ریاست جمهوری آینده. در این میان، ظریف در پاسخ به سوالی در مورد فیلترینگ کلاب هاوس گفت: من و آذری جهرمی مخالف فیلترینگ هستیم. در ادامه هم وزیر ارتباطات اخبار مربوط به فیلتر کلاب هاوس را رد کرد.

انتقاد بسیاری از حاضران در کلاب هاوس نسبت به صدا و سیمای رسمی ایران هم جالب توجه بود، در حالی که محمود رضوی، کارگردان، از نمایش سریال تلویزیونی «گاندو» -که شامل انتقاد از مذاکرات هسته‌ای بوده و برخی شخصیت‌های تیم مذاکره کننده ایران را متهم به جاسوسی می‌کند- دفاع کرد، ظریف به این سریال حمله کرده و آن را از اول تا اخر کذب و دروغ دانست، وی در پاسخ به رضوی گفت: «آقای رضوی شما فیلسماز هستید و من در یکی از مناسبت‌ها برای فیلمتان «ماجرای نیمروز» به شما جایزه دادم، از شما می‌خواهم فیلمی در مورد دشواری‌هایی که در برابر من قرار دارد، بسازید و خواهیم دید که چه کسی می‌تواند آن را نمایش دهد».

ظریف همچنین از برخی رسانه‌های ایرانی و خارجی بخاطر تحریف واقعیت‌ها انتقاد کرده و گفت پس از بسته شدن در‌های اتاق‌ها در نیمه شب تهران، طوفانی از کامنت‌ها و واکنش‌ها شروع می‌شود. در حالی که خبرگزاری فارس از خود دفاع کرده واز ظریف خواست مدارک خود برای متهم کردن این خبرگزاری به تحریف سخنان وزیر خارجه را ارائه دهد، مشاور رئیس جمهور، حسام الدین آشنا، از تجربه مشارکت مسئولان ایرانی در کلاب هاوس تمجید کرده و با انتقاد از صدا و سیما گفت: متاسفانه وزیر خارجه به سوالات حاضر در کلاب هاوس که نمایندگان مجلس هم در این جمع حاضرند، پاسخ می‌دهد، اما صدا و سیما نمی‌تواند چنین جوی برای گفتگوی مسئولان با کارشناسان و تحلیلگران ایجاد کند، این حق مردم ایران است که حکومت به آن‌ها توضیحاتی ارائه داده و رسانه ملی شان حزبی نباشد.

تمایل شدید ایرانی‌ها به گفتگو، مانند آتشی که در کاهدانی بیفتد، باعث افزایش اتاق‌های کلاب هاوس و تعداد کاربران آن شد، اتاق‌هایی که برخی میزبان نامزد‌های احتمالی ریاست جمهوری و نظریه پردازان سیاسی بودند و به طور کلی صدای تمام ایرانی‌ها با وابستگی‌های مختلف در کلاوب هاوس شنیده می‌شود که درباره همه چیز صحبت می‌کنند.

این تمایل شدید به صحبت کردن را آمار‌ها بخوبی نشان می‌دهد، از هر ده ایرانی، هفت نفر بالای ۱۸ سال حداقل در یکی از شبکه‌های اجتماعی عضو هستند. اما در مورد جوانان زیر سی سال، این نسبت به بالای ۹ درصد می‌رسد. بیش از ۵۰ میلیون حساب مشترک در واتس آپ و نزدیک به همین عدد در تلگرام است و کاربران ایرانی اینستاگرام به ۴۷ میلیون می‌رسند. تمام این موارد، باعث می‌شود کلاب هاوس هم-بویژه در سایه ادامه کرونا-در کنار دیگر شبکه‌های اجتماعی قرار بگیرد و حتی در صدر میدان تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری باشد، تا فضای سیاسی داخلی را حداقل در بخش مجازی داغ کند.

داستان شبکه‌های اجتماعی در ایران، سر دراز دارد و نقاط عطف زیادی به خود دیده، اما واضح است که کلاب هاوس سنگ بزرگی را در آب‌های راکد تحرکات سیاسی داخلی در ایران انداخت، رکودی که در جریان انتخابات مجلس به خوبی مشخص شد.

حال سوال آن است که آیا صدا‌های کلاب هاوس و توئیت‌ها در فضای مجازی، می‌توانند در واقعیت هم انعکاسی داشته باشند؟ آیا صرف کلام می‌تواند باعث شکستن دایره فیلترینگ و توسعه حوزه بیان شود؟ آیا این شبکه‌های اجتماعی می‌توانند نظام ایران را از تکرار تجربه عدم مشارکت گسترده در انتخابات گذشته نجات دهند؟

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. در پاسخ به اقدامات تروریستی میز مذاکره را ترک کنید

 2. «همه با هم»؛ شعار انتخاباتی سید حسن خمینی؟!

 3. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 4. نطنز و خودنمایی های حقیرانه رژیم صهیونیستی

 5. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 6. افسر پیشین ارتش آمریکا: با نگاهی به عین‌ الاسد، دقت موشک‌های ایران را درک کنید

 7. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 8. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 9. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 10. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 11. بازی سیاسی با کارت برجام

 12. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 13. وعده تکراری احمدی‌نژاد برای افشاگری/ زمزمه کاندیداتوری همتی/ وضعیت پیچیده لاریجانی در انتخابات/ چرا ظریف اعلام کرده نامزد نمی‌شود؟

 14. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 15. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 16. تعدد نامزدها؛ تهدید یا فرصت؟!

 17. دیپلمات با سابقه آمریکایی: دیوار تحریم ها علیه ایران را زودتر بشکنید

 18. رفع تحریم ها در گرو پایان دادن به «بازی» آمریکا

 19. راه‌حل سردار دهقان برای خروج پرونده هسته‌ای از بن‌بست/ شعار حسن خمینی انتخاب شده است؟/ انتقادات اصولگرایان از نامزدی جلیلی/ تقاضا برای برخورد قضایی با روحانی

 20. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 21. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 22. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 23. جلسه افشاگری اصلاح‌طلبان علیه اصلاحات/ کرباسچی به تاجزاده: مردم گفتمان نمی‌خواهند وضع موجود تقصیر ماست

 24. «بدترین دولت به روایت آمار»/ رکوردشکنی دولت روحانی در تعمیق فقر

 25. ادعای نیویورک‌تایمز درباره حادثه نطنز: این سانحه با انفجاری بزرگ رخ داده/ نه ماه طول می‌کشد که تولید اورانیوم غنی شده بازیابی شود

پربحث‌های هفته

 1. در پاسخ به اقدامات تروریستی میز مذاکره را ترک کنید

 2. «همه با هم»؛ شعار انتخاباتی سید حسن خمینی؟!

 3. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 4. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 5. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 6. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 7. بازی سیاسی با کارت برجام

 8. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 9. وعده تکراری احمدی‌نژاد برای افشاگری/ زمزمه کاندیداتوری همتی/ وضعیت پیچیده لاریجانی در انتخابات/ چرا ظریف اعلام کرده نامزد نمی‌شود؟

 10. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 11. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 12. تعدد نامزدها؛ تهدید یا فرصت؟!

 13. دیپلمات با سابقه آمریکایی: دیوار تحریم ها علیه ایران را زودتر بشکنید

 14. رفع تحریم ها در گرو پایان دادن به «بازی» آمریکا

 15. راه‌حل سردار دهقان برای خروج پرونده هسته‌ای از بن‌بست/ شعار حسن خمینی انتخاب شده است؟/ انتقادات اصولگرایان از نامزدی جلیلی/ تقاضا برای برخورد قضایی با روحانی

 16. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 17. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 18. جلسه افشاگری اصلاح‌طلبان علیه اصلاحات/ کرباسچی به تاجزاده: مردم گفتمان نمی‌خواهند وضع موجود تقصیر ماست

 19. «بدترین دولت به روایت آمار»/ رکوردشکنی دولت روحانی در تعمیق فقر

 20. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

 21. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ صادرات خودرو به کشورهای منطقه/ چین تا ۲۵ سال از ما نفت می‌خرد

 22. کاندیداتوری «سید حسن‌ خمینی» منتفی است

 23. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 24. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 25. سرانجام شفافیت و پاسخگویی در مجلس یازدهم

آخرین عناوین