توصیه برجامی مهم «لس آنجلس تایمز» به بایدن

گروه جهان الف،   4000119013 ۱۹ نظر، ۶ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

«دولت بایدن باید بداند که شاه کلیدِ تعامل سازنده با ایران، جبران اشتباهات دولت ترامپ در چهارچوب معادله "برجام" است. اگر بایدن و دولتش چنین کنند، آن وقت می توانند از ایران توقع داشته باشند که بار دیگر به تعهدات برجامی خود بازگردد و اقدامات جبرانی اش را که در پاسخ به بدعهدی های دولت ترامپ اتخاذ شده اند، معکوس سازد»

توصیه برجامی مهم «لس آنجلس تایمز» به بایدن

به گزارش الف، "شورای سردبیری لس آنجلس تایمز" در گزارشی به مساله مذاکرات روز سه شنبه میان ایران و طرف های بین المللی برجام پرداخته و به طور خاص به دولت "بایدن" توصیه کرده که اشتباهات بنیادین دولت "ترامپ" در تعامل با ایران را جبران کند و از این طریق، یک بحران غیرضروری را که برای منافع ملی آمریکا نیز هزینه زا است، حل کند. لس آنجلس تایمز در این رابطه می نویسد: 

«روز سه شنبه(17 فروردین ماه)، نمایندگان ایران و کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک در وین گردهم آمدند تا از طریق رایزنی و گفتگوهای فشرده، راهی جهت نجات توافق برجام بیابند. نکته قابل توجه در این دور از مذاکرات، حضور نماینده دولت آمریکا در جریان مذاکرات بود. امری که از زمان روی کار آمدن ترامپ و اقدام او در خارج‌کردنِ یکجانبه آمریکا از توافق برجام، تقریبا بی‌سابقه بوده است. 

با این حال، هیچ گونه گفتگوی مستقیمی میان طرف آمریکایی و ایرانی انجام نگرفته است. این مساله به وضوح حاکی از این است که فرآیند احیای برجام، بسیار سخت و پیچیده است. توافقی که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا، در نهایتِ بی ملاحظگی از آن خارج شد و چالش هایی اساسی را در ادامه راه ایجاد کرد. 

در برهه کنونی، بهترین تصمیم برای دولت بایدن این است که به ایران این سیگنال را برساند که آماده است خیلی زود، تحریم هایی را که ترامپ علیه ایران وضع کرده، لغو کند. در نقطه مقابل، تهران نیز به طور طبیعی و در پاسخ به این اقدام آمریکا به توافق برجام و تبعیت از کلیتِ آن باز خواهد گشت. بایدن و دیپلمات های وی باید سعی کنند از تمامی راه های خلاقانه و ابتکاری، جهت اقناع ایران برای بازگشت همزمان با آمریکا به توافق برجام استفاده کنند. امری که کاملا در راستای منافع ایالات متحده آمریکا است. 

در شرایط کنونی، اوضاع به هیچ عنوان به نفع دولت آمریکا نیست. ایران پیشروی های هسته ای قبال توجهی را در پاسخ به بدعهدی های دولت آمریکا انجام داده و از طریق تقویت پیوندهای خود با متحدان بین المللی اش، عملا در حال تضعیف فشارهای واشنگتن علیه خودش است. از سویی نباید فراموش کرد که ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری خود است و رئیس جمهور کنونی آن یعنی "حسن روحانی" باید از قدرت کنار رود. بدون تردید در صورت عدم کنش ورزی موثر آمریکا در معادله برجام، دولت آتی ایران حتی اگر واشنگتن تحریم‌ها علیه تهران را لغو هم کند، در قالب معادله برجام، با نهایتِ احتیاط اقدام به کنش ورزی می کند. در واقع می توان گفت دولت آمریکا اکنون در لحظه حساسی در نوعِ تعاملات خود با ایران قرار دارد و هرگونه رویه غیرسازنده ای از سوی آن، نتایج وخیمی را به بار خواهد آورد. 

سال 2015، دولت "اوباما" توافق برجام با ایران را به همراه 4 قدرت جهانی دیگر به امضا رساند. توافقی که در ازای لغو تحریم های هسته ای علیه ایران، نظارت های گسترده ای را بر برنامه اتمی این کشور اعمال می کرد. با این حال، علی رغم وجود اسناد و شواهد متقن و محکم مبنی بر اینکه ایران قویا در حال تبعیت از مفاد توافق برجام بود، دولت ترامپ از این توافق خارج شد و عملا به توافقی که دولت آمریکا باید به آن متعهد می بود، پشت کرد. ایران نیز در پاسخ به این مساله، میزان غنی سازی خود را افزایش داد و تا حد زیادی دسترسی بازرسان آزانس بین المللی انرژی اتمی به تاسیسات خود را محدود کرد. 

پس از ترامپ، جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا، بر خلاف تمامی ادعاهای خود مبنی بر اینکه خیلی زود به توافق برجام باز خواهد گشت، به گونه ای رفتار کرد که انگار اول این ایران است که باید گام هایی را بردارد. مساله‌ای که بر شدت بدبینیِ ایرانی ها افزوده است. این در حالی است که جنگِ بیهوده بایدن مبنی بر اینکه اول کدام طرف باید دست به اقدام و کنش بزند، به هیچ عنوان در راستای منافع آمریکا قرار ندارد. 

دولت بایدن در برهه کنونی و با آغاز گفتگوها در وین، نباید وارد فرآیند گفتگوهای بی پایان با جمهوری اسلامی ایران شود. دولت آمریکا باید به مسائل تاریخی در رابطه با برجام توجه ویَژه ای کند. در ابتدا این دولت ترامپ بوده که از توافق برجام خارج شده و با به راه انداختن "کارزار فشار حداکثری" علیه دولت ایران، عملا نابودی و فروپاشی آن را دستور کار قرار داده است. این رویکرد دولت ترامپ، فقثط هزینه ها و خسارات سنگینی را به مردم ایران وارد کرده و به وضوح، ناکارآمدی و شکست آن به اثبات رسیده است. 

با توجه به همین مسائل تاریخی است که بدبینی کنونی ایرانیان نسبت به آمریکا و نیات آن چندان عجیب نیست. با این حال اگر بایدن واقعا قصد دارد رویکرد اشتباه ترامپ نسبت به برجام را تصحیح کند، باید پا را فراتر بگذارد و به نحو گسترده ای از توافق برجام حمایت کند. در این راستا، بایدن و دولت وی باید فشارهای زیادی را بر نمایندگان کنگره آمریکا جهت حمایت از توافق برجام وارد کنند. توافقی که کاملا در راستای منافع آمریکا است. 

دولت بایدن باید بداند که شاه کلیدِ تعامل سازنده آن با ایران، جبران اشتباهات دولت ترامپ در چهارچوب معادله برجام است. اگر بایدن و دولتش چنین کردند، آن وقت می توانند از ایران توقع داشته باشند که بار دیگر به تعهدات برجامی خود بازگردد و اقدامات جبرانی اش را که در پاسخ به بدعهدی های دولت ترامپ انجام شده اند، معکوس سازد». 

 

*لینک: 

https://www.latimes.com/opinion/story/2021-04-06/editorial-biden-must-undo-trumps-original-sin-on-the-iran-nuclear-deal

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۰۶۰۱۰۱۰:۴۶:۵۷ ۱۴۰۰/۱/۱۹
به نظر من که توافق فقط درباره اتمی بی فایده است چون اگر در دوره بعد دوباره یک جمهوری خواه رییس جمهور بشه دوباره ازش خارج میشه. اگر می خواهیم مشکل حل بسه باید روابط سیاسی برقرار بشه
مجید۱۹۰۶۱۷۳۱۲:۴۰:۴۴ ۱۴۰۰/۱/۱۹
برداشتن تحریمهای هسته ای بدردایران نمیخوره باید گشایشی دراقتصادایران میسربشود
علیمحمد۱۹۰۶۱۸۹۱۲:۵۰:۴۲ ۱۴۰۰/۱/۱۹
ایران نیروگاه خند اب را سیمان پر کر و از تمام دستاوردهای علمی هسته ای دست کشید به خاطر ب لجام غرب چکار کرد ما را بیشتر ایزوله کرد حتی نباید دیگر سر سوزنی به آنها اعتماد کرد دشمن مکار مکار است
ناشناس۱۹۰۶۲۲۳۱۳:۰۶:۱۰ ۱۴۰۰/۱/۱۹
بایدن یک متقلب است و حق لغو تحریم ها را ندارد چرا که مشروعیت ندارد.
ناشناس۱۹۰۶۲۵۱۱۳:۲۴:۴۰ ۱۴۰۰/۱/۱۹
مترجمتون گاه و بیگاه یه چیزایی از خودش به متن اضافه کرده و یه چیزایی را هم حذف کرده! اما کلیت متن درسته و تغییر محتوایی ایجاد نشده
ناشناس۱۹۰۶۲۶۳۱۳:۳۰:۳۵ ۱۴۰۰/۱/۱۹
هدفشون اینه که کارهایی انجام بدن که ما فکر کنیم می‌خوان تحریمها رو بردارن، مثلاً نخست وزیر کره بیاد ایران یا عربستان پیام مذاکره بده یا ... تا ایران جوگیر بشه امتیاز بده اما در عمل باز هم هیچ اقدامی نمیکنن!!!
خوشخیال۱۹۰۶۲۶۴۱۳:۳۰:۵۳ ۱۴۰۰/۱/۱۹
یک توصیه ای هم بکنید به بایدن بابت خسارت این سه سال صد میلیارد دلار بده به ایرانی ها! یک جوری هم بده که دست آقازاده ها نیفته! مثلا شماره حساب بگیرند و به حساب هر ایرانی دو هزار تا بریزند! اگر بدهند به آقاها و آقازاده ها چیزی به ملت بیچاره ایران نخواهد رسید...!
ناشناس۱۹۰۶۳۰۱۱۳:۴۵:۵۴ ۱۴۰۰/۱/۱۹
اتفاقا مساله سخت وپیچیده نیست خیلی ساده کلیه تحریم را را لغو کنند و بعد از راستی آزمایی ایران به برجام باز خواهد گشت درد و من من امریکایی ها ناشی از عدم صداقت آنهاست
ناشناس۱۹۰۶۴۰۷۱۵:۰۱:۴۹ ۱۴۰۰/۱/۱۹
بایدن میراث اوباما و ترامپ (تحریم ها) کنار نخواهد گذاشت هدف امریکا و اروپا استمرار تحریم ها و امتیاز گیری در موضوعات موشکی و منطقه ای است.
ناشناس۱۹۰۶۴۱۶۱۵:۰۷:۴۹ ۱۴۰۰/۱/۱۹
آفرین که ارجاع دادید به مقاله اصلی کار حرفه ای هست و سعی کنید زین پس کلا به اصل مطالبی که در متن خبر میگید ارجاع بدید چه داخلی و چه خارجی. و چقدر بهتر خواهد شد اگر به صورت هایپرلینک باشه و با کلیک بشه به مقاله اصلی رفت.
حسین۱۹۰۶۵۹۱۱۷:۰۱:۳۲ ۱۴۰۰/۱/۱۹
هیچ اتفاق خاصی در این گفتگوها نمی افته اگر قرار بود توافقی بشه عراقچی رو نمی فرستادند
ناشناس۱۹۰۶۷۶۵۱۹:۱۳:۴۹ ۱۴۰۰/۱/۱۹
احسنت که لینک مقاله اصلی را در انتها گذاشتید.
محمدعلی ملیح۱۹۰۶۸۲۲۲۰:۱۱:۳۸ ۱۴۰۰/۱/۱۹
دنیا پذیرفته است که ایران قدرت منطقه باشد پس هر چی زودتر توافق کنیم ک
روح الله۱۹۰۷۰۳۲۲۲:۳۸:۴۶ ۱۴۰۰/۱/۱۹
برای اولین بار چند جمله ی معقول از یک روزنامه ،بیگانه دیدم
شکرالله‌شکری‌اردبیل۱۹۰۷۱۲۲۲۳:۵۱:۰۴ ۱۴۰۰/۱/۱۹
بنظرم‌دشمن‌من‌آمربکاست‌واول‌خون‌۴۶ساله‌شهدای‌ایران‌وبعد‌خون‌سلیمانی‌وبعدمذاکره‌وبعدبگویدغلط‌کردیم‌وتروریستیم
حسن۱۹۰۷۶۳۷۱۲:۳۴:۵۵ ۱۴۰۰/۱/۲۰
تقسیم تحریمها به هسته ای و غیرهسته ای بزرگترین خیانت به کشور خواهد بود بلکه باید همه تحریمها و بصورت کامل برداشته شود .آمریکا درعمل انجام شده قرارخواهدگرفت و اگر نتواند این کار را انجام دهد دست ایران برای ادامه و شدت بخشیدن به برنامه هسته ای خود باز خواهد بود.ایران باید هرچند صوری درخواست خرید اس چهارصد یا اس ششصد از روسیه را به دولت روسیه اعلام کند تا از آمریکا زهرچشم بگیرد و بترساند.
علی مطلق۱۹۰۷۶۵۶۱۲:۴۶:۱۶ ۱۴۰۰/۱/۲۰
سلام لطفا کلام رهبری اویزه گوشتان باشد جناب اقای عراقچی بسیار زیرک است و با هوش لطفا پشتیبانش باشید
علی۱۹۰۷۸۶۹۱۶:۰۰:۰۴ ۱۴۰۰/۱/۲۰
معلوم نیست که قورت در آمریکا دست کیست که به حرف های منطقی رسانه های خودشان نیز بی اعتنا هستند.
ناصر۱۹۰۷۹۶۸۱۷:۳۲:۱۱ ۱۴۰۰/۱/۲۰
آمریکا قابل اعتماد نیست
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. در پاسخ به اقدامات تروریستی میز مذاکره را ترک کنید

 2. «همه با هم»؛ شعار انتخاباتی سید حسن خمینی؟!

 3. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 4. نطنز و خودنمایی های حقیرانه رژیم صهیونیستی

 5. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 6. افسر پیشین ارتش آمریکا: با نگاهی به عین‌ الاسد، دقت موشک‌های ایران را درک کنید

 7. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 8. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 9. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 10. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 11. بازی سیاسی با کارت برجام

 12. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 13. وعده تکراری احمدی‌نژاد برای افشاگری/ زمزمه کاندیداتوری همتی/ وضعیت پیچیده لاریجانی در انتخابات/ چرا ظریف اعلام کرده نامزد نمی‌شود؟

 14. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 15. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 16. تعدد نامزدها؛ تهدید یا فرصت؟!

 17. دیپلمات با سابقه آمریکایی: دیوار تحریم ها علیه ایران را زودتر بشکنید

 18. رفع تحریم ها در گرو پایان دادن به «بازی» آمریکا

 19. راه‌حل سردار دهقان برای خروج پرونده هسته‌ای از بن‌بست/ شعار حسن خمینی انتخاب شده است؟/ انتقادات اصولگرایان از نامزدی جلیلی/ تقاضا برای برخورد قضایی با روحانی

 20. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 21. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 22. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 23. جلسه افشاگری اصلاح‌طلبان علیه اصلاحات/ کرباسچی به تاجزاده: مردم گفتمان نمی‌خواهند وضع موجود تقصیر ماست

 24. «بدترین دولت به روایت آمار»/ رکوردشکنی دولت روحانی در تعمیق فقر

 25. ادعای نیویورک‌تایمز درباره حادثه نطنز: این سانحه با انفجاری بزرگ رخ داده/ نه ماه طول می‌کشد که تولید اورانیوم غنی شده بازیابی شود

آخرین عناوین