افزایش تصاعدی فوتی های کرونا در پایتخت

سلامت،   4000119004

آمار فوتی های تهران ۳ برابر بیشتر شده است. مدیران شهری می گویند لغو طرح ترافیک تأثیری در کاهش کرونا ندارد و فقط تعطیلی تهران آمار مسافران مترو را کاهش می دهد.

افزایش تصاعدی فوتی های کرونا در پایتخت
به گزارش فارس، چند روزی است که تهران به لحاظ وضعیت کرونا مانند بسیاری از شهرهای دیگر پس از تعطلات نوروزی قرمز شده و آژیر خطر به صدا درآمده است. مسولان بهداشت و درمان مدام برای رعایت هرچه بیشتر پروتکل های بهداشتی به مردم تأکید دارند و وزیر بهداشت هم معتقد است، در حال حاضر افسار اژدهای کرونا از دستمان رها شده است.

 در شرایط بسیار سنگین و دشوار قرار داریم

سعید نمکی، وزیر بهداشت طی روزهای اخیر مدام از شرایط پیش آمده گلایه کرده و معتقد است سفرهای نوروزی عامل شیوع کرونا و موج چهارم این بیماری است. وی گفت: نظام سلامت علیرغم تمامی تلاش ‌ها برای دستیابی به مرگ و میرهای تک رقمی امروزه با مشکل مواجه است و نباید اجازه داد افسار از دست ما رها شده و مرگ و میرها افزایش یابد. امروزه مهار اژدهای کووید ۱۹ چموش سرکش از دست ما رها شده و مشخص نیست چه زمانی مرگ سه رقمی را کاهش دهیم. در حال حاضر در شرایط بسیار سنگین و دشوار قرار داریم.

۲۰ هزار و ۹۵۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته

 سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت هم اعلام کرد: از دیروز تا امروز ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۰ هزار و ۹۵۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۳۱۹ نفر از آنها بستری شدند.

وی ادامه داد: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۹۸۴ هزار و ۳۴۸ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۹۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۳ هزار و ۶۹۹ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۶۷۵ هزار و  ۸۹۱ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

به گفته لاری، چهار هزار و ۱۷۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون ۱۳ میلیون و ۳۳۱ هزار و ۲۲۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

 با محدویت‌های نیم بند نمی‌توان شرایط را کنترل کرد

پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباره وضعیت بیمارستان‌های تهران به ویژه مسیح دانشوری گفت:خواستار تصمیم گیری درست ستاد کرونا در کنترل بحران پیک چهارم در کشور هستیم و با محدویت‌های نیم بند نمی توان شرایط را کنترل کرد.

وی افزود: بیمارستان‌ها در حال حاضر اشباع شده و بخش‌های جدید باز می شود که این هم محدود است و بعد از چند روز به بن بست می‌رسیم.

طبرسی بیان داشت: نکته مهم، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و از چرخه انداختن ویروس است. محدودیت‌ها باید زودتر اعمال شود تا موج جدید به پایان برسد.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری از افزایش آمار بستری ها و مراجعان به بخش اورژانس این بیمارستان خبر داد و گفت: خوشبختانه تعداد مرگ و میر چندان بالا نرفته است ولی بیماران بستری در بخش و آی سی یو زیاد شده است. تعداد مراجعان به 5 برابر اسفند رسیده است . ما بر اساس تخت های خالی بیماران را بستری می کنیم. به عنوان مثال دو روز گذشته با بازکردن بخش جدید 50 نفر بستری داشتیم ولی دیروز با کاهش تخت های خالی 15 نفر در بیمارستان ما بستری شدند.

 آسانسوری شدن آمار مبتلایان 

طبرسی اظهارات دکتر حریرچی را مبنی بر آسانسوری شدن مبتلایان تایید کرد و گفت: به دلیل پر بودن تخت ها در بیمارستان ها برخی خانواده ها مجبورند عزیزان خود را در چند بیمارستان بستری کنند.

زهرا نژادبهرام عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران درباره تأثیر اجرای طرح ترافیک و شلوغی مترو در شیوع بیماری کرونا به خبرنگار فارس گفت:‌بر اساس آخرین بررسی‌هایی که سال گذشته ستاد مقابله با کرونا انجام شد مشخص شد لغو طرح ترافیک تأثیری در افزایش ابتلا به کرونا و شیوع این بیماری ندارد.

وی افزود: لغو طرح ترافیک که در سال گذشته انجام گرفت فقط منجر به قفل شدن خیابان‌ها، گره ترافیکی و تجمع در معابر و جریان‌های شهری شد از طرفی ترافیک خیابان‌ها علت در ترافیک ماندن اتوبوس‌ها بود و این مسأله نتیجه معکوس در پیشگیری از ابتلا به کرونا داشته است.

سرانجام تعطیلی مترو تهران

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا تعطیلی مترو تهران با توجه به کرونا مدنظر است یا خیر، گفت:‌ این مسأله منوط به تصمیم ستاد مقابله کرونا است نمایندگان شورای شهر تهران عضو این ستاد هستند و ما می‌توانیم فقط پیشنهاد بدهیم ولی برنامه‌های اجرایی بر عهده ما نیست.

نژادبهرام خاطرنشان کرد: تا زمانی که ادارات و مکان‌های تجاری اقتصادی باز است تعطیلی مترو معنایی ندارد چرا که بسیاری از افراد امکان رسیدن به سر کار و فعالیت‌شان بدون مترو وجود ندارد.

وی بیان داشت: در صورت تعطیلی ادارات و بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی قطعاً آمار مسافران مترو نیز کاهش می‌یابد ولی به طور کلی رویکرد ما تابعیت از مدیریت واحد ستاد مقابله با کرونا است.

پیشنهاد دهنده تعطیلی 10 روزه پایتخت هستیم/ فوتی ها 300 درصد افزایش یافت

عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران با اعلام اینکه من به عنوان عضوی از شورا پیشنهاددهنده تعطیلی 10 روزه پایتخت نیز هستم، گفت: شیوع کرونا شدت یافته و 300 درصد آمار فوتی‌ها بیشتر شده است از همین رو شخصا از علیرضا زالی رئیس ستاد کرونا تهران خواستار تعطیلی 10 روزه تهران هستم.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران هم درباره وضعیت قرمز کرونایی و پیشنهاد تعطیلی 10 روز تهران اعلام داشت: شرایط واقعا بحرانی است و ستاد بحران کرونا جلسات جدی را برگزار کرده است.

لغو طرح به شورای شهر بستگی ندارد

وی درباره اینکه آیا طرح ترافیک لغو می‌شود یا خیر گفت: لغو طرح به شورای شهر بستگی ندارد. تعطیلی شهر نیز جزو وظایف شورا نیست. البته شورا کمیته مربوط به کرونا را فعال کرده و در حال رصد شرایط هستیم. 

هاشمی بیان داشت: در بهشت زهرا(س) به آمار کمتر از 20 متوفی در طول روز رسیده بودیم ولی در حال حاضر این رقم به 60 فوتی در روز رسیده است. روز گذشته این عدد ثابت و 54 مورد بود و اگر این موضوع ادامه یابد، آن را در شورا به بحث می‌گذاریم. 

30 دقیقه حضور در مترو مشکلی نخواهد داشت

وی درباره وضعیت حمل و نقل عمومی در شرایط قرمز کرونا گفت: اخیراً گزارشی از سوی اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل عمومی داشتیم مبنی بر اینکه اگر مسافران کمتر از 20 تا 30 دقیقه در  حمل و نقل عمومی باشند خطر کمتری آنها را تهدید می‌کند ولی اگر طولانی‌مدت باشد احتمال آلودگی به کرونا وجود دارد. 

هاشمی در مورد سیستم تهویه حمل و نقل عمومی گفت: برنامه‌ای طراحی و انجام شده که هوا از بیرون گرفته شود و هوای داخل کابین گردش نیابد.

وی بیان داشت: در ایام نوروز تعداد مسافران به کمتر از 300 هزار نفر در روز رسید که هنوز تعداد مسافران نسبت به قبل از عید افزایش نیافته است. البته طی یک هفته آینده احتمالاً تعداد مسافران افزایش می‌یابد و در طی این هفته باید برای این موضوع مسئله نیز تصمیم‌گیری کنیم.

وضعیت تهران در هاله ای از ابهام

وضعیت تهران به لحاظ شیوع کرونا بحرانی شده و به گفته مسوولان بهداشت و درمان اگر اقدامات فوری صورت نگیرد وضعیت بسیار وخیم خواهد شد. کرونا در مترو و حمل و نقل عمومی در حال جولان است و باید چاره ای اندیشیده شود. تعطیلی تهران و لغو طرح ترافیک هم در حاله ای از ابهام است و  سرانجام آن هنوز مشخص نیست و باید دید مسوولان چه تصمیمی اتخاذ خواهند کرد.

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 2. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 3. علت اصلی شهادت سردار حجازی اعلام شد

 4. ایران چگونه پروژه‌های آمریکا را در منطقه ناکام گذاشت؟

 5. درس ریاضی به احمدی‌نژاد/ دارایی نهادهای انقلابی زیرنظر رهبری چقدر است؟

 6. جهانگیری: نگذاشتیم تورم، ونزوئلایی شود/ نتوانستیم با مردم خوب ارتباط بگیریم

 7. ژنرال اسرائیلی: توقف برنامه هسته ای ایران بسیار دشوار است 

 8. حواسمان به «پاکبان های مصلحتی» هست؟!

 9. حریرچی: کسانی که قرنطینه را رعایت نمی‌کنند مانند تروریست انتحاری هستند/ از بیمارستان‌های خصوصی گلایه داریم

 10. پرویز پرستویی: ما قهرمانان ملی را فراموش نمی‌کنیم

 11. غرضی: به محض اینکه مسئولیت پیدا کردم، تورم را صفر می‌کنم/ سال ۹۲ جواب هاشمی را ندادم رفت دنبال روحانی

 12. سردار سلامی: شهید حجازی هرگز لباس جهاد را از تن به در نکرد/ به صهیونیست‌ها می‌گوییم این شادی شما زودگذر است

 13. تایید استفاده مدیران شهرداری اردکان از واکسن پاکبانان

 14. کرونا جان یک بازیگر دیگر سینما را گرفت

 15. سردار فلاح زاده جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه شد

 16. چه کسی می‌خواهد تقصیر را گردن دیگران بیندازد؟

 17. درخواست بیش از ۲۱۰۰ استاد دانشگاه‌های کشور از مقامات و تیم مذاکره کننده هسته‌ای

پربحث‌های هفته

 1. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 2. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 3. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 4. بازی سیاسی با کارت برجام

 5. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 6. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 7. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 8. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 9. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 10. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 11. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 12. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 13. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 14. متناسب با تهدیدات ، بُرد موشک های خود را افزایش می دهیم

 15. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 16. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 17.  یک رتبه و چند نکته

 18. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 19. فیلم پیروزی‌های دولت روحانی ساخته شد! / «خودرو شخصی» به کارگردانی حسن روحانی

 20. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 21. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 22. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 23. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 24. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 25. آیا مردم در جمهوری اسلامی محجورند؟!

آخرین عناوین