جزئیات شهادت محیط‌بانان زنجانی/ شلیک بی‌رحمانه تیر به سر محیط‌بانان

حوادث،   4000118096 ۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست درباره اینکه شکارچی محلی چگونه جرات و کشتن دو محیط بان را با آن شیوه و زدن تیر خلاص دارد، گفت: هنوز نمی‌توانیم بگوییم تیرخلاص زدند. بهتر است بگویید که بی رحمانه به سرشان تیر زدند. یک شکارچی غیرمجاز، به بچه و بزرگ رحم نمی‌کند، ماده و نر یا باردار بودن گونه برایش مهم نیست. بی‌رحم است، قساوت قلبی دارد. مشخص است که این فرد کشتن انسان برایش راحت است.

جزئیات شهادت محیط‌بانان زنجانی/ شلیک بی‌رحمانه تیر به سر محیط‌بانان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سرهنگ جمشید محبت‌خانی با اشاره به اینکه امروز پیکر دو محیط بان شهید تشییع می‌شود، درمورد این پرونده گفت: شکارچی‌های دستگیر شده در اختیار پلیس آگاهی و مقامات قضایی استان زنجان هستند و دو نفر دستگیر شدند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا طی یک ساعت تعقیب و گریز، نیروی کمکی به دو محیط بان شهید زنجانی نپیوسته است، اظهار کرد: نبود نیروی کمکی مطرح نبوده است. زمانی که دو محیط بان با شکارچی‌ها در منطقه برخورد کردند به یک نیسان مشکوک می‌شوند، ایست می‌دهند و مظنون می‌شوند. نیسان نمی‌ایستد و فرار می‌کند.

 فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: محیط بانان به دنبال نیسان به سمت جاده اصلی می‌روند و با یگان حفاظت محیط زیست استان تماس می‌گیرند، می‌گویند که در جاده اصلی، ۱۵ کیلومتر بعد جاده راه ببندند. در پی این تماس، نیروی کمکی در همان جایی که صحبت شده بود، مستقر می‌شود اما حدود ۱۰ کیلومتر قبل از آن محل، نیسان به جاده فرعی می‌پیچد و وقتی محیط بانان به جاده فرعی می‌پیچند، ارتباط قطع می‌شود.

محبت خانی اضافه کرد:  نیروی کمکی نگران می‌شود و دنبال محیط بانان می‌رود اما این ۱۰ کیلومتر مانده به محل راه مسدود شده، حدود ۲۰۰- ۳۰۰ راه فرعی دارد، نمی دانستند محیط بانان به کدام راه فرعی پیچیدند. محیط بانان نیز جواب تلفن خود را نمی‌دادند.

وی درمورد امکان ردیابی از طریق سیم کارت تاکید کرد: همکاران یگان محیط زیست از طریق موبایل و با کمک نیروهای امنیتی بنا به درخواست محیط زیست، حدود محلی که محیط بانان بودند را مشخص کردند و بر اساس آن، تا صبح گشتند اما محیط بانان را پیدا نکردند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: ۱۲ اکیپ دنبال محیط بانان بودند و نمی‌دانستند شهید شدند، گمان می‌کردند شاید محیط بانان زنده و به کمک نیاز داشته باشند. همه درحال جست وجو بودند تا حدود ساعت شش و نیم صبح که یکی از تیم‌ها به من گفت که پیدایشان کردند.

محبت خانی ادامه داد: یک نفر نیز به محل حادثه می‌آید. آن فرد مظنون اول و پلیس آگاهی هم بلافاصله حضور پیدا کرده بود. از طریق همان مظنون بقیه موارد کشف شد.

وی در پاسخ به این پرسش که شکارچی محلی چگونه جرات و کشتن دو محیط بان را با آن شیوه و زدن تیر خلاص دارد، گفت: هنوز نمی‌توانیم بگوییم تیرخلاص زدند. بهتر است بگویید که بی رحمانه به سرشان تیر زدند. پاسخ من این است که یک نفر که شکارچی است و به‌راحتی غیرمجاز به شکار می‌رود. خارج از فصل شکار، به بچه و بزرگ رحم نمی‌کند، سن برایش مهم نیست، ماده و نر یا باردار بودن گونه برایش مهم نیست و اهمیت نمی‌دهد که اکنون فصل زاد و ولد هست. بی‌رحم است، قساوت قلبی دارد و به راحتی می‌تواند یک گونه را بزند، مشخص است که این فرد روحیه خشنی دارد و کشتن انسان هم برایش راحت است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور یادآور شد: به سرمحیط بانان تیر خورده است اما دانستن چگونگی ماجرا را باید صبر کنیم تا بازجویی‌ها تمام شود، اعتراف بکنند که چگونه محیط بانان را شهید کردند. آن هنگام توسط پلیس اعلام می‌شود.

محبت‌خانی درمورد انجام اقدامات لازم برای پیشگیری از وقوع چنین جنایاتی گفت: در سه سال اخیر هر سال تعداد پرونده‌ها، کشف سلاح و دستگیری‌هایمان بیشتر بوده اما روند تعداد شهدا نزولی است و این موضوع به خاطر آموزش همه محیط بانان، تامین تجهیزات و جلیقه‌های ضد گلوله و تفهیم قانون به‌کارگیری سلاح است. ان شاءالله اگر مقام محترم قضایی ورود کند و شکارچی‌ها برابر قانون سریع‌تر به مجازات کارشان برسند، این امر می‌تواند بازدارنده باشد.

وی با اشاره به مکاتبه روز گذشته رییس سازمان محیط زیست با رییس قوه قضاییه گفت: محیط بانی جزو محدود شغل‌هایی در کشور است که درب شهادت در آن باز است چون طرف مقابل سلاح دارد. کسی بدون اسلحه به شکار نمی آید. وقتی محیط بان به شکارچی ایست می‌دهد، او از ترس اینکه سلاحش توقیف شود و به زندان برود، به سمت محیط بان شلیک می کند؛ مگر زمانی که شکار غیرمجاز به صفر برسد و برای این امر نیاز است که یک اتاق فکر تشکیل شود تا ببینیم چه کار می‌توان انجام داد تا شکار غیرمجاز مسلح به صفر برسد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور درمورد نیاز به به‌کارگیری توان نیروهای محلی برای مقابله با شکارچیان به‌ویژه اینکه قاتلان دو محیط بان زنجانی شکارچی محلی بودند، گفت: چرا می گوییم ۸۰ میلیون محیط بان؟ یکی از راه‌های نجات محیط زیست ایران تقویت مباحث فرهنگی است. در محیط زیست باید به صورت ایجابی کار انجام شود یعنی ۸۰ میلیون محیط بان باید شکل بگیرد. در این صورت مردم که ناظر محیط زیست هستند، نمی‌گذارند شکار غیرمجاز صورت گیرد. نمی‌توانیم همه کار را به ۳۵۰۰ محیط بان بسپاریم. ۸۰ میلیون محیط بان یعنی همه ورود کنند.

محبت خانی افزود: مقام معظم رهبری نیز هر گونه فعالیت برای محیط زیست را فعالیتی دینی و انقلابی خواندند و فرمودند همه باید ورود کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا محیط بانان شهید از سلاح خود استفاده کرده بودند و آمادگی برخورد مسلحانه داشتند؟ گفت: بله. جای دو تیر در نیسان است. باید پرونده کامل شود تا نقطه ضعف و قوت را احصاء کنیم. باید اعتراف کنند که چه کار کردند. انتظار می‌رود تا هفته آینده پرونده کامل شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور درمورد مشکلات مطرح شده برای پیگیری حقوق محیط بانان شهید و همکاری بنیاد شهید، اظهار کرد: اخیرا و در دو ماه گذشته قول‌های همکاری بسیار خوبی دادند. ان شاالله که مشکلات قبلی به‌زودی حل شود.

محبت خانی با تشکر از مردم و رسانه ها بابت حمایت دلی به عنوان بازوی اجرایی محیط زیست، گفت: استدعا دارم برای اینکه شرمنده بچه ها نباشیم مردم بیشتر برای حفظ محیط زیست، فعال باشند و کارت همیار محیط زیست دریافت کنند.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. در پاسخ به اقدامات تروریستی میز مذاکره را ترک کنید

 2. «همه با هم»؛ شعار انتخاباتی سید حسن خمینی؟!

 3. معادله تروریست های اسراییلی و جنتلمن های غربی در ماجرای نطنز

 4. نطنز و خودنمایی های حقیرانه رژیم صهیونیستی

 5. بحث جنجالی مجری شبکه دو با مسئول دولتی/مجری دهن مرا باز نکنید

 6. افسر پیشین ارتش آمریکا: با نگاهی به عین‌ الاسد، دقت موشک‌های ایران را درک کنید

 7. نگرانی محافل امنیتی اسراییل از انتقام ایران

 8. آیا آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است؟

 9. حمله به مرکز جاسوسی موساد رژیم صهیونیستی در شمال عراق

 10. در ستاد مبارزه با کرونا چه خبر است؟!

 11. بازی سیاسی با کارت برجام

 12. ایران وارد فاز غنی سازی ۶۰ درصدی شد

 13. وعده تکراری احمدی‌نژاد برای افشاگری/ زمزمه کاندیداتوری همتی/ وضعیت پیچیده لاریجانی در انتخابات/ چرا ظریف اعلام کرده نامزد نمی‌شود؟

 14. روحانی: با مذاکره مشکلی نداریم/ غنی‌سازی ۶۰ درصدی پاسخ‌ به شرارت‌ها بود/ دست ما را باز بگذارید؛ ۱۰۰ روز ‌آخر هم تحریم را می‌شکنیم

 15. پرونده نفوذ و خرابکاری را ببندید !

 16. تعدد نامزدها؛ تهدید یا فرصت؟!

 17. دیپلمات با سابقه آمریکایی: دیوار تحریم ها علیه ایران را زودتر بشکنید

 18. رفع تحریم ها در گرو پایان دادن به «بازی» آمریکا

 19. راه‌حل سردار دهقان برای خروج پرونده هسته‌ای از بن‌بست/ شعار حسن خمینی انتخاب شده است؟/ انتقادات اصولگرایان از نامزدی جلیلی/ تقاضا برای برخورد قضایی با روحانی

 20. تحلیل گر برجسته جهان عرب: قدرت‌نمایی ایران شادی اسرائیلی‌ها را به عزا تبدیل می کند

 21. آقا سید حسن خمینی نگرانیم

 22. جزئیاتی از خسارت‌های حادثه نطنز/ قطعات تعمیری بازگشته به ایران حامل ۳۰۰ پوند مواد منفجره بوده

 23. جلسه افشاگری اصلاح‌طلبان علیه اصلاحات/ کرباسچی به تاجزاده: مردم گفتمان نمی‌خواهند وضع موجود تقصیر ماست

 24. «بدترین دولت به روایت آمار»/ رکوردشکنی دولت روحانی در تعمیق فقر

 25. ادعای نیویورک‌تایمز درباره حادثه نطنز: این سانحه با انفجاری بزرگ رخ داده/ نه ماه طول می‌کشد که تولید اورانیوم غنی شده بازیابی شود

آخرین عناوین