دو ساعت گفتگو و این همه جعل؟!

سیاسی،   4000118014 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
دو ساعت گفتگو و این همه جعل؟!

کبری آسوپار طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت: محمدجواد ظریف، هفته گذشته در گفتگویی اینترنتی حاضر شد و به سوالات چهره‌های مشهور مجازی و سیاسی پاسخ گفت.

موضوع آن گفتگو گرچه امضای سند همکاری میان ایران و چین بود، اما مباحث مختلفی در آن مطرح شد. ظریف البته در مقام وزیر خارجه و امضاکننده سند همکاری با چین، کمترین کاری که برای اقناع افکار عمومی می‌توانست انجام دهد، وقت گرفتن از رسانه ملی و گفتگوی تلویزیونی با مردم بود. به دلایلی که فرصت بررسی‌اش اینجا نیست، سند همکاری ایران و چین با حملات رسانه‌ای غرب مواجه شد و این موضوع، وظیفه‌ای مضاعف بر تکلیف پاسخگویی مسئولین را بر دوش وزارت خارجه قرار می‌داد. با این حال، وزارت خارجه بجای گفتگو با مردم، راه صحبت با سلبریتی‌های سیاسی و مجازی را در پیش گرفت و تریبونی یک طرفه را همچون یک نشست خبری برگزید که بپرسند و هر چه علاقه دارد جواب بدهد و فرصت مباحثه و مناظره و راستی آزمایی نباشد. تلاش شد آن گفتگو یک گفتگوی مردمی القا شود؛ اما سلبریتی‌های مجازی و نمایندگان مجلس و آقازاده‌های سیاسی و ... مردم نیستند.

این گزارش مشخصاً به بررسی چند ادعای وزیرخارجه در آن گفتگو می‌پردازد:

اول آنکه او دعوت سردار قاسم سلیمانی به روسیه را نتیجه برجام دانست و تصریح کرد تا قبل از برجام دولت روسیه فرمانده نیرو قدس ایران را به مسکو دعوت نمی‌کرد.

دوم آنکه ظریف انتخاب علی لاریجانی به سمت مسئول سند راهبردی ایران و چین را پیشنهاد خود دانست و بدین وسیله کم‌کاری دولت در این زمینه را که موجب انتقال مسئولیت مذکور به لاریجانی توسط نظام شد، رد کرد.

سوم آنکه او سخنانش در مورد سیستم دفاعی ایران را که با تذکر چندباره و علنی رهبری مواجه شد، دروغ پردازی یک خبرگزاری دانست و موضع خود در این زمینه را همچون موضع رهبری عنوان کرد.

چهارم آنکه ظریف اجرایی شدن سند همکاری میان ایران و چین را منوط به پذیرش FATF دانست.

جنگ سوریه و برجام؛ ارتباطی توهمی!

اول بار نیست که از اردوگاه دولت و اصلاح‌طلبان جنگ با تروریسم و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران به برجام ربط داده می‌شود. زمانی که سردار سلیمانی در نامه‌ای به رهبرانقلاب پایان حکومت داعش را اعلام کردند، رسانه‌های حامی دولت با نادیده گرفتن سال‌ها نبرد نیروهای ایرانی و سوری و لبنانی و افغانی و پاکستانی و عراقی با داعش، آن را نتیجه برجام دانستند.

این ادعا در حالی مطرح شد که جریان حامی دولت روحانی، در همه این سال‌ها بارها مخالفت خود را با سیاست‌های منطقه‌ای ایران و خصوصاً حضور در جنگ سوریه و نبرد با داعش اعلام کرده بودند. حتی زمانی هم که با تلاش‌های نظام و قاسم سلیمانی روسیه به هم پیمانی برای ایران و سوریه در نبرد با داعش تبدیل شد، حامیان دولت به مخالفت پرداختند. حال آنکه اگر روابط ایران و روسیه معلق به برجام مانده بود، یقیناً از خیر دستاوردسازی برای برجام نمی‌گذشتند و آن را هم به لیست دستاوردهای توهمی برجام بی فرجام اضافه می‌کردند.

دولت روحانی با رویکرد ایجاد رابطه با غرب بر سرکار آمد و برای آنکه به دوستان غربی‌شان برنخورد، رابطه با روسیه و چین را دنبال نکرد. قاسم سلیمانی هم قبل و بعد برجام در لیست سیاه ایالات متحده آمریکا بود؛ او تحریم بود و تحریم ماند. حتی پس از برجام کل نهاد «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» در لیست گروه‌های تروریستی دولت آمریکا قرار گرفت. لذا برجام نتوانست در وضعیت تحریم یا اعتبار فرمانده نیرو قدس ایران تغییری ایجاد کند.

و کلام آخر اینکه اگر قرار است سفر سردار به روسیه نتیجه امضای برجام باشد، چرا ترور او را نتیجه برجام ندانیم؟ قاسم سلیمانی سال‌های طولانی هدف پیگیری و ترور سازمان‌های اطلاعاتی و نظامی آمریکا بود، چرا تا پیش از برجام این ترور انجام نشده بود؟ اگر قرار است فقط ادعا کنیم و استدلال و سند و حتی تحلیلی پشت حرف‌هایمان را نباشد و صرفاً از زمان انجام وقایع، تحلیل بسازیم، ترور سردار هم بعد از برجام روی داد.

لاریجانی چگونه مسئول سند همکاری ایران و چین شد؟

جواد ظریف برای پوشاندن کم کاری دولت در ماجرای توسعه روابط با چین، در گفتگوی اینترنتی خود، مدعی می‌شود که علی لاریجانی را چینی‌ها نمی‌شناختند و من او را به چینی‌ها معرفی کردم. لاریجانی البته از ورود به این حاشیه سازی ظریف خودداری کرده، اما چهره‌های نزدیک به لاریجانی در روزهای اخیر به تبیین موضوع پرداختند و ضمن تاکید بر بی میلی دولت به رابطه با چین و دلخوری دولت چین از مقامات دولت روحانی، از انتقال مسئولیت این سند از دولت به لاریجانی توسط رهبر انقلاب گفته‌اند. همان زمانی هم که لاریجانی به چین رفت، در محافل خبری و بعضاً رسانه‌ها تصریح شد که او نه در مقام رئیس مجلس، بلکه به عنوان نماینده حاکمیت ایران و رهبر انقلاب به چین می‌رود.

علاءالدین بروجردی، رئیس گروه دوستی ایران و چین در مجلس نهم می‌گوید: «در سفر رئیس‌جمهور چین به ایران، با ایشان بد برخورد شد و حتی به محافظ رئیس‌جمهور چین اهانت کردند. به دلیل این اقدامات، مذاکره با مقامات چینی از دولت به رئیس مجلس منتقل شد.» او در مورد سند همکاری ایران و چین توضیح می‌دهد که: «هر چه پیگیری می‌کردیم، این تفاهمنامه امضا نمی‌شد. بنده خیلی پیگیری کردم.

این دولت چنین فرصت‌سوزی‌هایی کرده است. رئیس‌جمهور برای معاون اول خود حکم زده بود که موضوعات اقتصادی ایران و چین را پیگیری کند اما هیچ کاری انجام نشد و به همین دلیل این سمت به آقای لاریجانی منتقل شد.»

منصور حقیقت‌پور، مشاور علی لاریجانی هم دادن مسئولیت این سند همکاری به لاریجانی را «حکم رهبری» می‌داند: «مقامات چینی عنوان می‌کردند که دولت ایران پس از برجام دولت چین را تحویل نگرفت و در واقع چین را تحقیر کرد و ما حاضر به همکاری با دولت ایران نیستیم ولی اگر «نظام» جمهوری اسلامی می‌خواهد با ما تعامل کند، ما هستیم. مقام معظم رهبری در آن زمان رئیس مجلس وقت [علی لاریجانی]‌ را به عنوان مسؤول پیشبرد سند همکاری با چین می‌کنند و برای وی در این باره حکم صادر و آقای لاریجانی را رسما برای این منظور به مقامات چینی معرفی می‌کنند.»

تذکر علنی رهبری به ظریف در مورد سیستم دفاعی

محمدجواد ظریف در حالی سخنش در مورد سیستم دفاعی ایران را دروغ پردازی یک خبرگزاری می‌داند که صریحاً در سخنرانی روز دانشجو در دانشگاه تهران گفت که «غربی‌ها از چهار تا تانک و موشک ما نمی‌ترسند، از مردم ایران می‌ترسند. آیا فکر کردید آمریکا که می‌تواند با یک بمب، تمام سیستم دفاعی ما را از کار بیاندازد از سیستم دفاعی ما می‌ترسد؟» و همین سخن دوبار تذکر علنی رهبری را موجب شد. آیا رهبری هم فریب دروغ‌پردازی یک خبرگزاری را خوردند؟

رهبرانقلاب تیرماه ۹۳ در یک سخنرانی عمومی فرمودند: «یک وقتى یکى از مسئولین کشور درباره‌ى مسائل نظامى یک نظرى داده بود که خب مطابق واقع نبود؛ بنده گفتم یک "تور نظامى" براى مسئولین کشور قرار بدهید؛ بیایند یک خرده‌اى در محیطهاى نظامى گردش کنند، حقایقى را، واقعیّاتى را ببینند، معلوماتشان نسبت به موجودىِ نظامى کشور بالا برود.»

اول فرودین ماه ۱۴۰۰ هم رهبری فرمودند: «بعضی‌ها هستند داخل را اصلاً قبول ندارند؛ همان حرف قدیمی را میگویند که در داخل، فقط لولهنگ را میتوانند [بسازند]؛ نمیدانند که در داخل چه خبر است. یک وقتی یکی از آقایان یک چیزی راجع به مسئله‌ی دفاعی گفته بود، من گفتم یک تور دفاعی بگذارید تا آقایان بیایند یک خرده‌ای بچرخند و ببینند از لحاظ دفاعی در کشور چه خبر است.»

معلوم نیست ظریف چه چیزی را انکار می‌کند و تقصیر دیگران می‌اندازد!

معطل کردن همکاری با چین برای FATF

ظریف می‌گوید اگر FATF را نپذیریم، اجرایی شدن سند همکاری با چین به مشکل می‌خورد. این در حالی‌ست که چینی‌ها با علم به وضعیت ایران در این زمینه، این سند همکاری را امضا کرده‌اند و پیش از این و حتی در اوج تحریم‌ها و فشار حداکثری آمریکا بر ایران، معتقد به توسعه همکاری اقتصادی با ایران بودند و عدم پذیرش FATF را مانع ندانستند. بلکه دولت روحانی اعتقادی به این توسعه همکاری نداشت.

علاءالدین بروجردی در گفتگو با مهر با تشریح سنگ اندازی‌های دولتمردان روحانی در توسعه روابط ایران با چین، می‌گوید: «سفیر سابق چین در ایران نامه‌ای به من نوشت که «شما این‌گونه می‌خواهید از منافع ملی خود دفاع کنید؟ ما سه بار چنین تسهیلاتی را به روسیه داده‌ایم و این تسهیلات ویژه برای کشورهای نزدیک به ما است» این نامه به عنوان یک سند تاریخی است.»

به نظر می‌رسد ظریف می‌خواهد نظام را تحت فشار قرار دهد که اگر FATF را نپذیریم، ما هم سند همکاری را اجرایی نخواهیم کرد. گروکشی منافع ملی برای اعمال نظرات جناحی اول بار نیست که در دولت روحانی و وزارت ظریف رخ می‌دهد و خود مجالی دیگر می‌طلبد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۰۳۳۸۰۰۸:۴۳:۴۶ ۱۴۰۰/۱/۱۸
ظاهرا گاندوسازان در سایتها هم دست به کار شده اند!!!
ناشناس۱۹۰۳۸۹۷۱۳:۰۸:۲۱ ۱۴۰۰/۱/۱۸
ترور سردار سلیمانی را به برجام ربط دادن واقعا خلاف عقل و انصاف است. بعد از حوادث تلخ آبان 98 دولت آمریکا احساس کرد شکاف مردم و حاکمیت ایران بسیار عمیق شده و این ترور را انجام داد اما از تشییع با شکوه سردار شوکه شد.
ناشناس۱۹۰۳۹۰۵۱۳:۱۲:۲۶ ۱۴۰۰/۱/۱۸
چرا همیشه به جای جواب، یه چیزای دیگه میگین!؟!؟
ناشناس۱۹۰۳۹۷۰۱۳:۳۶:۴۷ ۱۴۰۰/۱/۱۸
دستتان رو شده!
ناشناس۱۹۰۳۳۸۹۰۸:۴۹:۲۹ ۱۴۰۰/۱/۱۸
وزیر خارجه در ایران تنها مجری اوامر است. وقتی رییس جمهور «مامور خرید» است، وزیر خارجه دیگر جای خودش را دارد.
ناشناس۱۹۰۳۹۰۴۱۳:۱۱:۴۵ ۱۴۰۰/۱/۱۸
شما هم دلت رو با این حرفها خوش کن!
ناشناس۱۹۰۳۹۰۶۱۳:۱۳:۱۰ ۱۴۰۰/۱/۱۸
زمان جلیلی هم همین حرف رو می‌زدیم!؟!؟
ناشناس۱۹۰۳۹۷۳۱۳:۳۹:۲۱ ۱۴۰۰/۱/۱۸
خخخه آنجایی که خوب پیش می رود ما همه کاره هستیم! عزیزم این حرف ها دیگر حنایی ندارد برای فرار و به جلو ولی ظاهرا عده ساده لوح همچنان....!
محسن۱۹۰۴۵۴۲۱۶:۴۸:۵۹ ۱۴۰۰/۱/۱۸
واسه همینه حتما برای ریاست جمهوری خودشون رو به آب و آتش میزنند و به مملکت چوب حراج
ناشناس۱۹۰۳۴۰۳۰۸:۵۶:۵۹ ۱۴۰۰/۱/۱۸
گذشت‌زمان‌نشان‌خواهددادکه‌شما‌راست‌میگویید‌یاظریف‌
ناشناس۱۹۰۳۹۰۸۱۳:۱۴:۲۱ ۱۴۰۰/۱/۱۸
یعنی 8سال برای گذشت زمان کافی نیست!؟ یعنی الان معلوم نیست امضای کری تضمینه یا نه!؟
ناشناس۱۹۰۳۹۸۲۱۳:۴۲:۳۱ ۱۴۰۰/۱/۱۸
فیلم ها همگی موجود است و نیازی به زمان نیست طالب باش و برو ببین تا دروغ گویی را...!
ناشناس۱۹۰۳۴۳۴۰۹:۱۶:۳۴ ۱۴۰۰/۱/۱۸
بعضی ها در روز روشن هم همه چیز را انکار می کنند. الم یعلم بان الله یری؟
ناشناس۱۹۰۳۴۳۸۰۹:۱۹:۰۲ ۱۴۰۰/۱/۱۸
نکنه رأی چین و روسیه به شش قطع نامه تحریمی شورای امنیت و فصل ۷ هم مقصرش روحانی و ظریف هستند؟
ناشناس۱۹۰۳۹۷۷۱۳:۴۰:۳۹ ۱۴۰۰/۱/۱۸
دوستانشان در آشوب 88 و قبل آن بین المللی کردن برنامه داخلی هسته ای
ناشناس۱۹۰۳۴۳۹۰۹:۱۹:۵۶ ۱۴۰۰/۱/۱۸
آقای سیاستمدار ! با دروغ آبروی رفته باز نمی گردد با صداقت شاید.
ناشناس۱۹۰۳۴۸۲۰۹:۴۲:۵۸ ۱۴۰۰/۱/۱۸
اين قصه سر دراز دارد....ظریف و ما ادراک ظریف !!!!
ناشناس۱۹۰۳۵۱۰۱۰:۰۲:۴۱ ۱۴۰۰/۱/۱۸
بارها گفتیم وقتی افراد نامحرم پست و مقام بگیرند.....!
ناشناس۱۹۰۳۵۲۱۱۰:۰۹:۱۲ ۱۴۰۰/۱/۱۸
اینها می خواهند fatf را اجرا کنیم تا همین مقدار دور زدن تحریم را هم ببندن تا مردم له شوند تا به اهداف برسند
گورخواب۱۹۰۳۵۵۶۱۰:۲۹:۰۸ ۱۴۰۰/۱/۱۸
ظریف و روحانی اگر بگن دو چهارتا میشه هشتا بعضی که دیگه حناشون نزد مردم رنگی ندارد و خود را قیم مردم می دانند می گویند گفته هشتاد.
ناشناس۱۹۰۳۹۱۵۱۳:۱۷:۵۲ ۱۴۰۰/۱/۱۸
اگه ظریف و روحانی هم بگن دو دو تا میشه هشتاد، فیلمش هم موجود باشه، بعضی‌ها میگن منظورش ۴تا بوده.
ناشناس۱۹۰۳۶۱۸۱۱:۰۷:۲۰ ۱۴۰۰/۱/۱۸
غرب گرایی دولتمردان واضح و روشن است و جالب آنکه غربیها توجهی به اعتماد بیش از حد دولتمردان کشورمان نکردند و سالها ایران را در بلاتکلیفی قرار دادند .
ناشناس۱۹۰۳۶۴۰۱۱:۱۵:۰۵ ۱۴۰۰/۱/۱۸
درود بر ظریف
ناشناس۱۹۰۳۶۵۸۱۱:۲۲:۳۹ ۱۴۰۰/۱/۱۸
چه درد و داغی دارید از ظریف؟ حیف از این مرد، که لایقش نیستید
ناشناس۱۹۰۳۸۹۳۱۳:۰۵:۵۷ ۱۴۰۰/۱/۱۸
از نظر کسی که در ( خواب سفارشی هست ) نباید دلخور شد .
ناشناس۱۹۰۳۹۱۹۱۳:۱۹:۱۱ ۱۴۰۰/۱/۱۸
امضای جان کری تضمینه!!!!! مردم یادتان هست!؟
ناشناس۱۹۰۳۹۸۹۱۳:۴۳:۵۱ ۱۴۰۰/۱/۱۸
یک بقالی بیشتر می فهمد چگونه از کشور دفاع کند ولی اگر این آقا از عمد هم دنبال مدینه فاضله باشد که بیچاره ایران که دست چه کسانی افتاده
ناشناس۱۹۰۳۶۹۷۱۱:۴۷:۲۱ ۱۴۰۰/۱/۱۸
خوشبختانه عمر این دولت رو به پایان است و دیگه به گروکشی نمیرسه
بهنام۱۹۰۳۸۵۷۱۲:۵۵:۰۶ ۱۴۰۰/۱/۱۸
عمر این دولت تمام است ولی متأسفانه عمر این غرب‌پرستی نه.
ناشناس۱۹۰۳۷۲۷۱۲:۰۱:۴۵ ۱۴۰۰/۱/۱۸
ظریف مؤدبانه دروغ میگه
ناشناس۱۹۰۳۹۳۲۱۳:۲۳:۱۳ ۱۴۰۰/۱/۱۸
مطمئن باشید که آقایان ظریف و ...... پس از اتمام کار این دولت با انتصاب در پستی خصولتی برای مدتی بسیار طولانی به خارج از کشور خواهند رفت تا ..... .
محسن۱۹۰۳۹۷۲۱۳:۳۷:۱۸ ۱۴۰۰/۱/۱۸
اصلا این کبری خانم کی هستند ، که اطلاعاتشون کامل تر از بزرگترین مرد سیاست این مملکت و در زمان مسئولیت اون هست ؟ لا اقل بذارید 6 ماه از وزارت اون بگذره بعد بگید ما بیشتر از تو میفهمیم
ناشناس۱۹۰۴۰۵۱۱۴:۰۳:۲۲ ۱۴۰۰/۱/۱۸
اصلا چرا کرونا را نتیجه برجام ندانیم؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «روحانی بود، خیلی خوب بود»

  2. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

  3. ذوالنوری: اصلاح‌طلبان برای کار جهادی به افغانستان بروند و نشان دهند به دردی می‌خورند

  4. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

  5. آینده محتوم خودروسازی ایران

  6. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

  7. روایت نشریه آمریکایی از وضعیت جدید مذاکرات وین

  8. برگ سبز خودرو و آغاز جدالی دوباره

  9. بالاخره "عنابستانی" از سرباز وظیفه‌شناس راهور رسماً عذرخواهی کرد!

  10. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

  11. امید لبنانی ها باز هم ناامید می شود؟!

  12. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

  13. توافق مجدد ایران با آژانس انرژی اتمی درباره دوربین‌های نظارتی/ کوچ قاضی‌زاده هاشمی از مجلس به دولت/ استقبال اصلاح‌طلبان از اقدامات اژه‌ای

  14. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

  15. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

  16. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

  17. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

  18. رئیسی: برخی دم از این می‌زنند که دوباره ‌محصولات کره‌ای وارد کشور شود/دیگر اجازه واردات نمی‌دهیم

  19. ما و پنجشیریان

  20. پایان خوش ماجرای عنابستانی و سرباز راهور!/ دفاع عباس عبدی از سیاست کلی ایران در قبال طالبان/ واکنش مهدی فضائلی به پرسش‌ها درباره واکسیناسیون

  21. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

  22. قاضی زاده هاشمی:موضوع امروز استعفا نیست بلکه رفتن از سنگری به سنگر دیگر است

  23. مانع آزادسازی واردات خودرو کیست؟

  24. بارقه های امید در دل مردم

  25. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. «روحانی بود، خیلی خوب بود»

   2. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

   3. ذوالنوری: اصلاح‌طلبان برای کار جهادی به افغانستان بروند و نشان دهند به دردی می‌خورند

   4. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

   5. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

   6. روایت نشریه آمریکایی از وضعیت جدید مذاکرات وین

   7. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

   8. توافق مجدد ایران با آژانس انرژی اتمی درباره دوربین‌های نظارتی/ کوچ قاضی‌زاده هاشمی از مجلس به دولت/ استقبال اصلاح‌طلبان از اقدامات اژه‌ای

   9. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

   10. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

   11. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

   12. رئیسی: برخی دم از این می‌زنند که دوباره ‌محصولات کره‌ای وارد کشور شود/دیگر اجازه واردات نمی‌دهیم

   13. ما و پنجشیریان

   14. پایان خوش ماجرای عنابستانی و سرباز راهور!/ دفاع عباس عبدی از سیاست کلی ایران در قبال طالبان/ واکنش مهدی فضائلی به پرسش‌ها درباره واکسیناسیون

   15. قاضی زاده هاشمی:موضوع امروز استعفا نیست بلکه رفتن از سنگری به سنگر دیگر است

   16. بارقه های امید در دل مردم

   17. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

   18. حسین فریدون و هادی رضوی ماه‌هاست که در مرخصی هستند

   19. انتقاد علی مطهری از مصوبه برجامی مجلس

   20. واردات خودروی خارجی آزاد می شود

   21. بیانیه‌ مشترک ایران و آژانس: اجازه به بازرسان برای سرویس فنی تجهیزات نظارتی و جایگزینی کارت‌های حافظه

   22. نظرات برگزیده مخاطین الف: سفرهای رئیسی بدون عمل به وعده ها فایده ای ندارد/ تجربه برجام را دوباره تکرار نکنیم/ طالبان دقیقا چه تغییری کرده است؟

   23. حسین شریعتمداری: آژانس شتر مجنون است پیاده شوید

   24. پیام انتخاب علی باقری برای مذاکرات هسته‌ای/ دو حرف متفاوت ،داستان و سخنگو/  اما و اگرها درباره بازگشت لاریجانی به سیاست

   25. جمعه‌های جهادی/ بازدید های رئیس جمهور

   آخرین عناوین