کرونا یکی از نگرانی‌های جدی برگزاری انتخابات

سیاسی،   4000117096

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با تشریح اینکه همه مقدمات برای برگزاری انتخابات در خرداد ماه سال جاری فراهم شده است، گفت: یکی از نگرانی های جدی در این حوزه موضوع کروناست که در این عرصه دستورالعمل های بهداشتی لازم جهت حفظ سلامت جان شهروندان به اتفاق همکاران مان در وزارت بهداشت و شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی تهیه شده است.

کرونا یکی از نگرانی‌های جدی برگزاری انتخابات

به گزارش ایسنا، سید اسماعیل موسوی اظهار کرد: از روز شانزدهم فروردین نام‌نویسی از داوطلبان انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی روستا در بیش از ۳۸ هزار روستا و تیره عشایری در سراسر کشور آغاز شده است.

دبیر ستاد انتخابات کشور با تشریح اینکه فرآیند ثبت‌نام داوطلبین یک هفته ای است، گفت: طبق روال ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی روستا از ساعت ۸ صبح آغاز و تا ساعت ۱۸ ادامه خواهد یافت و دواطلبین در طی این هفت روز فرصت دارند کار ثبت نام شان را نهایی کنند.

موسوی در پاسخ به این پرسش که منظور از تیره عشایری چیست گفت: هر کدام از تیره‌های عشایری که دارای ۲۰ خانوار یا ۱۰۰ نفر جمعیت باشد واجد شرایط داشتن شورا خواهد بود.

وی در این خصوص گفت:  بیش از ۴۰۰ تیره عشایری در سراسر کشور واجد شرایط داشتن شوراست و تشکیل شوراهای اسلامی در این تیره ها طبق قانون انجام می گیرد.

موسوی همچنین در پاسخ به این سوال که تیره های عشایری معمولا با موضوع کوچ مواجه هستند؛ چه برنامه ریزی برای این موضوع  در نظر گرفته شده است، گفت: محوریت برنامه ریزی در این عرصه با فرمانداری ها بخشداری هاست و در این خصوص برنامه ریزی های لازم برای برگزاری انتخابات شان در هر کجا که باشند، پیش بینی شده است.

موسوی  همچنین در خصوص واجدین شرایط ثبت نام کنندگان هم گفت: تعداد اعضای اصلی شورای روستاهای زیر ۱۵۰۰ نفر جمعیت، سه نفر و روستاهای بالاتر از ۱۵۰۰ نفر جمعیت، پنج نفر است.

دبیر ستاد انتخابات کشور خاطرنشان کرد: داوطلبان شورای روستاهای زیر ۱۵۰۰ نفر باید سواد خواندن و نوشتن داشته باشند و داشتن مدرک تحصیلی دیپلم برای داوطلبان شوراهای روستایی با جمعیت بیش از ۱۵۰۰ نفر ضروری است.

سخنگوی ستاد انتخابات در خصوص میانگین روستاهای کشور هم گفت: در مجموع از ۳۸ هزار روستای موجود در سراسر کشور، ۲ هزار و ۵۳۳ روستا دارای بیش از ۱۵۰۰ نفر جمعیت هستند.

وی همچنین گفت: وضعیت نظام وظیفه، گواهی عدم سوء پیشینه و اسناد سجلی برای هر دو گروه شوراها الزامی است و باید همراه داشته باشند.

موسوی در خصوص روش های چندگانه در خصوص ثبت نام با توجه به شیوع ویروس کرونا گفت: موضوع کرونا از یک سال گذشته در کشور وجود دارد و در این خصوص پیش بینی های بهداشتی تهیه شده است.

وی اضافه کرد: تلاش ما این است حضور مردم را در  در فرایند ثبت نام کم کنیم و در این خصوص  داوطلبان می‌توانند با استفاده از روش‌های نصب اپلیکیشن (نرم افزار) مربوطه روی گوشی همراه خود، نصب بر روی دسکتاپ کامپیوتر شخصی، مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و یا با حضور در بخشداری‌ها نسبت به بارگذاری مدارک و ثبت نام در پورتال وزارت کشور اقدام کنند.

موسوی تشریح کرد: این روش ثبت نام تا امروز موفقیت آمیز بوده و استقبال خوبی از سوی داوطلبین داشته است.

دبیر ستاد انتخابات در خصوص روند ثبت نام هم گفت: ثبت نام داوطلبین شوراهای روستاها در بخشداری و در شهرها در فرمانداری ها صورت می گیرد.

دبیر ستاد انتخابات در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه  پس از پایان نام‌نویسی از داوطلبان در ۲۲ فروردین، چه فرایند طی می شود؛ گفت: باید از چهار مرجع ذیصلاح وزارت اطلاعات، دادگستری، نیروی انتظامی و سازمان ثبت احوال برای هر کدام از داوطلبان استعلام گرفته شود، اما قانونگذار پیش‌بینی کرده ابتدا هیئت‌های اجرایی بررسی مقدماتی درخصوص داوطلبان روستاها داشته باشند و اگر شناخت کافی نسبت به فرد مورد نظر نداشتند یا مظنون بودند از چهار مرجع ذی‌صلاح استعلام گرفته شود.

موسوی همچنین در پاسخ به سوال در خصوص جمع بندی ثبت نام شوراهای شهر در سال گذشته گفت: در طول یک هفته‌ای که ثبت‌نام شوراهای اسلامی شهر انجام شد، ۵۱ هزار و ۲۲۰ نفر برای ۱۳۹۰ شهر اقدام به ثبت نام کرده‌اند که مردان ۸۸ درصد از داوطلبان و زنان ۱۲ درصد از داوطلبان را تشکیل می‌دهند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور همچنین با اشاره به اینکه تا روز شانزدهم فروردین ماه ثبت‌نام ۸ هزار نفر در انتخابات شورای روستاها  نهایی شده است؛ گفت: ۱۲۰ هزار کرسی در شورای روستاها وجود دارد و در این خصوص انتظار می رود ۲۰۰ هزار نفر در این انتخابات ثبت‌نام کنند.

دبیر ستاد انتخابات کشور  در خصوص موضوع انتخابات الکترونیک هم گفت: انتخابات الکترونیک را یک مجموعه می دانیم.  یعنی همه مراحل ۲۵ گانه از ثبت نام تا شمارش آراء الکترونیکی باشد و در این خصوص طبق توافقات صورت گرفته با هیئت نظارت در مجلس شورای اسلامی مقرر شده در  ۸ کلانشهر و تعدادی از مراکز استان ها  بجز تهران تمام ۲۵ فرآیند انتخابات الکترونیکی اجرا شود.

موسوی در پاسخ به سوال دیگری ثبت نام سیزدهمین دوره  انتخابات ریاست جمهوری هم گفت: ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از ۲۱  اردیبهشت به مدت ۵ روز ثبت نام انجام خواهد گرفت. ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری صفر تا صدش در وزارت کشور انجام می گیرد. برای همین از الان در وزارت کشور امادگی های لازم برای پذیرش داوطلبین ریاست جمهوری تدارک دیده شده است.

وی در خصوص ثبت نام  میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری هم گفت: روند ثبت نام انتخابات میان دوره ای مجلس به اتمام رسیده است و مجموعه ۸۷۷ نفر ثبت نام شان نهایی شد.  اما ثبت نام خبرگان رهبری که  از روز ۱۳ فروردین آغاز شده و تا نوزدهم  همین ماه  ادامه دارد.

موسوی در پایان صحبت هایش به روز رای گیری انتخابات اشاره کرد و گفت: امسال با عطف به موضوع کرونا شعبه های اخذ رای افزایش یافته و همچنین اپلیکیشن شعبه یاب با هدف یافتن شعبه خلوت تعبیه شده و در نهایت در حال بررسی افزایش ساعت رای گیری هستیم.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. ایران کره جنوبی را شوکه کرد

  2. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

  3. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

  4. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

  5. اردوغان در کوچه بن بست

  6. سیف، رییس اسبق بانک مرکزی، به ۱۰ سال حبس محکوم شد

  7. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

  8. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

  9. ضرغامی: کوروش شاید اولین کسی است که تلاش کرد اقوام را به وحدت برساند / پاسارگاد نمادی از مدنیت است

  10. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

  11. رونمایی غرورانگیز از دستیابی ایران به فناوری پرتاب سرد موشک‌های پدافندی

  12. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

  13. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

  14. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

  15. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

  16. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

  17. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

  18. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

  19. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

  20. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

  21. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

  22. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

  23. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

  24. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

  25. ایرانی‌ها بازهم بزرگ ترین خریداران خانه در ترکیه شدند! / خرید ۱۳۲۳ خانه در یک ماه

  ابر آروان

  آخرین عناوین